BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Maly mistni blackout. Strom a draty nejdou dohromady. Prijela jsem domu, kramy zavreny a vsude tma (krome venku :-) Doma jsem napojila mobil na aku, udelala si caj na plynovy kartusi, mechanickyma prostredkama uklidila, udelala jidlo ze zasob a pohoda. Aspon mam cas brouzdat po forech :-) Ale byt to dyl (tyden, dva...), asi bych mela problem. A to jsem si myslela, jak jsem pripravena :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Václaf »

Nám internet naběhl až teď,včera večer bez proudu,ale horší bylo,že vychřice skácela strom u offcí a ten povalil plot,samozřejmě na straně u potoka,takže jsem vyřezával řetězoffkou v korytě a při kroupách. Prostě pohoda,dnes jen kus střechy,to spravilo pár vrutů a lať aby nelítal vlňák. Pozitivum,narodilo se poslední jehňátko,takže aktuální stav je 2 beránci a 7 oveček + 9 dospělých. :beer
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Evinka »

Radek 07 .. A nejen svítidlo ... já mám ve zvyku mít pořád plné nádrže v autech ... jen dotankovávám .. ;)

Díky kolegovi, co do mě furt vandroval, tak mám dost vody na pár dnů ... svíčky, jídlo, vařič, náplně ... ale tak mě napadá, že by mi byla doma zima ... pokud bych zůstala v baráku, tak nemám jak topit ... no, to musím ještě domyslet ... pár dnů bych v tomhle zvládla doma, otázka je ...kdy by začala panika..pak se bude blbě odjíždět z města...
„Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.“ Niccolo Machiavelli
clandestino
Příspěvky: 53
Registrován: 13.05.2011 19:26

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od clandestino »

Minulý týden pondělí, úterý, středa, několikahodinové blackouty, nejdelší v pondělí, deset hodin. Relativně pohodička, v kamnech topím standardně, svítil jsem svíčkami a petrolejkou a šel zavčasu spát. Žádné signifikantní snížení kvality života. Mrazák mám teď stejně prázdný, jídlo v lednici by se při déle trvajícím blackoutu nestihlo zkazit, zavařenin se to nijak nedotklo.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od malajizva »

EU je největším světovým dovozcem energie – dováží 53 % své energie a ročně za ni vynaloží prostředky ve výši přibližně 400 miliard eur. Dvanáct členských států EU nesplňuje cíle minimálního propojení – alespoň 10 % instalované kapacity na výrobu elektřiny by totiž mělo být k dispozici přeshraničně. EU zaznamenala 137 projektů v oblasti elektrické energie, z nichž 35 se týká propojení sítí elektrické energie: Díky nim by se tento počet dal snížit z dvanácti členských států na dva.
shrnutí pod článkem:
Adekvátně propojené evropské energetické sítě by spotřebitelům pomohly ušetřit až 40 miliard eur ročně. 6 členských států EU odebírá veškerý zemní plyn od jediného externího dodavatele. 75 % našeho bytového fondu je energeticky neúčinných; 94 % dopravy závisí na ropných produktech, z nichž 90 % dovážíme. Jen do roku 2020 bude třeba do energetiky v EU investovat více než 1 bilion eur.

Velkoobchodní ceny elektrické energie jsou v Evropě o 30 % vyšší než v USA. U plynu je to více než 100 %. Evropské podniky působící v odvětví obnovitelné energie mají celkový roční obrat 129 miliard eur a zaměstnávají více než jeden milion lidí. Je třeba, aby si Evropa i nadále udržela vedoucí úlohu v globálních investicích do obnovitelných zdrojů energie.

Emise skleníkových plynů v EU se v období 1990–2011 snížily o 18 %. Cílem EU je do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o minimálně 40 %, zvýšit alespoň o 27 % podíl obnovitelných zdrojů a zlepšit energetickou účinnost rovněž nejméně o 27 %.

