Kečup

Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Kečup

Příspěvek od rudde »

dex a jeho kecup:

http://dex.bloguje.cz/908216-kecup-updated.php
Náš domácí je tento:

1300 g rajčat
400 g červených paprik
250 g cibule
50 g česneku
5 ks hřebíčku
1 lžíce zázvoru (nejlépe čerstvě nastrouhat)
1 lžíce oregána (dobromysl, sbíráme v podkrkonoší)
1/2 lžíce skořice
1 polévková lžíce soli
250 g cukru
0.1 l vody
0.2 l octa

Zeleninu nakrájíme na kousky, s přísadami asi hodinu vařit, nechat stát do druhého dne.
Pak rozmixovat, naplnit do sklenic, zavřít a nechat projít varem. Vypnout, a nechat sklenice ve vodě.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Kečup

Příspěvek od Karlos »

Kečupy v testech propadly, obsahují jedy z plísní a pesticidy

Občanské sdružení spotřebitelů Test přišlo se skandálními výsledky kvality kečupů. Všech 22 testovaných výrobků obsahovalo škodlivé látky mykotoxiny pocházející z plísní a v některých případech i pesticidy. Látky poškozují orgány, ničí imunitu a mohou být karcinogenní.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/kecupy-v-test ... nomika_fih
Tak si říkám, že co si člověk neudělá/neuvaří sám po tom je pendrek... Děláte někdo doma kečup? Ještě když jsem bydlel u rodičů tak můj kamarád dělávali kečup doma, byl výbornej, nicméně od té doby jsem domácí kečup nejedl ale příští rok asi výrobu vyzkouším...
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Kečup

Příspěvek od Ježura »

dva dny zpátky co jsem se na to díval...
http://conovehonakopci.cz/?p=3777
aneb samodomo
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Recepty zo základných potravín.

Příspěvek od SaraH »

Dělali jsme kečup letos, bylo hodně rajčat. Na první pohled jsou vidět rozdíly, nemá třeba tak červenou barvu. Taky chutná trochu jinak. Ale je super.
Je zvláštní, že nám v krámu můžou předložit jakýkoli blaf a my si časem, pokud ho jíme dostatečně pravidelně, zvykneme na tu chuť. Pak si človět udělá totéž doma a teprve pak pozná, jak to ve skutečnosti chutná. Je třeba zvláštní, co dávají do marmelád. Někdy se to nedá vůbec jíst, je to hmota bez chuti. A přitom, když udělám nějakou rychlomarmeládu z ovoce, co nám zbyde, je to vynikající.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Recepty zo základných potravín.

Příspěvek od hanpari »

Co se týče marmelád, tam je celkem jasné oč jde. Když použiješ ovoce bez chuti (tj. bez běžné ovoce, které se prodává a které nikdy řádně nedozrálo na slunku, čili se v něm nevytvořilo dost přírodních cukrů) musíš tu rozšmelcovanou směs, která je víceméně obarvená voda dochutit notnou dávkou cukru.

Velice dobře ten rozdíl poznám, když si koupím 100% šťávu a nebo nektar. Stejně tak i ty pančované burčáky, což je rozředěná hroznová šťáva doslazená cukrem.

Nic proti sacharóze jako takové, ale rafinovaný cukr nikdy nemůže nahradit směs ovocných cukrů, ať už se výrobci budou snažit jakkoliv.

u rajčat je to stejné: když jako základ výroby použiješ nedozrálé plody a nebo naopak plesnivé plody (a to nikdo neuhlídá, ať už v reklamě tvrdí cokoliv), pak se nemůžeš divit, že to musíš přerazit cukrem. Pochybuji, že by se komukoliv podařilo udělat výborný domácí kečup z rajčat koupených třeba v Kauflandu.
vrb
VIP
Příspěvky: 911
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kečup

Příspěvek od vrb »

Jelikož brácha má mlsnou hubu a já jsem nějaký čas studoval chemii tak vím co za svinstva se dávají do potravin, už několik let používáme téměř výhradně domácí kečup. Na rok ho stačí tak 20L. Rajčata mamka pěstuje ve skleníku, na ten kečup stačí osázet tak 5m2. Mohu vřele všem doporučit. Při přípravě je možnost vychutit dle osobní preference.

Výhody: Nezpůsobuje rozklad orgánů v tělě, cenově dostupný, chuťově výrazně lepší, logisticky operativnější

Nevýhody: Pěstovat Vlastní rajčata, nutnost mít vybavení na přípravu, půl dne práce třech lidí s přípravou kečupu, Dostupné prostory na skladování.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kečup

Příspěvek od marish »

Co nějaké příklady "svinstev" v dnešních jídlech?
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Kečup

Příspěvek od hanpari »

No já bych řekl, že složení máš napsané přímo na kečupu.

http://www.heinz.cz/products-ketchup.htm
Složení: rajčata (144g na 100g kečupu), kvasný ocet, cukr, jedlá sůl, extrakty koření a bylin (obsahuje celer), koření. Nabízíme v balení 550g.

