Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
aliděda
Příspěvky: 102
Registrován: 13.01.2011 20:52

Re: Výběr nože

Příspěvek od aliděda »

Tak už je nakoupeno, ale ještě jeden kousek se mi dostal do zorného pole. A to tenhle http://www.noze-nuz.com/coldsteel/CS95BUS.php

Nemáte s ním lidi osobní zkušenost ?
Ocel je naprosto parádní, ale ještě bych rád znal něčí případné zkušenosti s tímhle "nožem".
Na netu je spousta videí a i recenzí.
Jak pochvalné, tak hanící.To je ale u všeho, takže to člověku moc nepomůže v rozhodování.
No a tak by mi dost pomohla něčí osobní zkušenost.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

To aliděda: Ten Cold Steel není dle různých recenzí moc dobrý nůž. Jako hrot kopí je to zbytečná věc (lze nahradit mnoha alternativami, z nichž nejjednodušší je opálený hrot dřevěného oštěpu) a jako nůž je to docela neergonomický "bazmek".
Když jsem ho kdysi viděl jako novinku, tak jsem byl jím také nadšen, ale jak jsem si ho vzal do ruky v obchodě, tak mě nadšení v okamžiku opustilo :evil:.

To příznivce M 95 Sissipuukko: Tak jsou "partyzáni" na cestě ke mě domů a tak mi dejte prosím skrze SZ vědět, jak a kdy si jej budete moci převzít (většina asi na srazu :) ).
Jistě potěší i testík srovnávající Sissipuukko s Utony:
http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ct ... fault.aspx

Kamarád mi dal tip na jeden nůž - Cold Steel Rajah II:
http://www.highlife.cz/noze-cold-steel- ... ce=heureka

Testovací video z odkatzu vypadá na první pohled efektivně, ale po krátkém zamyšlení nad velikostí nože to není nic převratného.
Ten nůž má podle mne několik plusů a mínusů.
Je to bezesporu zajímavý masivní zavírací nůž s čepelí ala kukri, což přináší zajímavé řezné schopnosti. Připomínky mám k použité oceli AUS8-A, což je v celku průměrná nerezová ocel (lehce pod 440C). Tím nechci říct, že je špatná, ale mě rozhodně nenadchla. Mám ji na zavíráku Ontario RAT1 (opravdu skvělý nůž), ale mám v plánu si nechat vyrobit "náhradní" čepel z něčeho lepšího.
Cold Steel Rajah II má hodně "anatomickou" rukojeť, což nebude rozhodně každému vyhovovat a osobně bych měl výhradu ke koncepci - mohutný zavírák na těžkou práci (podle mne protimluv). Na videu s ním sice dělají tvrdé testy, ale při takto krátkém testu by se hned vyviklal jen opravdový "šmejd". Na dlouhodobou těžkou práci je podle mne nejlepší masivní nůž z dobré oceli (uhlíkovka, D2 či něco hi-tech) s full tang konstrukcí.
Něco jiného by byl primární účel tohoto nože na boj muže proti muži - jeho vzhled mi trochu evokuje španělskou či korzickou školu boje s nožem, kdy byly opravdu velké zavíráky v oblibě.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

Tak dnes konečně mám nože M95 Sissipuukko doma. Metodou náhodného výběru jsem si jeden vybral a po prvním prozkoumání jsem si ho vzal na procházku do lesa a do kuchyně na přípravu večeře. Jediné, co bych mu vytknul je to, že je na mě příliš hrubě nabroušený (ta Mora FT860M mě hodně "rozmlsala") a zítra ho trochu "pohladím" diamentem a keramikou.

V kuchyni jsem s ním v pohodě krájel cibuli a loupal brambory. V lese jsem bodal do pařezů a pak zkoušel nožem páčit do stran, sekal lískové pruty, ... - takže velká spokojenost a po "dobroušení" bude moje spokojenost maximální :).

A ten "teflon" na čepeli drží opravdu jak helvétská víra :).
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Asi pred tremi roky se potloukam po obchode a vidim tam reznicky /kychynsky nuz co je vyrobeny v Cine a je tam napsano Solingen steel ,to mne zastavilo a tak jsem si vzpomel na indiany co rikali jak je nejlepsi reznicky nuz a tak jsen zbystril pozornost a cena na nem byla 2 $ US a tak nuz beru k pokladne a ptam se jestli je to skutecne tak ocel byla nerezavejici ,no tak jsem vytahl 2 dolary a nuz koupil ,je to masivni kus zeleza 18 cm dlouhy a od te doby jej pouzivam v kuchyni a jak jsem se na nej dival vydrzi dale asi 100 let ,hrave mne prezije ....
Do lesa jasne pouzivam ty cinske zaviraci noze co nejsou moc dobre, ale jsou levne a tak jich mam asi desitku ,za 25 let jsem obrousil asi 2 zaviraci noze co byla vyroba Pakistan co se uz nedovazi ,nebot maji embargo na Pakistan asi 15 let a ted je vsechno z Ciny jasne ja jsem delal noze na prodej a tak nuz neni zadny problem a verim ,ze by clovek mel mit vice nozu ,nez treba jeden dobry a drahy ......
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fjord »

Zatím mám jen Bahco, je to fajn nůž, lehký a pro mě akorát. Když o něj přijdu, bolet to moc nebude, za tu cenu 180,- to je v pohodě.

