BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

ad Devlop

Petrolejky ano. Zásoby petroleje jdou jednoduše navýšit. Nezapomeň mít náhradní cylindry a knoty.
Na svícení venku potřebuješ venkovní; ani s tou si ale neposvítíš do dálky, na to potřebuješ baterku.

Lampy pro automechaniky (a baterky celkově) časem umřou na životnost baterií; mě se víc vosvěčilo mít (ledkový) svítidla na klasický baterky a používat v nich nabíjecí aku (pro každou baterku dvě sady, jedna svítí druhou nabíjím).

100vka baterka, využití: má 12V, snaž se co nejvíc využívat těch 12, bez mezistupně USB nebo invertoru na 220 (ztráty, riziko poruchy). Pár zapalovačových zásuvek a nabíječky do auta, dnes z 12V dokážeš nakrmit téměř všechno (já přímo z 12 napájím autorádio, CB vysílačku, dualband vysílačku, nabíječku aku do svítilen, a nějaký ledpásky jako nouzový vosvětlení; autonabíječky k telefonům i ručním vysílačkám; krátkodoběji notebook i s routrem a invertor na 220).
100vka baterka, nabíjení: k centrále/síti budeš potřebovat ještě nabíječku s rychlonabíjením, abys za rozumnou dobu baterku nabil, a ještě tím ubližuješ baterce. Daleko lepší řešení je pověsit na balkon/někam solární panel s regulátorem, ten ti bude baterku nabíjet průběžně. Na ledničku/mrazák a kotel to asi nebude (v závislosti kolik panelů můžeš umístit, ale na výšepopsané (rádio vysílačky telefony svítilny) to funguje velmi uspokojivě.

Solár je vhodný na malý a dlouhodobý odběry, e/centrála na velký a krátkodobý. Ale centrála v bytě, no nevím, asi ne.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hdm »

Místo petroleje používám lampový olej, tolik nesmrdí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Vcera vecer zhaslo, dneska rano vypravovani do prace za tmy. Romantika na druhou :-) Jeste ze mam doma vsude baterky, jinak bych se ted akorat nervovala, jestli jsem zhasla vsechny svicky... Od posledniho vypadku to byly uz 2 mesice, az jsem si zacala delat starosti, co se deje :-) Ale zda se, ze svet je v poradku :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

proforma: hele a nemáte už od ČEZu nějakou slevu nebo speciální tarif s názvem "Průběžná dostupnost za krásného počasí"? Však jak to tak čtu, tak vám ta elekřina víc nejde, než jde :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Nemame :-( Ale zato mame zadarmo treninky na rozpad, hec :-D

V patek mi dorazilo z Emeriky to jejich rozpadlicky radijko na klicku, solary, baterky a aku, tak jsem ho aspon vyzkousela. Na hodnoceni je jeste brzo, ale zatim vim, ze to facha.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

K4cer: díky za informace, pravda, nejlépe využít danou "voltáž" akumulátoru bez jakýchkoliv mezistupnů step down/up, pak se energie zbytečně ztrácí jen jako odpadní teplo součástek
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

Dnes večer jsem se bavil s kamarádem, který mi potvrdil, že 2% smrtnost nějakého viru je z hlediska bezpečnosti jaderných elektráren naprosto v cajku. Ale při vyšší smrtnosti už je tu problém - jaderný reaktor fakt nedokáže obsluhovat kdokoliv, a kdyby začli "docházet lidi" co tomu rozuměj, musely by se jaderky odstavit. A začíná problém... Možná příští blackout nepřijde kvůli erupci ze slunce, ale jen kvůli tomu, že prostě nebude kdo by obsluhoval elektrárny... (Pak už to bude čistý SHTF.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od nocturne.op.15 »

Bydlim na samote, takze tohle jsem musel resit taky. A zdroje jsou...