(zdroj: europa.eu)
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/e ... zne-371736
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Docela pekny rozpadlicky udelatko :-) Lampicka na klicku nebo solarni nabiti, s radiem a vystupem pro nabijeni cehokoli, co ma velky USB. Vzhledem k vyrobci to snad nebude sunt: https://www.youtube.com/watch?v=VUJazOdVCkM

ma smysl sem takovehle srance davat?
-sig-
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@sig: Sorry, myslela jsem, ze by se nekomu takovy tip mohl hodit. Pokud vim, ta znacka neni zadnej cinan, zda se mi to jako dobra vychytavka...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Dotaz na zkusenejsi: resili jste nekdo nahradni vytapeni biokrbem?
Urceni: docasne vytapeni bytu bez kominu, kdy lze ocekavat obnoveni dodavek elektriny (bez elektriny ani ten plynovy kotel nejde :-) v ramci nekolika dnu. Nouzove topeni pro situaci blackoutu, ktery ale jinak nevyzaduje uprk mimo civilizaci :-) Jednou jsem zazila, kdyz na nesel proud nekolik dni, jako na potvoru zrovna v zime a za oknem fakt zima. Behem druheho dne uz bylo v byte 11 C a bylo to dost neprijemne. Takze tohle mne napadlo jako moznost. Ma to pekelne drahy palivo a musi se davat pozor na obsah O2 v mistnosti, ale nic lepsiho mne nenapadlo (topeni na plynovou bombu moc neverim, nerada bych chybnym zapojenim vyhodila barak do vzduchu...). Vyzkousel jste nekdo? Jaky to ma skutecny vykon/ucinek? V popisech vyrobku se deklaruje vykon az 3 kW, coz uz je docela slusny, ale zarazi mne to AZ. (Uvazuju o necem zavesnem na stenu se spotrebou 0,2-0,4 l/hod. v cene do 2 tis. Kc) Ma cenu si poridit domu takovou dekoraci, ktera by v pripade potreby byla i funkcni?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od herman »

To je zajímavá otázka, přiznám se, že by to zajímalo i mne.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

S biokrbem zkušenost nemám, takže přenechám odpověď zkušenějším kolegům.

Píšu proto, že jsem naprosto identický problém řešil, a vyřešil jsem ho právě zmíněným propanbutanem (kterej samozřejmě nikomu necpu, jen popisuju mé řešení). Mám kamínka Pohoda (4,2 kW) a jsem s nima náramně spokojen; přitápím s nima v zimě když přijdu domů zmrzlej, i v přechodným období, když se v paneláku netopí a venku je nevlídno. Hřejou jak ďas a hezky se do nich kouká, teda rozhodně líp než do elektrickejch, který navíc šíleně žerou. Krom potřeby větrat s nima není žádnej problém, ani někým zmiňovaná nadměrná vlhkost se nevyskytla, panelák je v zimě spíš přesušenej. Moje kamínka mají i nějaký čidlo kyslíku, takže se samy vypnou daleko dřív než vzduch v místnosti začne být nedýchatelnej.
Propanbutanu bych se nebál, při příčetné obsluze (kamínka nenechávat bez dozoru, po zhasnutí zavřít ventil) jsou naprosto bezpečná. Flaška se mění odšroubováním velké matice regulátoru (klíčem, 27mm) z prázdné a našroubováním na plnou, nic složitýho.
V garáži mám vždy jednu plnou náhradní; krom toho mám v bytě i plynovou dvouploténku, takže to zároveň řeší i vaření.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigmark »

jak dlouho ti ta flaška vydrží? (počítám používáš 12 litrů, ne ty malé dvoukilovky)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

Těžko říct, nijak zvlášť jsem to nesledoval. Za tuhle zimu jsem spálil dvě a půl desetikilový, jen přitápěním po večerech, anžto jsem dřív narozenej a mám rád teplíčko. Ale spotřeba je velmi variabilní a závisí od mnoha faktorů, vnější teploty, izolace budovy, míry zimomřivosti, času topení, a v neposlední řadě od toho, kolik a jakého plynu v tý flašce skutečně je.
Používám klasický desetikilový, to je takovej optimální rozměr na přenášení. V nouzi bych dotáhl i 33kg kterou krmím autogen, ale plná má přes 60 kilo a navíc musel bych nadložit hadici. Dvoukilovky jsou malý a drahý, mám je k jinému vařiči, ale moc je nepoužívám; pro připojení k regulátoru vyžadují zakoupit zvlášť kohoutek.

