Nejrychlejší sklizeň

Odpovědět
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Cep »

Skončí zima, zásoby skoro snězeny, co se dá nejdříve sklízet?
Částečně pod vlivem historických románů od V. Vondrušky přemýšlím, jak naši předkové přežívali po hladomoru v zimě do první sklizně - a co se dalo nejdřív sklízet.
Mne napadl jen hrách, i ozimy jsou IMHO později...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Baca »

Riesenim su BRUTNAKOVITE. Kapusta, Kel Zeli vydrzia za predpokladu ze ich sezonu pred zasadis. Vydria mrazy az do -25c a na poli ich mozes zbierat az do neskorerj jari. Inak iba lov, alebo zbierat zalude a dubovu koru, po vysuseni sa daju namliet na muku. Dalsi ma bud opravia, alebo doplnia :-)
Prežiť !!!
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od paja »

na hladomor to asi nebude ale já už mám saláty v pařeništi. nějaké jednoduché pařeniště z oken nebo polykarbonátu stlučeš dycky, jen mít semínka...
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Cep »

Tak zimní salát mi vydržel na záhoně přes celou zimu. Bez netkané textílie (nebýt tchána, tak ji tam dám ...)
Ale toho se, stejně jako zelí, moc nenajím :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Baca »

Ale najes :-) Tvoj clovek si musi chvilu na zmenu stravy zvykat. My sme teraz hrozne rozozrani. Take masicko onake masicko, syry, tvarohy a telo si uz z menej vydatnych potravin nevie zobrat co potrebuje. Chvilu to trva, ale par dni tyzden a budes zasyteny aj z taniera dusenej kapusty (zeli) :-)
Prežiť !!!
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Cep »

Hm, tak je pravda, že se kdysi dávno jedlo 1x - 2x denně... A že když se člověk hýbe, tak není takový hlad, jako když pořád sedí :-)
No, ale to, co je na poli v poživatelném stavu stejně nění řešení - zimu by to nepřežilo ;-)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Kapo »

Tak moji predkovia určite všicko do jara nezožrali. Ja mám stále plnú pivnic zaváranín, kvasenej kapusty, plnú údiareň slaniny a mäsa, po dvore mi behá ešte okrem chovných kačiek 6 kusov na pekáč-čo mi líška nezožrala, a do mrazáku sa na jeseň nezmestili.
Slepice už začínajú znášať vajká pre šibačov. A aj kačka si za chvílku sadne. V chlieviku 7 prsát.... a medovina ešte nie je hotová.

Čo nemám, na rozdiel od mojich predkov je krava, či koza. Čo bola pre nich energetická bomba vyrobená zo sena. Preto mal každý poriadny sedliak obrovskú stodolu. Akurát na jar sa zväčša všetko telilo a žrebilo. Tak vtedy to asi plánovali skôr na leto. Kedy sa mlieko ťažko chladilo a krátko vydržalo.

Predkovia pestovali vo velkom aj repu. Tá vydržala do jara. Odchovali na tom všetky zvery, a mali železnú rezervu aj pre seba. Tá sa aj objavuje v rôznych starých a vojnových kuchárkach.

Další zdroj jarných vitamínov môže predstavovať aj klíčenie zrní, za okno nasadiť pažítku či cibulky.

V lese začína v tomto období rásť v celých lánoch medvedí cesnak. Takže čerstvý je super na detoxikáciu. Naložiť do liehu a v zime po kvapkách užívať na imunitu a pesto je tiež fajn. Ešte ho mám od minulého jara v chladničke, čo sme sa ho predávkovali :)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Johan »

Já po sklizni na podzim zaseju (ikdyž seju průběžně) listovou zeleninu (kozlíček, špenát, lebedu, merlík apod.), do zimy to vyklíčí a většinou i vše přezimuje a teď je toho na záhonu tolik, že to opravdu nestačím sníst... Podobně se to dá dělat i s jinou zeleninou a nebo si jí zaset hodně a na podzim vše neuskladňovat a nechat na poli - třeba mrkev - včera jsem vykopal poslední.
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Cep »

Zajímavé... Špenát je jasný.
Lebedu znám jen jako plevel, to by neprošlo :-)
Kozlíček myslíš kozlíček polní? Ten vypadá zajímavě..
A ten merlík čilský?
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Johan »

Tak tedy upřesním. Zatím jako zimní (podzim - jaro) zeleninu používám:
merlík listnatý (Chenopodium foliosum) - je pozdnější, je ho víc až teď
kozlíček polníček (Valerianella locusta)
lebeda zahradní - zelená varieta (Atriplex hortensis) - je pozdnější, bude jí víc až za pár týdnů
špenát zahradní (Spinacia oleracea)
řeřicha setá (Lepidium sativum)
křez tenkolistý (Diplotaxis tenuifolia)
kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) - spíše jako koření, stejně jako listy dalších mrkvovitých jako petržel a celer.

+ plané kytky jako ptačinec žabinec.
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Cep »

Díky.
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Kedarus »

Topinabur.
"Nemáte-li možnost hlízy uskladnit, sklízejte je v průběhu zimy nebo až na jaře, kdy je nedostatek jiné čerstvé zeleniny. Z jednoho čtverečního metru lze získat čtyři až sedm kilogramů hlíz"
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Nejrychlejší sklizeň

Příspěvek od Patrol »

Přesně, topinambur máme vzadu na zahradě celoročně. Ne, že by to bylo nějak super dobrý, ale dá se z toho vařit(použít místo brambor) ,nebo i jako syrové (chutná trochu jako kedlubna). Hlízy topinamburu nalámejte na kousky a z pár rostlin toho máte za rok plnej záhon a kopat to můžete i v zimě při oblevě.Je to taková plevel, že když necháte v zemi třeba jen kousek, tak se to zase rozroste. Pokud to zasadíte u lesa, tak to nad zemí žerou srny, a hlízy pod zemí mají moc rádi divočáci, takže pak můžete sklízet zvěřinu. :lol:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět