Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Barmalej
Příspěvky: 37
Registrován: 12.02.2019 15:51

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Barmalej »

Letní výprodej u Meopty eshop.meopta.cz/letni-vyprodej/ Za mne doporučuji stativ který je karbonový, tento údaj není v popisku člověk to zjistí až po vybalení.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1137
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Haluziak »

Dík za tip, chtěl jsem nějaký stativ pod flintu.
Teď ještě sehnat nějaké rozumně levné prase (C-Clamp)
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
vrb
VIP
Příspěvky: 911
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrb »

Díky za upozornění. Už mám stativ objednaný.

Swarovski něco podobného prodává za 20k. Na veletrhu se mi moc líbil, za 1700 Kč je to luxus :-)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5392
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Praktické zkušenosti nemám protože nikam nejezdím.
Ale co tak čtu a slyším, tak ušetřit se dá na skoro všem co se koupí v sousedních státech.
Už i maistream o tom píše.
Např. třeba tady:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
apod.
Že tam není diskuze se ani nedivím.
*
Ale onehdy i nějaký ekonom, poradce vlády ty zahraniční nákupy doporučoval.
*
Smutné, kam jsme se to dostali.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cipis »

Co je na tom smutného? Je to otázka poptávky a nabídky. Dokud to někdo koupí, tak se to bude za tolik nabízet.
Až se jim to bude kazit, tak cena půjde dolů, proč by chodila teď, když je stále poptávka?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5392
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Třeba to, že stát díky tomuhle přijde o možná dost velkou část příjmů a bude muset je vybrat nějakými novými, nebo zvýšenými daněmi někde jinde.
Anebo, že, hlavně v příhraničních oblastech, spousta nejrůznějších prodejců a podnikatelů zkrachuje anebo preventivně zavřou.
*
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cipis »

Co to je za blbost?
Máme tržní hospodářství, tak holt, kdo nezvládne dobře nakoupit a dobře prodat, tak bude muset dělat něco jiného.
Proč do toho taháš stát? Nějaké komunistické manýry, alá dotace? To pokroutí trh.

Všichni brečí, ale stejně tady za "draho" koupit půjdou, protože jsou zdechlí cokoliv pro lepší cenu udělat. Tu cenu si určujeme my, tím nakupováním, ne někdo od stolu ...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

cipis píše: 31.07.2023 17:50 Tu cenu si určujeme my, tím nakupováním, ne někdo od stolu ...
Jak konkrétně? Jakože buď s cenou souhlasím a nakoupím a nebo nesouhlasím a půjdu se pást či umřu hladem? Já ten problém bohužel také vnímám (občas se stavím podívat do ciziny na nákup) a spíš bych ho popsal tak, že dostáváme podřadné zboží s nadřadnými cenami, ale s podřadnými platy. A bohužel s tím neudělím nic, protože jde víceméně o kartelovou dohodu v honbě za maržemi (inflace stoupá a žádný z obchodníků si nemůže dovolit přijít o tu korunu na marži). Prostě je u nás draho. Bohužel.

Pokud jde o radu, tomu kdo to zvládá a má tu možnost, doporučuju mu používat aplikace řetězů. Já mám přímo na to vyhrazen jeden plonkovní iPhone. Tesco momentálně nabízí možnost zabalení nákupu za 39Kč s vlastním odvozem, takže stačí nainstalovat i aplikace zahraničních řetězců a prostě třeba večer u televize porovnávat ceny a u nás házet do košíku jen to co se opravdu vyplatí. Pak si stačí zajet do zahraničí, tam si vybrat a po cestě to vzít s vyzvednutím a potom třeba lokálně dokupovat to co chybí (na tohle jsem si oblíbil malinkou lokální Billu).
Zním asi jak nějaký důchodce, no bohužel na nic lepšího jsem zatím nepřišel.
Naposledy upravil(a) Grunt dne 31.07.2023 18:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5392
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Lidé kteří potřebuji něco ušetřit tak budou nakupovat jinde. V zahraničí.
Svým způsobem se chovají tržně, ne?
A taky smysluplně zřejmě. A stále jich asi přibývá a přibývát bude.
*
Já osobně mít možnost, auto s STK, tak bych si u nás koupil jako šmatlavý důchodce max. čerstvý rohlík nebo chléb.
A jinak asi nic.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

V pátek se ruší sleva na dani na naftu. Takže kdo může, měl by si něco málo natankovat.
mhi
Příspěvky: 470
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

Rafael píše: 31.07.2023 18:34 Lidé kteří potřebuji něco ušetřit tak budou nakupovat jinde. V zahraničí.
Byl jsem pred nedavnem v Rakousku (Salzburg) a byl jsem celkem prekvapen jak masakrozne drahe maji pecivo nebo cukr, nebo ...

