Duševní hygiena rozpadlíka

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od Leon Chamel »

Na počátku byla (vcelku oprávněná) obava z dalšího vývoje světa kolem. Systémová krize, narůstající napětí... a prolongováním současných trendů pak neblahé zjištění, že možnost socioekonomického kolapsu nebo rozsáhlého konfliktu není v dohledné době vůbec nereálná. Pak přišly na řadu mučivé představy, co by taková katastrofa znamenala pro rodinku s dětmi a další blízké...
...tak tohle se mi před rokem přihodilo, a možná jsem neměl podobné symptomy sám. Dost jsem se s tím vším natrápil, než jsem pochopil, že se nesmím stresovat věcmi, které našinec nemůže ovlivnit. Tohle se samozřejmě snadněji řekne, než udělá, protože člověk si neumí efektivně zakázat nežádoucí myšlenky, tyto lze ale naštěstí VYTĚSNIT jinými, konstruktivnějšími. A přesně o to se také snažím: Když zjistím, že danou věc nemohu nijak ovlivnit, zabývám se už rovnou jen tím, jak na takovou situaci nejlépe reagovat, co je potřeba zjistit a opatřit. Jaké KONKRÉTNÍ kroky podniknu. A ono to funguje. Naštěstí :nod
Přiznám se ale také, že některá rizika ani vůbec neřeším. Třeba jadernou válku. Nepochybuji sice o tom, že i v tomto případě lze různými způsoby zvýšit pravděpodobnost přežití, jen nějak nevidím důvod, proč by o to měl člověk vůbec usilovat. Myslím si totiž, že přežít by v tomto případě nebyla žádná výhra, ale prokletí. Člověk totiž snese skoro vše, ne však ztrátu alespoň malinké naděje na šťastnou budoucnost.
Další vedlejší efekty: V poslední době se beru mnohem míň vážně. Mám větší radost z drobných „samozřejmostí“, asi právě proto, že si uvědomuju, že až tak samozřejmé být nemusí. A užívám si to, spoustu „survivalových“ aktivit beru už jako zábavu. Takto mě začaly bavit zbraně a jejich venčení na střelnici, stejně tak outdoorové aktivity (čti blbnutí s juniorem venku), ani do těch dříve otravných supermarketů už nechodím jen tak na obyčejný nákup, ale plním osobní misi, jejímž cílem je nakoupit vždy co nejvýhodněji nějaké strategické zásoby navíc 8-)
A jak jste na tom vy? Přináší vám přípravy na zlé časy klid v duši, nebo spíše naopak? A daří se vám nakazit survivalovým/prepperským způsobem myšlení i dosud nezasažené jedince, kteří si možnost systémového kolapsu nepřipouštějí?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od alibaba »

Je treba ,ze si musime adoptovat mentalitu divokeho zapadu ,tam dokud jsi stal na nohou a slunce zapadalo, byl jsi OK den si prezil bez uhony a co bude zitra o to si nestaral ,to bude zitra az se vyspim a tohle plati tez i muklu tady jim davaji strasne palky za trochu travy a dalsi kravoviny a v basach jich sedi 2,2 milionu a ti adoptovali mysleni, Ze take ziji jen pro ten den a nic vice a nic mene je spravne zed nemuzes ovlivnit jestli se Euro rozpadne nebo ne a ty veci co nemohu ovlivnit mne nezajimaji tedy stim se nejak netrapim.......
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od marish »

Je to zvláštní, včera sem snad po roce koupil dvě knížky do mojí knihovničky (o čs lehkém opevnění a o vojenských hodnostech a stejnokrojích z období 2WW). Tak jsem si uvědomil jak moc svoji knihovnu v tomhle směru zanedbávám, a kolik zajímavých titulů mi asi uteklo, a pak sem si představil, k čemu by takové informace a vědomosti byly v PA světě- k ničemu... a přece je nutně potřebuji.
Zase jsem za ten rok nasbíral vědomosti jiného rázu, nějaké to vybavení, ale hlavně vědomí, že nic není věčné, a co je dnes samozřejmé, může být zítra vzácné.
Není v mých silách (ani psychických ani finančních) připravovat se materiálně na "konec světa", a zatím to považuji jistým způsobem za výhodu. Nemám gasmasku pro sebe ani pro rodinu, ani ji nehodlám pořizovat. Nemám měřič radioaktivity, nestavím podzemní pevnost.
Raději se znovu učím chodit do přírody a chtěl bych, aby ji díky tomu pro sebe mohli objevit i moje děti.
Snažím se dívat na svět v němž žijeme více ze široka a méně se nechat pohlcovat jednotlivostmi ale ne vždy se to povede. S každým záběrem do šíře se člověk dozví co ještě nemá a co ještě neví.
Ale jestli mám v duši více klidu, nebo naopak... Snad si alespoň některé věci lépe uvědomuji.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od JimmyJazz »

Me uklidnuje to, ze pokud by bylo nutno opustit komfort ziti v soucasne ere (at uz z jakehokoliv duvodu) tak jsem udelal dostatek pro to, abych prezil spolu se svou rodinou.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od optim »

V dnešní době je velkým fenomenem stres. A jedinou prevencí a hygienou je nezůstávat tom v stresu moc dlouho. Většinou pomůže jakákoli fyzická aktivita, přátelé, příroda, atd. Každý si může najít to své.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od viktor »

me to proste bavi, strasmne rad jsem jezdil na vandry, varil a zil v prirode, ted vandruju spis na moto ale to co jsem se naucil driv se hodi. Ale co ma na "Rozpadlictvi" fakt bavi je to ze si clovek neustale rozsiruje obzory a studuje dejiny. Proste rozpadlictvi je hodne o vzdelani, alespon podle me. Takze jsem se dostal treba k vyrobe mejdla, starym trasam obchodni ku ze soli. atd..Umet strilet je fajn ale to neni takovej problem. Ale ke sehnat ci treba vyrobit mydlo v PA dobe to bude vzacnejsi. Je cela radaa podobnych prikladu, od papir, zpracovani srotu zeleza na neco uzitecnejsiho atd..
viktor
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od Kapo »

Pozerám, že všetko jedna sorta. :lol:

Taktiež v mladosti stále na vandri. Dnes už by som bol radšej usadený niekde na ranči a pomaličky si tam bačoval, vyprdul se na okolitý svet. Nech sa stresujú. Ide to dost pomaly, ale aj to byví. Ono aj tá cesta je v podstate ciel. ;)

Inak, čím viac ludí bude pripravených na krízový stav, tým by bol ten šok a panika miernejší. A nakoniec by možno ani nenastal. Myslím, že aj u tohoto "koníčka" dobre sadne príslovie: "Si vis pacem, para bellum!...." 8-)
Uživatelský avatar
zumpar
Příspěvky: 150
Registrován: 17.10.2012 15:02
Pohlaví: muž
Bydliště: momentalne Bratislava

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od zumpar »

Pre mna je dusevnou ocistou scena z Terminatora 2, ked Connorova vyhlada Enriqueho kvoli zasobam. Mat taky arzenal "ve sklepě", hned je mi lepsie :mrgreen:
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Duševní hygiena rozpadlíka

Příspěvek od prvak »

No mne pomaha robyt veci so mam rad.
Kedze moc rad vyrezavam veci z dreva.
I taka vec ako porisko ku sekere je pre mna dusevne uspokojuca.
A co ma tesi tiez je krb. Sediet ci lezat pri krbe a citi infra ziatenie a tepelne ziarenie dodava tolko dusevnej energie :rofl
Odpovědět