Komunikace CB a PMR radiostanicemi

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...
Odpovědět
Krevel
Příspěvky: 138
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Krevel »

Zdravím ve spolek, mohl by mi někdo poradit jaký typ drátové antény použít pro CB ručku? vlastním starší stanice alan 38 a alan 80, které jsou na dnešní poměry poměrně dost velké a vyměnil jsem je za novější modely, přesto na ně ale nedám dopustit a chtěl bych je využít pro komunikaci z tábořiště... vyrobil jsem již podle návodů teleskopickou anténu a výsledky byly více než dobré, ale toto řešení mi nevyhovuje, protože anténa je dost dlouhá, neskladná a křehká, proto hledám anténu, kterou bych mohl složit do batohu, někde jsem četl o využití antény ze stanic RF10 ale nemohu to teď najít... Nemáte nějaké typy?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Josef »

Na vysílání z tábořiště se poohlédni po plánku antény Slim-Jim. Pro tento účel neznám lepší a skladnější CB-anténu.
https://www.google.cz/search?q=CB+slim- ... B+slim-jim
Pro přepravu ji smotáš pohodlně do kapsy batohu (nebo bundy). Pro vysílání ji rozmotaš a zdvihneš na dřevěném klacku, zavěsíš přehozením provazu přes větev stromu (nebo dokonce vyhodíš z okna paneláku či ochozu rozhledny). Protože to není žádná náhražka, ale plnohodnotná impedančně přizpůsobená rezonanční anténa se zářičem délky lambda půl, svými parametry se bude chovat stejně, jako by jsi sebou po kopcích nosil velkou domácí střešní hliníkovou CB-anténu. Koaxiál si k ní připoj alespoň 5 metrový. Použij kabel RG58 s plným dielektrikem, protože je pro použití v terénu a neustálé smotávání a ohýbání odolnější než koaxiál s pěnovým dielektrikem.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Artifex »

Závěsného slimáka jsem zrovna před týdnem dával do tématu antény.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Artifex »

Tak už mám CBčko také doma, kdo z Brňáků tu vlastně CíBí?
Je to sice jen FM 40kanálovka AllaTaťka ale darovanému koni... Musím dořešit anténu, zatím chytám jen na kus drátu a sice ne zas tak špatně, ale vysílat bych si do toho nedovolil, SWR bude šílené.
Obrázek
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Wolf »

Já mám CB jen v autě. Za normálních okolností bych ji doma nevyužil. Za zvláštních okolností není nic jednoduššího než ji z auta domů přenést.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

CB & PMR

Příspěvek od PIPboy »

Proč se nedělají vysílačky kombinované zároveň v CB i PMR pásmu? To jsou tak rozdílné technologie? I populární vysílačky s velkým rozsahem jako např. Baofeng zvládají jen PMR ale CB už ne. Přitom by to bylo velice praktické.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Artifex »

Proč se nedělají formule, kterými člověk odtáhne dříví z lesa? Oboje to má přeci kola a motor, i takové ferarri zvládne auto, které jezdí nejen na trati ale i na silnici ale to dříví neodtáhne. Přitom by to bylo velmi praktické. :chuckle :rock

(Btw. Baofeng NEZVLÁDNE PMR, jak tě na tom někdo uslyší vysílat, máš průser (už asi po stopětašedesáté tady zopakováno))

No, dobře, tu máš tu formuli na dříví s CB, 10m, magic bandem, 2m i 70cm

http://www.vysilacky.com/874-vozidlove/ ... quad-band/
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od PIPboy »

Formule na dřevo kapesních rozměrů (ručka) k sehnání asi nebude, že? V případě nutnosti trvalého opuštění evakuačního vozidla se zabudovanou supr čupr čtyřpásmovou vysílačkou mi tato zjevně bude k ničemu. (historie mnohokrát ukázala,že uprchlík opouštějící obydlí se žebřiňákem plným věcí byl nakonec rád,že se dostal do bezpečí je s tím co měl po kapsách)
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

Kamarád k Baofengu stavěl CB transvertor, nějak to prý přijímalo, Tx zatím nerozchodil. Fungovalo to tak, že se signál mixoval se 125MHz oscilátorem, takže jsi CB slyšel na 152 MHz.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Josef »

To PIPboy:
CB a PMR jsou opravdu hodně odlišné "technologie". Přesněji hodně odlišné frekvence. CB vysílá na 27MHz. PMR na 446MHz. PMR používá 16,5-krát vyšší frekvenci než CB (a tedy i 16,5-krát kratší anténu ;) ). CB to jsou ještě stále klasické krátké vlny. PMR jsou už ultrakrátké vlny. Nejedená se ani o "sousední pásma", mezi oběma pásmy ještě leží poměrně široké území velmi krátkých vln. Takže nic společného to nemá (snad jen kromě frekvenční modulace a toho, že se jedná o volně přístupné frekvence pro občany).
Jsou samozřejmě mašinky, které to obojí zvládnou. Většinou pracují na principu UP-konvertoru, tj. nižší krátkovlnné frekvence (v našem případě CB) "povýší" a vyšší frekvence VKV a UKV (našem případě PMR) naopak "poníží". Teprve potom je zpracují (většinou někde na frekvenci okolo 70MHz). Taková vysílačka je sice stále ještě v pohodě přenosná, ale už se rozhodně nevejde do kapsy. Buď se nosí přes rameno nebo v chlebníku a pod 1kg váhy to nejde (s bateriemi).
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Baca »