- 8 kVA UPS se selektivnim pripojovanim okruhu na vystup ( APC RT8000)
- 5.5kW Zipper centalka
- 1kW stara vojenska ulozenka
- par litru benzinu. Par = barel
- cca 200 prubezne dobijenych a kontrolovanych 18650 clanku, tezim je z baterek pro notebooky, dobijim a testuju pomoci nabijecek Liitokala 500, Vsechny powerbanky a baterky mam na 18650 clanky
- takove 3m3 drivi pro stara kaminka ve sklepe .-)

Vzhledem k atualnimu vyvoji vse otestovano, jen pro jistotu...
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Del-in »

Tak zároveň by se zastavila výroba ve spoustě fabrik, klesla by spotřeba ... Ale zajímavý postřeh
Uživatelský avatar
Viler
Příspěvky: 3
Registrován: 27.02.2020 6:49
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Viler »

jelikož bydlíme ve městě v paneláku , takže okamžitý přesun na chatu , voda vyřešena dvěma studnama, z jedné řešen přítok samospádem , ohřev vody brutarem vlastní výroby z nerezu, čili dlouhá životnost oproti klasickému z plechu. Světlo nouzovka centrálou , pokud by blackout byl dlouhodobý tak po vyčerpání paliva holt klasika petrolejky ,svíčky. Topení krbem a kamny , ostatně na kamnech i vaření až by se došly plynové bomby. Dřeva je v lese dost ;)
rozpad eu je nevyhnutelný
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od krvfx »

Já tedy nevím, ale světlo by bylo až to poslední, na co bych použil elektrocentrálu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Bill Masen »

Pokud bych vlastnil elektrocentrálu, používal bych jí jen na dobíjení akunářadí a ostatních nabíjecích věcí. Na svícení mám svíčky a baterky.
Uživatelský avatar
Viler
Příspěvky: 3
Registrován: 27.02.2020 6:49
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Viler »

pánové nesmíte to svícení brát tak doslovně, ale moje chyba , že jsem to tak napsal, samozřejmě že pálit drahocený benzin na to abych si přečetl knížku je nesmysl
rozpad eu je nevyhnutelný
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Jako kluci jsme to zkoušeli, ale nefungovalo nám to :mrgreen:
...A před usnutím pod širákem jsem při svitu svatojánských mušek ve sklenici prolistoval...
*
P.S. Vzpomínáte ještě kdo to vymyslel?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Bill Masen »

Tipuju na Šimek Grossmann.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Přesně!
Miloslav Šimek & Jiří Grossman.
Ze zápisníku sportovce
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od nocturne.op.15 »

Bill Masen píše: 27.02.2020 15:25 Pokud bych vlastnil elektrocentrálu, používal bych jí jen na dobíjení akunářadí a ostatních nabíjecích věcí. Na svícení mám svíčky a baterky.
Presne tak to mam vymyslene - elektrocentrala slouzi pouze pro dobijeni APC RT8000. Na jedno nabiti zvladne tahle UPS tydenni bezny provoz domacnosti (tj. cerpadlo vody + cerpadlo plasek ze septiku). Nepredpokladam elektricke topeni, provoz televize a asi i pocitace povypinam...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od krvfx »

Super UPSka! Kolik k tomu máš baterií a jaké, jestli se mohu zeptat?
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od nocturne.op.15 »

4x batterypack uvnitr, pridavny nemam, kazdy cca 20kg. Presny typ ti muzu zjistit vecer, stejne budu prepojovat hlavni privod k UPS na 3F vetev - na 1F bude napevno nalinkovaný kabel zvenku, od centrály.
Uživatelský avatar
nocturne.op.15
Příspěvky: 42
Registrován: 27.04.2014 19:14
Bydliště: PRaha - západ

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od nocturne.op.15 »

krvfx píše: 03.03.2020 8:48 Super UPSka! Kolik k tomu máš baterií a jaké, jestli se mohu zeptat?
No tak především je jich polovina tuhá, což není zrovna ideální zpráva pro rozpočet :evil:

Celkem je to 32x bp5-12, rozdělěno do 4 packů
Odpovědět