bug-out vs. bug-in

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

bug-out vs. bug-in

Příspěvek od shtf »

jak tedka sleduju American Preppers, setkal jsem se se zajimavym nazorem.

Cast preperu se pripravuje na takzvany bug-out tzn. sbalit se a utect jinam
a cast se pripavuje na tzv. bug-in tzn. zabednit se doma.

chapu ze existuji eventy u ktery bug-in nepripada v uvahu, ale pak existuje spousta eventu
kdy by bug-in mohl byt i vyhodnejsi.

co si o tom myslite?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Maximus »

Řešení této otázky je podle mne velmi ovlivněno jak individuálními faktory, tak samotnou příčinou PA situace. Pokud mám "solidně soběstačnou farmu" někde ve fungující vesnici mimo hlavní centra, ve které mám zásoby potravin, vybavení, zbraní, střeliva,... , tak scénářů při kterých bych prchal někam pryč zas tak moc není.
Napadá mě "jen":

1) "lokální" změny politického režimu, který by perzekuoval či jinak významně omezoval moji rodinu pro jejich názory a "víru". Pokud to bude ale globální trend, tak nelze bez značného kapitálu kamkoliv rozumně emigrovat mimo Evropu a Rusko.

2) dopad meteoritu, jehož zásah by se dal na základě velikosti, trajektorie letu a dalších faktorů spočítat - pokud bych věděl, že mi spadne doslova na hlavu (naštěstí moc málo prvděpodobné)

3) pandemie s vysokou mortalitou, která by se šířil kapénkovou infekcí či tělesným kontaktem - zde je asi pragmatické sebrat co se dá a přesunout se někam do hor na samotu a nikoho cizího si nepustit k "tělu" dokud pandemická vlna neprojde Evropou a doufat, že zbydou dostatečné vědecké a výrobní kapacity na výrobu vakcíny a její distribuci přeživším.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Centurion »

Bug-in je vhodný v připadě že jsem poslední člověk na planetě protože jinak se najde vždycky nějakej zvědavec kterej si řekne: "copak je v tom domečku schováno" a bude se to snažit získat a když zjistí že majitel je po zuby ozbrojenej maník tak si řekne: "když to nemůžu mít já tak to nebude mít nikdo". Počká si na vhodnou chvíli a pak majitele vypáli molotovákem. Tomu se neubráni nikdo ani kdyby držel 24 hodinový hlídky s těžkým kulometem. Já osobné se snazím naučit co nejvíc a bushcraftu a prírodní medicině a uplatnit Bug-out někde v hlubokých lesích. V našem podnebném pásu by to neměl být problém. V lese se dá uživit celoročně.
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 264
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od sroub »

Podle mě je dobrej způsob takovej průnik obou strategií.
Mít několik lokalit který znám, který mám případně i přizpůsobenej svej potřebám(vysazený rostliny, skrytý zásoby), a mezi nima se pokud možno skrytě a nepravidelně přesunovat. Obdobně jako to měl Vietkong nebo Luftwaffe na konci druhý světový. Počítat s tim že protivník je silnější, ale já sem ve známejch podmínkách, bejt maximálně opatrnej, a provádět tzv. security by obscurity. A hlavně se snažit na sebe moc neupozorňovat....
uqe
Příspěvky: 1
Registrován: 27.11.2012 5:57

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od uqe »

Souhlasím s názorem, že je třeba počítat se dvěma variantami; v lepším případě diferencovat zdroje a zůstat; v horším sbalit si bágl, kanystry, potřebnosti a vyrazit na předem určené stanoviště, alespoň 2 až 3 tisíce km daleko a počkat na další vývoj. Y.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Ježura »

uqe:malý dotaz.. 2-3 tísice kilometru daleko...předem určené stanoviště.. to jako mám prchat za ural?
Trochu bokem ne? :lol:
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Nobody »

2 až 3 tisíce kilometrů :shock:?

A já řeším složitý plán, jak co nejbezpečněji přesunout celou skupinu o cca 70km :lol:. Hele v případě rozpadu bude situacie někde zcela jistě. Pokud budeš chtít vypadnout, zcela jistě nebudeš jediný, koho to napadne. A osobně pokládám to, co napadne velké množství lidí, za špatný nápad :). Chtějí totiž to co já, šíří se mezi nimi nemoci které mohu chytnout a jsou v podstatě pro mě jediným rizikem.

