Evakuace bytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Evakuace bytu

Příspěvek od BiSon »

Trosku odbocim od katastrof celostatniho nebo az celoplanetarniho rozsahu ke katastrofam uplne lokalnim.

Co delat pri "docela obycejnem" pozaru? Napriklad neco takoveho:
http://hradec.idnes.cz/pri-pozaru-bytu- ... -zpravy_js

nebo:
http://ostrava.idnes.cz/porar-panekoveh ... zpravy_jog


Otazka zni, co s tim? Nemyslim haseni (na to stejne nemam dostatecne prostredky), ale spis jak se dostat rychle do bezpeci.
- Po schodech? Nemusi byt realizovatelne kvuli kouri.
- Po balkonech do vedlejsiho vchodu a dale po shodech? Mame-li ovsem balkony a vedlejsi vchod.
- Na strechu a po schodech vedlejsiho vchodu? Problem zase s kourem a je nutna existence vedlejsiho vchodu.
- Po lane? Nutne je lano (mam) a umet slanovat (neumim, nehlede na manzelku, deti, babicku etc.)
- Zbyvaji hasici a zebrik / zachytna plachta. Tuto kratochvili si rad odpustim.

Je mi jasne, ze nektere zde zminovane veci jako bug-out bag nebo plynove masky mohou vyznamne pomoci, lec ani jedno prozatim nevlastnim.


Muj plan je zatim uvazat lano k oknu nejmene zasazenemu kourem a pokusit se spustit deti, manzelku a sam slanit. Ale minimalne posledni cast neovladam. A mozna mi i chybi nektere dulezite veci jako uvaz, osma apod. Horolezec nejsem.

Nebo mi neco uniklo a mate nekdo lepsi napad? Cekat nejdriv na hasice a potom az na me prijde rada se mi nechce.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od MRAK »

záleží na tom, kde bydlíš ....
mášli balkon (lodžii) ....
atd ...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od MRAK »

na slaňování, či spouštění dětí po laně, bych se vykašlal .... respektive, to by asi byla ta úplně poslední možnost ....
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od BiSon »

3 patro, balkon je akorat na chodbe, tj. muze byt nedosazitelny.

Nemyslim si, ze je slanovani dobrej napad, ale proste me nic lepsiho nenapada :-(
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od shtf »

bez zkusenosti bych si teda deti slanit netroufnul. Manzelku asi jo :chuckle
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od MRAK »

*hasicí přístroj, aby jsi byl schopen si vytvořit aspoň koridor na útěk (klidně na ten balkon hlavně na vzduch)
*nehořlavé deky, přehodit přes sebe a dítě a vyběhnout ven

obojí se dá koupit a je relativně skladné
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od BiSon »

MRAK:
Hasicak je v planu (a v aute ;-) ). Nehorlave deky me nenapadly, diky za tip.

Dal doporucujes cekat na hasice? I kdyz, jak o tom premyslim, mozna lepsi varianta nez pokouset se ve stresu o neco co nemam poradne nacviceny.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od MRAK »

já bych se nažil vysmahnout ....
záleží na situaci
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Fabulous »

Nejvetsi problem pri pozaru neni ohen, ale jedovate plyny. Proto mam pro sebe i rodinu plynove masky a pro male deti unikovou masku s el. pohonem ventilatoru.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od EBE »

Hasiaci prístroj ozaj prerazí cestu aspoň na chvíľu, masky pomôžu tiež! Informovať členov rodiny aby boli pripravený lebo obyčajne sa niečo stane keď sa spí a to potom bude neskoro vymýšľať plán evakuácie, aspoň si raz nacvičiť :) bez masiek po schodoch aby sme nešokovali susedov ;)
dodám, že tento nácvik sa má robiť na lodi stále, obyčajne to ale akosi okašlú a potom dopadnú ako makaróni hore dnom ..
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Karlos »

1. Klasicke vojenske plynove masky nejsou při požáru až tak moc platné jelikož nechrání proti CO a vzduch pouze filtrují = tam kde není potřebný minimální obsah kyslíku (který oheň "sežere") stejně nepomohou.

