Samonabíjecí UK59

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
hausnumero
Příspěvky: 176
Registrován: 13.06.2013 22:11
Pohlaví: muž

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od hausnumero »

Už jej mám doma. Přivezl jsem si jej ze Zlína a za původní cenu. Docela příjemně mne překvapila možnost rychlého rozložení na tři kusy a opětovného složení. Když jedu na střelnici, nemusím jej balit do dlouhého pouzdra, ty tři kusy se pohodlně vejdou do tašky a nikoho nenapadne, že v ní nesu kulomet. :-)
bustymafia
Příspěvky: 19
Registrován: 21.04.2015 17:57
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bustymafia »

UK 59 mám. Rozhodně je to zajímavej kousek do sbírky. :D
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Milan_rozpad »

UK je křáp co má smysl leda z nostalgie nebo na pověšení na zeď, určitě ne pro jiné užití - nebo možná ta dražší varianta úpravy ne ZS ... ale i tak to postrádá smysl ... stačí si pročíst nebo se poptat lidí co s tím museli na vojně střílet nebo si to ještě lépe osobně vyzkoušet
Uživatelský avatar
Pahrb
Příspěvky: 690
Registrován: 29.06.2015 18:35
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Pahrb »

Koncepce UK 59 není úplně blbá (co se týče využití závěru z SA vz 58). Jenže to, co ji činí šrotem jsou:

1. Chybná konstrukce pásu s otevřenými články ve spojení s okrajovým nábojem.
2. Narozdíl od SA vz 58 jich nebylo vyrobeno tolik (včetně náhradních dílů), proto se neustále používají staré, ostřílené vergly, dávno za hranicí životnosti.


A hlavně ta zbraň už končí, v pár kusech přežije jako civilní hračka, zbytek půjde do šrotu (do Afriky)...
bustymafia
Příspěvky: 19
Registrován: 21.04.2015 17:57
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bustymafia »

UK je křáp pro toho kdo se o něj neumí postarat nebo neumí řádně napásovat. Jinak nefunguje o nic hůř než jiná zbraň. Ano musí se mazat, protože to je holt kulomet a takovej problém tam sem tam trochu stříknout není problém.
Druhá věc je netahat to se založeným pásem a když už musím tak prostě musím potáhnout za zavaděč. Na to na tom pásu kur*a je. Pak mi závadit nebude.
Další věc je správně nastavený regulátor. Když vím, že jsem delší dobu nečistil tak tomu uzpůsobím polohu regulátoru.
Konstrukce pásu odpovídá vnitřnímu mechanismu. Jedinou větší vadou pásu je praskání překalených článků.
On je taky rozdíl od koho ten UK je. ;) ZS skupuje levně co je od útvarů a tomu odpovídá nejen cena ale i stav. To se s UK od Libora Nováka nedá srovnávat, protože ty jsou z NZ.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od cipis »

Jo, až na to, že některé ty NZ byly v takovém "novém" stavu, že nebyly střelbyschopné, aniž by se to muselo poladit ... Tedy už z výroby špatné ...
bustymafia
Příspěvky: 19
Registrován: 21.04.2015 17:57
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bustymafia »

Pravděpodobně páteční směna ve Vsetíně. :)
Ale i tak si myslím, že to je zbraň kterou lze v případě problémů využít a pokud k ní má někdo vztah jako já tzn. že se mu líbí tak nevidím proč si ho nekoupit. Kdybychom se všichni měli ohlížet jen na údaje, tak všichni taháme vohudlanej hliník jménem AR-15....
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od sigmark »

pche, takový kopyto. to na poli kladivem nepřebiješ :-D
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od štaflík »

Bustymafia: při vší úctě-meleš píčoviny.
bustymafia
Příspěvky: 19
Registrován: 21.04.2015 17:57
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bustymafia »

Vážně? A co takhle něco k věci?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od sigmark »

bustymafia, štaflík:
pánové, držte to v profesionální debatní rovině.
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od lagardere »

sigmark píše:pche, takový kopyto. to na poli kladivem nepřebiješ :-D
Kdo by s ním v této době běhal po poli? Předpokládám, že se tady řeší zbraně pro nevojáky a ti s tím po poli běhat nebudou.

Měl jsem UK59 od Libora Nováka. Byl jsem s ním moc spokojený, přesnost byla super. Nevýhodou je velká váha a bohužel dnes dražší střelivo. Kupoval jsem v ho době, kdy náboj stál 3,8Kč.
Jedinou chybou bylo, že občas nevzal z pásu první 4-5 nábojů, zbytek jel jako šicí stroj. Výborný nástroj na obranu domu v první línii :D .
Ale jako voják bych ho nechtěl tahat.
Trošku OT: Jednou jsem viděl dokument, myslím že to bylo ze SNP. Chlapík se tak chtěl stát kulomečíkem, ale nenapadlo ho, že kulomečík opuští bojovou zónu mezi posledními :D . Takže kulomečíkem v armádě nikdy :lol: .
Vae victis. Molón labe!
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od štaflík »

