Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od Karlos »

Do kotelny nebo někde do RD bych chtěl umístit hlásič nebezpečné koncentrace zrádného CO a tak bych se chtěl poradit jak jste to řešili vy?

Předně zvažuji zda koupit detektor který pouze vyhlásí poplach při dosažení nebezpečné koncentrace:

http://cip.inshop.cz/inshop/partner/poz ... 1045B.html

nebo raději koupit detektor který i měřenou hodnotu zobrazuje (plus třeba si pamatuje nejvyšší dosaženou koncentraci atd.) Takový je samozřejmě dražší...

http://www.elektro-paloucek.cz/elektrom ... d-uhelnaty
http://www.alarm-bezdratovy.eu/pozarni- ... co-9d.html
http://www.avhts.eu/e-shop/zabezpeceni/ ... co-beewell

přikláním se k tomu druhému.

Dalčí hledisko které zvažuji je zda dát přednost detektoru na 230V (do zásuvky) nebo raději bateriovému provedení. Obé má své výhody/nevýhody. Baterky musím kupovat/dobíjet a hlídat... o elektriku se nemusím starat ale zase ji mohou kdykoliv vypnout (a to může být třeba i důvod že se něco stane s kotlem ale detektor bude bez šťávy = smolík).

Ideální by asi bylo i připojení na domovní alarm ale to už bych se asi finančně dostal jinam...

Další otázka je kam detektor umístit, mám kotelnu ve sklepě tak jsem si říkal že bych dal detektor tam, někde ke stropu. Nebo jít cestou umístění (více) detektorů v obytných mísnostech - není to už zbytečné?
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od cipis »

Není na to už náhodou nějaká platná norma?
Protože detektory kouře a CO jsou už povinné v novostavbách a rekonstrukcích, stejně jako hasící přístroje.
Jednu rekonstrukci zrovna doma děláme a máme nařízené 3 hasící přístroje a (teď mi to vypadlo kolik) detektorů.

Jinak nejlepší by bylo kombinované, tj. napájené z 230V a zálohované baterkou. Určitě by to mělo mít signalizaci výpadku napájení (tj. než někam vlezu, kde je to čidlo, tak se na to čidlo kouknu a měl bych vidět, jestli je to ok nebo mimo provoz).
Konkrétní typ ještě nemám vybraný, zatím jsme furt u hrubé ...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od vlk972 »

Čidlo na únik CO se montuje v kotelně, co nejblíž k němu, cca ve výšce hlavy člověka. Doporučoval bych kombinované napájení. Předpisy ho nařizují v kotelnách s výkonem vyšším, než 25 kW, spolu s detektorem zaplavení kotelny a další výbavou. Přičemž se toto nařízení týká výhradně podnikatelských objektů.
Pro nové, nebo rekonstruované obytné stavby jsou povinné kouřové hlásiče. Jejich množství a počet je určeno v projektové dokumentaci, respektive v požárně bezpečnostním řešení stavby, které je její součástí. Tyto bych volil na baterky a rozhodně neumisťoval do kuchyně. Jde v naprosté většině jde o optickokouřové hlásiče a jako kouř vyhodnotí spolehlivě i páru z vaření vody na kafe v rychlovarné konvici.
Většinou je nařízen 1 hlásič a umisťován bývá ve vstupních prostorách do obytné části budovy. Co se týká hasicích přístrojů, většinou to bývá 1 ks - zákon nařizuje na každých započatých 200m2 podlahové polchy samostatného požárního úseku min. 1 ks. Naprostá většina obytných staveb tvoří 1 požární úsek a nově 1 ks v garáži. Takže 2 ks. Pokud by jste měli instalovaný kotel s výkonem nad 25 kW, musí kotelna tvořit samostatný požární úsek a být vybavena hasícím přístrojem - též řešeno v Požárněbezpečnostním řešení stavby.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od cipis »

Jo, v tom pamfletu pro hasiče to je, akorát to tu nemám u sebe, takže to momentálně přesně neřeknu.
Máme to rozdělené tuším na tři úseky, přízemí, podkroví a průjezd. Tedy jeden hasičák v průjezdu, jeden v chodbě v přízemí a poslední v chodbě podkroví. Ty čidla pozjišťuju pak doma, určitě v kuchyni nejsou ;) .
Každopádně dobrovolně si přidám to čidlo CO do sklepa, do kotelny, i když nařízené není. A čidlo zaplavení bych asi namontoval taky, sice tam mám čerpadlo v šachtě a elektroniku, ale když se ucpe odpad, do kterého hadice z čerpadla ústí, tak to stejně nepomůže a bylo po dlouhé době opět 10cm vody ve sklepě.