POkud pominu to, co se myslí 144 g rajčat ve 100 g kečupu, pak varovat by tě mohlo i toto:

obsahuje o 50 % méně cukru
tudíž i o 45 % méně kalorií
a pouze 0,1 % tuku


Jestliže něco obsahuje méně cukru, pak většinou proto, že to dosladí nějakým umělým sladidlem, což nejsou zrovna látky, ke kterým bych měl důvěru.

Ale už i ta samotná rajčata musí být podezřelá: domácí kečup asi nebudeš dělat ze shnilých nebo plesnivých plodů, v průmyslové výrobě sotva dokáží vytřídit všechno, zvlášť jestli je původ těch rajčat nějaký pochybný.

Slyšel jsem v té souvislosti historku o nakupování v Číně, kde prý nabídli na prodej krásné, leč zelené jahody za vynikající cenu. Po připomínce, že jahody musí být červené, byly plody namočeny do nějakého roztoku, načež nádherně dozrály. Nevím, jestli to je pravda, ale proč ne.



Jinak napíšu tady krátce o titanové bělobě, což je tuším oxid titaničity TiO2 (pokud se pletu, tak mne opravte).
Tato látka je snad zdravotně nezávadná, nicméně jistě se shodneme na tom, že cpát ji zbytečně do potravin je zvěrstvo. No a vidíte, právě titanová běloba se používá v jedné své verzi na obarvení běžných potravinářských produktů jako jsou různé šlehačky, bílé krémy a podobně, protože zjasňují barvu výrobku.

POkud tohle není svinstvo, tak nevím
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kečup

Příspěvek od marish »

Přesně tohle jsem měl na mysli, jestli znáte co se skrývá pod relativně neškodnými názvy ve výpisech složení potravin...
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Re: Kečup

Příspěvek od revas »

Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kečup

Příspěvek od Karlos »

hanpari píše: Jinak napíšu tady krátce o titanové bělobě, což je tuším oxid titaničity TiO2 (pokud se pletu, tak mne opravte).
Tato látka je snad zdravotně nezávadná, nicméně jistě se shodneme na tom, že cpát ji zbytečně do potravin je zvěrstvo. No a vidíte, právě titanová běloba se používá v jedné své verzi na obarvení běžných potravinářských produktů jako jsou různé šlehačky, bílé krémy a podobně, protože zjasňují barvu výrobku.
Takze mel jsem rad slehacku...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kečup

Příspěvek od JimmyJazz »

2 hanpari: pokud by tam bylo umele sladidlo, muselo by byt uvedene v slozeni.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Kečup

Příspěvek od hanpari »

To JimmiJazz

Taky mne to napadlo, že tam chybí. Ale nevěřím tomu, že bys bez cukru dokázal vyrobit z "průmyslového" rajčete dobrý výrobek s ještě lepší chutí. Kolega přede mnou psal myslím něco v tom smyslu, že i kečup z domácích rajčat bez cukru se moc jíst nedal. Ale máš samozřejmě pravdu, ve složení to umělé sladidlo není, takže kdo ví.

Ale obecně myslím platí, že kde chybí cukr, objevují se umělá sladidla (možná skrytá jako Ecka), jsou to všechny tzv. light výrobky. Ale když tak mne někdo opravte, to je jen můj názor.

Jinak trochu jsem pátral po složení kečupů Heinz a narazil jsem na tuhle perlu:
Každé rajče zpracované do kečupu Heinz nejprve projde 75 kontrolami. Heinz tedy může za složení svých kečupů plně ručit!
Myslím, že každý člověk, co má trochu zkušeností s průmyslovou praxí, bude o takovém tvrzení minimálně pochybovat. Všimněte si toho neuvěřitelného tvrzení, že každé rajče projde 75 kontrolami. Jsem to jen já, komu to přijde nesmyslné?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kečup

Příspěvek od MRAK »

hanpari píše:
Každé rajče zpracované do kečupu Heinz nejprve projde 75 kontrolami. Heinz tedy může za složení svých kečupů plně ručit!

