Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od MRAK »

Hezky jsi to napsala, holka. :yes
Na ty Amiše a spol jsem taky už myslel.
Jednou jsem se zaobíral myšlenkou, jaké by to asi bylo, takhle žít ....
Nakonec jsem usoudil, že všechna ta jejich "svoboda a nezávislost" je vykoupená vlastně ještě větší nesvobodou a závislostí ...
Poustevnice
Příspěvky: 35
Registrován: 27.01.2012 12:59

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Poustevnice »

Díky, velmi mě zajímají různá "mladá náboženství" (z pohledu kat. církve), sekty a náboženské skupiny, a právě USA a Kanada jsou pro takové zkoumání "země zaslíbené". Pokud by byl zájem mohla bych na fórum dát nějaké odkazy na osobní stránky různých rodin v USA a Kanadě, které žijí alternativní životní styl, ale hlavní nosnou ideou je u nich náboženské přesvědčení, resp. biblický konec tohoto světa a druhý příchod Ježíše, jak stojí v Bibli. Jedním okem mrkám na drát, jak má taková hospodyně na farmě vymakané třeba pečení chleba, vaření na litinovém sporáku, a třeba spřádání ovčí vlny, nebo šití patchworkových dek z odstřižků, ale zároveň čučím jako blázen, jaká je z NAŠEHO pohledu v rodině vlastně nesvoboda, vládne tam na prvním místě Bible, pak místní pastor nebo kněz a od něj to všechno papouškuje manžel, coby hlava rodiny....Po pravdě nevím, jestli bych tak chtěla žít, jestli bych nosila jen jednobarevné dlouhé šaty zcela odpudivého a nelichotivého střihu, na hlavě čepec a manžel si nestříhal vousy, takže chlapy pak v takové komunitě vypadají jako Marxové a Engelsové.....Na druhou stranu se dá z jejich webů hodně naučit, hlavně pro ženy, takové to domácí hospodaření, vaření od nuly, jak oni říkají, nakupování ve velkém a tvoření zásob. Například takoví mormoni, resp. členové církve Svatých posledních dnů JK mají svoje konzervárny - malé či větší továrny, kde se zpracovává úroda a zavařuje do plechovek a členové si pak mohou nakoupit zásoby. Ostatně na jednom webu jsem se četla, že každá mormonská rodina má stále zásoby potravin nejméně na půl roku a s touto praxí začali už před mnoha lety, ale oni prostě čekají druhý příchod Krista......a hodně amerických rodin, které se dostaly do existenční nouze toto začínají objevovat jako tu "ameriku".....
Nakonec člověk zjistí, že je to všechno otázka "jen" sebevědomí a odvahy stát si za svými názory....takže jim vlastně závidím v dobrém slova smyslu. Čím více to zkoumám, tím více jsem přesvědčená, že tady v Evropě, resp. v České republice je to holá utopie.....napadají mě pak otázky, zda vůbec svoboda jednotlivce je výhodná z hlediska přežití, jestli není lepší se určitých svobod vzdát na úkor celku......a v hloubi duše jako bych věděla, že nás to možná čeká, že budeme muset v PA době volit třeba nějakého vůdce, monarchu, hlavu klanu...ale sakra, se toho bojím, kde ty lidi v tomto státě vezmeme?!
No nic, to jsem jen odbočila, toto se jistě nějak časem "samo" vyřeší, jde jen o to, za jakou cenu, já jsem žel pesimista životním založením......
Ostatně velmi podobná a veskrze zajímavá debata probíhá zrovna tady:
http://www.permaweb.cz/forum/topics/alt ... 6#comments
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Pěkně napsáno. Pár komunit jsem v US viděl a s lidmi z těchto ostrůvků jsem se setkával, ale žít bych tak nechtěl. Podle mě člověk vymění svůj vlastní rozum za dogma, kterým ho jiný (silnější, mazanější) ovládá. Tyto komunity žijí v iluzi a rozhodně nejsou permanentně happy. Taky nežijí až tak izolovaně a asketicky. Amiše jsem viděl dělat slušný bugr v zábavních parcích atd.

