AR z pohledu rozpadu

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od PeFi »

viktor píše:jen mala otázka
je 223 rem dostatecna na lov napr cerne zvere ?
Na lov je to dost hraniční - bude hodně záležet na velikosti zvěře, na umístění zásahu, na typu střely, zkušenosti střelce a na štěstí. Na sele v pohodě, ale lovecká ráže to tedy zrovna není, proto taky ve spoustě zemí není .223 povolena ani na malá prasata. Nejmenší lovecké ráže začínají u něčeho jako .243 Winchester. Zmíněná 7,62 x 39 je taky vhodná jen na menší prasata a malou vzdálenost.

Na zatloukání hřebíků se taky dají používat kleště, když nic jiného není po ruce, ale kladivo (.308 winchester/7,62x51) je na to prostě lepší ...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

:chuckle Bylo jasné,že se to zvrhne v debatu o spolehlivosti + vs AK apod.
Ar je výborná flinta,sám bych ji moc chtěl na děravění papíru a honění desitek. Ale myslím si, že do totálních sraček, kdy člověk bude rád, že se dostane k vypráskanému, kobercovkou, aby to drželo pokupě, olepenému kweru po generaci hovad a i ten bude mít velkou cenu. Kdy se bude muset třeba uchýlit k zásadním opravám a na slovo bude muset přijít i kladivo,výheň a kovadlina, nebude AR vhodná platforma. Přece jen, na přesném hliníkovém obrobku toho moc na koleně a v polních podmínkách opravit nepůjde a taky na spolehlivosti a jen a jen na ni bude viset bytí či nebytí člověka. Dnešní AR s tím problém asi mít nebude, ale holt to zázemí k náročnější údržbě, výměnám dílů a opravám tady nebude. S kwery se spíš kšeftovat nebude a člověk nebude mít nikdy jistotu, zdali ten vykyslák na mezi, u kterého flintu najde, vyměnil před smrtí kroužka nebo ne.

Ten náboj .223 je dobrý náboj, jeho přesnost posune i platformu AK minimálně o třídu vejš a dostane se tak jen o hodně málo pod přesnost AR s betonovou jistotou a benefity AK platformy. Co se naskytla nějaká debata se zelenými mužiky, tak všichni vždy svorně tvrdili, že černá po zásahu .223 většinou zůstává v ohni a dělá to dost podlitin, toto se objevuje vždy, když dojde řeč na .223, takže výkon náboje bych nezatracoval, něco to v sobě mít bude. Co porazí kance, porazí i jiného lesního tvora určeného k nutné obživě a přežití nebo darebu (jinak bych nikdy na nic živého nevystřelil).
Slabý výkon .223 v krátkém laufu se dá podle mě dohnat lepší loveckou koulí ideálně s nějakou řízenou deformací. Sice to určitě nebude ve 100m M193 z "20 laufu,ale taky ne 22lr uvízlá v tabatěrce :lol:

Za mě slušné AK v 556 saiga,beryl ideální volba k tomu slušnou sundávací optiku v sumce a odpadne mnoho strastí.

Každopádně díky za stručný přehled a rozluštění té úchylné AR hatmatilky,mě to v orientaci dost pomohlo.

P.s: Někde jsem četl,už nevím kde,že nerez není na laufy ideál a nemá takovou životnost,jako černý matroš. A jelikož s tím dělám,vím,že je to sfiňa dobrá jen na určité aplikace,kde je to vyloženě nutné
A k tomu mazání,na AK jedu už tak cca 2000ran z nějakého osobního pohnutí a neustále odkládaného nástřiku úplně a totálně nasucho,bez čištění (mimo hada v laufu) a zatím tedy 0 problémů,ani opotřebení a svinivost bez oleje taky minimální
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od PaF »

Mrkni do hlavně, jestli tam nemáš lišku z korozivních zápalek. Tady nemusí had stačit.

Jinak lov .223 bych neviděl jako problém. Myslivec nemůže z etických důvodů nic "ustřílet", pokud půjde o jídlo nebo o život při napadení, máš v .223 zásobníku typicky 30 ran.
Stejně ale to AKSU má řadu výhod, mj. i váhu střeliva. A i u vojenského s korozivní zápalkou stačí, kromě motorového oleje na mazání, mýdlová voda.

