Spacák

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Toulavý medvěd
Příspěvky: 9
Registrován: 23.09.2017 12:49
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Spacák

Příspěvek od Toulavý medvěd »

V hlubinách tohoto tématu je pohřben dotaz na záklaďácký spacák vz. 67. Pokud to někomu pomůže, napíšu pár zkušeností. Hlavními nevýhodami jsou hmotnost a nemožnost dnes tak oblíbené komprese, takže neskladnost. Někdo tvrdí, že je v něm zima i v létě apod. To záleží na způsobu použití. Je potřeba dodržovat pár pravidel o táboření, nelze očekávat, že spacák všechno sám udělá, jak vesměs spotřebně založení jedinci očekávají. Spal jsem opakovaně v tomto dekáči i v mrazech do -20 a přežil jsem, nemám omrzliny ani jiné následky. Bylo pouze potřeba zajistit ochranu proti větru a odizolovat spodek od země třeba suchými větvemi, nahřát si u ohně kameny, k tomu případně do pet flašky teplou vodu jako termofor. Je mi jasné, že takové metody jsou v současnosti považované za přežitek, ale kdo ví. Nepřekonatelnou výhodou spacáku vz. 67 je jeho trvanlivost a odolnost. Mě vydržel pětadvacet let a nic nenasvědčuje tomu, že by nezvládl padesát. Další jeho výhodou je možnost vylepšovat základní deku o libovolné vrstvy například z ovčí vlny. A nakonec ani ten vnější pytel není špatný žďárák. Už kolikrát jsem v něm přečkal noční přeháňky, za bouřky stačilo přehodit celtu. Krom toho deku je možné v nouzi použít jako kabát nebo nosítka atp. Měl jsem samozřejmě i moderní spacáky, v nich bylo jako v pokojíčku a nezabrali příliš místa. Ale po těch je už dávno veta.
Žiješ jenom tak dlouho, dokud neztratíš pozornost.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Spacák

Příspěvek od Matěj »

V záklaďáckém spacáku jsme ale spávali na posteli v kasínu. Ven bych si to nevzal, už za mě byly na venek lepší volby.
zdendape
Příspěvky: 5
Registrován: 17.09.2016 10:08

Spacák vz. 67

Příspěvek od zdendape »

Zdravím všechny.
Přemýšlím, že si do záklaďáckého spacáku, místo té vlněné deky, ušiju něco jako deku z peří. Ale nevím jaký by na to byl nejlepší materiál. Přemýšlím o nějakém nepromokavém šusťáku, aby peří tak snadno nenavlhlo, ale mám strach aby se mi tam pak nesrážela vlhkost. Nebo použít jen nějakou látku co se z ní šijou peřiny? Tuším že se jí říká sypkovina. Měl jsem kdysi po tátovi doma dělanou péřovou mumii a ta byla dělaná tak, že obal byl šusťák a vnitřek něco jako péřová peřina a fungovalo to akorát se musel po spaní poctivě větrat.
Budu rád za každou radu nebo tip.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Spacák

Příspěvek od Serža »

imho je to s tím spacákem jako s kosou - pokud ti vyhovuje tak jak je, tak super
ale investovat peníze a čas do vylepšování je ztracená investice, to je lepší koupit něco modernějšího
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Spacák

Příspěvek od JOBU »

Ten záklaďacký spacák je už dávno prekonaný,za relativne malú sumu sa dajú zohnať oveľa kvalitnejšie typy.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Spacák

Příspěvek od štaflík »

Zdendo také si myslím, že množství vynaloženého času a prostředků nebude v korelaci s výsledkem.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Spacák

Příspěvek od Serža »

JOBU píše:Ten záklaďacký spacák je už dávno prekonaný,za relativne malú sumu sa dajú zohnať oveľa kvalitnejšie typy.
tak pokud ho člověk už má z dřívějška, já bych si dovedl představit jeho využití třeba někde na chatě, případně i jako nouzovou zálohu pro přespání člověka navíc...a díky prací vnitřní vložce to snadno splňuje i nějaké hygienické základy

ovšem tahat to někam na zádech, nebo investovat čas a peníze do úprav, to fakt ne
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Spacák

Příspěvek od JOBU »

Ano presne tak,ako píšeš..
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Spacák

Příspěvek od PaF »

Matěj píše:V záklaďáckém spacáku jsme ale spávali na posteli v kasínu. Ven bych si to nevzal, už za mě byly na venek lepší volby.
V roce 1985 jsme v tom na vojenském cvičení spali ve stanech v minus 25 stupních ;) . Na zemi na chvojí.
Velká zábava to ale nebyla, metr od kamínek ve stanu zamrzala voda v ešusu.
zdendape
Příspěvky: 5
Registrován: 17.09.2016 10:08

Re: Spacák

Příspěvek od zdendape »

Děkuji všem za rady, ale spacáků mám doma už spoustu. Ten projekt se záklaďáckým spacákem jsem zamýšlel jako zabijáka dlouhých zimních večerů. :) Něco v tom smyslu, jako když se najdou někteří lidé co tuní stará auta i když je spousta lepších a novějších druhu aut. Proč bych se nepokusil vytunit starý spacák. :)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od K4cer »

Peřím plněnou vložku so do toho neumím dost dobře představit, myslím že i kdyby se ti to nějak povedlo spíchnout tak to nebude dobře fungovat.

