Stránka 1 z 3

Ruční rytí

Napsal: 07.11.2013 21:05
od maci

Re: Ruční rytí

Napsal: 07.11.2013 22:38
od Hohepa
Další
/\
\/ čovina
Taková verze ruského telešopingu.
Já s tímhle dělat půl hodiny tak jsem chabrus na záda tejden.
a) pokud to sledujete pozorně tak tu zeminu jen nadhodí - neotočí o 180°
b) fyzika základní školy, ať mám páku jakoukoliv fyzikálně při přemístnění tělesa(zeminy) z bodu A do bodun B konám stejnou práci.
Radši 3× otočím rýčem 3 kg než jednou tím pazmektem 9 kg.

Re: Ruční rytí

Napsal: 19.10.2014 18:37
od GOD
ten ruský ,, rýl,, môže fungovať dobre v makkych - kyprých zemiach. Pri tažkych zeminách bude problém s hlbkou. Princíp to nevyzerá ako zlý, ale hlavným nedostatkom bude hlbka ,,orby,, pri tachších zemiach. rozhodne by som to rád vyskúšal.

Re: Ruční rytí

Napsal: 19.10.2014 20:19
od Karlos
Trochu odbočím když už tu to vlákno je... dovedl by mi někdo zhruba odhadnout kolik času počítat na ruční porytí 100m2 travnatého pozemku?

Re: Ruční rytí

Napsal: 19.10.2014 20:26
od Baca
Huh, ak tam rastla trava dlhe roky a zemina je tazka a hutna, pocitaj tak pol dna. Pouzi naozaj kvalitny a poriadne naostreny ryl. :-)

Re: Ruční rytí

Napsal: 19.10.2014 21:11
od Michal S.
Tedy,PMN velmi optimistické - půl den. Jelikož jsem už parkrát ručně ryl, řekl bych min. 1,5 dne (s přestávkami, protože v tahu to nedáš. Zrovna včera jsme (se syny 11 a 13 let) dokončili pouhé rozhození hnoje pro orbu traktorem na necelých 400m2 - 4 hod, ale možná jsme měkkýši, když si představím ručně sám zrýt 100m2 zapleveleného pozemku za 12hod....? :roll:

Re: Ruční rytí

Napsal: 19.10.2014 22:12
od Seldred
Strašně závisí na půdě, hloubce rytí a hlavně fyzické kondici. Motivace rychlost rytí také velice urychlí, když jsem spěchal na v osmnácti na pivo tak jsem zahradu lehce pod 200 m2 zvládl zrýt za 4h :beer :beer . Ale nedávno jsem ryl kolem baráku a spíše srovnával terén, půda jílovitá s křemeny a vyschlá, tvrdé jako beton. Krompáč byla nezbytná pomůcka, přesto když jsem večer úplně odrovnanej a sedřenej končil měl jsem z výsledku drobný záchvat méněcennosti. :head Jenže zase taková půda není k pěstování to je tak na max trávník a i na ten si raději nechám dovézt bahno z rybníka, což bude mít neskonale větší efekt než to rýt.

Re: Ruční rytí

Napsal: 20.10.2014 14:06
od Josef
Při ruční rytí je nejpodstatnější vlhkost zeminy, teprve až potom tvar nástroje. Můžete mít jakýkoliv patentní rýč, ale když si vyberete k rytí špatné období (počasí) bude se vám to na něm buď lepit nebo naopak prášivě rozpadat, a v obou případech se nadřete jako koně. Umění je počkat a vystihnout optimální vlhkost (ta je různá podle druhu půdy) a pak jde práce dobře od ruky. Vždy vyzkoušejte. Když to nejde, klidně počkejte týden či dva - ta správná vlhkost se nakonec dostaví, ale pak už nesmíte váhat a dát se do práce. Zemina se krásně odřízne, ale při obracení rýčem se nerozpadne (to provede až první mrazík). Samo se to sice nezryje, to je fakt, ale nadřete se podstatně méně, než když budete rýt bez ohledu na počasí. Samozřejmě je potřeba pracovat s dobře naostřeným rýčem. Takovým, který je kovově lesklý nikoli rezivý a pokud možno není ani nalakovaný, je hladký bez zvlněných okrajů či promáčklých prohlubní, a samozřejmě bez zbytků přischlé loňské hlíny.
(Zrýt těch zmiňovaných 100m2 travnatého pozemku v klidu, v pohodě a s náležitými pauzami proloženými jinou pohybovou činností, bych tak odhadoval na jeden den.)