Pro mne je AR i na fun použití moc "choulostivá". Měl jsem ji, stejně jako saigu v .223, kosu a AKSU, a plán je ponechat v trezoru právě jen nejmenšího rusa. Pro přesnou střelbu místo AR pořídím lehkou opakovačku v .223 s optikou.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od mukl »

Jasnou odpověď na otázku: "Jak obstojí puška AR v rozpadu?" ... naleznete v tomto videu. Dost spekulací. Tady je důkaz!

https://www.youtube.com/watch?v=EfskK_MS_14
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Strávil jsem teď moře času ležením v různých US uživatelský fórech o AR a zarazila mě jedna věc:
Ty kvéry jim prostě šlapou. Šlapou jim fest, i když střílí mrtě a s údržbou to fakt nepřehání. A střílí jim i relativně levné kousky. Velká většina američanů (ano, jsou to debilové, jako Rusové a jen mi jsme ti chytří) nepochybuje, že AR je do SHTF dobrá volba a to si troufnu říct, že řada z nich ty flinty tahá mnohem víc, než je u nás běžné.

Když se mrknu na střelectvi a další fora, zjistím třeba mraky konkrétních poruch a závad na PARkách, Luvo apod. X konkrétních lidí s X konkrétními závadami. Pak se mrknu na US fora (AR15.com, pafoa, shtfboard...), na vlastníky i obyčejných DPMS, Armalite, BM, Coltů..., kterých bylo vyrobeno řádově, či několikařádově víc, než našich PARek apod., a konkrétní závady aby člověk pohledal lupou. A když, tak spíš pramení z přehnaného tunningu typu "chtěl jsem do commercial loweru nacpat 0.002 lbs MilSpec spoušť a ještě jí zaleštit a teď mi to kulometí" apod.
Najdete uživatele, co střílí a střílí, nějaké kroužky apod. neřeší a mají z toho nasypáno mrtě. A nemusí jít nutně o drahé flinty.
Najdete návody na téma, že AR se nemusí zas tak moc mazat (v podstatě jen kroužky+ten nákružek na závorníku, 4 drážky na nosiči a nepatrně táhlo a gas key). Jiný ty finty prolívají horem dolem, klidně do rozpálené flinty nacákají sprejem přes okýnko na BCG mrtě Ballistolu (tahkle to dělá třeba legendární Hickok45)a vzápětí vyšívají dál....a všem jim to šlape. A v ČR AR nějako nefungují...

Co se případného rozpadu týče -
já osobně si myslím, že se by se střílelo spíš velmi málo, a velmi na rychlo. Proto chci pušku, kde mám největší šanci velmi rychle velmi dobře trefit. Dál bych chtěl, aby tu pušku mohly používat moje dcery a žena. Postě si nemsylím, že by to mohlo být o šíleném kropení a la masomlejn. A pokud ano, tak když bych přežil X tisícovou přestřelku, určitě pak budu mít z čeho vybírat.
Ale reálně si myslím, že to bude buď o první rychlé a přesné ráně, a nebo o oťukávání na velkou vzdálenost. Klasický frontový útok, či stání v zákopu a kropení po pás zasypán hilznami se mi nejeví jako pravděpodobné.
Mimochodem 94% v průzkumech oslovených amerických vojáků hodnotilo svojí M-4 kladně a necítilo potřebu jí měnit.

Jinak bych poprosil ta různá srovnání apod,. spíše valit do obecného vlákna o AR,
tj SEM: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... &start=740
nebo různé komparace s jinými flintami SEM: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... &start=580

Zkusme tohle vlákno udržet jako technicko-edukativní na téma - vojenská AR v časech nepohody a její "maintenance". :beer
Naposledy upravil(a) štaflík dne 06.02.2019 19:57, celkem upraveno 3 x.
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od JOBU »

mukl píše:Jasnou odpověď na otázku: "Jak obstojí puška AR v rozpadu?" ... naleznete v tomto videu. Dost spekulací. Tady je důkaz!

https://www.youtube.com/watch?v=EfskK_MS_14
Dôkaz? Aký? Rozprávka a klip ako pre dreveného koníka.Príspevok s totálne nulovou výpovednou hodnotou.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od mukl »

Sakra, "JOBU" ...ty dnes nemáš svůj den 8-) .