OK, konkrétněji:
-nejprve se tu vyjmenuje seznam činností, které dělat, aby UK jakž takž byl spolehlivý (a stejně není) a vzápětí je AR označena za vyhudlaný kus hliníku. Prostě pitchovina. AR je nepochybně v mnoha ohledech jednou z nejlepších zbraní světa. Což se v žádném případě o UK říct nedá. Naopak.
-UK funguje jako jiné (předpokládám kulomety) zbraně?? Vážně chcete srovnávat UK s PKM, FN MAG či MG? To jsou zásadně lepší kvéry, kterým lze věřit. I naši vojáci v Astanu se UK velmi rychle a rádi zbavovali ( ve prospěch většinou ruských (=spolehlivých) kulometů).
-SVT je lepší než SVD (busty), protože má silnější hlaveň. Opět pitchovina, na které prostě není ani prd pravdy.
-výhoda SVT JE, že je to "odstřelovačka" na levný kulomeťák. Opět bustyho řeči jak z nějakého zombiekiller fóra pro puberťáky, co sní o tom, že jednou budou mít zbroják. Pokud má mít rozpad vejšku, takovéhle nesmysly by na něm prostě být neměly.
-závěr jako Sa58 je výhodou? Vždyť byl zastaralý už v době zavedení. Zamykání rotačním závorníkem je v mnoha ohledech lepší volba, než kyvná závora.
-co si představujete pod pojmem super přesnost? S kulomeťákem?
-jaký smysl dává podle vás UK v nějáké obranné situaci?
-čím byste chtěli UK krmit, aby to bylo přesné a spolehlivé?

UK je výborný zběratelsky a pro funfactor. Ale jinak je to verglovitý šrot.
Uživatelský avatar
lagardere
Příspěvky: 402
Registrován: 28.02.2015 17:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubice

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od lagardere »

UK jsem přinesl na střelnici, vyjma 4 zádržek fungovalo na 1. Pro člověka, který jde na střelnici je super zbraň na vyblbnutí a i na přesnější střelbu. Díky své váze moc nekope. To že je to 50let starý železo, tomu nikdo nebere. NA LOS nebo IPSC taky ne. Ale stále má šanci pobavit. S porovnání s dnešními zbraněmi nemá cenu diskutovat.
Fotka zásahů na 50m v leže, vystřídali jsme se na tom tři (moje jsou samozřejmě destíky a devítky 8-) :lol: ).
Dával jsem do toho, co mě přišlo pod ruku, myslím, že to byly činské kulomeťáky.
Zkoušel jsem na 100m, tam to už bylo horší.

Obranou situací jsem myslel joke, proto tam byl smajlík. Ale bydlím u pole, pokud by někdo na mě šel z toho směru, UK by to pokrylo.

AR mám taky doma, nenapsal jsem o něm křivé slovo.
Přílohy
terč.jpg
Vae victis. Molón labe!
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od Chorche »

těch 50m vůbec neberu jako argument. Argumet pro UK bych bral 300+m... Do 50m stačí pistole :twisted:
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od herman »

Chorche píše:těch 50m vůbec neberu jako argument. Argumet pro UK bych bral 300+m... Do 50m stačí pistole :twisted:
UK59 je přesná zbraň i na těch 300m+, ale pokud ti na 50m stačí pistole, klobouk dolů.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od štaflík »

Lagardere snad to nevyzní zle, ale prezentovaný 50m nástřel má do "super přesnosti" opravdu strašně daleko. Tohle bych nebyl spokojen ani se svým 10" .223. Pokud to není redukovaný terč, tak mi vychází rozptyl na nějakých 12 MOA. Jak by si s tím na 300m trefil třeba hlavu??
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od xmenm05 »

Kdo je připraven, není překvapen ...
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od Milan_rozpad »

narovinu tohle - 50m s UK je ... no řekněme výsledek moc nemluvící o přesnosti (UK musí umět na 400m+ trefovat ležící figuru každou) pak říkat že tam jen ty desítky a devítky jsou tvoje .... no :-d
pro srovnání s AR ze sedě musim být na 100m s rezervou v desítce každou standardní municí, chápu china kulomeťák je ultra shit ale prostě tohle o přesnosti nevypovídá

UK má problémy s podáváním pokud není asistence druhého nebo pokud se nestřílí z pevné podložky
další problém je docela dost intenzivní přehřívání hlavně (pokud není ta těžká) s těžkou je to zase už opravdu zážitek na transport

já přemýšlel o UK jako základ na přestavbu na recestickou "sharpshooter" pušku s těžkou hlavní

mimochodem ta těžká hlaveň je sama o sobě docela dobrá a i jsem uvažoval jí naroubovat na závěr z mosina :)
jako to udělalo vcelku úspěšně pár amíků. ale pak jsem si řekl že to je tolik papírování a tolik peněz že to nemá smysl

a pak je to opravdu vos*r to někam transportovat
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Samonabíjecí UK59

Příspěvek od Milan_rozpad »

popravdě to chce ale doplnit info
- těžká hlaveň zatížená 3kg pytli písku :-d
Odpovědět