Filtr na vodu, filtrace vody

Odpovědět
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Slick7 »

Já už jsem se na devadesát procent rozhodl jít do Katadyn Pocket: http://www.aquacon.cz/Upravny-vody-pro- ... filtr.html
Dost mě přesvědčili testy a hlavně životnost filtru- 50 000 litů vody, to hned tak někdo nemá, průmerně je tato hodnota tak 2 000 litrů. Jen tak jsem si spočítal, že kdybych, v době krize, přefiltroval každý den 5 litrů vody, tak mi vydrží 27 let!!
V době krize, budete asi těžko shánět náhradní filtr ;) Ano, cena je vysoká, ale na druhou stranu nízka s ohledem na to, co za své peníze dostanete, zkuste si jen spočítat, na jakou cenu by jste se dostali s filtry konkurence za náhradní filtry (vložky), pokud by jste chtěli přefiltrovat stejné množství vody, když mají životnost 2 000 litrů. Ta cifra je (při ceně za jeden filtr 1 000,- a to jsme levní) 25 000,-!!!
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od MRAK »

Katadyn Pocket mám a můžu jen doporučit.
:yes
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Slick7 »

Tak to jsem rád, že se tě můžu zeptat, tam je jen ten jeden filtr, ten keramický a pak už nic? Žádný filtr na uhlí pro odbourání pachu, ani žádný předfiltr?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od MRAK »

Jen ten keramický.
Ale švýcaři to vymysleli fakt dobře.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Slick7 »

A na té hadičce sání, co se ponoří do vody taky není žádný filtr? Umí ten jeden filtr odstranit pachy, nedá se tam ještě dodatečně předfiltr přidělat, nebo je to zbytečné? Jak dlouho ho už používáš?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od MRAK »

Uff
Filtr mám na chalupě, a teď jsem už doma, takže pokud vydržíš do pátku, nafotím a popíšu detaily.

Ale myslím, že jsem na netu někde našel test , než jsem si ho koupil, zkus pohledati.
JordanT
Příspěvky: 12
Registrován: 02.12.2011 18:51

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od JordanT »

Já osobně jsem se rozhodl pro Katadyn combi (msr jsem zavrhl). podle technických specifikací mi vychází nejlíp. Popravdě nevím v čem je pocket lepší, ale malá recenze by mě taky zajímala.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Slick7 »

JordanT píše:Já osobně jsem se rozhodl pro Katadyn combi (msr jsem zavrhl). podle technických specifikací mi vychází nejlíp. Popravdě nevím v čem je pocket lepší, ale malá recenze by mě taky zajímala.
Akorát jsi si asi nevšiml dvou základních a zcela významných rozdílů:
-Za prvé je Pocket nejrobustnější a nejkvalitněji provedený přenosný filtr na světě. Všimni si kolik dílů je z kovu, oproti Combi- plast.
-Za druhé má životnost filtru s uhlím jen 400 litrů vody!! Tuhle vadu na kráse Pocket nemá, protože má jen keramický filtr, který má ještě oproti Combi zvětšenou filtrační plochu o to co ušetřili díky tomu, že vyhodili ten filtr na uhlí.
Ještě detail: Pocket má záruku 20 let, Combi 2 roky, to asi o něčem svědčí a nezlob se na mě, ty ušetřený 3 000,- mi za to nestojí, protože kdyby přišel průser, chci opravdu spolehlivý filtr.
http://www.aquacon.cz/Upravny-vody-pro-outdoor/
JordanT
Příspěvky: 12
Registrován: 02.12.2011 18:51

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od JordanT »

Hned se nečerti.
Můj příspěvek měl být brán spíš jako dotaz v čem je lepší.
To, že poket nemá ulí bero jako mínus. Předpokládám, že combi funguje i bez ulí. Naopak možnost odstranit jakštakš alespoň část chemikálií ,když budu mít podezření, může být výtaná. Jinak výrobce udává stejné hodnoty, Dírky 0,02, průtok 1L/min, životnost 50 000L. O velikosti keramického filtru jsem nikde nečet, ale může být. Jen jestli je to plus, nebo mínus. Nevím jak moc je křehkej.
O životnost vnějšího plastu bych se nebál. On i plast vydrží dost, když na něj nešlapeš. Ovšem pokud by poket měl nějak robusněji vyřešen vnitřní mechanismus, tak by to bylo určitě plus. Toho se totiž u combi trochu bojím.
Jinak velikostně i váhově tam jsou minimální rozdíly.
Neber to jako flame. Já jsem spíš jen zvědavej co nabízí pocket víc krom záruky.

K aktivnímu uhlí: Myslíte, že se dá nouzově použít uhlí z filtru k masce?
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Slick7 »

Já se nečertím, jen jsem podotýkal :mrgreen:
Jen mám velmi zajímavý dotaz. Zkoušel někdo už filtrovat při vysokém mrazu a nemůže poškodit mráz filtr (třeba keramický)?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Fabulous »

http://www.survivalequipment.net/instructionspf.html

Tady je něco k tomu filtru Katadyn Pocket.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od MRAK »

tady jsou nějaký videjka

http://www.youtube.com/watch?v=-SpHq8Dp ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=qOJivqom ... re=related

a tady jsou různá hodnocení od několika uživatelů:

http://www.trailspace.com/gear/katadyn/pocket/

shodují se, že je to nejrobustnější a nejodolnější filtr na trhu, zároveň jeden z těžších a pomalejších (množství vody/čas) a rozhodně jeden z nejdražších,
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Slick7 »

Ale co si myslíte o filtrování v mrazu? Mám za to, že pokud by se mokrý filtr nechal na mrazu, tak by ho to roztrhalo. Tak máte někdo nějaký nápad jak ho ochránit?
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Fjord »

V mrazu se bakterie nemnoží, to načepuj rovnou do tlamičky :rofl
rammtiger
Příspěvky: 2
Registrován: 23.05.2012 23:25

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od rammtiger »

Zdravim vsechny tady na foru.