Oficiálně Pohody žerou 100g/hod. na jeden hořák (1200W), takže při plným výkonu 300g.
10/0,1=100 hodin, jeden hořák
10/0,3=33 hodin, všechny tři hořáky

V praxi samozřejmě neběží nonstop, většinou jsem zatopil třema na deset minut a pak to stáhl na jeden, ten pak hořel několik hodin. Nijak zvlášť jsem nešetřil, a minul jsem cca 25kg. Kdybych si měl takhle luxusně přitápět elektrickejma, tak si musím vzít půjčku a účet za elektřinu mi přijde v krabici.
Při absenci hlavního vytápění by šla spotřeba raketově vzhůru, ale na nouzový vytopení jedný dvou místností to stačí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@Kacer: koukala jsem na ty Pohody, opravdu nevypadaji zle :-) Mit vetsi byt, mozna bych do nich sla. Ale mit takovyhle pomerne rozmerny predmet doma jen pro strycka prihodu, to je pro mne trochu luxus (stul uz mam :D ).

Takze pokud by se nasel nekdo se zkusenostmi s biokrbem, jsem jedno ucho, diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

biokrb.jpg
biokrb.jpg (14.66 KiB) Zobrazeno 11265 x
Tenhle jsem manželce koupil předloni k narozeninám .
Je to opravdu jen dekorace sice trochu hřeje a při černé hodince se úžasně kouká do plamenů .... :shock:

Ale , výdrž na jednu náplň max. patnáct , dvacet minut.
A pak nastává ten průser . Když dohořívá tak poslední plaménky jsou tak světlemodré že až nejsou vidět.
V tom je právě jeho nebezpečnost že v tomto momentu to láká dolít palivo a pokud to někdo neopatrný skutečně udělá,
tak má o ohnivou zábavu postaráno. Musí se zaklopit ohnišťátko-kahan deklem chvilinku počkat až se ochladí a pak teprve dolít a zapálit.
Ty nástěnná mají ty kahany téměř stejné jen dva vedle sebe. V montážním návodu pro ty nástěnné je definovaná vzdálenost od předmětů jak do stran, tak nahoru (strop) i dolů (koberec), takže se to v paneláku téměř nedá bezpečně namontovat :head a provozovat.
Je to nádherné, ale představa že někdo v noci drží službu a co 20 minut zháší dolejvá a podpaluje je nereálná.

Pokud jsou pohody moc velké , tak něco takového a pevně ukotvit do zdi
teplomet-bri-piezo.jpg
teplomet-bri-piezo.jpg (24.2 KiB) Zobrazeno 11265 x
Teplomet s keramickým hořákem. Vhodné použití pro vytápění pracovních prostor. Nastavitelný víceúčelový držák. Bezpečnostní pojistka. Dvoupolohový regulátor výkonu. Infračervený teplomet pro pracovní prostředí.

Výkon (kW) - 4,3
Váha (kg) - 2,20
piezo zapalování
Spotřeba (g/hod) - 310
Rozměry (š x h x v) - 340x210x100

Je to srovnatelné s teplometem co býval v panelákových koupelnách ale jede na plyn a nepotřebuje elektriku.
Český výrobce Meva
http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... -TEPLOMETY
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

teplomet2.jpg
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od krvfx »

Netušil jsem, že něco takového existuje. Vypadá to docela zajímavě, cena paliva je ale mazec. Chtěl jsem do obýváku krbovky pro občasné dotopení při chladném počasí v létě, kdy nemá cenu roztápět kotel. Akorát to znamená vyfrézovat a vyvložkovat místo jednoho průduchu pro kotel i druhý a probourat otvor v zařízeném pokoji. Asi to nakonec nechám udělat stejně, aby to bylo připravené, ale možná kvůli bordelu okolo by biokrb stačil.

Mimochodem, název biokrb je peklo. Docela by mě zajímalo, který líh není bio. Kdyby se to jmenovalo lihový krb, tak bych nemusel googlit, co to vlastně je. Zajímavé by to bylo, kdyby se v tom dal rozumně pálit nějaký levnější líh.