...hele, pro všechny dotčené. AR nemám. Líbí se mi, stejně jako fůra ostatních věcí na tomto světě. Kdybych měl prachy, tak si nejméně jednu do sbírky také koupím. Ale když čtu toto vlákno a přitom se do mého playlistu na jůtůbu v tu chvíli zamotá tahle píseň. Podívám se na ten klip :shock: . No, to jsem sem nemohl nedat :twisted:
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Ray »

štaflík píše:...... že náš poodle shooter bude makat co nejspolehlivěji a s co nejmenší citlivostí na péči......
.......Předesílám, že vlákno má mít informační hodnotu pro začátečníky, po čem koukat, při výběru. Zkušený tu neobjeví nic, co by nevěděl, ale bude fajn, když doplní, opraví......
Tak já toho, jako AR začátečník, teda využiju 8-) Problematika údržby a výběru byla fakticky shrnuta hned na začátku. Ovšem jako AR "panic" jsem se posunul pouze lehce teoreticky a asi tak o metr dopředu a zase stojím. Jelikož stále ještě nemám jasno a na konci roku budu pravděpodobně volit mezi AR a Bren 2MS (ale kdo ví co nakonec koupím), uvítal bych, kdyby se tu ve smyslu prvního příspěvku sešly spíše objektivní a sympatií oproštěné zkušenosti (pozitivní/negativní) + postřehy zdejších vlastníků různých značek AR, které se u nás prodávají. Myslím bez takového toho typického obhajování toho, co má člověk zrovna doma, za každou cenu.

Debata AKs vs ARs je sice vděčné téma, ale nakonec se vždy stočí především k rovině subjektivního teoretizování o situacích, které nikdo z nás ještě nezažil. PA ukáže :devil Problematiku tohoto vlákna bych osobně vztáhl hlavně k tuzemské nabídce a relevantnímu posouzení toho, zdali se ze štaflíkova pilotního příspěvku v našich končinách skutečně člověk vůbec dobere nějaké AR, za kterou by stálo (vzhledem k PA) vyhodit prachy. Případně vhodné kombinace s odkazy na to, co je u nás k postavení takového solidního (a ne příliš drahého) AR PA buildu k dispozici, protože to bude AR, kterou bude mít českej prepper od prvních okamžiků PA (a bůhví jak následně dlouho) v prackách. Rozhodně bych se nechlácholil tím, že v neoliberalistické EU budu hned někde někomu něco použitelného páčit ze ztuhlejch pracek, nebo šťastnou náhodou vytěžovat baráky českých střelců...to si může říct tak max prepper v USA.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Zkrátím to - kdybych uvažoval o AR v cenové hladině kolem Brena a chtěl spíš pušku do rozpadu, než 3G speciál, šel bych do Bravo Company. Jen názor...
Ale Bren2 se mi hodně líbí, i když jsem z něj nestřílel. Možná dobrý kompromis přesnosti a odolnosti, byť ergonomií ztrácí na AR. Ale to asi všechno a rozhodně je B2 (pro mě) přítulná puška.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Ray »

A kdyz pomineme to srovnani s brenem a pujdeme s cenou nize?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

M-4 od Bravo je nějakých 45k. To je méně, než BREN2. Potom klasika Colt s M-16 závorníkem, kdyby byl. Sig, STAG, některé Bushmastery...Asi bych osobně nešel do ADC (sportovní flinta) a přijde mi, že s NEA je víc problémů, než bych vzhledem k počtu prodaných kusů čekal. Ale možná to jen moc proniklo do mediálního prostoru, nevím. Z levných je hezky zpracovaný i S&W Sport a funguje, ale díly budou problém - je tam moc proprietárních "řešeníček". PARky nějak podražily a nemohu si pomoc - navzdory celkem oslnivému vzhledu mi podle reakcí přijdou takové trochu problemtické. Myslím, že s výrazně levnějším Coltem nebo Bushmasterem bude méně crcání.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

PaF:Střílím teď už jen přebíjenky se rtuťákem bych si na to nedovolil ani pomyslet :)

Dobrá tedy,jaký z těch nejlevnějších modelů splňuje co nejvíc nebo ideálně všechny kritéria shrnutá v úvodu?
Chrom-lined nebo tenifer lauf,totálně vše milspec a plně zaměnitelné s lehce dostupným erárem,má to 16 lépe"18 co nejhrubší lauf s bezproblémovým odběrem,optimální vůle či nevůle pro bezproblémový chod+přesnost a kvalitní matroše na všech částech a k*revsky dlouhý rail? Cenový strop tak do 26táců bez tuningu,krabicovka
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Matěj »

Asi STAG... Co jsem tak hledal něco podobného, tak mi vyšel asi nejlíp, kdesi je tu i odkaz STAG tuším 16" v akci (lower si už nepamatuju z čeho).
Akorát já se v tomto nemůžu rozhodnout. A to popravdě točím kvéry jako trenýrky, i když těch dlouhých mi moc rukama neprošlo, oproti krátkým.
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Rampa »

Naprosto souhlasím se Štaflíkem.

