Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Recnicka otazka - koľko by trvalo od zastavenia toku ropy a plynu nez by boli potraviny v obchodoch a elektrina na pridel? PHM by presli na pridelovy system asi okamzite. Fabriky by asi do tyzdna presli na obmedzenu prevadzku a vsetko by sa zacalo sypat ako domino.

Za predpokladu, ze by sa nasledne tok obnovil, ceny a inflacia by boli v uplnej inej hladine ako ich pozname teraz.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od devlop »

Kolem 16:00 SEČ vykazovala spotová cena plynu růst asi o 29 procent na 208 eur. Za silným růstem je ruský útok na Ukrajinu, který vyvolal obavy z narušení dodávek suroviny z Ruska.
Vloni touto dobou se plyn na TTF prodával za zhruba 17 eur (411 korun) za megawatthodinu.

Pokud by Evropská unie ze svých zelených cílů trochu ustoupila a nahradila dovoz ruského plynu zčásti opětovným spalováním uhlí, vedlo by to k možnosti snížit dodávky plynu z Ruska o více než polovinu, uvádí IEA

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/r ... nomika_maz

že by počátek konce GreenDeal? Ale asi je to naivní...
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Quido »

Velmi pravděpodobně ano. Tak, jak byl GD koncipován, vzal s ruskou válkou na Ukrajině za své.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od DeadMan »

Dnes čerpací stanice Transeurope Bohumín obyč nafta za 41
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Stačí se podívat na tank ono. To je nejlevnější benzínka v čr.
Tam obyč paliva ještě drží pod 40 Kč. Ale čekám, že do pondělí to bude nad 40 i tam.
U nás na místních bencínkách je to cca 42 Kč. LPG jsem bral dnes za 18.
Jen by mě zajímal důvod, proč nafta překonala benzín i když je tam nižší daň.
drigon
VIP
Příspěvky: 2997
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Spotřeba bojové techniky.
Předevčírem jsme na Ukrajinu přepravovali vlak nafty.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Ulfhednar »

dracekvo píše: 04.03.2022 19:49 Jen by mě zajímal důvod, proč nafta překonala benzín i když je tam nižší daň.
Protože tanky na benzín (standardně, víceméně) nejezdí.
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od JOBU »

Zase sa ozvem- tankové motory dokážu jazdiť okrem nafty aj na benzín a petrolej. Prepína sa to na vstrekovacom čerpadle, najviac práce z toho dá asi otvoriť zadný pancier.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Ulfhednar »

Čtěte i závorky. ;)
Prostě nafta je z řady důvodů preferovaným palivem pozemních jednotek.
Óðinn á yðr alla
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od honzasl »

 za 18.
Jen by mě zajímal důvod, proč nafta překonala benzín i když je tam nižší daň.
Například zemědělci za chvíli zahájí polní práce a podniky touhle dobou obvykle naskladňují - takže poptávka roste.
Kdo má kapacity, drží zásoby klidně na celou sezónu.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1590
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Je to tak. Ptal jsem se kolegy co má nafťáka a nafta už je dražší než benzín. Bohužel stoupá všude s tím jak stoupá poptávka:
nafta.png
Drahý benzín, to je katastrofa pro mně, protože na něj musím jezdit den co den do práce a to zaplatím já. Ale ještě dražší nafta, to je katastrofa pro všechny, protože na naftu jezdí dopravci, zemědělci, občas ještě i drážní vozidla. A to zaplatíme všichni.
Dodám, že i naftové vozidla se dají předělat na různá alternativní paliva (LNG, LPG, bioněco) a nebo naopak zemělci můžou použít část úrody a přimíchat si ji do směsi paliva co se používá ve strojích. No bohužel se obávám, že to dopadne jako vždy: Všichni zdražení promítnou do koncové ceny zboží a v konečném důsledku to zas zaplatí akorát zákazník (my všichni, jinýma slovama zas inflace). Plus daně k tomu samozřejmě.

Jinak z nějakého důvodu mi dneska ráno přistálo v odběrech jak to vypadá s cenama paliv po sankcích v Rusku (prostě YouTubí algoritmus):
Obrázek
GASOLINE PRICES in Russia after SANCTIONS 2022!

Takže kdo se chce pokochat, Ale tak nějak mi přijde, že my Evropani taháme za kratší konec a že tam si těžko mají na co stěžovat. A taky mi přijde že tam mají paliva mnohem lépe diverzifikované než my tady (95+Diesel+Vervy).
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Martysedlak »

Názor zemědělci si nechají část úrody a přimíchají si bioněco do nafty, tvl až jsem si málem cvrknul smíchy. To je jak rada: je nafta dráha? Tak si do ní nachčij.
I my zemědělci máme stroje které jsou více méně citlivé na kvalitu paliva a neznám nikoho kdo by toužil ho odrovnat bioněcim co si sám vyrobí (jak je druhá otázka)
Kdo z vás má mlýnek na olej který leje do nafty?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1590
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Martysedlak: Tak ne každý dostal nafasováno Johna Deera. U nás mají ZD staré Zetory co sežerou i ty chcánky v nádrži když na to přijde.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Martysedlak »

No jo ale tě traktor na tom poli něco táhne třeba secí stroj. A ten Zetor to z mnoha důvodu nedá. Např. má tak o 2/3 méně koníků pod kapotou. Ten JD dělá práci tak za 5 zetorů.

