Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Odpovědět
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Cena/velikost vakuovacky a male 1-2kg vaku sacky predpoklada nizsi gramaz-hustotu te folie, cili na takoveto domaci wshtf ve spajzu/sklepe na jednu sezonu je to ok, ale uz bych nepocital, ze to vydrzi dele pri castem stehovani ci zakopavani, prudkych zmenach teplot, zaplavach apod.. z toho vychazej vis co mas a je to lepsi nez 97% co nemaji doma lautr nic.. ps oxy a dusiky to je opravdu pro dlouhodobe (+ narocne podminky)
arne
Příspěvky: 4
Registrován: 04.10.2012 11:07

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od arne »

Jak píšu, sáčky jsou uloženy v bytelném plastovém kontejneru. Takže by to mělo vydžet i nějaké náročnější podmínky, i když s nimi moc nekalkuluju. Mám to doma v chladném sklepě hlavně pro případ průseru spojeného s potravinovou krizí.
Počítám s delší výdrží než jednu sezónu. Šlo mi hlavně o to jestli tento způsob zavakuování suché trvanlivé potraviny nějak významě přispějej k její delší výdrží srovnatelné s tím dusíkem apod.
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Kedarus »

Nasel jsem na netu prupovidku ze mormoni se pripravuji a rozumi tomu.Nevim.Snad vam tabulka pomuze,zatim jsem nic lepsiho od nich nevygooglil.Hodte si to do prekladace.

http://www.lds.org/topics/food-storage/ ... y?lang=eng
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od štaflík »

Takže můj postup pro skladování RC2:
-nejprve jsem rýži sypal do pečlivě vypláchnutých flašek od Magnesie (nejsou čiré a Magnesia mi i dává trochu smysl, proč to pít)
-pak jsem koupil přes Dan.teho kyslíkožrouty a teď sháním ještě vhodné, cenově rozumné pohlcovače vlhkosti (tip??).
-jako další ymprúvment zkouším vymražení ještě před přendání do flašek. Nechám to dva dny na mrazáku při -20°C (breberky), pak to dám na den do ledničky (aby se to neohřálo náhle a nekondenzovala mi tam vlhkost). Pak to nechám pár dní v suché místnosti, aby se z toho případná vlhkost dostala a pak to půjde do barelu 30 (asi za dvěstěpáďo v kovomatu), proložené pytlíky s požíračem kyslíku a vlhkosti. Plus pár i do PET flašek na rychlý odchod.... Myslím, že takto by to mělo vydržet hodně, hodně dlouho. Hodlám takto uskladnit rýži, bílé fazole, něco vloček, cizrny. Pár PETek soli a cukru (bez ničeho, snad se tomu nemůže nic stát a maximálně to ztvrdne. Nějaké nápady?
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Nobody »

Vločky bych neskladoval, nevydrží ti tak dlouho, jako obiloviny.

Sůl osobně skladuji normálně, přijde mi to jako zbytečná práce.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Tina »

Štaflík: Osvědčily se mi 4l láhve od sirupu Jupí. Jsou pevné, je to v podstatě takový minikanistřík. Rýže se tam vleze docela dost :-)

Nemáte někdo spočítáno, na jak velkou láhev naplněnou rýží nebo obilím ten absorbér stačí? Mě to vychází, že do té 4 litrové láhve stačí bohatě jeden požírač o kapacitě 600cc. U těstovin je to jinak, tam je procento vzduchu větší. Nehrál si s těmi výpočty už někdo z vás, ať nevymýšlím vymyšlené?
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od surikata »

http://shop.conserva.de/en/content/14-oxygen-absorbers
tady je postup a nějaké rady. Celý odkaz zkopíruj do překladače googlu a pak se ti přeloží celý
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Tina »

Surikata: Děkuju, ale tuhle stránku znám, přesně odtud jsem čerpala výpočty, že by to mělo pro tu 4l láhev stačit.
Mě spíš zajímalo, jestli to někdo už nemá v praxi spočítané pro například 1,5 l láhev od té Magnezie, jak píše Štaflík, protože jiné množství absorberu potřebuješ pro rýži, jiné pro těstoviny, jiné pro luštěniny, atd. Abych to vše nemusela propočítávat podle těch tabulek, protože už to tady určitě někdo má v této podobě nasyslené ve sklepě :-)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od urbanwarrior »

a co zkusit ty kanystry dolít dusíkem?
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od GOD »

alebo to jednoducho vysušit v trúbe na 50- 80 stupnoch na plechu a potom za tepla do neplastového obalu a zaštuplovat.Jednak sa tam vytvori slaby podtlak ktory sa časom vyrovna.
Nevidim zmysel zmrazovania. chamrat za zabija zvyšenou teplotou.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od štaflík »

No, vychlazení má podle mě tři výhody a jednu nevýhodu:
+:
1.) nemusím nic pouštět, sedět u toho a hlídat to. Prostě v práci narvu do ledničky v kanclu rejži na mrazák, pár dnů to tam nechám a až si vzpomenu, dám jí do chladničky (aby nešla z -20°C do +20°C) a zase až si vzpomenu, tak jí vyndám.
2.) ohřev je drahý (na plynu to nenareguluješ, proud je drahý)
3.) asi to bude šetrnější k živinám

-:
1.) při prudkém vytažení ze zmražené ledničky může teoreticky kondenzovat vlhkost.
Myslím, že pár dní v mrazu kolem dvaceti stupňů dá breberkám zabrat a následné hermetické uzavření s pohlcovači kyslíku je také nepotěší.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Fabulous »

Podchlazeni vetsinou breberky nelikviduje. Pouze zastavuje jejich mnozeni.

