Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od vrb »

Ad vnitřní obložení místnosti polystyrenem. Zkoušeli jste to někdy? Víte jak hroznej smrad a toxickej se uvolňuje z běžného fasádního polystyrenu v uzavřené místnosti? Já zateploval půdu a je to na padnuti. Nechtěl bych v tom bydlet. Navíc v kombinaci s jakýmkoliv ohněm je to hodně nebezpečné.
Když už tak pochozi extrudovany. Dával jsem desky pod bazén a lepil montážní pěnou aby se nerozjizdely. A jen tam kde je to nutné. Ne pod kamna. Tam třebas siporex.

To jsem zvědav, jestli se tuto zimu zvedne statistika požárů.
My se učili že člověk dává 100w bazálního metabolismu, kráva pak 700w.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od drigon »

Když vnitřní zateplení místnosti bude lepší udělat rošt, vycpat ho minerální vatou a obložit sádrokartonem. To jen tak nechytne a v případě potřeby to půjde demontovat podstatně snáž než polystyren nalepený na zdi.

Jen tak mimochodem: hořící polystyren se roztéká a pokus o proběhnutí pod hořícím polystyrenovým stropem bude jako chtít proběhnout napalmovým deštěm.

Edit: doufám, že příští zimu neuvidíme takovéto obrázky. Grenfell tower v Anglii. Hořlavé zateplení fasády v kombinaci s požárem lednice.
3495625.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od PeFi »

Na vnitřní zateplení ideálně něco jako Ytong Multipor nebo dražší a lepší konkurenční produkty (Redstone apod.). Polystyren smrdí, PUR smrdí méně, ale jelikož pes to nedal, tak ani to nebude také žádná výhra. Při vnitřním zateplení, aby člověk nezplesnivěl, je potřeba řešit bilanci vodních par.

Naprosto souhlasím s názorem proformy, že riziko požáru ze strany sousedů je celkem enormní. Kromě debility a nulových zkušeností se přidá ještě neobratnost (zmrzlé prsty) a únava/vyčerpání ze zimy.

Obávám se, že kvalitní požární ucpávky ve stupačkách jsou něco, co existuje jen na papíře. Požár se bude šířit mezi patry také vnějším zateplěním, paneláků, kde by byly mezi patry a kolem oken pásy minerální izolace (tak by to správně mělo být) bude jako šafránu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Hohepa »

nemluvě o tom, že když každej zatopí v kamnech, tak v těch horních patrech se udusí i za zavřenejma voknama :devil
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od PeFi »

Pokud z důvodu toho, že neteče teplá voda, klesne významně odběr vody, tak mnohde klesne i kvalita dodávané vody (bude déle ležet ve trubkách), tedy je nutno počítat s nutností desinfikovat pitnou vodu. Tady jsou všichni zvyklí na totální luxus, že to co teče z kohoutku je rovnou pitné. Hromada lidí neváhá pít i vodu z kohoutku s teplou vodou, aniž by měli tušení kde se ta teplá voda bere.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od drigon »

U vnitřního zateplení vyvstává ještě jeden problém: riziko zamrznutí vodovodních a topných trubek umístěných u/ve vnějších zdech. Zvláště pokud se v nich voda nebude pohybovat.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Maric »

Možným nouzovým zateplením se dá inspirovat i v Rusku. Ty ošklivé koberce na zdech nemají jen “dekorativní” účel. Otázka je, kde zrekvírovat dostatečné množství koberců. A to spotřebovávání vzduchu topením v kamnech… Žádný dům, či byt není natolik vzduchotěsný. Pokud by byl, tak podle obliby krbů a krbových kamen by takto zhynuly stovky či tisíce lidí ročně. Ve starších domech se přisávání vzduchu nijak neřešilo, a dokonce se pořád vyrábí a prodávají krbáky, které tuto fičuru nemají.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Fabulous »

Vymýšlíte chujoviny :D

Pro spaní v nevytopeném paneláku se primárně používá nejjednodušší věc - stan.

Topení s otevřeným ohněm je nesmysl - otrava CO2 a extrémní vhlkost.

