BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od gravedigger »

U nás to vypadlo včera v 8:30 a do teď bez proudu.

Ráno jsem se probudil brzo a tuše problémy s větrem jsem zapnul plynový kotel a ohřál barák, takže teď ráno tam bylo pěkných 19,5.

Svíčky, baterky, brzo spát.

Dolil jsem petrolejky, vytáhl bombu PB a kemping vařič, večeři jsme uvařili na tom.
supret
Příspěvky: 51
Registrován: 24.11.2015 15:04
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od supret »

Já sem se teď dozvěděl z města ze by proud neměl jít 2-5 dní :D to už je celkem zajímavá situace. Naštěstí do práce jdu až ve čtvrtek takže mám čas se o vše postarat. Akorát odkládám nákup centrály už pár let a teď by se mi celkem hodila. :D
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od gravedigger »

Tak to v 10 nahodili. Lidi, co se dostali do práce, už začali panikařit, že vychládají baráky a roztávají mražáky. Mohlo to tak 3 dny vydržet, byla by to zajímavá zkušenost.
supret
Příspěvky: 51
Registrován: 24.11.2015 15:04
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od supret »

Já už jsem 32 hodin bez proudu :-D zatím jsem v klidu ale lidi co topí plynem nebo potřebují elektřinu na topení pomalu mrznou. Dneska nám tu i zachumelilo takže rozpad v plném slova smyslu. Všude okolo jsou prej všechny elektrocentrály do 15ti tisíc vyprodaný :-D jedinej obchod co má otevřeno je vietnamec kterýmu uz ale např. došli baterky a plynové kartuše. Na čezu nebyly schopný říct termín. Říká se že by to měli nahodit do půlnoci ale pořád platí to že výpadek může trvat až 5 dní. Čekám kdy vypuknou nepokoje :-D takovej výpadek nepamatuju ale aspoň to prověří připravenost ;-)
Uživatelský avatar
lee555
Příspěvky: 22
Registrován: 15.05.2013 22:08
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od lee555 »

V jaké jseš lokalitě ?...vzal bych k tobě děti na exkurzi - hned, než to zapnou, aby si uměli představit ROZPAD :-)
supret
Příspěvky: 51
Registrován: 24.11.2015 15:04
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od supret »

Střed vysočiny... mezi havl. Brodem a Žďár nad sázavou. Teď to zapli tak na 3 minuty a zas nic. Příbuzný co mají zimu jsou u našich v baráku kde jsme prakticky udělali večeři pro všechny a máme tu teplo. Bratranec zase vařil horkou vodu v brutaru na zahradě. Je pěkný vidět takový ty začátky komunit ;-) nejspíš už to do rána poběží ale zkušenost je to dobrá a i dobrej zážitek. Děti bez internetu se baví hraním deskových her a prohlížením starých fotek.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od vrbodol »

U našich to nejde od včerejška od rána. Jelikož maj menší hospodářství,tak jsou 2-3 mrazáky plný masa a jede se na centrálu.No a časem asi budou ty zlí ,protože sousedum vokolo už to teče a divěj se že je někdo připravenej a oni se nerozdělej. (kdo by taky přetěžoval levnej čínskej křáp z hobimarketu) akorát to podcenili s benzinem a museli si udělat výlet protože pumpa u nás je hozená na okruh co zrovna nejde.A údajně na to ČEZ vlítne až zejtra bo maj dost práce jinde.
supret
Příspěvky: 51
Registrován: 24.11.2015 15:04
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od supret »

Tak po 35ti hodinách to naskočilo. Zajímavá zkušenost a myslím že by si to měl každý zkusit aby se mu otevřeli oči. Lidi vykoupili veškerý baterie a plyn ve městě a sehnat v okolí elektrocentralu byl nemožnej výkon. Kdyby nejeli vietnamci tak si ve městě nikdo nic nekoupí nedej bože kdyby nešla větší oblast. Každopádně vim co zlepšit a co přikoupit do příště. No tak zase zpátky do normálního života.
Uživatelský avatar
lee555
Příspěvky: 22
Registrován: 15.05.2013 22:08
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od lee555 »

Gratuluji k získání neocenitelné zkušenosti :yes - výlet s dětmi tedy odkládám, bo mi teče do střechy :-(
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Michal S. »