Mortinto - mohu se zeptat jestli máš za sebou nějaký projekt, či projektové řízení, které dospělo k tebou vytouženému cíli (hotovému projektu, vydělaným penězům, postavením silného týmu...)? Píšeš tady o zakládání komunit, dopravních prostředcích na elektriku atd. Upřimně by mě zajímalo, jestli máš za sebou nějaké hmatatelné výsledky, které by ostatní přesvědčily, že máš tah na branku jako správný lídr a z iluzí dokážeš udělat realitu? Upřimně mě to bez posměšků zajímá.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od MRAK »

Mortinto píše:
Dělám si legraci.. Fakt bych rád dal dohromady pár lidí, co uvažují podobně jako já a šel cestou obce svobodných a odpovědných lidí s vlastním majetkem. Nejhorší je, když musíš polovinu dne strávit kontrolováním lemplů. Toho jsem si užil v době, kdy jsem podnikal a kvůli tomu jsem s tím seknul a raději dělám účetnictví a revize elektro. Když je práce odfláknutá, tak nedám kulaté razítko a je vymalováno. Parťák má průser, musí to předělat a já je nemusím buzerovat osobně. To že se někdo večer ožral a ráno nepřišel do práce prostě neřeším a nechci řešit.
.

Tohle myslím je dost výmluvné.
Nezvládl svoje zaměstnance a chce budovat komunity :roll:

Já si na rozdíl od MacGyvera posměšek neodpustím :

Vizionář a vůdce ...... s velkým kulatým razítkem...... :chuckle

Ach jo :?
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Nejsem žádný Fürer a vím to o sobě :-D

Příspěvek od mortinto »

to MacGyver & Mrak:

Máte právo klást otázky s posměšky i bez nich :-D

Hoši, nikdy jsem nenapsal ani půl slova o tom, že bych nějakou komunitu chtěl vést.. :-) Kdybych o to stál, tak už dávno mám statek a na něm houf nevolníků.

Zkušenosti ale nějaké mám, podnikal jsem, organizoval. Nejsem vůdce s charismatem a schopností vést lidi, ale prospektor. Dokáži nalézt zlatou žílu a pochopit, co je třeba udělat, aby začala vydělávat. Seženu informace a nápady pro svého "šéfa" a nemám problém se podřídit jeho autoritě, pokud to není psychopat.. Tedy, nejsem vojevůdce, ale dovedu být slušný náčelník generálního štábu, protože uvažuji v souvislostech. Jsem sice naivní snílek, ale nechám si poradit.

Jsem vizionář a idealista, a nemám problém tomu, co chci obětovat čas, peníze a hlavně práci. Když to bude zapotřebí udělat, klidně půjdu vyčistit žumpu a nebudu si připadat méněcenný nebo zneuznalý.

Věřte mi, pánové, když bude dost indiánů, náčelníci se už najdou.. :-D
Naposledy upravil(a) mortinto dne 21.02.2012 20:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Sehr »

Mortinto: Zkus hledat lidi,kteri maji na prvnim miste sve deti. Ne v modernich rodicich,kteri radsi se opiji s prateli a deti hodi pred televizi.Jen nadavaji detem a podobne. Hledej lidi,kteri jsou kvuli detem odstehovat z necisteneho prostredi. Deti jsou pro ne smysl zivota az jejich vira.A pro vetsinu lidi jsou jen nudny ubozaci. Takovy lidi stale existuji.
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Vůdci a podobná čeládka..

Příspěvek od mortinto »

To Poustevnice:

Rozpad přirozených autorit je jedním z důvodů, proč se svět tak sype. Když nemohu synovi své ženy dát pár pohlavků za to,že je na mámu drzý jen proto, že jeho fotr je právník a jen čeká, aby mne mohl znovu popotahovat po policajtech, soudech nebo alespoň přestupkových komisích, tak je v téhle zemi a na celém západě něco špatně.