U nás je v běžné střelecké populaci AR naprosto neodzkoušená a léty neprověřená platforma, všichni tu stále žijí z kultu SA a AK. V tomto by jsme se měli trochu nechat poučit od zemí (USA), kde tomu je naopak.

Udávaná životnost hlavně u SA58 ..... 10 000 ran (realita je jiná)
Udávaná životnost hlavně AK47 ....... 6 000 - 15 000 (jak který) - realita je jiná
Udávaná životnost hlavně AR15 ....... 5 000 - 20 000 (jak které) - realita je jiná

U nás jsou AR15 mezi mudly a "plebsem" absolutně neodzkoušené, jejich relativní (stále i tak komicky malé) rozšíření je tak cca 3 roky, od doby, co se objevilo Norinco a v poslední době cenově dostupně US "low-costy", které i tak své běžné majitele přežijí...

Celé je to jen neuvěřitelně teoretické, internetové diskutování, co je lepší, jestli "Sparta nebo Slavie". Kdejaký US redneck a farmář si na dvorku s Wallmartovými, nejlevnějšími ARkami odstřílí mnohonásobně víc, než většina z nás z SA58 a čehokoliv jiného, loví s nimi, na rozdíl od nás až na pár kurzů je tahá do přírody a chová se k nim jako spotřebák na úrovni pracovních rukavic, rozhodně se k nim nechová jako ke svátosti o hodnotě měsíční mzdy, sterilně z nich sterilně nevypráská 100 ran měsíčně a pak doma hodinu neleští atd... A pak světe div se, prohlásí, že je to dobrá zbraň, spolehlivá a úplně v pohodě... Stejně tak drtivá většina speciálů a armád obecně (kromě východu a banánistánů) má AR zbraně, nebo minimálně koncept AR... Hold jsou všichni hlupáci, jen my hold máme pravdu s našimi nesmrtelnými kosami, kalachy ve všespásných rážích 7,62x39.

Nechci zbytečně vyvolávat flame a snad jsem ho nevyvolal, ale ta nekonečná a hlavně neopodstatněná předpojatost, která ve většině případů pramení převážně z "internetových zkušeností" a takovýchto "akademických" diskuzí mě opravdu zaráží.

Za mě to Štaflík hned v prvním příspěvku dokonale shrnul. :yes
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Zarozak »

I v amerických diskuzích se to stále dokola furt řeší a i tam umí uznat klady (i zápory) konkurence a ani tam se neumí dobrat k jednoznačnému výsledku co by si vzali do zahradního bunkru s sebou,byť mají zkušenost s obím. Neomezoval bych to jen na čechystán a východ.Toto bude věčným prokletím
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od morho »

štaflík píše:S&W Sport a funguje, ale díly budou problém - je tam moc proprietárních "řešeníček".
To platí pro model Sport, nebo všechny S&W?
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od hrd »

za me by rozpadlicka AR mela mit chromovanou nebo nitridovanou hlaven (udrzba, zivotnost, spolehlivost) a mela by to byt klasicka DI, ne pistova (dostupnost dilu), samozrejme ne neco vytuneneho jako zavodni special (lehky nosic apod.)
s ostatnim bych si hlavu zase tolik nelamal
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Zárožák:
-žádná. Minimálně ten kurevsky dlouhý rail bys musel oželet. Otázka zní na co ho potřebuješ. Pokud máš a chceš tam mít záložní mířidla, zvětšovák, kolimátor, noční vidění, přední mířidla, tak to chápu a potřebuješ ho. Jinak je to jen tacticool parádička, co škrabe do ruky.
-ad MilSpec - no, on to tvrdí skoro každý, že mají MilSpec, ale pak dříve nebo později narazíš. Třeba Colt - jejich klasika M4 LE6920. Tvrdí, jak je MilSpec (ostatně kdo jiný by měl být Mil Spec, když ne Colt!) a ejhle - minimálně ve státech to má docela proprietární BCG a piny u spoušťáku. Proč? Protože Colt je posranej, aby si to někdo nepředělal na full-auto. Tak svojí pušku dost vykastrovali. Jestli to mají i ČR dovážené Colty nevím.

Za další ty pušky a jejich výrobci se v čase dost mění. Ukážu na STAGu a Bushmasteru, protože zrovna tyhle dvě značky jsem dost studoval.