Mě spíš napadlo (když už ho chceš teda "tunit"), použít místo deky ovčí rouno.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Spacák

Příspěvek od Matěj »

Pokud člověk nemá chov ovcí nebo přebytky vyčiněného rouna, tak se touto cestou nevyplatí z finančních důvodů jít a bude výhodnější koupit rovnou drahý moderní spacák.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Spacák

Příspěvek od Matěj »

PaF píše:
Matěj píše:V záklaďáckém spacáku jsme ale spávali na posteli v kasínu. Ven bych si to nevzal, už za mě byly na venek lepší volby.
V roce 1985 jsme v tom na vojenském cvičení spali ve stanech v minus 25 stupních ;) . Na zemi na chvojí.
Velká zábava to ale nebyla, metr od kamínek ve stanu zamrzala voda v ešusu.
Já zažil až pozdější vojnu, musím přiznat, že ale takovou situaci naštěstí ne. :)
Venku jsme sice spali, ale nikdy ne v takové zimě a ani v záklaďáckém spacáku.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Spacák

Příspěvek od DeadMan »

Dotaz na zkušenější.

Nemám zimní spacák, bo v zimě chodím jen na lyže.

Teď se naskytla příležitost vyrazit s chlapama na zimní čundr (jedna - dvě noci).

Bylo mi řečeno, že se to dá pořešit dvěma spacáky, když je to tak jednou za rok.

Mám jeden vyloženě letní a jeden jaro, léto a podzim (10°C a -2°C).

Pokud bych to teda risknul, jakou zvolit kombinaci: lepší do horšího nebo horší do lepšího a proč?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od K4cer »

Nevím jestli jsem zkušenější, já v zimě moc netábořím (občas ano, ale né když je mínus čtyřicet).

Mám Carinthia Tropen (letní) a Defence4 (3sezónní), spolu to má bejt vojenskej modulární systém.
V D4ce samotný jsem spal asi pří -5 (venku, ve stanu bylo zřejmě víc), a zima mi nebyla.

Modulárně to má fungovat tak že nacpeš ten tenší do tlustšího, ale to jsem zkoušel jen doma v obýváku.
Opačně to nejde, páč velkej 3sezónní do letního nenarveš, resp. hrubou silou ano ale bude stlačenej a nebude dobře izolovat, a nejspíš se tam už nevejdeš ty.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Spacák

Příspěvek od Stenny »

Deadman: Moc často jsem to nedělal, ale vždycky jsem cpal letní do třísezóňáku - letní je tenčí, čili se líp cpe dovnitř, a třísezóňák mám ušitý o trošku větší, abych se do něj vešel ve svetru (to ale asi nebude případ standardních spacáků). Každopádně z hlediska pohodlnosti "sestavování" tenčí do tlustšího.

EDIT: Ještě jeden fígl, který by se mohl hodit: Pokud vím, že budu spát v teplotě, na kterou už spacák není stavěný, lezu dovnitř ve svetru a do náprsní kapsy svetru dám uhlíkový ohřívač. Pocitově ohřívač s přehledem zvedne komfort minimálně o 5 stupňů, spíš víc. Ano, teoreticky by se asi člověk mohl podpálit, ale to by nějakým způsobem musel začít hořet ten ohřívač, nebo by ho člověk musel ve spánku rozlomit, což považuju za dost nepravděpodobné. Bezpečnější varianta jsou zahřívací náplasti z lékárny, nalepené tam, kde nejvíc prochládáš, ale z hlediska teploty na uhlíkáč nemají.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Spacák

Příspěvek od DeadMan »

Díky borci, tak nějak jsem to plánoval.

Pokud by byla fest kosa, potom mám v plánu horkou vodu ve flašce přímo do spacáku (něco ala termofor).

Jo a na zem dvě obyč karimámy.
You cannot kill me as I am already dead!
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Spacák

Příspěvek od Cep »

A pro sichr ještě termofólii...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Spacák

Příspěvek od Serža »

DeadMan píše:Díky borci, tak nějak jsem to plánoval.

Pokud by byla fest kosa, potom mám v plánu horkou vodu ve flašce přímo do spacáku (něco ala termofor).

Jo a na zem dvě obyč karimámy.
nakombinoval bych samonafukovačku (navrch) s klasickou (dospod)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Spacák

Příspěvek od Bill Masen »

Péřák Viking 300 640g, nafukovačka Klimit V2 460g, oboje strčím do US žďáráku 900g. Komplet spaní 2 kg. Ve spacáku mám vždy pižamový kalhoty abych se nelepil a taky zachycují mastnotu z potu, takže nejde do peří. Pokud potřebuji přitunit, tak péřovou vestu a pod nafukovačku ještě alumatku. Ponožky, rukavice a čepice je samozřejmost. Vesta je upotřebitelná i přes den, takže to není mrtvá váha.
Odpovědět