Technická - co změnit thread na hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO? Myslím, že ty ostatní (kouř, jiné plyny) jsou také šikovné doma i ty, co nejsou nařízené.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od vlk972 »

Název bych klidně změnil.
Jinak čidlo zatopení kotelny má smysl, pokud netopíš tuhými palivy - čidlo totiž odstavuje kotel, tzn, je propojeno s ovládáním přívodu média (plyn, elektřina, topný olej). Bude to asi dost drahá sranda, kolik stojí, netuším, u velkých kotelen je to součástí dodávky technologie.
K tomu projektu, pokud to neznamená nějaké nákladné stavební úpravy, nechal bych to být. Ale pokud to přináší nějaké velké investice, jako že min. dveře s požární odolností, tipuju min za 18 000, poradil bych se ještě s jiným projektantem, nebo u hasičů. Dělit RD na požární úseky je dost neobvyklé a většinou nesmyslné a bohužel se to často stává. Pokud Ti řeknou, že to vidí stejně (většinou poradí hasiči z úseku prevence), tak bych na milého projektanta uhodil, aby laskavě uvedl stav PBŘS do soladu s logikou a předpisy.
Jinak hlásiče a detektory se dají instalovat samostatně, prostě houkají na místě, kde jsou. Nebo se dají spojit s ústřednou, umí to většina ústředen pro alarm proti zlodějům. Pak je možné, že ústředna vypne proud, zastaví plyn, dá vědět majiteli, nebo zavolá bezpečnostní agenturu, dokonce umí i přivolat hasiče. To poslední bych ale neradil. A dokonce se dá i zařídit, aby se dům začal hasit sám, ale to už jsme mimo finanční možnosti většiny stavitelů RD.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od cipis »

Toš to zaplavení jsem myslel také jen sólo - prostě aby to začalo kňučet a přivolalo obyvatele domu, aby začali něco řešit, ten sklep není jen kotelna.
Co se týče těch úseků, je to tím, že novým podkrovím vznikne nový byt pro ségru, tedy to má samostatný vchod atd. Požární dveře nařízené myslím ani nejsou, jen ty hasičáky a čidla. Plus samozřejmě odolnost materiálů. Na milého projektanta uhodili hasiči už na začátku, musel to předělávat. A naším projektantem už ani není, jediné, co bude ještě řešit, tak kolaudaci, tak snad neposere i to (stěny ve výkresech o 10 cm jinde a podobné lahůdky, které jsem opravoval v CADu).
Zatím ústřednu nebo tak něco asi řešit nebudu, počítám s těma samostatnýma čidlama, časem se uvidí (krky atd. samozřejmě budou připravené).
Samohasící zařízení by se mi hodilo třeba do serverovny, akorát to je fakt pálka, obzvlášť, když by to mělo hasit tak, aby se to hašené dalo pak znovu použít.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od DeadMan »

ad povinnost atd. co tu bylo zmíněno tak je to tak že od určité doby teď nevím přesně to povinné je protože nedávno jsem řešil hasící přístroj (už je doma práškový 6kg zvýšená hasivost třídy A, B, C) a revizor/bezpečák se kterým jsem to řešil se mě ptal kdy mám kolaudaci tak jsem mu řek že ji mám již za sebou a že to nechci kvůli nějaké vyhlášce ale kvůli sobě takže dnešní novostavby musí mít přístroj a tuším i hlásič povinně
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace CO

Příspěvek od Karlos »

Teď je otázka co je považováno již za rekonstrukci a co jen za "rekonstrukci".
Žádné stavební úpravy vyžadující stav. povolení nebo ohlášku nedělám. Žádné změny v dispozici, zásahy do nosných zdí apod. Pouze někde nové omítky (fajnová), zárubně, obložení koupelny, WC, rozvody vody atd. Topení budu mít udělané znovu včetně radiátorů a rozvodů a i kotle, ale na stavebním úřadě mi řekli že se to bere jako údržba/oprava. Že žádné povolení nepotřebuji.