Pred casem jsem take resil koupi filtru na vodu a nakonec jsem se rozhodl pro Katadyn Siphon

http://www.amazon.co.uk/Katadyn-Siphon- ... 832&sr=8-1

Vyhody tohoto filtru:
-neobsahuje zadne mechanicke casti - nema se na nem co pokazit (tesneni pistu apod.)
-technologie 0,2 mikronu
-prizniva cena
-velka kapacita - 20 000 litru oproti napr. 750 l u modelu Hiker
-filtruje bez vynalozeni energie

Nevyhodou je to, ze se s nim neda filtrovat ''za pochodu'', ale musi se umistit nekde na vyvysenem miste do kyblu, lavoru apod. Takze je vhodny spise pro zrizeni trvalejsiho stanoviste apod. Coz by v PA ale zase tolik vadit nemuselo (domaci filtrovani destove vody v nadrze apod.)

Zatim jsem nemel moznost jej otestovat v praxi, pouze jsem doma ze zvedavosti provedl test prutoku. Pri umisteni do lavoru na kuch. lince jsem dosahl rychlosti 2 l/h (vyrobce uvadi 5 l/h). Je pravda, ze jsem nevyuzil maximalni vyskovy rozdil - delka dodavane hadicky je 2 m - takze by to mohlo byt o neco rychlejsi. Rychlost by sla zvysit vymenou hadicky za delsi, ktera by vytvarela vetsi podtlak. Baleni obsahuje i svorku na hadicku, takze pritok vodya se da kdykoliv zastavit, aniz bychom museli filtr vytahovat z vody.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Roman »

Pokud máte filtr MSR MiniWorks EX a řešíte problém jako já, jakou vhodnou nádobu použít na spodek filtru se širokým závitem, tak se mi nedávno osvědčila nerezová láhev MSR Alpine Bottle 1l.
Pasuje velice dobře, dokonce je mnohem snazší filtrování vody, protože se člověk může o tu láhev opřít.

Teď už tu láhev nosím i samotnou do práce, je to lepší pití než z PET flašek. Je bytelná, žádný hliník, ale ocel.
Obrázek
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od nabu »

Vlastním filtr Aqamira Frontier plus. informace na něm jsou nejednoznačné. Na oblu na přední straně píší (anglicky) odstraňuje více než 9,9% Cryptosporidia a Girardia ( v kolečku nahoře : tested and certified removes 99,9% Cryptosporidium a Girardium)
To samé opkaují i na druhé straně obalu.

ALE!!!

V návodu je věta : The Frontier Pro is tested and certified* to remove 99,9% atd...

dole je odkaz s *

*this filter is not certified to remove bacteria or viruses.
For maximum protection use the Frontier pro in conjunction with Aquamira Water Treatment or Aquamira Water Purifier Tablets...

Tedy - lepší než z louže do pusy, ale výrobce si za tím nějak moc nestojí...
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od cover72 »

To je jednoduché. Odstraní 99% konkrétních rodin bakterií, které jsou moc velké na to, aby prošlyfiltrem, a otestovali si to na tyto dvě konkrétní rodiny.
Na ostatní rodiny bakterií to nemají testované. Takže 99% dobře vypadá a pak to musí kvůli právníkům uvést na pravou míru. (Podobná finta je, když se v TV chlubí "klinicky testováno" a neřeknou, s jakým výsledkem - to vtipně paroduje XKCD.)

Což ovšem nemusí být problém: chtělo by ti biologa, který by určil, jaké svinstvo se typicky vyskytuje v řekách, kalužích a podobně. Protože ti může být úplně jedno, že si tvůj filtr neporadí s nějakou bakterií, když pravděpodobnost, že na ni vůbec kdy narazíš bude limitovat k nule.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od Pampalíny »

Dají se tyto filtry případně nějak napojit na "vodovodní řád" ?
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Filtry na vodu

Příspěvek od nabu »

obdobný filtr (s vychytávkou připojení na PET lahev) vyráběla (již ho nedělají) moravská firma Bevona.
Mluvil jsme s někým z té firmy (postarší pán) a říkla, že je težké získat Penta-pur - pryskyřici s jodem která sterilizuje co kolem ní proteče.
To v tomto filtru není. Tam je jen látka miraguard, která zabrańuje růstu potvor na filtru.
Jodová pryskyřice je např v cestovních filtrech/lahvích Seychelle (není to reklama?)
text :" Díky integraci jódidované prykyřice do matrice filtru je zvýšena adsorbční schopnost filtru na extrémních 99,9999%."
to je zavádějící - absorbuje uhlí, ne jód. Myslí tím patrně , že to hubí svinstvo.Navíc aDsorbce není aBsorbce...V tom jaí zmatek.Viz wikipedia.
píší tam, že lze dokoupit matrici s touto pryskyřicí - navíc...
Odpovědět