Cim naplnit sklep?

Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Sehr »

big bang píše:Beri-beri vzniká při nedostatku thiaminu (vitaminu B1).
Vznika jen kvuli neznalosti. Staci jist listovou zeleninu,ktera je vsude. Trava,planne rostliny,bylinky,listy. Nemusi nic pestovat. Staci jen sbirat vse zelene co roste a je schopen to snist.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od big bang »

Thiamin v potravě
Vitamín B1 je nutnou součástí výživy. V malém množství je přítomen v potravinách rostlinného i živočišného původu. Bohatým zdrojem jsou neloupané obiloviny, maso, pivovarské kvasnice, med a ořechy. :geek:

Ja mám v pláne ovos(na kašu), raž, pšenicu (na chlieb), sušené mäso Jerky, sušené pomleté ovocie(jablká, hrušky, marhule, broskyne, slivky, ...) pomiešané z medom a vlašské orechy zaliate medom. Takže beri-beri :hi :finger

A samozrejme krumple, kvasenú kapustu, zásobu vitamínov(minerálov) na rok/na osobu, ...

:clap :chuckle :rock
Naposledy upravil(a) big bang dne 01.11.2012 9:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Sehr »

Mineraly a vitaminy jsou ve vsem zivem,protoze to potrebuji k zivotu. A rostliny jsou zive. Rostline bunky jsou jako zivocistne bunky. A clovek je slozen z tech zivocisnych bunek. To,ze rostliny obsahuji vitaminy a mineraly neni nahoda,ale jen to,ze bunky jsou z nich slozene a potrebuji je k existenci.

Hacek je ten,ze nekde je toho min a nekde vic. A nekdy je to spatne pro nase telo strebatelne.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od big bang »

Sehr a čo v prípade WW3(niekoľko mesiacov nepožívateľné v oblasti ľahkého spadu) alebo výbuch super vulkánu, tiež padá bordel(niečo ako kyselina),... , ja verím len tomu čo mám v špajzke a v pivničke a keď nebudem mať, tak až potom nastupujú tvoje metódy Sehr(a nielen tvoje) :F :beer
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Sehr »

big bang píše:, ja verím len tomu čo mám v špajzke a v pivničke a keď nebudem mať, tak až potom nastupujú tvoje metódy Sehr
A co mas ted ve spajze? Ono je pekne chtit a planovat a pak to mit. S tim se setkavam casto. Rocni zasoby pro jednu osobu vyjdou minimalne na 20 000kc a zabiraji hodne mista.A to je slozeno z vetsinou neupravovanych potravin,tak cena je nizsi nez u konzerv. Pokud clovek ma rodinu,tak je tezke to prosadit takovou utratu.

Kdyz se vyptavam lidi,tak vetsinou mluvi v budoucim casu,ze si je obstaraji atd. Vetsinou maji jen maximalne na par mesicu.

Ja jsem taky zastancem plneho sklepu a mam ho.Jen jsem nechtel investovat desetisice do neceho co bych pak musel povinne jist,abych to nemusel vyhazovat. Prvni krok je mit zasoby a pak clovek se muze ucit jak co nejmin je pouzivat a vyuzit vse okolo.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Nobody »

Sehr: Naprostý souhlas :yes


Rýže je mým favoritem, protože i ted jí jím kvanta. Maso s rýží a zeleninou je základem mého jídelníčku a nedělá mi problém ji kdykoliv sníst. Abych nějak zpracovával 200Kg obilovin, to se mi nechce.

Vykašlete se na učebnici, sám mám výživu taky vystudovanou, ale ono to nejde brát nijak dogmaticky. Polovina světa žije z rýže, do které hodí všechno, co najdou. A že toho mnohdy mnoho není. Nějaká ta zelenina, kousek masa, nebo vývar z kostí. A žijí.

