Jakou pušku?

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět

jakou pušku do cca 10 000,-kč ?

varianty civilních vz.58
115
49%
vojenská opakovačka (Mosin?)
38
16%
vojenská samonabíječka (SVT 40?)
19
8%
Lever action (pákovka)
6
3%
myslivecká kulovnice
13
6%
perkuska
8
3%
raději malorážku
15
6%
raději brokovnici
15
6%
něco úplně jiného
6
3%
 
Celkem hlasů: 235
Uživatelský avatar
edelweiss
VIP
Příspěvky: 128
Registrován: 18.03.2013 15:32

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od edelweiss »

Tak jen doplním z promazaného, není menší semi-auto puška než ta 1,5kg skládací od marlina. Za málo peněz dobrá nouzovka na hraní.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Chorche »

No jak znám Eda, má nastřílíno asi nejvíc z nás všech. A to ne stylem, že když zmáčkne vyletí koule dopředu. V jeho podání se i trefí a je jedno s jakým kalibrem a jakou kadencí ;) . Navíc má otestováno všelico na živým a tak VÍ čim a jak na co.
Myslim, že byste si ho měli minimálně vyslechnout a pak popřemejšlet o tom co říká než na něj začnete útočit... Argumentovat váhou kelteku je úsměvný, protože zrovna to je flinta, kterou tady prostě nekoupíte a navíc to neni flinta vhodná pro PA vzhledem k životnosti (vim o čem mluvim, mám kapesní keltek, je to perfektní pistolka do kapsy na dení nošení, ale rozhodně neni na dení střílení). Pakliže sme ve fóru, který se zabejvá dobou po PA, měli bysme se orientovat na flinty, kterejch je u nás k mání dostatek pro kanibalizaci náhradních dílů a který vydržej hrubší zacházení a hlavně každodenní střílení. A hledat jednu ráži na všechno použití je taky nesmyslný, neexistuje. Prostě na něco potřebujete malorážku (na denní malý lovení ptáků, veverek, myší a já nevim co všechno bude k mání po PA), na obranu a větší zvířata samonabíječku, v našich končinách jednoznačně kosu, a na řešení náhlejch situací brokárnu, kterou se dá zároveň i lovit.
Takže znova, otázka "jakou pušku" je sama o sobě nesmyslně položená, protože na ní neni odpoveď. Respektive každá odpověď bude jenom kompromis.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od marish »

Evidentně sis nepřečetl jak téma vzniklo. Shodou okolností sem uvažoval jakou pušku si koupit, a rozhodně to nemělo rozhřešit otázku, jakou jednu jedinou pušku na všechno a do PA.

Je mi fuk, kdo je jakej praktik, pokud jemu je fuk, o čem, proč a s jakou historií si tu diskutujeme a nehodlá se tomu podřídit či přizpůsobit.
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Skalik »

Já přidám postřeh k té váze zbraně, mám ZKM Silhouette, takže plastová pažba zbraň byla lehká přesně do chvíle než jsem na to pověsil harris bipod a optiku. Rozdíl bych hledal hlavně ve váze a ceně střeliva.

Co se pušky týče tak já preferuji kombinaci opakovací .22lr na kterou se dá snadno za pár peněz udělat velká zásoba střeliva a pro zábavu na střelnici je to fajn. V PA by se s tím něco malýho ulovit dalo a hlavně není problém, aby z toho střílela i moje drahá polovička. No a k tomu samozřejmě kosu. Když by se k tomu přidala i brokovnice tak tím líp. Ono, ale všechno je to to tom na kolik ráží si umím udělat zásobu střeliva která bude odpovídat mejm představám.

Já se vydávám cestou raději míň zbraní/ráží, ale o to víc střeliva do nich.
Uživatelský avatar
edelweiss
VIP
Příspěvky: 128
Registrován: 18.03.2013 15:32

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od edelweiss »

psal jsem i jiné varianty, ale nedočetl jsem se kolik do toho chceš utopit, jakou přesnost očekáváš 8-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Maximus »

Jenom k tomu zatracovanému kulobroku - je sice pravda, že kulobrok není tak přesný jako moderní opakovací kulovnice, ovšem pokud srovnáme přesnost zachovalého obyčejného ZH s optikou a klasickou kosu, tak je ten kulobrok při střelbě i třeba na 150 - 200 m ve většině případů o dost přesnější. Tristní pověst přesnosti kulobroků je dána většinou jejich majiteli - typicky postarší strejc s obstarožním zeleným kloboukem, co si jde jednou za deset let nastřelit "flintu" na tři náboje ("optimálně" každý z jiného desetiletí výroby). To je opravdu potom problém trefit pivní tácek na 50 metrů. Při dobrém nastřelení, za použití solidnějšího střeliva a hlavně alespoň elementárním tréninku (kdo s kulobrokem chodí poctivě na střelnici, tak ví, kam se mu posouvá nástřel zahřátím hlavńového svazku a je schopen na to případně i provést patřičnou korekci), tak se může kulobrok osvědčit i v případném boji.

První kulová rána je tedy relativně dost přesná, druhá rána s 12 - 16 hrubými broky je otázkou okamžiku. Pokud jsou k dispozici navíc vyhazováky (ZH nemá), tak i přebití je relativně hodně svižné.

Viděl jsem záběry z bojů v bývalé Jugoslávii či z Náhorního Karabachu, tak kulobroky měly ve výzbroji někteří členové "domobrany" a daly jim přednost i v situaci, kdy evidentně byly k dispozici AK - prostě taková role "marksmanů", aneb jednooký mezi slepými králem ;).

Někteří mí kolegové z původního združení mají doma kulovnici i kulobrok a v naprosté většině chodí do revíru s kulobrokem.

