Nabíječky akumulátorů bez polovodičů

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Nabíječky akumulátorů bez polovodičů

Příspěvek od Josef »

Opráším dva hodně staré návody na výrobu nabíječek, které místo křemíkových nebo selenových usměrňovačů používají tzv. elektrolytický usměrňovač.
Jedná se o nádobu s roztokem (nejčastěji boraxu v měkké vodě), ve kterém jsou vloženy velké plechové elektrody. Jedna musí být z nekorodujícícho materiálu (nejčastěji olovo nebo velmi kvalitní nerez), druhá z čistého hliníku (měkkého, bez příměsí). Elektrody nesmí dosahovat až na dno, ale být zavěšené cca 1 cm nad ním, aby nestály v hromadícím se kalu. Usměrňovač nefunguje na první zapojení, ale potřebuje, aby se k němu před prvním použitím alespoň na několik hodin připojil akumulátor. Ten, který se má nabíjet, ale je nutné aby v něm nějaké napětí od minula ještě zbylo a nebyl vybitý takříkajíc úplně natvrdo do nuly. Po připojení akumulátoru začne protékat obvodem zpětný proud, který na hliníku během hodiny či dvou vytvoří vrstvu oxidu hliníku. Oxidová vrstva (elox) je izolant a proto se proud zastaví. Tím je usměrňovač tzv. zformovaný a může se připojit k síti nebo na generátor. Jakmile se do něj pak dostane střídavý proud, při jedné periodě se na okamžik vrstvička jakoby odleptá a umožňuje průchod proudu. Při opačné periodě, v závěrném směru, se vrstvička naopak zesílí a ještě navíc pokryje mikrovrstvičkou plynů, které izolují a průchodu proudu zabrání. Tato situace se mnohokrát za sekundu opakuje a díky tomu vede tento kapalinivý článek proud pouze jedním směrem a funguje úplně stejně jako dnes používaná křemíková dioda. Pokud se do článku okolo jedné nekrozní elektrody umístí hliníkové desky dvě, vznikne článek dvojitý, který je jakousi alternativou dvou křemíkových diod orientovaných šipkami od sebe. Hliníkové desky v takovém případě na sebe "nesmějí vidět", střední olověná deska musí být přes celou šířku nádoby. Pokud se nyní hliníkové desky připojí k transformátoru s vyvedeným středem sekundárního vinutí, bude zařízení fungovat jako dvoucestný usměrňovač a efektivně využívat obě periody střídavého proudu. Primárním zdrojem proudu může být samozřejmě elektrorozvodná síť:
elektrolyticky-usmernovac-1.GIF
elektrolyticky-usmernovac-1.GIF (4.75 KiB) Zobrazeno 7271 x
...ale pokud by byla v PA-době funkční elektrorozvodná síť (byť by třeba s výpadky), byly by nejspíš běžně dostupné i křemíkové diody a nebylo by zapotřebí elektrolytický usmerňovač stavět. Tahle nabíječka je spíš pro alternativu, že síť nebude. V takovém případě je možné jako zdroj proudu použít libovolný střídavý alternátorek o potřebném výkonu a pohánět ho třeba větrným kolem, vodním kolem, parní turbínkou nebo třeba i tím dobytčetem zapřaženým v žentouru, jak už někdo v jiném vlákně zmiňoval. Na ruční pohon můžete v těchto energetických úvahách zapomenout hned v úvodu, neznám totiž žádného dobrovolníka, který by byl ochotný kvůli nabití jednoho autoakumulátoru točit nepřetržitě dva dny a dvě noci klikou, zatím co voda a vítr má času dost, dobytče zase více síly, takže mu stačí podstatně kratší čas, 2 až 3 hod. za celý den, rozptýlený do kratkých úseků přerušovaných dostatečným odpočinkem.
elektrolyticky-usmernovac-2.GIF
elektrolyticky-usmernovac-2.GIF (5.38 KiB) Zobrazeno 7271 x
[/size]
Kde získat takový alternátorek s permanentními magnety (aby nevyžadoval buzení), je na delší rozpravu...Může jím být libovolný motorek s cívkami ve statoru, pokud místo jeho původního vinutého nebo klecového rotoru vložíte permanentní magnety, viz.: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=45&t=930
Naposledy upravil(a) Josef dne 20.01.2012 10:07, celkem upraveno 3 x.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nabíječky akumulátorů bez polovodičů

Příspěvek od vrb »

Ahoj, máš tušení jaku frekvenci by ten elektrolytický usměrňovač zvládnul? Jak moc rychle ubývá hliník?

Kdysi jsem četl i o Rtuťových usměrňovačích. Pro malé napětí asi k ničemu.