Taky jsme zažili 1-denní nedělní blackout. Nicméně kotel topil (samotíž), k obědu pečínka z kance s knedlíkem a se zelím (sporák s troubou na dřevo), ale moji puberťáčci měli absťák. Četl jsem jim před spaním (13-20hod) povídky Šimka a Grossmanna. Vypadalo to, že snad i poslouchali. Byl to pěkný den.
Jezbo
Příspěvky: 95
Registrován: 28.12.2012 21:02
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Jezbo »

Včera jsme měli výpadky celej den až do večera. Po zkušenostech z předchozích "kalamit" jsem děti brzo ráno odlifroval k rodičům manželky do 10km vzdálenýho města. Tam většinou proud jde, když my doma za svitu svíček hrajeme karty :) . Vyzvednul jsem kámoše co přemejšlí o zbrojáku a pěkně jsme dopoledne strávili na střelnici. Mimochodem příští tejden bere i přítelkyni. Při odchodu ze střelnice se dozvídám, že musím vyzvednout děti, protože tam nejde od rána proud a nemají si jak ohřát oběd. Přijedu pro děti. Všude se svítí, televize jede. Nu což už jsem tam, tak je beru domů. Doma stihnu ohřát jídlo a zase výpadek, ale jinak panuje celkem pohoda. Starší dcerce ukazuju kde máme vařič, petrolejku a svíčky atd. kdyby nešel proud i večer.
Mnohem horší však bylo dnešní ráno v práci na poradě. Kdy kolegové říkali jak to bylo hrozný, že si nemohli udělat ani čaj. Nadhodil jsem, že je dobrý mít doma v záloze aspoň turistickej vařič. To trochu zařaženě koukali. Do toho šéf přišel s tím že v sobotu ještě měli havárii na vodovodním řádu. Na to mu říkám, že není od věci mít ve sklepě alespoň pack balený vody. Koukne na mě a říká "Jako ve sklepě v paneláku?" Na to mu říkám "No a kde myslíš, že ji mám já..." Každý svého štěstí strůjcem. :D
Nejlepší nakonec. Dcerka přišla ze školy kde si při hodině říkali jak to u koho doma vypadalo. Libovala jsi jak jsme na to doma připravený. A já si říkám, ještě aby ne sakra, když mě takováhle podobná třídenní zkušenost dovedla před lety až na fórum rozpadu. O plánech při větším/delším výpadku jsem ji nezatěžoval.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

U nás nejde proud od neděle 14:00 kdy spadly dva sloupy VN přímo v obci, oprava snad začne dnes.

Postřehy:
Nejužitečnější na osvetlění se ukázaly LED "puky" z Lidlu s magnetem a háčkem, normálně je vozím v autech, jeden osvětlí celou místnost a výdrž snad nekonečná.

Topení viadrusem se samotíží a kombinovaný bojler zajistily teplo i teplou vodu bez potíží, akorát některé místnosti topí hůř (proto jedeme normálně na čerpadlo). Plánujeme přechod na tepelné čerpadlo, musím dobře promyslet řešení pro tyto případy.

Internetové přípojení: Nemá smysl zálohovat síť, když jsem připojen přes místního wifi providera, který nemá zalohované nic. Záložní připojení před Tmobile mělo výpadek, nešly ani mobilní telefony. Více rozpadlické řešení by asi bylo připojit se před ADSL, to by mohlo být přece jenom spolehlivější.

Mrazáky: 24 hodin snad zvládly, v Po odpoledne jsem připojili centrálu a trochu je nabili (centrálu půjčil táta z práce, stavební firma, mají jich plný sklad, poctivá 4 kW Honda.

Centrála: Základní nedostatek - na baráku chybí přípojka, nebo aspoň v šuplíku kabel samec-samec. Tahat prodlužovačky z garáže znamená nezavřít dveře, to znamená že do bytu táhne zima. Hned jak bude čas si vyrobím kabel a provedu cvičení. Za druhé, to jen pro zasmání: centrála na sytič běží, ale blbě. Chce to provést cvičení a zaškolit obsluhu.
Nedotknutelná zásoba benzínu přišla vhod :)

Voda: Obecní vodovod je prostě základ - voda prostě teče a ve vodojemu je jí dost na pár dní. Tím nerozporuji význam vlastní zásoby vody, ale tvrdím, že je nesmysl mít JEN vlastní studnu.