Ovšem obliba kulobroku a jiných kombinovaných zbraní (trojáku, obojetnice,...) je dána charakterem revíru, preferencemi stylu lovu konkrétního lovce a samozřejmě peněženkou.

V současném revíru, kde se z 90% loví jen černá zvěř a trochu toho srnčího, mi příjde kulobrok zbytečný - lišku či jinou "škodnou" střelím kulí (cenu střeliva, jako někteří "zasloužilí" myslivci, opravdu neřeším - alespoň mám možnost legálně střílet mimo střelnici v "realistických" podmínkách.
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od marav »

naprostý souhlas Maxime :yes
Uživatelský avatar
edelweiss
VIP
Příspěvky: 128
Registrován: 18.03.2013 15:32

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od edelweiss »

S optikou je li to kvalitní zbraň jistě umí slušný nástřel ale vždy ze studené hlavně, druhá rána už je jinde a pak se to zhoršuje, prostě tenoučká hlaveň a teplo.
Kulobrok je oblíbený při sezení na hromadě, tj. cca.+50m kde když náhodou vyleze liška tak se po ní foukna brokem, ale nesmí být daleko. Kulobrok také milují mladí kluci co začínají, nemají moc peněz tak koupí kombinovanou zbraň než zjistí že má omezenou funkci.
Trojáky, to je dnes jinde. Je to většinou jen hra na snobárnu, já mám něco kdo je víc?
Proto je asi lepší mít zbraní více a vybrat si na konkrétní lov a zvěř tu správnou.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Chorche »

já z toho nikdy nestřílel, chápu použití v mírovejch podmínkách pro lov na krátkou vzdálenost, ale nechápu moc to řešit v souvislosti se kníkem. Po kníku se budou lovit především lidi a dá se předpokládat, že ty lidi jen tak nepostojej jako zvěř u krmelce... takže bez možnosti rychlejšího střílení minimálně vopakovačkou si jednou ránou na skupinku nasranejch přeživších akorát podepíšu vlastní ortel... :twisted:
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

kulobrok si chci kupovat...pripadne to bude jedna z poslednich zbrani co by se pripadne sbiraly...kdyz clovek pohleda kolem desitky koupi i s vymennym brokovymi hlavenmi
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Maximus »

Když má člověk Lovecký lístek a skupinu C na ZP, tak je levný a zachovalý kulobrok rozhodně lepší volba než investice do perkusní in-line (využití pro myslivost, tato kategorie dlouhých kulových zbraní se podle mne nebude sbírat ani v hodně velkém "průseru" a i při pomalejším střílení, kdy se moc nezahřeje hlaveň, je i docela přesný (snipeři také obvykle nesypou jednu ránu za druhou), etc.).
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

maximus naprosty souhlas, p.s. kdybys o nejakem peknem setiku s vymennymi hlavnemi vedel, hned dej vedet...preci jen marlin s temer 6 kilama se pronese ;-)
Uživatelský avatar
Cherro
Příspěvky: 269
Registrován: 29.09.2012 13:47
Bydliště: Troppau

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Cherro »

Ad: Kulobrok. Spoustu levnejch najdeš tady: http://bazar.hunting-shop.cz/sekce/80-kulobroky/
drigon
VIP
Příspěvky: 3019
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od drigon »

Flintu zatím žádnou nemám. Ale časem o ní uvažuji. Která z opakovaček je asi tak nejspolehlivější? Cenu přiměřenou, ne nějakou drahotu. A na rozšířenou munici, ať v PA není problém se sháněním patron. Zbroják mám sk B, E, tudíž lovecké nemožno. Jen na obranu, nebo sportovní. Děkuji za odpovědi. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od MRAK »

přečetl jsis aspoň tohle vlákno?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Artifex »

Ježišmarjá, "Zbroják mám sk B, E, tudíž lovecké nemožno." Jak tys ten zbroják prosímtě dal, když meleš takovéhle záležitosti? :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od Fabulous »

Vlákno pročištěno
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od marav »

Bod 10. Pravidel.
drigon
VIP
Příspěvky: 3019
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od drigon »

Líbila se mi kulovnice v ráži 308win. Z bazaru, tudíž ani moc nestála. Ale u nás na zbrojním PČR mi řekli, že na to potřebuji zbroják sk C - myslivost a lovecký lístek (vzhledem k tomu, že jsem zbroják dělal před cca 9 lety a je tam dvojí dělení skupin. Příklad: sk A - sběratelství zbraní, též sk A - zakázané zbraně. Ale je možné, že už si to po té době pletu. Řeším totiž hlavně barák, zahradu a dílnu, kvéry beru až na konec). Vlákno jsem si samozřejmě pročetl, ale jelikož zbrojní problematiku nemám zrovna v malíčku. Doposud mám akorát pistoli 9mm - tenkrát jsem si zbroják dělal proto, že jsem v noci z půdy nad barákem vyháněl nějaké individuum, které bylo dost agresivní a musel jsem na něj vzít násadu na krumpáč. Pak se mi to rozleželo v hlavě (co kdyby měl nějaký kvér), tak jsem si radši udělal zbroják. Tolik na vysvětlenou, jak k tomu nevhodně formulovanému dotazu došlo, za což se omlouvám. S pozdravem M.
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Jakou pušku?

Příspěvek od muzzleloader »

Nesmysl,u vas na zbranovem si vykladaji zakony a predpisy po svem.Vsechny zbrane kategorie C muzes koupit i na B.Krome zbrani,ktere se nepouzivaji k zadne strelecke soutezi.Treba kulobroky,trojcata,trojaky a podobne specialitky.Ovsem netusim,jestli to jde i na E.Mas skupinu B?Mimochodem na A bys mel koupit jakoukoliv zbran.
Odpovědět