Ještě si chci objednat zavírák Ka-bar 4062, jen tam asi oddělám ten kolíček, uvidím. Sice je to AUS-8A, ale nejsem Rambo :mrgreen:
KA4062.jpg
KA4062.jpg (13.59 KiB) Zobrazeno 17176 x
A někdy v budoucnu, až na to bude FN1 FALLKNIVEN F1, a kdyby bylo ještě víc, tak ten samý, ale s ocelí 3G
http://www.noze-nuz.com/fallkniven/FN52.php

Uvažuju o diamatovém brousku FN D4 Je možnost ještě koupit z druhé strany s keramikou, ale bych řekla, že by mohl stačit jen ten diamant. Brusič jsem zatím na baterky, moc mi to nejde :-)
http://www.fallkniven.com/en/shop/detai ... rpeners/d4
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Nedelejte si hlavu s nozem staci reznicky nuz a zapomente na co potrebujete nejaky diamantovy brousek ,v nejakem rozpadlem prostredi musite byt schopni nabrousit nuz o kamen a ten teda musi mit tvrdost reznickeho noze ,kuchynsky nuz je take dobry ,ja nosim po kapsach levne cinske noze i kdyz je musim casto brousit ,ale mam z Pakistanu nuz stary asi 20 let a ten jsem obrousil, ale tenkrat mne stal 5 $ a az znicim dalsi uz je potrebovat nebudu .....
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fjord »

:lol: Tak nám neber naše hračky, samo, že v nouzi se využije kde co. V podstatě závidím křovákům, protože nezblbli jako bílí. Když tu tak někdy čtu, co by bylo "třeba" k přežití, tak je to mnohdy spíš jen hra na konzum. Tím se v nejmenším nechci nikoho dotknout. Asi kdybych musela přežívat v nějaké díře, po jaderném výbuchu, tak to raděj žít nechci. Pokud dojde k převratu, a konečně se vyháže ta sebranka ve vládách a bankách, tak se lidi budou muset v prvé řadě začít učit spolupracovat, jinak namáme šanci. V Jugoslávii, jak se zabíjeli vlastní sousedé, -no, iluze si u nás taky nedělám, ale zabíjet lidi určo nebudu, mám právo se bránit, to ano.
Mě zajímají alternativní způsoby života, proto tu jsem, a je tu určitě víc podobných lidí. A hlavně nás přibývá, to vnímám velice pozitivně.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

No ono to tak nefunguje a muzete se presvedcit ,jak ma kazdy Notebook a tam je youTube a internet tak se podivejte na ty demostrace a jak demonstranti se chovaji a vse je na internetu .....
Treba Rekove a Egyptane hazi neco a klacky a kameny holou rokou a kazdy z demonstrujicich ma youTube a kdyz tak hazi kameny rukou urcite je tak daleko nedohodi a jedna se pritlacit na policii takovym zpusobem, ze prestane branit zkorumpovanou vladu a tak se podivejte kolik demonstrantu pouziva praky co je mozno dohodit stejny kamen 3x daleko kolik streli prakem na gumy a tak jak jsem rikal pritlacit vice na vladce a v Cesku demostrace budou probihat stejnym zpusobem ........
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Výběr nože

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

mě se líbý kombinace velký a malý pevný nůž, to bych volil karbonovou moru, za malo peneze hodne moc dobre muziky;) a k ni vetsi a to ka-bar bud USMC nebo large heavy bowie a nejaky maly multifunkcni zavirak...noze by meli delat praci jim urcenou a proto na sekani a stipani bych vzal do batuzku sekeru fiskars
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr nože

Příspěvek od Venet »

Fiskars sekera je dobra ked ides na vikend do lesa, alebo doma na "takový to domácí žvejkání...."
Ak chces nieco aj na PA dobu tak fiskars sekera je uplne naprd (naproti tomu fiskars ryl je neprekonatelny)
Hladaj sekerecku s drevenym poriskom - Hultafors, Husqvarna...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Výběr nože

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

jjj tak ty sou krasne i vzhledove, kovane krasavice...ale pomerne tezke...proto na ven nosim fiskrars ale na doma...a cena taky neni vysoka...
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Výběr nože

Příspěvek od rudde »

V houbařské sezóně stačí zajít do lesa a hledat.
Nějaký nůž vždycky najdete ;)
Obrázek
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

rudde-- tohle se mi ani nechce verit asi moc lidi si nozu nehlidaji ,vysoka zivotni uroven??? :lol:
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Výběr nože

Příspěvek od rudde »

2 alibaba: dýky a tesák vpravo jsou po němcích ze sudet, 3 nože jsou čínské výroby, 3 nože české, dýka na 12 hodinách je kopie (ta jediná není nalezená ale koupená :)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fjord »

rudde: kdeže to houbaříš? :lol:
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Výběr nože

Příspěvek od rudde »

2 Fjord : Sudetské lesy ;)
Krásný článek pro PA nožíře :

http://www.starahut.com/AT/at18/AT_18_0 ... _Zdaru.pdf
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fabulous »

Nejjednodušší, nejpraktičtější a nejošklivější nůž Cold Steel Bushman je nejlevněji k zakoupení zde:

http://www.highlife.cz/cold-steel/page5 ... Order=down
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fjord »

No, to není moc ok volba..zkus s tím nožem pracovat v zimě - umrzne ti ruka. Nehledě že ergonomie ručky není až tak příznivá. "Chladný" nůž je sice vyrobený z dobré oceli..myslím krupp, ale to je tak všechno. Cold steel jsou jinak známí lupiči-kradou nápady :-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fabulous »

Mě nadchla přidaná hodnota - jednoduchá adaptace na oštěp za příznivou cenu. Jinak samozřejmě jsou snad všechny nože na světě lepší a hezčí. Ale jeden Cold Steel jsem si objednal pro domácí použití.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Výběr nože

Příspěvek od Fjord »

Aha, já myslela, že mluvíš o tom kapesním noži..
Na youtube je spousta videí i o těchto mutacích na oštěp, ale někteří, co si pamatuju se moc lichotivě nevyjadřovali. Ale je to kus oceli, tak to si vyhraješ :mrgreen:
Odpovědět