Wiki: Rtuťový usměrňovač byl nejosvědčenější usměrňovač používaný před epochou usměrňovačů polovodičových. Používal se zejména pro vysoká napětí (až 150 kV) a zároveň vysoké proudy (až 10 000 A). Existovaly jak usměrňovače jednokatodové, tak i dvoukatodové (pro usměrňování obou půlvln jednofázového proudu); pro třífázový proud existovaly tříkatodové nebo šestikatodové usměrňovače.

Kvůli schopnosti usměrňovat vysoké výkony s malými ztrátami se tyto usměrňovače používaly zejména při výrobě stejnosměrného trakčního napětí u drah a trolejbusových tratí a v elektrolytických procesech v chemickém průmyslu. Jednokatodové rtuťové usměrňovače s pomocnou elektrodou se používaly i pro fázové řízení.

Princip
Ve vysokém vakuu je umístěna kapalná rtuťová katoda. Uhlíková anoda je umístěna dostatečně daleko a tak, aby na ní vypařující se rtuť nekondenzovala. Po zapálení elektrického oblouku (nakloněním usměrňovače nebo přes pomocnou anodu umístěnou těsně nad hladinou rtuti) jsou z hladiny rtuti emitovány elektrony, které se pohybují ke katodě. Opačným směrem elektrický proud neprochází, neboť k emisi elektronů z povrchu uhlíku za provozních podmínek usměrňovače prakticky nedochází. Rtuťové páry, které se při hoření oblouku taktéž vytvářejí, kondenzují v horní části nádoby usměrňovače, která je chlazena vzduchem nebo kapalinou.


BTW, pro všeobecnou praxi by asi byla nejefektivnější komutace, jak tomu bylo před rozvojem polovodičů.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Nabíječky akumulátorů bez polovodičů

Příspěvek od Josef »

Rtuťové usměrňovače se běžně používaly i v nízkonapěťových nabíječkách. Usměrňovač se chová podobně jako elektrický oblouk. Tj. aby se udržel zapálený zůstává na něm od 10 do 30V. Což je při vysokém usměrňovaném napětí naprosto zanedbatelná ztráta a ve srovnání s vákuovou elektronkou obrovská výhoda. Ale při malém napětí to už vůbec zanedbatelné není a dost to zhoršuje účinnost. Usměrňovače konstruované speciálně pro nízká napětí (nabíječky aj.) se nazývají tungarové výbojky. Ty nejmenší se vyráběly na proudy cca 1A, standardně pak na 3 až 5A a s co nejmenším napětím potřebným na udržení zapáleného oblouku - např. jen 9V. Vypadaly jako velká žárovka se závitovou paticí a čepičkovým vývodem http://bulbs.2yr.net/images/ge-tungar-bulb.jpg nebo se podobaly klasickým elektronkám s kolíčkovou patkou. http://www.radiomuseum.org/images/tubep ... _klein.jpg Uvnitř byla přímožhavená kysličníková katoda a jedna nebo dvě anody ze špalíku tuhy napíchnuté na ocelovém konci drátu. Baňka byla plněná zředěným argonem se rtuťovými parami a za chodu svítila modře s nádechem do fialova. Baňky velmi rychle zevnitř začernávaly a stávaly se neprůhledné, což však nemělo na funkci zásadnější vliv. Životnost výbojky většinou končila vyčerpáním emisní vrstvy katody nabo jejím přepálením (při zkratu nabíjecích svorek nebo přepólování akumulátoru). Často byl pro regulaci proudu vložen do obvodu variátor, který vypadá zhruba takto http://radiobazar.cz/eshop/images/1011_PHILIPS.jpg Variátor změnou teploty (svého ocelového vlákna v baňce naplněné vodíkem) udržoval stálý nabíjecí proud i během zvyšování napětí akumulátoru z vybitého na nabitý nebo při kolísání napětí v síti. Někdy bylo použito zvlášť žhavící trafo a zvlášť anodové trafo, které bylo ale řešené jako rozptylové se zasouvatelným magnetickým bočníkem (podobně jako u svářeček), čímž se dal nabíjecí proud nastavit na libovolnou hodnotu, navic byla tato regulace vcelku bezeztrátová.

Malý příklad s tou nevalnou účinností:
Když by jsi tedy chtěl takovým usměrňovačem nabíjet dvanáctivoltový akumulátor, musí mít trafo vinutí podle napětí akumulátoru 12V a k tomu ještě napěťovou ztrátu 6V potřebnou pro regulační práci variátoru a dále ztrátu 9V na udržení zapálenho oblouku, což je celkem 27V. Když budeš nabíjet proudem 5A, půjde do akumulátoru 12V x 5A = 60W, ale trafo musí dodávat 27V x 5A = 135W, zbytek se změní ve rtuťáku na teplo. K tomu ještě nutno připočítat výkon potřebný na žhavení, typicky 1,8V x 8A = 14,5W. Výbojka musí žhavit velkým proudem a malým napětím, aby žhavení neovliňoval nezanedbatelný anodový proud, který prochází vlákenem katody současně také. Takže celkově je odběr ze sítě více než 150W a účinnost je jen 40%.