Nezměním to sám, ale nebudu na to rezignovat. Budu před tímhle morem chránit aspoň svou rodinu. Je to těžké, složité, ale jde to,

Co se nevlastního synka týče, zatím stačí, když na něj houknu poté, co 3x dělal, že mámu neslyší. Až to stačit nebude, sbalím mu kufry, odvezu ho na policejní stanici a požádám je, aby ho předali buď otci, nebo do děcáku. Malej to asi tuší a tak si na mne (zatím) nedovoluje (McGyver & Mrak - asi to s tím nedostatkem autority nebude tak hrozné).

Na jeho výchovu jsem rezignoval a snažím se jen o to, co mohu a k čemu mám podporu své ženy, tedy, aby od něj moji prckové nepochytili jeho vzorce chování.

Až zjistím, že mrňousové začali kopírovat brášku, dostanou na zadek a brácha nůž na krk: Buďto se začneš chovat slušně, nebo půjdeš k tátovi a máma si tě bude brát jednou za 14 dní na víkend v době, kdy brácha se ségrou budou se mnou někde hodně daleko. Nebude si mít nač stěžovat, říkám mu, že má čas se srovnat jen do doby, než brácha se ségrou začnou brát rozum. Blbej není, oba jeho rodiče studovali s červeným diplomem. Mám pocit, že se i občas snaží..

Tyhle problémy Amišové a další tradičně organizované komunity nemusí řešit. Mají desatero a "cti otce svého a matku svou, abys byl dlouho živ a dobře se ti vedlo na zemi" je jedním z prvních. Souhlasím s tebou, že v naší zemi je opravdu problém dát dohromady partu rozumných lidí. Ale přesto se o to pokusím, minimálně proto, abych nelitoval, že jsem se o to nepokusil. Ti ostatní budou mít smůlu. Buď z nich budou nevolníci, nebo mrtvoly.

Mám kamarády v klubech vojenské historie, mají uniformy, flinty, umí mašírovat ve vyrovnaném šiku, protože je to baví. Hodně z nich má modrou knížku nebo se narodili dost pozdě na to, aby už nemuseli na vojnu. Když tak s nimi sedím a diskutuji, tak mi často v hlavě blesne otázka: "kolik bych jich asi tak musel zastřelit, kdyby přišlo na lámání chleba a bylo nutné, aby začali plnit skutečné rozkazy.." Je to škoda, jsou dobře organizovaní, slušně vyzbrojení, ale skoro nepoužitelní.. Kvalitnější materiál je zde, mezi survivalisty. Dá to fušku, ale přesvědčím je.. Některé.. :-D

Myslím, že PA přežijí nejlépe komunity, které bude spojovat společná víra. Třeba to přesně tak má být..
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od cajgalamo »

to Mortinto:

Človeče, ja mám z teba zmiešané pocity.... Zvykol som si ľuďom neveriť ani nos medzi očami. Už si ma nalomil, že to fakt myslíš tak, ako to píšeš. Pokračuj. Dobre sa to počúva :D

V zásade som viac naklonený prežitiu v komunite ako zakopať sa v lese (žena, dieťa).

Ale takto po hlave kupovať statok či "vesnicu"..... neviem neviem. Poviem to rovno: som na to posratý :lol:

Pokračuj. Dobre sa to počúva :D
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od omaha »

Šéfovat taky nechci, občas brblám, ale klidně přidám ruku k dílu... je nás víc? I človíček, co vydrží někde bouchat šichtu na jednom místě má přece svý místo ve společnosti. Jinej to nedá a svý místo si najde taky. Ti co chtějí parazitovat musí do pekla.
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od mortinto »