Edit: Myslim tim samozrejme bakterie.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od štaflík »

No, vyšel jsem z toho, že tam jsou většinou potravní moli. Šatní moli mráz nedávají, takže jsem si řekl, že -20 na týden neudejchá ani potravní mol. To mražení jsem našel i ve více zdrojích, čímž netvrdím, že to funguje. Osobně si myslím, že uzavření+pohlcovač kyslíku+pohlcovač vody bezpečně stačí, to zmražování mám jako bezpracný a bezplatný bonus.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od GOD »

Suhlas.
Ja naopak nepočitam s chemickymi ,,aditivami,, A sypat budem do sklenenych flašiek od vína. Korkovat a zatavovat vrchanky do včelieho vosku. Podobna technologia sa použiva občas ešte na balkane na lekváre a medikamenty.
Navyše viac verím + 50C ako - 20C s pohladu likvidity živočichov.
Ale všetko toto je menej doležita otazka. Ta doležitá je: kde nakúpit metrák ryže, strukovín a cestovín za par šušnov?
Ked to človek už kúpi balené v kráme po pol kile, tak snad okrem dodatočneho sáčku to na uloženie nič nepotrebuje.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

GOD> 5kg nekdy vetsi baleni ryze - uz se to tu resilo - lze koupit ve velkoobchodech typu Makro, Ratio apod. Pak je take moznost primo od tech skladu co to u nas prebaluji do mensich baleni - narocnejsi na zorganizovani.
Otazku bych polozil jinak, kde sehnat relativne nezavadnou ryzi za solidni cenu (s rodokmenem odkud to vzali), neb mnoho pripadu ze soucasnosti ukazuje, ze zdrava kvalita to rozhodne byt nemusi..

ps samozrejme nema cenu zbytecne cekat na godota nejake min. mnozstvi slozit z tech 1-5kg baleni uz dnes.. a jedina hrube orientacni diferenciace je cena, cili prijdu do obchodu a maji tam 4-5 druhu ryze podle ceny - tak rozhodne nebudu pro dlouhodobe ucele skladovat tu nejlevnesji, na ktere je casto jen pohledem videt, ze jsou to nejake shrabane zbytky ze skladu v tramtarii, ktere vyrostli na zamorenem poli, ale ty drazsi 2-3 ze shora..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od štaflík »

Já si zvykl kupovat tak, že při větším nákupu prostě přihodím tak 4kg a ono to postupně celkem utěšeně roste. Stejně tak v Lidlu málokdy nepřihodím tu pětiletou vepřovku v hranatý pixle (sice je trochu horší, než ty kulatý, ale lépe se skladuje a má delší trvanlivost).
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Sehr »

Pokud Vas nenapada jak pripravit ryzi a jine potraviny,tak v odkazu jsou velmi chutne a levne recepty. Je to v en a neni tam jen ryze.

Kód: Vybrat vše

http://www.hillbillyhousewife.com/category/recipes/bread/rice
Uživatelský avatar
Sojka
Příspěvky: 19
Registrován: 24.04.2013 21:50
Pohlaví: muž

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od Sojka »

Před časem jsem viděl hodně levné pytle rýže v tom obchodě "Levné potraviny", kde prodávají různé prošlé věci a šunty. Byl jsem tam jedenkrát v životě, takže nevím, zda je to tam běžná nabídka či to tam náhodou měli. Každopádně z toho obchodu mi bylo špatně, ta rýže však vypadala v pořádku. Míte někdo zkušenost? Věřili byste jí? Teď mi nejde o to, zda si to koupit normálně k jídlu či z toho mít kulinářský zážitek, ale zda by to řádně uložené jako zásoba pro případ nouze splnilo svoji funkci.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od tygrsdrakem »

Nezkoušeli jste někdo uskladnit rýži se solí? Nemohla by sůl pomoct se vzdušnou vlhkostí a prodloužit trvanlivost? Když tu rýži budete vařit, stejně ji nakonec dáte do slané vody...
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Jaká je skutečná trvanlivost rýže a těstovin?

Příspěvek od felix5 »

řešil bych to spíš zvakuovánim a absorbéry. jinak ještě takovej malej tip , snad tu ještě neni - MED vydrží poživatelnej zhruba 1000let i bez speciální péče
Odpovědět