O žádném hasičáku či detektorech nikdo nemluvil tak doufám že nebudu nemile překvapen :roll:
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od cipis »

V tom případě se tě to nejspíš netýká.
Nicméně, jak psala mrtvola, tak bych nad tím zauvažoval sám pro sebe. Myslím si, že hasičák a i to čidlo na kouř (CO, ...) se doma rozhodně hodí. A tím, že to nemáš povinné, tak si to můžeš dát, kam chceš (třeba hasičák nesmí být schovaný ve skříňce, nesmí být postavený jen tak v koutě za velkým květináčem, atd.), tedy i estetika doma nijak výrazně neutrpí. Pak si samozřejmě můžeš ale nadávat akorát tak sám sobě, když o ten květináš zakopneš, neotevřeš skříňku, nestihneš to atd.
Takže bych to asi směřoval spíše směrem, které typy a na co by bylo vhodné, než jestli to musím nebo nemusím mít. Tedy co si kdo kam nainstaloval, jaký typ, za kolik, kde to koupil a tak. Samozřejmě také s ohledem na to, že jsou to schválená zařízení, tedy vyhoví i zákonným požadavkům, když to má někdo nařízené.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od Karlos »

Však já to také tak směřoval... to jen že někdo psal o možné povinnosti tak se na to ptám (pak bych to musel pořešit ofiko dle předpisů). Takhle si to pořeším ke své spokojenosti a klidnému spánku.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od vlk972 »

Pokud děláš, jak ti řekli na úřadě, běžnou údržbu, tedy rekonstrukci bez stavebního povolení, pak se tě to samozřejmě netýká. Ale rozhodně nic nezkazíš tím, že si čidla a hasičák pořídíš.
K hasičáku, není pravda, že nesmí být ve skříňce, v zákon to umožňuje - ta skříňka ale musí být označená. Zase, pokud nebudeš kolaudovat, nemusíš ani označovat.
Přesný přehled o typech čidel a jejich cenách nemám, ale dá se to zjistit.
Jinak co se týká hasičáků. Nejuniverzálnější jsou práškové, hasí všechno, nemusíš se bát elektřiny do 1000 V, cenově vychází ty velice kvalitní kolem 1500 bez DPH, kdyby byl zájem, umím do 1100 bez DPH. Pokud chceš, aby vyhověly požadavkům zákona, pak je třeba je nechat 1x za rok revidovat, to je do 60 KČ za ks. a 1x za 5 let tlakovou zkoušku, kolem 350 KČ. Dají se sehnat i levnější, napadá mně, že třeba v Lidlu, ale důrazně varuji před jejich nákupem, jsou to šitky z Číny, který nikdo v ČR nereviduje. Jinak ještě vhodné jsou CO2, jsou ale o dost dražší. Životnost je u CO2 40 let, u ostatních 20.
Jinak samohasicíc zařízení servrovny se dá vyřešit kolem 10 000, znám kluky, kteří to dělají. Systém je bezobslužný, nezávislý na jakékoli dodávce energie. Zase pokud by byl zájem, můžu poskytnout kontakt, případně zjistit a zaslat podrobnosti.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od Wagoneer »

Karlos- u rekonstrukce po tobě opravdu nikdo nic nepožaduje. Nicméně čidlo kouře stojí v Makru stovku a funguje.
Obyčejné bateriové. Jednou za rok pro jistotu vyměnim baterku. Fouknu na něj kouř z cigarety a piští. CO2 ještě nemám, ale pořidím. Asi specializovaný obchod, tady neporadím.
Hasičáky mám v každém podlaží, menší práškové.
Řídím se pravidlem, co mám, nebudu potřebovat... ( lepší než naopak ) .
:D
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od vlk972 »

Já potřeboval 2x a naštěstí jsem měl :-)
Jinak co tu píšu o požární ochraně objektů, nejsou doměnky, ale fakta. Je to můj chleba.
Marrek
Příspěvky: 1
Registrován: 29.11.2014 23:32
Pohlaví: muž

Re: Hlásiče, detektory, měřiče koncentrace "nejen" CO

Příspěvek od Marrek »

Já mám pozitivní zkušenost se sex-shopem , kde jsem dvakrát anální kolík kupoval. Doporučoval bych Kolík spíše s LCD, kde vidíte sebemenší naměřené hodnoty, které nemusí být ani "hlášeny".

Jsi terminován stupidní spamere. Fab
Odpovědět