Josef, mozes prosim, dat tip na takuto vysielacku ??? Pokojne cez SZ :-)
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

Koupíš si PMR, CB a ducttape a slepíš je k sobě :)

Podle mě univerzál bude divný kompromis, ale rád se nechám vyvést z omylu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od bacil »

Yaesu dělá podivný kombajn, před oběma zásahy ČNB (ano, byly už 2, ten druhý proběhl ve velké tichosti a svedlo se to na situaci na UA) stála kolem 16000. Kombajn vypadá jako vozidlovka, ale má v sobě prostor na tužkovky a dá se hodit přes rameno. Výkonově je to nic moc, ale kdo chce to mít všecko v jednom, tak to má takhle.

Nevýhoda - když se rozbije to jedno jediné supermultifunkční zařízení, tak su v (_!_)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Kocour »

Stanici současně pro PMR a CB fakt nemá smysl řešit. V principu existují stanice, které by dokázaly v obou pásmech přijímat a po modifikaci i vysílat, ale a) za cenu několika CB a několika PMR stanic, b) jsou určené primárně pro radioamatérská pásma a nebudou vyhovovat generální licenci přinejmenším v pásmu PMR.

Pokud už bych provozovat obě pásma současně, snažil bych se, aby obě oddělené stanice používaly stejný typ napájení, případně dalšího příslušenství.

Druhá věc jsou skenery. Některé skutečně dokáží pokrýt kromě dalších pásem i CB a PMR. Otázka je, jak by měla vypadat anténa, která by byla optimalizovaná právě pro tato dvě pásma.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

CB versus PMR

Příspěvek od PIPboy »

Tak asi bude nejlepší mít všechno zvlášť. CB, PMR, scanner -ale je to s baterkama kilo váhy na vláčení ssebou.

Mám ale další dilema. Je vhodnější CB nebo PMR? Někteři PMR úplně zatracují. Má jen 8 kanálů a signál je jen na přímou viditelnost. Zase ale má výrazně nižší spotřebu, je lehký, malý což jsou vlastnosti v PA velmi praktické. Dokonce jsem slyšel, že v zalesněném terénu má vyšší dosah než CB. A v neposlední řadě se dá sehnat jako DPMR s šifrováním (analogové scramblery jsou u nás zakázané, že?). Což je taktéž v PA praktické. Snad by v PMR mělo být i odolnější rušení?

A jak je to se šířením signálu přes kopec, tam bude PMR asi pasé? A co CB, dá se domluvit když jsou protistrany na opačných úpatích 100-200m vysokého kopce, nebo je potřeba aby od kopce byli dál (ohyb) ?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od sigmark »

hledej zařízení, která pojedou na stejné články a spíš řeš jejich dobíjení v poli. mám akublok na tužkovky a solární nabíječku tužkovek. na ně jede rádio, vysílačka, svítilna. všechno co potřebuju s sebou
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: CB versus PMR

Příspěvek od Hohepa »

PIPboy píše:A jak je to se šířením signálu přes kopec, tam bude PMR asi pasé? A co CB, dá se domluvit když jsou protistrany na opačných úpatích 100-200m vysokého kopce, nebo je potřeba aby od kopce byli dál (ohyb) ?
Jediné cca 100% řešení by byly polní telefony :lol:

Zkus pohledat než se zeptáš.
Toto se tu řešilo už vícekrát.

Je v tom tolik proměnných veličin , například odrazy od budov nebo jiných kopců, že nejde odpovědět.
JohnyD
Příspěvky: 251
Registrován: 30.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od JohnyD »

Velmi zajimavy clanek,
rozklicuje nekdo co pouziva pan za vybaveni?



http://vary.idnes.cz/radioamater-z-nejd ... ntent=top6
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od Jenda »

Kenwood TS-590. Ve videu dále hraje počítač s nějakým waterfallem, podle titulku MixW, a asi CW Skimmer (opět existuje milión alternativ) (tak ne) (v článku se píše o PSK31, což je digitální mód). Pak tam vidíte SWR meter. Mluví o natáčení antény, takže má směrovku. Spojení přes celý svět se dá udělat s téměř libovolnou KV vysílačkou a pokud máš směrovou anténu, tak i s pár watty výkonu.
JohnyD
Příspěvky: 251
Registrován: 30.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Komunikace CB radiostanicemi

Příspěvek od JohnyD »

chtel jsem dopsat az nebude funkcni link o co slo:

Radioamatér z Nejdku zachytil SOS z Pacifiku. Poslali tam záchranu
23. září 2014 18:01

Dvě desetiletí se radioamatér Pavel Káčerek toulal jako radiodůstojník po oceánech. Slyšel přitom spoustu volání SOS. Poslední nouzovou výzvu ale zaznamenal ve svém obýváku v Nejdku na Karlovarsku. Přispěl tak k vyslání pátracího letounu.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/radioamater-z-nejd ... -zpravy_ba
Odpovědět