Apropó - vše už tady bylo napsáno, to jen tak na okraj.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od PeFi »

Maric píše: 10.08.2022 23:45 A to spotřebovávání vzduchu topením v kamnech… Žádný dům, či byt není natolik vzduchotěsný. Pokud by byl, tak podle obliby krbů a krbových kamen by takto zhynuly stovky či tisíce lidí ročně. Ve starších domech se přisávání vzduchu nijak neřešilo, a dokonce se pořád vyrábí a prodávají krbáky, které tuto fičuru nemají.
:head :head
Tady se bavíme o paneláku, většina jich je zateplených a tedy má také vyměněná okna.
Krbovým komínem menšího průměru ti letí cca 30 až 150 m3/h.

Ve velkém RD, který je pekelně netěsný a má stará okna a fuky všude možně mi i nepříliš významný ventilátor na WC nebo (poměrně malá) digestoř s mizerným výkonem (z důvodu těžce poddimenzované dlouhé odtahové trubky) hýbe s tlakovými poměry tak, že to má dost nepříjemný vliv na krb - zejména pokud komín není rozpálený.
A to ikdyž je v kuchyni malé přisávání vzduchu pro plynový sporák, ve sklepě masivní přisávání pro plynový kotel a kolem iterierových dveří i exterierových oken fuky jako hrom.

Počítím s tím, že po výměně oken za moderní budu muset udělat přívod vzduchu pro krb, protože stávající přisávání jsou už teď nedostatečná.

Kdybys měl pravdu ty, tak by součástí všech předpisů a norem ohledně spalinových cest a provozu plynových spotřebičů nebylo důrazné varování, že je potřeba zajistit přívody vzduchu.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od vrb »

Potvrzuji.

Po zateplení a výměně oken, když si zatopím v krbu tak v místnosti musím pootevřít okno minimálně na mikroventilaci. když není zima tak klasická ventilačka. Jinak mi to chytne po čase zpětný tah a mám v horním patře kouř.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Count »

Osobně si myslím, že rozpadlík žijící v panelovém domě by měl už dnes sondovat, kam se uchýlit v případě, že jak zakladatel přednesl, "nepůjde plyn a elektřina občas". Většina lidí tuší, že zima 22/23 nebude peříčko a zeptat se po rodině nebo kamarádech nezní lidem tak šíleně, jako před lety. Kamarádovi z paneláku jsem to rovnou nabídl. Lepší když se budeme u nás tísnit kolem kamen, než kdyby řešil jak přebalit novorozeně v prochladlém bytě.

První noc. Stan v místnosti, spacáky, karimatky a teplé prádlo pro každého z rodiny, na vaření a topení 2Kg PB bomby a k tomu třeba Meva Solo a Meva Ardent (snadno se přenesou a použijí jinde).

Druhou noc. Tu bych skutečně zvažoval, panelák bez topení bude slušně prochlazený. Tady už bych řešil vodu nejen na pití, stejně jako jak naložit s potřebou na záchod všech členů rodiny.

Třetí noc. Jak jako třetí noc v paneláku bez plynu, elektřiny a ÚT? To už jsem dávno v prachu. Ať už na chatě, u známých, nebo v azylovém centru a každý z rodiny má svůj BOB.

Dírami do zdí a oken, topením v kamnech a podobnými "vychytávkami" bych se neobtěžoval. Panelový dům není postaven na dlouhodobé přežívání při výpadku dodávek energií a služeb.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Krevel
Příspěvky: 127
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Krevel »

Jako obyvatel paneláku, který se má kam jinam uchýlit, jsem loni začal skladovat i kanystr benzinu do auta, abych mohl případně vypadnout do bezpečí i kdybych neměl kde natankovat... obvykle držím půlku nádrže v autě, ale nedělám si iluze, že by mi v prípadě nedostatku paliv mi někdo neudělal díru do nádrže, aby si přilepšil (ještě když mám vysoké auto pod které se dá v klidu lehnout)... samozřejmě mám i nouzové lepení na nádrž
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od PeFi »

Zateplený panelák opravdu není dřevostavba bez akumulačních hmot, takže teplota bude klesat mnohem pomaleji, než jsi uvedl. I v případě, že k výpadu dodávky tepla dojde v mrazivém únoru, tak budou první dva-tři dny bez problémů, pokud dojde k výpadku při teplotách kolem nuly, tak by to mohlo být bez problémů obyvatelné cca týden. S drobnými opatřeními a přijatelnou mírou nepohodlí a rozumnými sousedy i několik týdnů.