Re: Ruční rytí

Napsal: 20.10.2014 15:25
od Karlos
OK děkuji všem a Josefovi za technologický rozbor rytí zvláště, vezmu si to k srdci ;)

Re: Ruční rytí

Napsal: 20.10.2014 17:50
od Kapo
Ešte jedna vec zaváži na ručnom rytí. A to je, aký porast tam rastie. Ak len tráva, tak stačí len prevracať. Ak pýr a pupenec, či iná pliaga, čo sa rozmnožuje korenovými oddelkami, tak je to o dosť zdĺhavejšie.

Ja si práve nechávam záhradku poryť prasiatkami. Pekne to urobia s radosťou za mna. Pretriedia aj korienky a aj škodcov-hmyz, larvy, slimáky. A ja ich za odmenu potom zožerem :D

Re: Ruční rytí

Napsal: 20.10.2014 18:37
od floky
tento princíp sa mi zdá omnoho efektivnejší https://www.youtube.com/watch?v=R3Jr8ls0HVY ...

Ako správne poznačil Jozef, základom dobrej orby je vystihnutie vhodnej vlhkosti pôdy....Niekedy je problém aj po pristupení rýl zatlačit do zeme na celu dlžku (a ide to len na viac krát) .... pri vhodne zvolenej vlhkosti sa dá rýl tlačit len rukami a ide to takpovediac "samo"

V prípade vhodnej konštalacie ale najradšej používam vidle....hroty idu do zeme o poznanie lahšie ako celá plocha rýlu, a ak su dostatočne pevné jednotlivé zuby, nehrozí ohnutie / lepenie zeminy

Re: Ruční rytí

Napsal: 06.03.2015 19:35
od Lena
Snažím se třetím rokem zkultivovat zatravněný sad na zeleninovou zahradu a hodně práce mi zpočátku ulehčilo "mulčování" kartonem. V předstihu před předpokládaným rytím zakryji pozemek (pokud možno nepotištěnými) kartony, aby se překrývaly a zatížím (hlínou, kameny nebo třeba starým kobercem, ale musí propouštět vodu), nechám drn zetlít, nějaký měsíc to trvá. Pro první osázení bramborami, ideální plodina, odplevelí - není ani potřeba rýt nějak hluboko, přihrnuji hrobky. Po sklizni neryji, jen zamulčuji listím, posekanou trávou - na jaře odkryji, trochu pokopu a sázím.

Re: Ruční rytí

Napsal: 07.03.2015 12:22
od Michal S.
To vypadá dobře. Už jsem o tom taky slyšel, ale pořád se do toho nemůžu dokopat, hlavně jsem nikde nesehnal nepotištěné kartony. Kde je sháníš?

Re: Ruční rytí

Napsal: 07.03.2015 20:41
od Lena
Z obchodu, vybírají mi tam ty "nezávadný". Ale cokoli, co zabrání světlu a pustí vodu, udělá stejnou práci. Sice ty drny nějak odstranit/rozsekat (kořínky zůstanou životaschopný) musíš, ale není to už tak hrozná práce, jako zrýt letitý trávník. Někde jsem dokonce kartony nechala, zahrnula hlínou a sázela rovnou do děr (s trochou kompostu) - třeba dýně hokaida takto rostly úžasně, okurky, ačokča a rajčata taky. Hmyzové a žížalky pod kartonem zkypří půdu, vytvoří se kapilární systém pro vodu - to je hlavní plus bezorbového systému - a kupodivu i zde, kde je půda poměrně jílovitá, stačí na jaře pokopat.