Sehr píše:Mortinto: Zkus hledat lidi,kteri maji na prvnim miste sve deti. Ne v modernich rodicich,kteri radsi se opiji s prateli a deti hodi pred televizi.Jen nadavaji detem a podobne. Hledej lidi,kteri jsou kvuli detem odstehovat z necisteneho prostredi. Deti jsou pro ne smysl zivota az jejich vira.A pro vetsinu lidi jsou jen nudny ubozaci. Takovy lidi stale existuji.
SEHR: Jsem jeden z těch "nudných ubožáků", já i moje žena. Má paní pracuje v nejdůležitější bance, která v této zemi je, měla podle toho plat, podstatně vyšší než mám já, a přesto chce být učitelkou ve své vlastní školičce. Nedělá jí problém být na mateřské s dětmi a po nocích štupovat ponožky a punčochy. A když budeme mít alespoň trochu na výběr, tak se do svého bývalého zaměstnání ráda nevrátí. Proto neztrácím nadějí a hledám. Vždyť tu nejsem ani týden, co je to proti věčnosti?
Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od cajgalamo »

Tiež som zmizol z mesta do dediny - za účelom mať deti. Čistejšie prostredie, menej krminality, lepšie vzťahy medzi ľuďmi, menej "luxusných mobilov a neviemakých ipadov", a pod.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Špatně mě chápeš, já na tebe neútočím, ale právě naopak se snažím rozumět. Pokud chceš někoho získat na svou stranu, tak je logické, že ho musíš přesvědčit. Chlapa dělají činy. Jen aby nebyla nějaká mýlka.

Mimochodem, pro mě jsou moje děti a rodina na prvním místě. Protože je mám rád, a jsou pro mě nejdůležitější, nikdy bych je neizoloval. I v rámci stávající společnosti jim mohu předat své zkušenosti a hodnoty, kterých se cením a naučit je dívat se na svět s nadhledem.

Edit: A z města na venkov jsme se odstěhoval již dávno.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Sehr »

Mortinto: Kdyz clovek se obklopuje zlodeji,lhari,pijavicemi a podobne,tak ma pocit,ze vsichni na svete jsou takovy. Proto te smeruju k lidem,kteri takovy nejsou. A oni se obklopuji svymi lidmi. Urcite nedokazou prezit ani tyden v lese,ale muzou se to naucit.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Maximus »

To Mortinto: Zatím ještě na tvorbu takto angažovaných komunit není ta správná doba - až bude ve státě minimálně 20 - 30 % nezaměstnanost, potraviny budou mít minimálně 3x vyšší cenu než dnes, litr benzínu bude za víc než 2 Eura, v obchodech s potravinama se budou prodávat ještě větší šmejdy než dnes a celkově rozklad společnosti postoupí ještě dál, tak tyto komunity nebudou vypadat takto "exoticky" a sektářsky.

Podle mne však nejde budovat PA komunitu takto od základu podle tvých představ, ale tyto "PA rezistentní" komunity budou vznikat kolem "krystalizačních jader", tj. různých "rozpaďáků" a podobně smýšlejících lidí, kteří začnou sami budovat "PA rezistentní" komunitu v rámci již stávajících obcí a kteří začnou u svých rodin a blízkých přátel.

Pokud obyvatelé těchto vesnic i v těchto časech dokáží dobře spolupracovat, budovat společné hodnoty a také je společně dodržovat, tak není až tak na překážku, že si ještě neuvědomují, že naše současná společnost je daleko zranitelnější, než si kdy dokázali představit.

Pokud příjdou "zajímavé časy", tak většina lidí z takovýchto funčních vesnických komunit (zas tak moc jich není a ve městech je to doslova tragedie) rychle pochopí, že opravdu kooperujíci komunita je jedinou šancí, jak zajistit relativně přijatelnou budoucnost sobě a hlavně svým dětem.