Oficiálně je sice topná sezóna září až květen, ale významná potřeba tepla je tak v období rozmezí půlka listopadu až konec března (samozřejmě hodně záleží na lokalitě).

V nezatepleném cihlovém řadovém RD, když po teplém podzimu nastanou chladné dny a noci, tak plynový kotel (nemaje ekvitermní regulaci, ale pouze interierový termostat) taky startujeme až s docela značným zpožděním.

Slabinou jsou sousední byty - pokud někdo u sousedů nechá otevřenou ventilačku a odjede, tak je masivní únik tepla přes betonovou stěnu do vymrzlého sousedního bytu obrovský.

Další slabinou jsou případné zprasené zateplovací práce s masivními tepelnými mosty, díky kterým to bude vychladat zbytečně rychle.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Maximus »

Petrolejove topeni se dle pouziva v Japonsku tradičně uz dlouho, je to samozřejmě problem uhlidat. Pozary a popaleniny zejmena děti jsou tam "tradiční". Prijde mi to ale mnohem jednodušší reseni než resit nejaky maly "pecek" do panelaku a protahovat komin skrz okno či panel.

V zateplenem panelaku se da prezit par dni i v třeskuté zimě docela v klidu i bez energii jen pri svickach a PB vařiči.

Topeni tuhymi palivy, plynem ci petrolejem je obecně v dobře izolovanych mistnostech velmi rizikove a vetrani nelze podcenit - udusenych myslivců, co si na polystyrenem vystlanem "posedu" (resp. spravněji kazatelen) "hezky" zatopilo PB teplometem je znamo docela dost!!!

Prusvih je obecně voda, protože bez ni to moc dlouho lidsky organismus neda a v - 20 °C cisterna s pitnou vodou pristavena na sídliště neni funkční řešení. ČR ma ve výbavě i vyhřívané cisterny, ane problem je jejich velmi omezeny pocet a vypouštěcí ventil je v mrazech problem všude.

Doporucuji si v mrazech při "jen" - 10 ci 15 °C pri trochu profukujicim větříku trenikove davat vodu z pramene do PET lahví. Dost lidi, co si sunda rukavice bude mit po naplnění nekolika lahvi problem si vubec ještě utahnout víčko lahve.

Promrzle a popraskane trubky topeni by v domech a panelacich byla take nocni můra. Kolik správců domu umi a bude mit "koule" vypustit včas preventivně vodu z radiatoru v celé promrzajici bytovce/panelaku?
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Grunt »

Naprosto souhlasím s proformou. Topení tuhými palivy v paneláku opravdu ne. Já mám dokonce takový pocit, že topení tuhými palivy (až na ten zemní plyn) je v obydlených oblastech zakázáno. Vím jaký je s tím problém na vesnicích, ne v obydlené oblasti někde mezi paneláky. Z toho by byl za chvilku Luník IX hadr. Nafta taky ne. Z toho je smard jak sviňa, popřeju mnoho štěstí s žitím v něčem takovém.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Maric »

PeFi píše: 11.08.2022 11:33 Kdybys měl pravdu ty, tak by součástí všech předpisů a norem ohledně spalinových cest a provozu plynových spotřebičů nebylo důrazné varování, že je potřeba zajistit přívody vzduchu.
Měl jsem na mysli kamna na tuhé palivo, zejména na dřevo. S plynem bych rozhodně nehazardoval, a v koupelně, kde je plynová karma, nezažívám zrovna příjemné pocity.
V malém RD s plastovými dveřmi i okny si minimálně 10 let přitápím krbovými kamny, které přívod vzduchu nemají a představte si, stále žiju!
Každopádně přitápět si nějakým mobilním plynovým bazmekem, třeba tím na 10kg bombu bych si netroufnul. Zaprve (jak bylo již napsáno) veškeré spaliny končí v místnosti, a za druhé, plynové spotřebiče jsou k produkci oxidu uhelnatého poněkud náchylnější. Třeba bych si rozhodně nepřitápěl malým plynovým vařičem ve stanu. A taky bych byl opatrný v domácnosti, kde jsou spolu spotřebiče na plyn (vařič, karma) a na tuhé paliva (krb, kamna).