Re: Ruční rytí

Napsal: 07.03.2015 20:58
od Baca
Ak sa chces zbavit aj travnych korienkov, jedna z dobrych aj ked dost razantnych metod je, v miernej zime ked nie je vela snehu, na danom mieste sneh odpratat, na cely kus zeme nastlat slamu, drevenu stiepku, tenke suche konare a podobny suchy horlavy bordel a pekne zapalit. Poda by mala "prehoriet" tak do hlbky 5cm a korienky trav su v "panu". Vacsina hmyzu, dazdoviek a podobnych uzitocnych zimovacov su hlbsie, takze nehrozi ich genocida :-) Na jar nastlat tie kartony a prvu sezonu pestovat nenarocne rastliny. Nasledujucu sezonu uz je poda v podstate zbavena burin a da sa pestovat uz cokolvek :-)

Re: Ruční rytí

Napsal: 09.09.2015 15:57
od Glock1984
Prošel jsem celé vlákno a nikde jsem nenašel rycí vidle.
Sám je používám celkem často i tam kde by asi byl lepší klasický rýč a nemůžu si vynachválit.
Především na několikrát řešené odstranění kořínků předchozího plevele je prostě bez konkurence (nepřeseká, ale naopak zachytí na vidlích).
Právě o víkendu jsem s ním kultivoval asi 50 m2 na česnek a dobrý (né tak moje fyzička:(()
Také bych ještě připomněl že u rýče je hodně důležitá správná délka a provedení úchopu na konci násady. Rýč co užívám mám prodloužený na svůj ideální úchop (běžné kratší násady vedou k horšímu držení a rychlejší únavě)

Re: Ruční rytí

Napsal: 11.09.2015 0:12
od DoctoreX
Pod rycí vidle se rád podepíšu, taky jeden z mých oblíbených nástrojů, a ten česnek bych asi zdechnul.
Glock1984 píše:Prošel jsem celé vlákno a nikde jsem nenašel rycí vidle.
Sám je používám celkem často i tam kde by asi byl lepší klasický rýč a nemůžu si vynachválit.
Především na několikrát řešené odstranění kořínků předchozího plevele je prostě bez konkurence (nepřeseká, ale naopak zachytí na vidlích).
Právě o víkendu jsem s ním kultivoval asi 50 m2 na česnek a dobrý (né tak moje fyzička:(()
Také bych ještě připomněl že u rýče je hodně důležitá správná délka a provedení úchopu na konci násady. Rýč co užívám mám prodloužený na svůj ideální úchop (běžné kratší násady vedou k horšímu držení a rychlejší únavě)

Re: Ruční rytí

Napsal: 11.09.2015 8:58
od PepaFarmar
Ahoj sem tady novej a tohle je velice zajímavé téma ja mám malou farmu a kdyby nastal rozpad tak si myslím ze se tohle může hodit.Už jsem se něco přiučil akorát to stim hrncem mi nesedí :yes

Hošíku Dubný, poté co jsem tě exkomunikoval jako uživatele Rozpadlover, tak tě opět banuji za porušení bodu 7. pravidel.

Re: Ruční rytí

Napsal: 14.10.2015 23:27
od Cep
V sobotu jsem pochopil, že rytí je větší věda, než jsem si myslel. Vždycky jsem zaryl pěkně hluboko, zapáčil, zvedl, obrátil..
Dá se to, ale hůř se tak zarývá třeba "zelené hnojení".
Daleko líp to jde s rytím "na brázdu, jako když orá pluh".
Když se začne trochu dál od okraje a vyrytá hlína se nevrátí na místo, odkud byla vyryta, ale dá se dopředu, tak vznikne ta brázda. Další řada už přijde do brázdy - dobře se tam schovají nadzemní části rostlin. Hodí se taky rýt pod větším úhlem.
Ve výsledku nebylo poryto tak do hloubky, ale šlo to rychleji a výsledek byl úhlednější.

Re: Ruční rytí

Napsal: 07.07.2016 13:23
od Glock1984
To Cep,
ha, já se to tak naučil a tchán se mě poslední 3 roky snažil přeučit na způsob "do roviny" bez té brázdy a já se statečně bráním.
Je sice pravda, že prorytí není tak hloboké, ale pokud máš tenčí úroveň dobré půdy (a pod ní jíl), není to vůbec na škodu.
Právě letos jsme dostali na starost tchánovu zahradu, kde ryl do hloubky na původní chudou půdu a bude to stát zpoustu práce s navážení kompostu a zeleného hnojiva aby se to trochu vzpamatovalo.