STAG - mladičká firma (2003). Rychle si získala opravdu dobré renomé. V roce 2015 tam ATF našla stovky neznačených rámů upperů atd., zcela mimo dokumentaci. Šéf šel (tuším) do basy a firma byla před krachem, resp. fakticky skončila. Nakonec jí koupila investiční společnost White Wolf a rozjela zase výrobu. Jenže původní STAGy měli chromované hlavně, dnešní je mají nitridované. A teď: je to furt ten stejný a dobrý STAG? Za dva roky to nezjistíš. Přešli na tenifer, protože jim to levně valí nějaká mexická firma, nebo proto, že je mají teď ve větší kvalitě, než dřív? Nebo jim to levně valí mexičani a ještě navíc je to ve vyšší kvalitě...? Otázky, otázky. A abys to měl komplikovanější, tak u nás koupíš jak starší, chromované STAGy (pár kousků má třeba guns-trade), tak nové nitridované (má je g-t i armed). Který je lepší? Hmm, kdo ví. Možná a pravděpodobně jsou hodně dobré oba. A nebo taky ne.

Bushmaster - John Dyke, podle všeho fakt výborný člověk technicky i lidsky. Nejprve začali v Bangoru (zdravíme Pennywise :-)), pak se přesunuli do Winhamu. A stali se nesmírně populárními. Dobré, levné, spolehlivé flinty, co střílí a střílí. Prostě "trusty Bushy". Pak je koupil Cerberus Capital pana Feinberga (což je také velmi zajímavá postava i z pohledu zbraňového, 2nd Amendment apod. biznisu). Fabriku zavřeli, zaměstnance propustili a výrobu přesunuli do Ilion NY, kde se dělají Remingtony (je to jedna z nejstarších a nejslavnějších zbrojovek v USA, ale v běžné produkci tam kvalitu kdovíjak neprožívají). A naštvali tím dost lidí, včetně samotného Dyka, který si po čase s původními lidmi založil Windham Weaponry.
Část střelecké komunity začala Bushmastera nenávidět (prostě najednou je to produkt žraločího kapitálu, vyhodili kvalifikované a nadšené lidi, kvalita jde jistě do řiti apod.). Pár let dělali BM v Ilionu. A je to bráno jako nejhorší období Bushmasteru. Do toho přišly kauzy Sandy Hook apod., kdy si prostě američtí šílení střelci s oblibou berou Bushmastery XM-15 na realizaci svých debilních nápadů. Takže Bushmastera nám nenávidí část střelecké komunity a samozřejmě celý neomarxistický tisk v USA, protože jak známo, střílí vždy puška a ne člověk a Bushmastery se holt čas od času rozhodnou a jdou vystřílet školu. Cerberus chce BM prodat, pak si to rozmyslí, protože se BM prodává pořád dobře (asi proto, že je špatný) a navíc získá zakázky pro vládu (protože sype republikánům). Do toho Feinberg těžce podporuje NRA a Trumpa a vede útoky na neomarxisty.
Pak přijde zákon ve státě NewYork, který de facto dělá z neupravené XM-15 nelegální zbraň. Co udělá Feinberg? Řekne fajn, nebudu vyrábět zbraň ve státě, kde je v podstatě zakázána a platit tam daně. A přesune komplet Bushmastera do Alabamy, kde mají zbraně rádi. Samozřejmě je v tom i logistický a byznys plán. V Huntsvillu se dělají i DPMS a prostě Freedom tam mají velké výrobní zázemí. Takže celkem logický výrobní tah a navíc parádní fakáč na gun hatery (který samozřejmě Feinberg mediálně použije).
A co kvalita Bushmasterů? Fora plná nadávání "už nikdy si nekoupím BM, ani nic od Freedom Company", "kvalita šla do háje". A podobně. Jenže když se škrtnou podobné v podstatě pocitové výkřiky, najde toho člověk strašně málo ohledně reálných a konkrétních kvalitativních průserů BM. Reálně v těch mracích US fór a tisících příspěvcích, které se týkají Bushmastera najdete méně jednoznačných a konkrétních poruch a závad na Bushmasteru, než má strelectvi.cz příspěvků o problémech s PARkou, která má přitom roční produkci a prodeje, jak Bushmaster za jednu šichtu. A to nehledě na fakt, že většina majitelů PARky je na svojí krásku opatrná, protože je to prostě hezká drahá flinta, zatímco američaní se s Bushmasterem ne*erou, protože je to levná flinta, truck gun, nebo do lesa za barák.
Přísahám, že jsem našel jen info o tom, jak se nějaké velké výcvikovce sypaly BM kvůli příliš těsné komoře (a nebylo z toho zřejmé, zda to byly BM z Bangoru, Windhamu, nebo Ilionu).
Pak příběh o uvolněném a "NEstaked" šroubu, který zničil BCG a Bushmaster se k tomu nepostavil čelem a poslal majitele do háje.
A konečně historka JPP o tom, jak prý vyběhl zápalník a nacpal se do gas key a zničil ho, včetně gas tube. O čemž drtivá většina lidí pochybuje, protože něco takového prostě není dost dobře možné.
A jinak celkem nic. Můj Bushy střílí a střílí x I'd never buy a crapy Bushy.
Tak ale proč to píšu: Busmasteru se vyčítalo že nemá:
-MilSpec buffer
-nemá staked castlenut
-nemá staked gas key
-nemá feed rampu
-nemá MilSpec hlaveň 1/7
-nemá MPI závorník
-nemá M-16 závorník