Má vaše JZD tolik Zetorů, stroje za ně a tolik lidu?
Já mám zásobu nafty naplněno koncem ledna na 100%, pokles se již udál vlivem vypuknutí jarních prací.

Do žní vydržíme ze zásobou co máme.

Dojde li k tomu že Rusko plyn, ropu zastaví, očekávám spíše přídělový systém.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1590
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Martysedlak: Potom aby si do toho sháněl pomalu rafinovanou RP-1. Je mi to jasné. Když to má stříkačku, počítač a čidla tak s tím uděláš prd. Dělají se flexi-fuel sekačky, motorky (přímo z výroby) tak předpokládám, že se dělají i nějaké ty zemědělské stoje. Ale pochybuju že to seženeš někde u nás, není to většinou určeno pro naše trhy.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Kdo tady vic rozumi elektrice, dotaz:

Mam tuhle Pb baterii 35 Ah jako zalozni zdroj k UPS pro cerpadlo vymeniku u kamen. https://www.himalaj.cz/zalozni-baterie- ... n-ltl12-35
K tomu bych chtela dokoupit maly solarni panel 200 Wp na nouzove dobijeni, ktery uz v sade ma PWM regulator proti prebiti https://www.needs.cz/Xmund-Prenosny-sol ... escription

1) Je to dobra kombinace?
2) Ke kamnum mam jeste tuhle UPS https://www.himalaj.cz/zalozni-zdroj-mv700-sinus, ktera ma 1 externi vystup 230 V, pocitala jsem, ze by se z toho dalo nouzove nabit mobil, ntb apod. Staci mi ten panel pro dobijeni baterky jen pro kamna, nebo by z toho bylo dost elektriny i na ty mobily, ntb apod.? Samozrejme nepocitam se 100% vykonem panelu, ale rekneme 30-50 %, pro sichr.

Je mi jasne, ze dobit lze vsechno a bude zalezet jen na tom, jak dlouho to musi byt na slunicku. Ale to si prave nedovedu odvodit. Za jak dlouho by mi panel dokazal dobit tu 35Ah baterii rekneme z 20 % kapacity do plna pri predpokladane ucinnosti panelu 30-50 %? Hodiny? Dny? Tedy abych vedela, kolik z ni muzu "beztrestne" odcerpat krome zakladni spotreby toho vymeniku (25-40 W). Pripadne zda nekoupit jeste druhou, aby jedna vzdy fungovala a druha se nabijela?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od asterix »

proforma píše: 05.03.2022 12:11 Kdo tady..
Počítaj že z toho panelu padne priemerne 100W počas 8h pri slnečnom počasí, odpočítaj straty meniča a máš tak 80W na dobíjanie, to je tak 5A, za 8h = 40Ah ale účinnosť nabíjania olova je pri tak veľkom prúde 0,7 až 0,8 takže úplne do plna ju za jeden letný slnečný deň nedáš. Zaujíma ťa ale asi situácia v zime, mám zlé skúsenosti, málo svetla a krátky čas, bude to jedna desatina až dvacatina - (5 až 10W). Za ako dlho nabiječ 35Ah si spočítaj. Bavíme sa o novej AKU a novom paneli. Na to 50W čerpadlo pre noc to moc nebude.
Takže lepšia otázka je kedy Ti to bude stačiť.
Lepšia cesta je ak je to možné otvoriť okruh a samotiaž, ale to chce dostatočné priemery trubiek.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Ahoj, diky. Samotiz neni mozna. OK, v pohode, da se prizpusobit topeni tomu, aby to baterka a panel daly. Kamna maji velkou vyhrevnost, barak tepelnou setrvacnost, takze staci denne topit par hodin vecer a je teplo cely den. Koupim jeste druhou aku. Na stresnich solarech s vetsim vykonem se pracuje, ale to bude az pristi rok.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
drigon
VIP
Příspěvky: 2997
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Kup si stejný panel jako máš v plánu instalovat. Pak ho bez problémů přidáš do velké instalace. Kdežto malý panel buď nepůjde zabudovat, nebo bude muset mít extra regulátor.

Konkrétně své soláry mám koncipované jako modulární systém. Středobodem je centrální sběrnice (dvě měděné pásoviny pro +a- pól. Na centrální sběrnici jsou připojeny regulátory pro jednotlivé sekce panelů, baterie a měniče.
Koukej tak, aby jsi viděl.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

proforma: Nevím jaké máš oběhové čerpadlo, ale moderní lehce příplatková čerpadla umí pracovat s překvapivě nízkou spotřebou, takže pro tebe může být cesta i provést upgrade čerpadla na takové, co opravdu málo žere a nesnaží se dosáhnout zbytečně velký průtok.

Např něco z řady Grundphos Alpha, ale jsou i jiné značky.
Odpovědět