A abych diskusi i někam posunul, dám sem kousek článku o nebezpečnosti topení dřevem.

Oheň ze dřeva je při nedostatku vzduchu méně nebezpečný než oheň z jiných pevných paliv. Dřevo totiž ve své struktuře obsahuje více kyslíku a při vniknutí kouřových plynů do místnosti neobsahuje (téměř) žádný jedovatý oxid siřičitý. Při nedokonalém spalování však může vznikat jedovatý oxid uhelnatý, který je bez zápachu! Při nedokonalém spalování ale v normálním případě nepříjemně páchnou částečně odbourané části celulosy. Proto pozor, smrdí-li to v místnosti po kouři.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od vvitty »

Grunt píše: 11.08.2022 20:33 Já mám dokonce takový pocit, že topení tuhými palivy (až na ten zemní plyn) je v obydlených oblastech zakázáno. Vím jaký je s tím problém na vesnicích, ne v obydlené oblasti někde mezi paneláky. Z toho by byl za chvilku Luník IX hadr. Nafta taky ne. Z toho je smard jak sviňa, popřeju mnoho štěstí s žitím v něčem takovém.
No tak tuhý zemní plyn bych celkem nerad viděl, to už bude docela kosa a těch pár přeživších otužilců bude topit klidně pneumatikama.

Pokud obydlenou oblastí myslíš velká města tak je to zakázáno pouze v některých a úplně to nesouvisí se sídlištěm / rodinnými domky. A ne vždy se to týká například dřeva. Je to navíc relativně nový zákaz, není to tak dávno co jsem z činžáku v Praze odvážel ze sklepů uhlí a brikety.

Pokud reálně dojde k výpadku distribuce plynu, elektřiny a centrálního vytápění tak bude takový zákaz velmi obtížně vymahatelný. Ale i tak bude jednodušší včas vypadnout někam na chalupu, chatu nebo k někomu známému ochotného za výpomoc ubytovat.
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od čimango »

Příbuzenstvo topí v bytě na Praze 1 dosud uhlím ve stoletých musgrávkách. V činžovní zástavbě z přelomu 19. a 20. století byly kamna na pevná standartem o komínů bývá dostatek (pokud nebyly zničeny při rekonstrukcích).

Zatím nejpoužitelnější do paneláku, co zde padlo, je ten bufík do auta/karvanu. Výfuk prostrčit ven, sání lze také udělat z venku. Zásoby nafty mají praktičtější využití než plyn nebo petrolej. Jenom holt potřebuje trochu elektřiny. I když nebude plyn, tak elektřina bude stále, byť třeba v nějaké omezené podobě (alespoň tuto zimu).
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Maximus »

Úplně bych se nespolehal na to, že když nebude plyn, tak bude elektrina. Spousta lidi si v takove situaci zapne primotopy, ti méně vybavení použiji otevřenou horkovzdusnou troubu pro temperaci vychladajiciho bytu. Nějaká rozumna domluva nebude s obyvatelstvem možná a blackout je docela realna hrozba.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Krevel
Příspěvky: 127
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Ako prežit zimu 22/23 v panelaku

Příspěvek od Krevel »

Vidět že někdo topí otevřeným ohněm v paneláku tak se odtamtud hned zdekuju... v Praze neznám panelový dům, který by měl oddělená protipožární schodiště (paradoxně zatracované paneláky na ústecku je mají mnohem častěji), při rekonstrukcích jádra se bězně ze stupaček vyndavají protipožární přepážky (ty ukačka co dělají rekonstrukce ani neví co to je), hydranty byly vyměněny za max 5kg hasičáky a když sem měl v bytě naposledy revizáka na plyn, tak mě pochválil, že mám jako jediný v baráku kouřové hlásiče... bufík na naftu do auta se jeví jako jediné trochu schůdné řešení, na netu je spoustu návodů jak si je lidi přestavují třeba na vytápění stanu
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Odpovědět