Myslím, že by stálo za to vlákno oddělit.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

No on ten lích by měl mít cca 95 až 97%, jinak to moc nehoří.
Navíc nemá to komín , takže veškeré zplodiny pak dýcháš !
A ten Biolíh se vyguglit 3litry za 200,- na to občasné počumování ta zase není tolik.

P.S.: já to používám i do turistického lihového vařiče , docela to proti denaturáku zvedá výkon.

P.S.: Bio znamená že to je líh z kvasného procesu a ne syntetický, ale popravdě ještě jsem nenašel odvahu zkusit jestli se dá i pít :lol:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Josef »

Zrovna tenhle infrazářič, co vyfotil Hohepa, jsem si jako "nouzové" topidlo pořídil taky. I když na něm nejsem životně závislý, protože tu mám několikerá kamna i kotel. Ale v případě nějaké evakuace se sebou přeci jen lépe veze infrazářič než vyšamotovaná kamna, že... A aby infrazářic jen tak neležel, než přijde jeho čas, občas si s ním cvičně přitápím v dílně. Bohatě to stačí i na ten nižší výkon. Ono to sálavé teplo se chová jinak než vytopená místnost. Člověk nemá při práci pocit zimy, i když samotná teplota vzduchu nepřekročila 10°C, protože cítí teplo na tváři i na rukou. A za těch pár hodin, co tam trávím, jsem zatím moc plynu nespálil. Samozřejmě v hlubším rozpadu nebude kde vyměnit plynové láhve, to je mi jasné, ale kratší epizody s tím určitě překlenout lze. Majitelům bytů bez komínu by to při několikadenním zimním blackoutu mohlo vytrhnout trn z paty.

Nevím jaký poměr vody ve spalinách má propan-butan třeba ve srovnání s biolihem, ale považuji za podstatné, aby palivo, kterým se topí v místnosti bez komínu bylo pokud možno uhlíkaté. Oxid uhličitý, když na to přijde, lze vyvětrat, ale když se spalováním hromadí už v beztak chladném bytě nadměrná vlhkost a všechno se rosí nebo plesniví, je to hodně špatné.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Ač biokrby a sálavá kamna "Pohoda a spol." nabízejí lákavou možnost nezávislého a komfortního topení, tak ve skutečnosti jsou pro moderní, solidně izolovaný a uzavřený dům prakticky k nepoužití:

1. U obou variant jde při spalování 100% spalin přímo do místnosti, takže již po pár desítkách minut lze cítit těžký odér a dostavuje se pocit vydýchaného vzduchu. U biokrbů, které nemají žádnou "kyslíkovou" ochranu by mohlo být jejich použití v malé místnosti fatální. To samé ve zvýšené míře platí i u nouzových plynových zářičů bez kyslíkové ochrany.

2. Při spalování se vytváří vodní pára a to takovým tempem, že při topení přes noc bude ráno ze stropu kapat voda a veškeré nasákavé věci (zejména papírové) budou beznadějně navlhlé.

Takže jako nouzové a výhradně pomocné a krátkodobé přitápění do skutečně VELMI dobře větraných interiérů ano, do běžné uzavřené místnosti ale v žádném případě!

Jako velmi dobré plynové vytápění mohu doporučit klasické "VAVKY" se sáním a odtahem skrz zeď. Poskytují komfort radiátoru a relativní dostupnost a praktičnost plynu a samotný přístroj také není příliš drahý.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

Míněno to je samozřejmě jako krizová záloha.
V Pražských panelácích, kdy 50% obyvatel jsou podnájemníci jsou VAVKY utopie.
Už jen dohady se sousedy a představenstvem družstva či SVJ jestli to je na stavební povolení či ne .........
tohle si fakt neumim představit.. Jinak vzhledem k stoupající ceně GJ tepla z dálkového vytápění bych do nich šel hned
( spolu s karmou ) :)
Jako panelový dům jsme uvažovali o vlastní plynové kotelně . Jenže město dodává teplo a město to neschválí jako lokální zdroj znečištění vzduchu ... :head
Co by řekl úředník na VAVKY které jsou navíc hnané z bomby a ne plynem z rozvodu ....
Odpovědět