Pokud nějaké takovéto nePA komunitě v horších časech nabídneš určité know-how a "zaseješ" určité ideje, tak nějakou fungující PA komunitu jistě snadno vytvoříš či se možná vytvoří přirozeným vývojem. Celý ten projekt však stojí a padá s nalezením vhodné autority či autorit.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Zase má pravdu ten kluk :D a ví o čem mluví. :twisted:
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od mortinto »

To cajgalamo:

Zkus třeba tím, co píši v oddílu "Najdi si svého PA farmáře".. Místo do Tesca či do Lidlu začni pravidelně jezdit k někomu z tohoto fóra, kdo už má statek. Letos už to moc nevytrhnem, ale na podzim můžete třeba zorat další kus zahrady a ty si tam můžeš koupit hektar půdy a dát jezedákům výpověď. Budeš vědět, že až ti jezedáci ten hektar předají, tak bude v dobrých rukou. Když budete třeba 4 rodiny z jednoho města a pomůžete se sezónními pracemi a každý jednou za měsíc přijedete máknout o víkendu, v pohodě obdělá i ty vaše 4 hektary a o úrodu se podělíte. Za 3 roky může být PA osada jen to fikne. Sousedi totiž zjistí, že ti pražáci (brňáci, ostravaci či v tvém případě prešporáci), co jezdí na návštěvu vedle k Frantovi (Ferovi) umí docela slušně vzít za práci a Franta má u palírny i cukrovar, skleník a vlastní elektriku a vůbec není tak sedřený jako oni a ještě jezdí každou neděli po mši do lomu střílet z těch svých bouchaček.. Nakonec si totiž ti rozumní z nich seženou taky své pražáky (prešporáky atd.)
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

McGyver, Maximus: Brzděte, píšete rychlejc než já myslím :-D

Příspěvek od mortinto »

Pánové, myslím, že jsme se shodli.. Soběstačná komunita je cíl, ke kterému kráčím.. A je mi vcelku jedno, kudy tam dojdu. Jsem tu pár dní a vy to tu vedete. Nejsem tu proto, abych rozdával jedině správné názory, ale abych se něco naučil a dozvěděl a třeba něco pochytíte i vy ode mne :-D Musíte ale uznat, že jsem vám to tu docela rozhýbal..

A vaše výtky si rozhodně neberu nijak osobně, zdejší fórum je celkem decentní a kultivované. I to mne utvrzuje v přesvědčení, že jsem přeci jen konečně otevřel ty správné dveře. A že jsem se jich naotevíral a taky nazavíral..

Takže, když nebudete používat análně-genitální či fekální vulgarizmy ve spojitosti s mou maličkostí, směle do mne!
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od Terminated Account »

Rád bych tady všechny upozornil, že role diskutéra a moderátora je něco naprosto odlišného. Mít na něco názor z pozice diskutéra (věnovat se obsahu) je diametrálně odlišné od nadhledu moderátora (řízení procesu v rámci mantinelů). Prosím, nezaměňujme to, protože svobodu slova tady máme luxusní.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od jaromir »

podle mě je komunita před a v době rozpadu nereálná

v PA době se vytvoří samy....

jediné co se dnes tak dá vytvořit je je "spojenectví" s někým podobně šíleným paranoidním :mrgreen: a vybudovat si vlastní ostrovní systém pro 2-3 rodiny

třeba tady je pěkný zapadákov:
http://www.mapy.cz/s/383W
v létě byli oba domy na prodej....
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Vlastní obec už před Velkým Průšvihem

Příspěvek od mortinto »

1)Jaromíre, už jsi to zkoušel a neuspěl? Na čem tvé snahy pohořely?
2)Jak vysoko nad mořem jsou ty dva baráky? Dalo by se tam něco vypěstovat?
3)Ta železnice není k zahození. Nevidím tam žádná pole ani zahrady, jen lesy a lesy. Okolní kopce mají okolo 500 m nad mořem, to není zase tak mnoho.

Promiň, ale mám raději lidi, co hledají, jak by to šlo nebo aspoň mohlo jít, než ty, kteří jsou skálopevně přesvědčení o tom, že to prostě nepůjde a nepůjde.. Co takhle připustit, že by mohlo a hledat okolnosti, za kterých by to šlo? Sedět u zpráv na TV Nova s lahváčem a brblat o zkaženosti světa umí každý.
Odpovědět