Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Artifex »

http://www.brickolore.com/2012/05/baofe ... ceive.html
Tady je napsaný mod UV5R na rozšíření pásem pro Bublifuka, dokonce v komentářích píšou i o CB pásmu, nechce někdo zkusit?
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

Tak s Artifexovou pomocí už je nachystaný i můj Baf :) Ještě jednou díky ;)
Teď jsem si splichtil ten seriový kabel a upozornění pro ostatní - na dvou stolních PC to nechce jet (po zapojení konektorů se vysílačka přepne na vysílání a nic ze softu nefunguje). Na ntb to jede naprosto v pohodě, teď jsem tu doma vyhrabal redukci USB/serial, a přes tu to jede také v pohodě.
Soft je teda otřes, to tam programuje někdo na koleni rychlou jehlou, nicméně furt lepší než drátem do oka, to datlování čísilek by bylo ještě horší.
A jestli bude mít těch vysílaček někdo víc, tak se dá v každé nastavit jiná uvítací obrazovka, je to teda potřeba prvně zapnout (v menu parametr 38, přepnout na MGS), no a pak v prográmku, v menu Other, je Power On Message.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od escibe »

Já používám soft. chirpw a je lepší. Škoda že není nikde návod v CZ na tuto stanici
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

Mně ten Chirp nejde spustit, pod XP. Hodí to hlášku o Error reporting enable a to je asi tak všechno, co to udělá.
Mám nejnovější verzi, někde na netu jsem našel, že je potřeba použít min. rok stará, což je ale asi dost na houby, kvůli aktualizacím pro staničky ...
Co máš za verzi? A pod čím ti to běží?
Jinak jsem na firemním PC rozjel nějakou redukci usb/serial a už to jede také, tak nevím, asi jsou ty redukce nějak očesané a není tam plný seriák.

Že není český návod až zas tak nevadí, v tom anglickém se to dá přelouskat, spíš zatím chybí vědomosti na nějaký větší provoz, než jen obyč. vysílání a příjem. Mám samozřejmě na mysli volné frekvence, provozované dle Všeobecných Oprávnění :) Co je tam ten parametr, co tenhle, jak se to projeví na vysílání/příjem, atd.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od escibe »

Já to napřed používal ve vista a teď win 8 a funguje. Mě vadí na tom programu od BAOFENG že mě tam nešlo zálohovat frekvence do PC a tady to pěkně jde
Verzi mám asi 2.24.10
A fungují mě zde obě stanice u toho programu ne
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

Tak mně ten Bao program to nějak uloží, ale jak jsem už psal, je to sešité horkou jehlou, tak to funguje všelijak.
Jako pokud to člověk veme tak, že to nemusí ťukat přes klávesnici vysílačky, ale počítače, tak to jde.
Chirp má na webu poslední stable verzi 0.3.0, když mrkni ještě jednou na tu svou, případně bych o ni měl zájem, o tu starší, na webu jsem to zatím nedohledal, jestli mají nějaký archiv. Díky.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od escibe »

Koukni se zde http://trac.chirp.danplanet.com/chirp_daily/ měli by tady být všechny. Já vždycky nějaký stáhnu

Nevím co je co ale mám tam tyto čísla
GTK 2.24.10
PyGTK 2.24.0
Python 2.7.2

Mě ten program fungoval všelijak a ukládat mě nešlo vůbec
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od maci »

Python 2.7.2 - programovací jazyk
PyGTK 2.24.0 nadstavba programovacího jazyka nad GTK
GTK 2.24.10 - http://www.gtk.org/ nebo http://www.gtk.org/screenshots/index.php - prostředí
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

Tak jsem postahoval různé verze a stále to samé - vyhodí hlášku o logu a nic ...

Edit:
Tak jsem to zkusil na notesu s win7 a jede to jak víno. Data vyčte, dá se exportovat do CSV (tedy třeba editovat v excelu) atd.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od escibe »

Program ti nejde spustit nebo nekomunikuje s vysílačkami?
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

Viz výše, spustím, vyhodí hlášku o logování, potvrdím a pak už se nic neděje. V XP. V 7 to jede už na dvou strojích, co jsem zkoušel.
Někde na fórech jsem našel něco podobného, bez řešení, jen s konstatováním, že to pod 7 jede a pod XP ne.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od escibe »

Aha , já měl jen problém že jsem musel nastavit správné číslo COM.
Ale jedna vysílačka mě nešla připojit na vistu a ted co jsem to nainstaloval na win8 tak fungují obe. Tak operační systém má na to asi velký vliv
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Luda »

Chirp me funguje bez problemu, komunikace, cteni, zapisovani dat a upravy nastaveni taky.
UV_5R_VIP me komunikuje, ale nedaji se nacist data z vysilacky. Vzdycky se to sekne uplne nahodne pri Read Block nekde mezi 3-30 a vypise communication error. Vysilacka se vzdycky resetne. Vyzkousel jsem snad vsechny nastaveni u COM portu, vcetne baud 1200-9600 a FIFO, vse bez jakekoliv navaznosti na nastaveni, vzdy nahodny zasek pri cteni.
Dela to nekomu taky? Vzhledem k tomu ze Chirp funguje, predpokladam ze nastaveni bude v poradku.
Testoval jsem to na dvou pocitacich, stejny vysledek.