Všechno z toho teď na většině modelů má. A je z 7075-T-6 a hlavně jsou většinou chromované 4150. Takže jak je na tom BM? No, jak který. A o tom to je.

Prostě AR není a nebude platforma jako je Sa58, který je furt jeden a stejný, nebo jako kalach, kterých je sice mraky a v různé kvalitě, ale žádné lego to není. Myslím, že u AR až na výjimky, neplatí univerzální moudra. Vždycky musíš trochu zapátrat.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 07.02.2019 8:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od štaflík »

Rampa: tvůj termín "redneck AR" se mi moc líbí. Jo, to je přesně to, co mám na mysli v tomto vlákně :yes
Jen ty životnosti hlavní bych viděl (zvláště u semiauto a použití jen trochu rozumného střeliva) u všech zbraní vyšší. Resp. jsme zase u toho, co je to životnost.
Četl jsem testy, kde z chromovaného Bushmastera dali 12 000 ran kvalitním nemagnetujícícm střelivem a hlaveň byla beze změn a ústí jen trochu chycené a stejný počet nějakých oceláků a hlaveň byla vykloktaná (ale furt to střílelo, docela asi i dopředu).

Morho - myslím, že hlavně pro Sport. Je to oblíbená zbraň. Velmi levná, přesná a funguje, ale asi jí musíš brát tak, jak je a mít díly od SW. V debatách SW Sport vs. BM XM-15 se střelci většinou shodují, že spíš by brali XM-15, i když je dražší. Ne z nespokojenosti se Sportem, ale pro větší modularitu a možnosti XM-15. A všimni si, že Sport je fakt výrazně levnější, než ostatní SW. Ale popravdě řečeno detaily nevím, SW jsem tolik neřešil. Ale určitě jejich nabídka stojí za prostudování.
Za mě osobně v situaci, kdy za XM-15 prodejci často chtějí i přes 40k a Sport je někde kolem 25-30, tak je nesmysl platit za XM-15. Takovou cenu ta puška nemá a není o 20 tisíc hodnotnější, než SW Sport. Ani náhodou. To už se cenou blížíš Bravo Company apod. Ale v situaci, kdy byla nabídka XM-15 v chromu dost pod 30k, preferoval jsem jeho.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: AR z pohledu rozpadu

Příspěvek od Královák »

Budu lehce OT - AR ani AK nemám, z obou jsem střílel a více spokojený jsem byl s AR a asi bych si ji, kdybych měl volné love, koupil - proto jen poznámka k nadnesenému výroku o amerických farmářích - kdysi jsem po dlouhých uvahách a sledování internetu koupil HaR handi rifle v ráži 30 06 s tím, že se jedná o jednoduchou, spolehlivou pušku určenou právě pro farmáře. Větší klump jsem neviděl i ty ruské IŽ 18 na tom byly daleko lépe. Spolehlivost nula a přesnost srovnatelná s brokovnicí za použití jednotné střely. Prostě lowend se vším všudy. Pak mně to kámoš vysvětlil, že v USA prostě chybí taková náboženská úcta ke zbraním jako u nás viz. jak popsáno výše srovnání s rukavicemi - oni si to koupí a rozhodují se jako když se rozhodnete, že si koupíte boty za 300 v Lidlu na jednu sezonu s tím, že můžou se rozpadnout taky za týden, nebo si koupíte Meindly na několik let ale o jiné ceně. Oni prostě od toho nic objevnýho nečekají a naopak pro mě byla koupě zklamáním, ptotože jsem byl "zmlsaný" z Browningů Blr, A Bolt a Bar.
Odpovědět