A poslední postřeh: Dobře plánovat, kam odkládám svítilny, když jdeš spát. Jakmile se zhasne, už ji potmě nenajdeš. :)

A ještě jeden: místní hasiči konečně nahradili RTHP ojetým Ategem od kraje = mají ve výbavě auta solidní centrálu, jsou schopni zazálohovat mrazáky v obecní hospodě :), nebo třeba nějakého hypotetického občana s nějakým problémem (nějaká domácí dialýza apod.)
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

Za propojku samec-samec tě elektrikáři sežerou. Ale funguje to, já to mám taky tak.

Zálohování mrazáků centrálou ale není optimální řešení, té tak na chvíli.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Zálohování mrazáků: Pokud by neměl proud jít týdny, nemá smysl udržovat mrazák. Vytáhne se brutar a udělá se "zabijačka".

Samec-samec, jsa elektrikář samotnýmu je mi to proti srsti. Ovšem účel světí (rozpadlické) prostředky. Na svým baráku to vyřeším přepínačem a přívodkou. Zrovna řeším nový rozvaděč a nebýt tohohle "cvičení", zapomněl bych na to.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

o centrale taky uz delší dobu uvazuji, jit do lacinějšího ale nenazranejsiho dvojtaktu a nebo usetrit aradeji 4 takt ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od krvfx »

Hlavně nezapomenout vypnout hlavní jistič. Vím o případu, kdy nezodpovědný majitel centrály zabil neopatrného rozvoďáka (zapomněl! si vypnout NN stranu u trafa).

V domku to chci řešit jako v nemocnici - na nejhorší situace bude určený speciální okruh - vzhledem k tomu, že to bude hlavně v garáži a v liště, tak to nebude moc náročné.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Já bych do dvojtaktu asi nešel. Míchání benzínu s olejem je vopruz a smrdí to vždycky. Tím spíš, že to člověk bude dělat někde v mrazu s čelovkou. Čtyřtakt je tišší, nesmrdí a eventuelně umí i LPG.

Pro připojení centrály vidím z těch levných řešení dvě: Vačkový přepínač 1-0-2 a nebo uzamykatelný hlavní vypínač s klíči od centrály na společném kroužku. Pokud ani tohle nepomůže, pak už jen svěcená voda.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od vrbodol »

Já ač elektrikář tak mám samec samec taky akorát napojený 1f-3f,.Shodim hlavní jistič a pustim to do celýho baráku přes 3f zásuvku v garáži.Takže vyjma sporáku a bojlerů mi jde všechno.Akorát se na to nezapíná elektronika.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Serža »

k tomu připojení: "Více rozpadlické řešení by asi bylo připojit se před ADSL, to by mohlo být přece jenom spolehlivější."

ADSL modem je napájenej ze zásuvky = pokud nepůjde proud a nebude centrála, tak nic...
nevím, jestli je nějaká bateriová varianta
a další věc je, jak je zálohovaná ústředna, přes kterou je člověk připojen
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

On to podle mě tak myslel, že zálohovaný modem mu je na nic, neb nejde poskytovatel.

Že když vypad proud, tak vesnická wifi vypadla ihned nebo za nějakých 15 min, což je běžná výdrž obyčejné UPS.
Ale řekl bych, že ADSL bude mít stejnou výdrž jako mobilní síť. Ty zálohovací zdroje budou mít asi hodně podobnou výdrž. Když nešla už mobilní síť, nejspíš by ADSL nešlo taky, nebo by šlo jen o chvilku déle. Nevím nejsem od fochu, jen odhaduju. Generátory mívaj třeba mobilní poskytovatelé jen na větších uzlech.
Pravé rozpadlické řešení internetu by bylo připojení přes satelit. Pořizovačka je dražší, ale měsíční poplatky kupodivu nijak závratné.
Jenže jestli to člověk opravdu potřebuje.

Ani nevím jaká situace byla u nás. Sem už přes půl roku mimo ČR a když se konečně naskytne situace pořádně otestovat mojí ostrovní elektrárnu, tak to propásnu :cry:
Odpovědět