Typické funkční schema zapojení vypadá takto:
nabijecka-s-dvoucestnou-tungarovou-vybojkou.gif
nabijecka-s-dvoucestnou-tungarovou-vybojkou.gif (2.03 KiB) Zobrazeno 7213 x
Pak je zde ještě jedno úskalí výbojek. Do usměrňovací výbojky se nesmí pustit anodový proud, dokud není úplně nažhavená katoda (až po půl minutě), jinak nepokryje výboj celou plochu katody, ale vybere si na ní jen jeden bod, do kterého se soustředí, místo se přehřeje a katoda zničí. To komplikuje obsluhu, respektive není možné nechat připojený nabíječ v zásuvce bez dozoru, protože kdyby vypadla síť a znovu po chvíli naskočila, došlo by právě k tomu, že na anodách bude napětí a katoda se teprve začne nažhavovat. Použít proto výbojku na usměrnění proudu z alternátoru větrné elektrárny nebo jiného kolísavého zdroje prakticky nelze, protože by nebylo možné dodržet žhavení a předstihem a o konstantním proudu. Nicméně, nic to nemění na tom, že nabíječky s výbojkami byly ve své době velmi zajímavým, obchodně úspěšným a celosvětově rozšířeným řešením (Philips).

Naopak vysokonapěťové výbojky mají jiné složení plynu a svítí modře s nádechem k zelené. Není mi ale známo, že by byly výkonové rtuťové usměrňovače vícekatodové (další heslo, kde wikipedie úspěšně blamuje veřejnost). V baňce byla jen jedna katoda (tvořená hladinou kapalné rtuti na dně baňky dole uprostřed) a v prodloužených výběžcích lampy (aby se dobře chladily) bylo po obvodu umístěno několik anod (3 nebo 6). Tvarem takový usmerňovač připomínal sedící chobotnici a za chodu celý velmi efektně svítil. http://www.pmdp.cz/zabava/zajimavosti/v ... nikat.aspx Kromě napájení trakčních pohonů býval hodně rozšířený například v kinech, kde sloužil pro napájení obloukové lampy filmových projektorů. Jeden můj známý promítával v kultůráku na uhlíkové Meopton čtverce. A tak jsem měl tu čest vidět ještě rtuťový usměrňovač v chodu, než ho vyhodili i s promítačkou a její místo nahradila nová Meo-5X.

Pokud jde o srovnání, byl rtuťový usměrňovač na údržbu nesrovnatelně jednodužší než usměrňovač elektrolytický, ale doma ho na koleni nevyrobíte, v tom je pro PA-dobu ta základní potíž. Elektrolytický usměrňovač se, narozdíl od rtuťáku, hodí se jen pro nízká napětí. Kromě toho jeho hlavní slabostí bylo, že se především obtížně přepravoval. Kapalinu bylo potřeba čas od času zkontrolovat a dolévat když jí odparem ubylo (destilovanou vodu) nebo bylo potřeba elektrolyt vyměnit celý, dosahoval-li kal dole až k deskám. Měl jsem takový článek odložený ve vypojeném stavu ve skříni několik let a pouze dole trochu přibylo kalu, s hliníkem se nic zásadního nedělo. Je-li hliník hodně čistý, neodleptává se. Pokud někdo použije dural, je to po pár týdnech jako Ementál, bez ohledu na to, zda je článek zapojený v provozu nebo ne. Čistota kovu je alfou i omegou. Dokonce se některé články dělaly místo s hliníkem tak s tantalem. Ale neřešil bych to, i když se to ošidí a kvůli nečistotám začne hliníkové elektrody ubývat, není ten kousek plechu tak oc drahý, aby se nedal čas od času vyměnit. Pokud jde o frekvenci, zvládá usměrňovač řádově stovky Hz. Pro vyšší frekvence není na překážku to, že by ventil "nestíhal", ale především jeho příliš velká kapacita. Eloxová vrstvička (v závěrném směru) není nic jiného, než čím je dnes hojně rozšířený elektrolytický kondenzátor. No a jako u každého kondenzátoru, přes něj vyšší frekvence dokáží "procházet". Vlastně by se dalo s nadsázkou říci, že elektrolytický usměrňovač, je jakási obdoba dnešního elektrolytického kondenzátoru, který se dovede opakovaně a nedestruktivně v jednom směru "probíjet", zatím co v druhém směru zůstává nadále kondenzátorem. [/size]
:lol:
Odpovědět