Že je pestrá strava strava důležitá nerozporuji, ale já musím vycházet i z velikosti bytu, respektive úkrytu, který jsem pro tento účel vybudoval. A pochopitelně ceny. 5kg rýže je malý pytlíček, který ted kupuji za 150Kč. V případě krize, bude jeho cena někde zcela jinde. Konzervy taky pomalu doplnuji, ale jsou mnohem méně skladné a cena je vyšší. Navíc nechci budit příliš velkou pozornost, zdejší babky představují lepší pozorovací systém občanů, než kterým disponuje vláda :D. V konečném stavu, který bude hotový do 20.12., budu mít

200kg rýže
200ks konzerv, převážně masových, ale jsou tam i pochutiny s nevalnou výživovou hodnotou (pro povzbuzení psychiky)
5kg kvalitního proteinu
Vitamíny a minerály na rok dopředu
Několik kg tunáka (ty malé konzervy nepočítám)
cca 50ks konzerv fazolí
cca 50 plechovek se zeleninou
Zásoby BP-5 na dva měsíce
100l vody v lahvích, připravené pytle pro zachytávání vody, pokud se bude blížit kolaps

Nyní jsem zhruba v půlce, jedu systémem od nejdůležitějšího k postradatelnému. Zásoby jsou schválně naddimenzovány, protože bojeschopnosti přisuzuji největší význam a rád se o zásoby podělím s vybranými lidmi. Sám mám jen malou šanci na přežití, zásoby jsou mi v tomhle směru k ničemu.

Od jara pak chci začít dělat zásobárny v cílové oblasti za městem, ale to už je na jiné vlákno :).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od MRAK »

Nobody píše:V konečném stavu, který bude hotový do 20.12., budu mít ....
zvláštní datum :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1005
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Hdm »

sichr je sichr ;)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Nobody »

Ano, je to kvůli té předpovědi. Ale trochu jinak. Po světě běhá dost lidí, kteří tomu věří a těžko odhadnout důsledky. Dovedu si reálně představit situaci, kdy vypukne panika mající za následek lokální nepokoje, výpadky energie, výpadky v zásobování atd. Stejně tak pár náboženských telat může podniknout různé útoky a ty vlivy se mohou stupnovat. Nedělám z toho zbytečnou kovbojku, ale při plánování jsem to vzal v potaz ;).

Následující tři měsíce vc roce 2013 hodlám připravovat schránky a v březnu mě čeká jejich postupné zakopávání :). To bude asi radost největší :lol:. Ale to už jsem zase OT.

Založím pro tento datum spešl vlákno.

http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=53&t=1863
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od MRAK »

to nebyl výsměch ....
přemýšlím o tom zrovna takhle - v prosinci se nic zvláštního nestane, ale kdyby lidi začli blbnout tak je lepší být na to připraven (no a kdyby se fakt mělo něco stát, tak ... ;) )
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od surikata »

to TINA: neboj ještě mám pár pytlů pšenice, slepice taky potřebují zásobu, vždycky mám tak na rok a něco

No se zásobama začínám pomalu větší nákup bude tento měsíc a i příští. Hlavně něco pro sviště, kdyby lidi začli před 20.12. blbnout ať je třeba sunar atd
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od surikata »

Mám dotaz jakou koupit sůl? Je mi jasné že s jódem. Ale je nějaká Vámi doporučená? Značka cena.... . Nebo je to prostě jedno a koupit tu nejlevnější ,ale balenou v PVC?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Kapo »

Menšie množstvo morskej a väčšie množstvo hoc akej. ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Maximus »

Co se týká soli, tak kupuji nejlevnější jodidovanou sůl (1kg +- 3,3 kč). Ovšem větší množství je potřeba vzduchotěsně zabalit do sudu, aby sůl nenavlhla. Pár pytlíků silikagelu určitě obsahu soudku také neuškodí. Ze začátku jsem zabalení podcenil a silně hygroskopická sůl i v relativně velmi suchém sklepě byla po čase velmi mokrá.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od urbanwarrior »

Taky jsem řešil problém s uskladněnou solí, která tak po roce osvědčila, proč se jí říká kamenná :lol: . Několik nových balíků jsem ještě přebalil takovou tou "lepivou" balicí fólií, ale stejně to ztvrdlo, i když míň. Možná že jsou ve fólii nějaké mikropóry nebo nějak degraduje kvůli eko rozkladu...nevím. Každopádně na kvalitě soli se to nejspíš neprojevuje, takže to dál nezkoumám a když bude potřeba, mechanicky sůl roztluču. A co se týká značky, beru jakmile potkám nějakou levnou, a výrobce (prodejce,překupníka) neřeším.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Cim naplnit sklep?

Příspěvek od Leon Chamel »

Alternativně lze sůl z původního balení přesypat do PET lahví od vypitých minerálek. Funguje to i bez dalších opatření dobře, stejně lze mimochodem skladovat i cukr (nejlépe krystal).
Odpovědět