:chuckle :chuckle :chuckle
:finger
:chuckle :chuckle :chuckle
:puke
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kečup

Příspěvek od Josef »

Samozřejmě, že každé rajče projde 75 kontrolami. To jim opravdu věřte. Oni totiž mají systém ISO 9001, který to nařizuje (tuhle pakárnu má naše firma taky). Na firmě kvůli tomu existuje nově zřízený management kvality, který zaměstnává několik desítek lidí a vydává tisíce listů směrnic, přesně jak se má to či ono prověřovat a zpracovávat, jak evidovat chybné výrobky a jak dále s údaji pracovat. Tam je mimo jiné uvedeno, že na každém pracovišti je neustále stoprocentní kontrola výrobků. Přeloženo do češtiny to znamená, že podle směrnice je každý pracovník, kterému přijde produkt do ruky povinen ho nejprve zkontrolovat, než s ním začne pracovat a pak opet zkontrolovat to co vyprodukoval, než to předá na další pracoviště. Při výrobě kečupu je určitě těch pracovišť více než 75. Tak jak jsem napsal, takhle zní směrnice a na řízení. Problém je, že nikdo z těch kancelářských krys nikdy nebyl ve výrobě. A teď do praxe - přijede kamión a skladník vysokozdvižným vozíkem vyskládá palety s přepravkami (podle směrnice by však měl každé rajče prohlédnout - což by mu, jak jsem si právě zpočítal trvalo 116 hodin, takže to logicky nedělá), podepíře převzetí (čímž potvrdil, že rajčata zkontroloval a prostě nese riziko že za to jednou dostane výpověď). Rajčata se opláchnou a pomelou. Pak procházejí potrubím dalšími 74 technologiemi, ale protože do potrubí není vidět... atd. Ale jinak má firma opravdu 75 kontrol :lol: :lol: :lol: .
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Kečup

Příspěvek od hanpari »

Josefe,
nerad odporuji, ale ISO opravdu nepředepisuje 100% kontrolu. Chápu, co myslíš, ale problém je ve skutečnosti v lidech, kteří nechápou, k čemu ISO má sloužit. Pochybuji, že by tomu v republice a na světě chápalo víc než pár lidí.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Kečup

Příspěvek od MRAK »

Tady musím souhlasit s Hanparim. :yes
Já jsem ISO 9001 a posléze i ISO 14001 nechal ve s vé firmě zavést dobrovolně, takže bych se proti ISO-skeptikům také lehce ohradil (ale jen jemně 8-) )
Ten problém opravdu není v těch normách ....
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Kečup

Příspěvek od hanpari »

Já jen chci doplnit, že lidmi, kteří netuší k čemu ISO je, myslím hlavně ty, kteří ISO zavádějí (netýká se Mraka :)) . Tihle lidé totiž mají dojem, že čím víc papírů, tím víc ISO :)

ISO je hlavně obrovský kšeft pro auditorské firmy. POdle mých informací jich tady máme mraky (promiň, Mraku :))
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kečup

Příspěvek od Josef »

Připouštím, že jsem ten příspěvek trošku bulvárovitě nafoukl a že záleží na samotné normě na kolik procent kontrolu nařizuje a jakým konkrétním způsobem.
Nicméně alespoň u nás, kde vyrábíme vysloveně atypickou kusovku se po zavedení této normy začalo tak neskutečně papírovat, že v praxi je naprostý nesmysl tyto normy splnit a přitom je neodrbat (především z časových důvodů a případného vývoje a nevyjasněnosti zakázky během realizace). Samozřejmě jakmile se nějaký článek odrbe a vynechá, celé to původně dobře míněné opatření ztrácí na smyslu. Takže máme útvar pro ISO, který sám sobě vlastně vytváří nařízení a současně produkuje i fiktivní výsledky, aby byl auditor při své návštěvě spokojený. To, jak jistě uznáte, určitě nebyl původní záměr této normy. Nejhorší na tom je, že z hlediska zákazníků nám to, že tuto normu splňujeme nic nepřináší, oni ji po nás vlastně vůbec nevyžadují, je to jen pozice naparujícího se kohouta, aby bylo co napsat na webovky. A tak to vypadá, že jsme to celé zřídili jen na vyhazování peněz, lépe řečeno z důvěrné známosti k oněm auditorům a jejich poradcům (něco jako sponzoring). Ale víc se o tom rozepisovat nebudu, abych chlebodárci nešlápl na kuří oko a nebyl bez chleba.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Kečup

Příspěvek od hanpari »

Ale to máš naprosto pravdu. Já mít firmu, nikdy bych se s ISO neobtěžoval, pokud bych ho nemusel zavádět kvůlivá zákazníkům. ISO ale opravdu není o papírování. Lidé mají jen takový dojem, protože už se setkávají s něčím, co se jim představuje jako ISO, ale ve skutečnosti je to jen byrokracie pro byrokracii.

Zejména pro malé firmy je to neskutečně pitomá zátěž navíc. A navíc většině nejde o to, aby jim ISO pomáhalo, ale aby s ním mohli vytřít zákazníkům zrak ve stylu: Naše záchody jsou super kvalitní, protože máme ISO 9001
Odpovědět