W7 64bit.
SW vysilacky: 297
SW: BF5R_VIP_v120725_BFB291_ENG(VB6)

Jestli se s tim nekdo setkal a vyresil to, budu rad kdyz me poradite. Po sesti hodinach zkoumani uz fakt nevim :?
Diky
Gizmo_CZ
Příspěvky: 15
Registrován: 02.03.2013 8:57
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Gizmo_CZ »

Cus all.
Je fajn že je tady takový forum na tyhle vysílačky. Potřeboval bych momoct s jejím nastavením - předem upozorňuji, že jsem totální panci co se vysílaček týče, a tohle je má první. Rozmýšlel jsem se nad Puxing 888 a touhle. Vzhledem k financím, a dobré koupě jsem vzal Baofeng UV-5R ke které je i USB kabel a headset. Ještě jí sice nemám doma ale určitě bych potřeboval nějaký srozumitelný jednoduchý (nejlép pro blbce :mrgreen: ) návod na její přeprogramování pro použití v ČR. Nejde to udělat třeba tak, že někdo - nějaká dobrá duše - kdo jí má naprogramovanou, stáhne do souboru tyhle informace a upne to třeba na ulozto.cz a pak by stačilo to jen nahrát do další vysílačky? Jsem z Prostějova u Olomouce tak kdyby se našel někdo kdo by mě s tím pomohl byl bych moc rád. Kabel na programování k tomu je, Win 7 na NT mám taky (dle toho co zde píšete to funguje jen na tomto SW)

Pak bych ještě rád radu od Vás zkušenějších jakou k tomu anténu pro lepší příjem/vysílání v UHF pásmu něco kolem 446MHz abych se spojil s PMRkama - potřebuju to na airsoft.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Artifex »

Anténa ti pro základ stačí ta, kterou máš, PMRka mají mnohem horší takže se nemusíš obávat.

Předprogramované sdílenky zde:
http://artifex.xf.cz/sdilenkyUV5R.dat

Připomínám, že dle zákona to nesmíš použít na komunikaci s PMR. Poslouchání OK, vysílání je moc velkým výkonem a anténou s efektivitou, která je vysoce nad normou.
Naposledy upravil(a) Artifex dne 02.03.2013 12:07, celkem upraveno 1 x.
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Luda »

Super, vyborna prace, diky moc.

Zajimave je ze i kdyz me nejdou data z vysilacky vycist tim jejich origo porgramem (viz vyse), tak zapsat jsou bez problemu

Jeste si lamu hlavu s tim jak nastavit ve vysilacce aby se me zobrazovaly misto cisel ty nazvy kanalu (2M1, 2M2...), pokud to teda jde. Nevite nekdo?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Artifex »

Víme a jde to.
V programu klikni na edit-optional features a to, co je na obrázku níže označeno. Channel + frequency znamená číslo kanálu (malé písmo vpravo)+ frekvence kanálu;
Channel+ name je jméno kanálu a číslo kanálu, zase to malé číslo vpravo. Jde to nastavit pro každý řádek na displeji zvlášť, proto dvě kolonky.
channel.JPG
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Luda »

Diky, funguje to.
Musel jsem to delat 2x protoze kdyz jsem do vysilacky odeslal data s novym nastavenim tak se samozrejme smazaly vsechny kanaly, takze nacist soubor .dat a pak teprve zmenit nastaveni a cele odeslat.
Soudruzi to nemaj moc vychytany, ale funguje to :)
Gizmo_CZ
Příspěvky: 15
Registrován: 02.03.2013 8:57
Pohlaví: muž

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od Gizmo_CZ »

Artifex píše:Anténa ti pro základ stačí ta, kterou máš, PMRka mají mnohem horší takže se nemusíš obávat.

Předprogramované sdílenky zde:
http://artifex.xf.cz/sdilenkyUV5R.dat

Připomínám, že dle zákona to nesmíš použít na komunikaci s PMR. Poslouchání OK, vysílání je moc velkým výkonem a anténou s efektivitou, která je vysoce nad normou.
OK toznamená že ten odkaz co jsi mi dal zkopírovat do vytvořeného txt souboru a ten poté přejmenovat na sdilenkyUV5R.dat a pak ho v programu načíst a uložit do vysílačky?

Jinak ta komunikace myslím omezit výkon na PMR 0,4W ne? jde o to, že v jednotce používáme MAXCOM WT 350 Dynamic (Brondi FX dynamic) (Standard: PMR446, Frekvence: 446 – 446,1 MHz, Výkon: max 500 mW erp) v jednotce na kumunikaci bez problémů ale jakmile se dostaneme na větší akci je problém se s nimi dorozumět s velínem. Proto potřebujeme zakoupit jednu "lepší" třeba tu BAOFENG UV-5R která bude něco jako mezičlánek použitelná ke kumunikaci s velínem (třeba jen jako odposlech na druhém kanálu a posléze pro komunikaci v jednotce s těma MAXCOM WT 350 Dynamic. Doufám že to půjde??
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konfigurace vysílačky BAOFENG UV-5R

Příspěvek od cipis »

No dyť jsem to psal, že to soudruzi šili horkou jehlou :)
Jinak to přepínání jméno/kanál/frekvence jde udělat i přes menu, položky 21 a 22.

Zkoušel jsem lehce duální provoz (s jednou PMR a jedním Bafem toho člověk moc nenazkouší), ten se zapíná pomocí TDR (v menu položka 7). Standardně se pak vysílačka přepne na kanál, na kterém zaregistruje aktivitu, tj. i při nějakém šumu, rušáku se přepne a ani o tom nevíte ... Tohle se dá trochu nastavit v menu položka číslo 34, kde je buď off nebo A nebo B. Tedy buď podle toho, na čem to chytne nebo natvrdo jeden nebo druhý kanál.
Pokud má člověk hf a vysílačku v sumce, tak je to trochu nešikovné, chtělo by to přepínání, na kterém kanále chci vysílat, někde venku ...
Odpovědět