2. Rozhodně bych se znažil hořící panelák opustit a nečekal bych až mi někdo pomůže... Osobně jsem, když vidím některá individua s kterými bydlím, o tom již také přemýšlel a ke slaňování jsem také dospěl jako k určité poslední možnosti (když to nepůjde po schodech). Plán je takový že pomocné lano ukotvím za zábradlí sousedovic lodžie nad námi (je dobré aby osma, kladka, karabina, přes kterou budeme spouštět byla výše než zábradlí které bude třeba přelézt, zvláště u evakuovaných necvičených lidí). Pak spustím manželku, pak syna a pak sám sebe. Se slaňováním přes osmu nemám problém...

3. V každém případě pokud o slaňování jako o jedné z možností uvažuješ zajdi si na nějaký kurz kde si to "osaháš" protože učit se to za pochodů při požáru by bylo... však víš ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Fabulous »

Ono tam vzduchu na zakouřených chodbách je většinou dost. Problém jsou hlavně jedovaté zplodiny.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Karlos »

Tak já to psal hlavně pro to že lidé si běžně neuvědomují že plynová maska jim nepomůže tam kde není kyslík... Ještě je dobré vědět že nejvíce dýchatelno je při podlaze, je tam chladnější vzduch a splodin o něco méně...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Terminated Account »

Ad. slaňování. Karlos to popsal dobře. Ukotvit lano výše je důležité pokud se chytám někoho spouštět. Na slaňování stáčí ukotvit za vlastní zábradlí. Předpokládám, že syn a manželka by neslaňovali, ale byli by spouštěni. V tomto případě je umístit kladku jako vratný bod kontraproduktivní. Třecí sílu ve vratném bodě není třeba snižovat. Stačí do vratného bodu umístit dvě karabiny - nejlépe s pojistkou. V nouzi stačí jedna s pojistkou. Lano lze i obhodit kolem zábradlí, ale musí se dávat pozor, aby nebyla třecí síla už příliš velká, nebo aby se lano nedřelo o jakoukoliv hranu. Správný postup je spustit syna a manželku, přes jakoukoliv jistící pomůcku nebo poloviční lodní uzel. Pokud mám dostatečně dlouhé lano (oba prameny dosáhnou na zem), můžu stejným způsobem spustit sám sebe. Pokud nemám dostatečně dlouhé lano (oba konce nedosáhnou na zem), tak po spuštění poslední osoby, ponechám lano ve vratném bodě a ukotvím volný konec lana ke svému zábradlí. Na volném konci lana pak slaňuji (jednolanová technika). Tento způsob je poměrně rychlý.

Existuje ale i technika, která je rychlejší. Lano ukotvím v jednom prameni na balkón o patro výše. Nachystám do něj patřičný počet slaňovacích pomůcek, které prodloužím smyčkou a všechny zachraňované osoby do těchto smyček zajistím. Všem zkontroluji slanění a slaňuji jako první. Jakmile slaním další osoba, která je na řadě přeleze zábradlí a odsedne si do lana. Rychlost jeho slanění kontroluji tahem za lano. Slaňující osoba se nemusí o nic starat. Tato technika - na zvoníka je rychlejší, ale skýtá větší rizika.

Nezapomínejte že teplo - v případě požáru značné, rozhodně nedělá textilním materiálům (převážně polyamid), ze kterých jsou součásti lezecké výbavy vyrobeny vůbec dobře.