Jinak je samozřejmě nutné počítat s oběma variantama.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od urbanwarrior »

Tři tisíce km? Bez koukání do mapy Gibraltar, Sicílie, okolí Černého moře, Ural, vršek Skandinávie. Nebral bych ani jedno, trochu z ruky. Mám tři lokality v okruhu 150km a je to logistický problém jako hrom... 3k km je romantický nesmysl.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od štaflík »

"3k km je romantický nesmysl."
...se Saladinem? Pfff :sleep
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od martin.falck »

Uz len kde ho zobrat? :-)
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Majkl Night »

No Saladin pokud si dobře pamatuju tak se da sehnat nekde za hranicí v Německu ne? Ale bacha na mrtváky :D

Jinak 3000km je nesmysl, proč plýtvat sílu na cestu do nikam, když lesy kde se dá schovat jsou na našich hranicích. Kupříkladu trjúhelník česko-slovensko-ukrajina. Nic a nikdo tam není. Ideální místo kam zamířit, když už z nějakého důvodu nemohu setrvat ve svém domě.

S pozdravem Majkl
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od PaF »

Zajimavej trojhelnik :lol:
drigon
VIP
Příspěvky: 2997
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od drigon »

Při pročítání historie jsem si všiml, že pokud se k vesnickým lidem (případně i menší město) řítila nějaká armáda (nepokoje atd.), tak s rodinou, nutnými věcmi a případně i domácím zvířectvem "zmizeli" do nejbližšího dostatečně velikého lesa. Skutečných exodů na veliké vzdálenosti bylo jen málo. Proto považuji za vhodné si nejprve pořádně projít okolí domu v docházkové vzdálenosti (kam dorazím během jednoho dne) a vyhlédnout si vhodné místo (na přesun je vhodné využívat polní a lesní cesty, turistické stezky, silnice pokud možno jen nižší třídy - to kvůli zácpám a zátarasům). V případě průšvihu se tam dostanu po svých (nehrozí zacpané silnice se zátarasy) a když to situace dovolí, tak se může část skupiny vracet do domovů pro zásoby (případně obsloužit zvířata, pokud tam zůstanou). Přesun hodně daleko považuji za vhodný jen v případě veliké nutnosti (kvůli zachování života - s velikou pravděpodobností to bude znamenat ztrátu toho, co jsme dosud vybudovali a nutnost začínat znovu). S pozdravem M.
Uživatelský avatar
martin.falck
Příspěvky: 136
Registrován: 01.11.2012 22:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od martin.falck »

ono mne presun do velkej vzdialenosti (na juh) dava logiku kvoli klime. Proste niekam kde je teplo. Ale to som deformovany, ja by som tam isiel uz aj teraz :-) Inak suhlasim s kratsou vzdialenostou na kratsiu dobu, ako aj s tym, ze ked raz odidem z domu nadobro, mam len to co si odnesiem so sebou...
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Majkl Night »

PaF píše:Zajimavej trojhelnik :lol:
Sorry Polsko to je Polsko... :lol:
rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od rosomak »

Pražáci mají nejblíž Brdy, to tam potom bude veselo, to už na čundrování nebude, kam se podíváš, bude to samej rozpadlík. :chuckle
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od PaF »

Majkl Night píše:
PaF píše:Zajimavej trojhelnik :lol:
Sorry Polsko to je Polsko... :lol:
Jinak Východné Karpaty nebo Biesczzady jsou krásné, opuštěné hory, které opravdu prověří samostatnost poutníka se vším všudy. Vlci, medvědi, hřiby jako slunečníky, maliny, borůvky, nádhera... Mimo pár značených cest člověka nevidět. Strávil jsem v mládí jen na slovenské straně 2x 2 týdny a byly to jedny z nejhezčích vandrů.
Kdo chce zažít hardcore, jede tam v zimě :)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Terminated Account »

Je to tak v podstatě tak i dnes, nicméně těch lidí a cestiček tam značně přibylo.
Zorge
Příspěvky: 165
Registrován: 29.09.2013 15:30
Pohlaví: muž
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Zorge »

Jen mě tak napadá, je to asi více méně hodně nepravděpodobné, ale může se stát že z X důvodů lesy umřou/uschnou. Nějaká chemická látka, radioaktivní spad (jako u Černobilu) a podobně. To pak z lesů zůstanou holé stromy a pravděpodobně bez zvěře.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: bug-out vs. bug-in

Příspěvek od Venet »

Tak v tom prípade to bude aj bez ľudí, a nieje čo riešiť. ;)
Všetko závisí od scénara na ktorý sa človek pripravuje. Ideálne mať zásoby a vybavenie na bug in, a zároveň prichystaný BOB na bug out.
Odpovědět