Pokud se tomu laik chce věnovat, tak cesta pokusu a omylu nedopadá dobře. Dobrý instruktor je nanejvýš žádoucí (pozor dobrý lezec se nutně nerovná dobrý instruktor)!
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od peteres »

Při požáru domu kde bydlím je zásadní, dozvědět se o začínajícím požáru co nejdřív, takže první finance a usílí bych věnoval instalaci detektorů požáru do bytu i za dveře na chodbu. Požár může obyvatele domu zabít ve spánku, ani si neuvědomí že jsou po smrti. Druhá investice by byla do hasičáku. Když už se o požáru včas dozvím, obvykle ho můžu uhasit. Bydlel jsem dřív v osmém patře paneláku, takže jsem řešil i tuhle hypotetickou situaci. Mám lezeckou průpravu, takže lano dostatečné délky, sedák a osmu jsem měl doma při ruce. Manželku bych spustil ve svém sedáku, pro malé dítě jsem měl připravenou pevnou krosnu, do které bych ho strčil, hodil na záda, stáhnul k sobě opaskem a slanil s ním. Netrénoval jsem to a teď už bydlím při zemi, takže slaňování doma už neřeším.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Karlos »

Ještě bych si někde ke dveřím připravil páčidlo, nevím jak v ostatních panelácích ale v těch dvou co jsem bydlel já byl vstup na střechu vždy zamknutý visacím zámkem. Není nic horšího než když budete nuceni ustupovat ohni směrem nahoru a pak se dostanete k víku se zámkem...

Třeba já bydlím v paneláku kdy jsou tři domy spojeny "rožkama" k sobě... tedy stačí se dostat na střechu a přejít na druhý panelák... ovšem bez páčidla... :shake
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od BiSon »

diky za tipy!

Urcite hlasic je dobrej napad, ten me nenapadl, mrknu na to.
A celej vecer premyslim, kam umistit kladku tak, aby byla nad oknem. Zatim bez vysledku, vrtat do fasady nechci a jina moznost (jako balkon nad nama) neni. To bych spis zkusil pouzit volnou kladku pro spousteni osazenstva.

Karlos:
pacidlo neni spatnej napad, ale v mym pripade bude lepsi nezapomenout klic od pudy, co visi vedle dveri.

MacGyver:
Pochopil jsem akorat, ze jsou dva zpusoby slaneni a ze instuktor je vice nez vhodnej. Budu se muset po nekom poohlidnout. Akorat se ten seznam veci, co chci vyzkouset/ naucit se, nejak moc prodluzuje ;-)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Karlos »

BiSON: nemužeš třeba využit stupačku topení? V některých panelácích je hodně blízko okna a pokud by jsi si udělal nějaké udělátko (fest oko) přišroubované na trubce někde u stropu...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od Terminated Account »

Jde to udělat pomocí trojnožky, ale je to složitá lanová technika, která je v tomto případě už mimo mísu. Vratný bod nemusí být nutně výše než člověk. Bohatě stačí v úrovni pasu. Spouštěnou osobu můžete spouštět přes jistící stanoviště, ale jde to i přes tělo.

Pro většinu lidí jsou tyto příspěvky asi španělská vesnice - což je dobře, protože samouků jsou plné hřbitovy. Vertikální svět je nebezpečný a je radno k němu přistupovat s respektem a pokorou. Navíc internet je plný nesmyslů a polopravd co se této problematiky týče.

Pokud by měl někdo o lanové techniky zájem, klidně se mi ozvěte přes SZ. Dělám mnoho komerčních kurzů (nechci dělat reklamu), ale není problém se domluvit individuálně, dle konkrétních požadavků. Smluvní zkušené instruktory mám, v každém regionu.

Edit: Vratný bod na stupačku topení (dostatečně silnou trubku) lze udělat pomocí vhodného uzlu (některý samosvorný uzel) a vhodné ploché nebo kulaté smyčky (plochá je vhodnější). Opět to chce zkušenosti.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Evakuace bytu

Příspěvek od BiSon »

Praveze stupacku pouzit nelze - zadna neni. Mame vlastni topeni, a navic jsme horni byt. A strecha (podhledy?) je asi mimo dosah; na to jeste mrknu. Takze ja vidim akorat moznost privazat to za topeni a spustit pres parapet.

MacGyver:
diky za nabidku, investici do instruktora nikdy nepovazuju za zbytecnou. Zatim jsem ve fazi teoreticke pripravy a studuju moznosti.
Odpovědět