Ne vsude je vsechno nominalne levnejsi.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1137
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Haluziak »

mhi, měl jsem rozepsaný příspěvek, že jsme chodili do Rakouska na vybrané věci co měli levněji nebo stejně jako my ale kvalitně lépe, ale od covidu už to není pravda. Tak nějak postrádá ekonomický systém těch 40km tam jezdit. A pak jsem ho smazal, že je to zbytečný drýst ale očividně jsem to tak nevnímal jen já.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
mhi
Příspěvky: 470
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

Nasel jsem nahodou jeste uctenku z Lidlu, jen pro predstavu, at mame konkretni data, byt to neni uplne reprezentativni "vzorek" nakupu.
Přílohy
IMG_20230801_072743.jpg
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Rafael píše: 31.07.2023 18:34 Já osobně mít možnost, auto s STK, tak bych si u nás koupil jako šmatlavý důchodce max. čerstvý rohlík nebo chléb.
A jinak asi nic.
Já ze zajímavosti zase dodám, že už je to nějaký rok zpět, ale měl jsem v plánu si přivydělat ježděním (třeba takové liferando má hodně lákavé podmínky) a klidně i dovozem zboží ze zahraničí, no v zahraničí to jde. Lidi se nebojí pustit korunu/resp. teda spíš Euríčko no u nás ten problém je protože lidi si to a) nemůžou dovolit b) stejně radši zařídí sami. Takže nevím jak daleko je to třeba do Polska, ale doporučuju nesedět na zadku a něco si zařídit a nebo se domluvit s rodinou či kamarádama a začít s tržním chováním. Tak nějak mi přijde že ti důchodci to řeší nejmíň, protože peněz asi mají nejvíc vzhledem k tomu jaké mají možnosti :D
mhi píše: 31.07.2023 23:12 Byl jsem pred nedavnem v Rakousku (Salzburg) a byl jsem celkem prekvapen jak masakrozne drahe maji pecivo nebo cukr, nebo ...
No k zdražení došlo tak jako všude jinde. Jen s tím rozdílem, že třeba to pečivo vypadá trošku jinak. U nás se to řeší nižší kvalitou, rozpékaným zbožím a hlavně sníženou gramáží různých produktů (prostě cokoliv hlavně aby se srazila co nejvíc cena). V Rakousku a Německu cenou. Ono je potom hodně vtipné procházet téměř totožně načančanými uličkami s pečivem, ale vidět ten rozdíl ve zboží/pečivu. Klidně udělám fotku třeba z dvou totožných Bill akorát jedné u nás a druhé Rakousku. Dodám že konzumní chléb (ten bochník přes 1kg) jsem neustále viděl za cenu kolem 60Kč u nás v lokálním krámu. Vše ostatní pokud to stojí míň je nějaký šizung, buď na kvalitě nebo ve váze.
Haluziak píše: 01.08.2023 7:02 mhi, měl jsem rozepsaný příspěvek, že jsme chodili do Rakouska na vybrané věci co měli levněji nebo stejně jako my ale kvalitně lépe, ale od covidu už to není pravda. Tak nějak postrádá ekonomický systém těch 40km tam jezdit.
Tak do Rakouska se asi nevyplatí jezdit vyloženě za cenou. Věci tam mají dražší. O tom žádná. Pro rakušáka taky není problém vytáhnout z kapsy 100 eurovou bankovku zatímco já tam třeba cinkám chechtákama. Ale třeba ty značky typu Clever, značky Penny, Spar a tak to jsem u nás jen přecházel a vůbec tomu nevěnoval pozornost. U nás je to ten největší odpad (dost často vyrobený v Polsku či jiné nenákladné lokalitě) který stejně doteď moc nikdo nekupoval. No u Rakušáků a předpokládám, že i u Němců to má prostě úplně jinou kvalitu. A předpokládám že na to tam ti Slováci/Češi jezdí ve velkém.

No a ještě teda pokud to někdo nezná, tak většina krámů má ceny online, takže stačí si porovnat bez zvednutí zadnice.
Rakousko: Německo:
  • Rewe
  • Edaka
  • Aldi-Nord
  • A pak samozřejmě Kaufland aspol. ale ti už myslím nemají ceny na webu
Třeba to dělá jen silná koruna, ale pro zajímavost aby se teda člověk vyhnul konverzi to doporučím srovnat třeba se slovenským Tescem. Sami uvidíte. Takové ty větší značky (Milka,Hipp,nevímco) mají prostě oproti nám o něco levnější a nebo ve větším balení. Já třeba tomu výše odkazovanému starému fotrovi nevěřil dokuď jsem tam sám nejel a nekoupil 750g Nutelly v akci za €4.12. Hodně štěstí s takovými nákupy u nás.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Wdog »

S cenami vznikají i zajímavé paradoxy. Člověk by řekl, že ceny obecně budou odpovídat kupní síle obyvatelstva, prostě bohatším můžeš prodávat dráže, díky bariérám bránícím totální globalizaci. Fajn, Rakousko je proti nám výrazně dražší, a Polsko výrazně levnější, to obojí odpovídá, ale jaktože jsou potraviny a drogerie levnější i v Německu, nebo za stejné ceny ale v lepší kvalitě než u nás?

Podle mého jde o druh ekonomického kolonialismu, nebo li vykořisťování, chcete-li. Po revoluci, po čtyřicetileté devastaci našeho hospodářství od komoušů, jsme na tom byli tak ekonomicky špatně, že kdo měl za hranicemi zájem, peníze a know-how, mohl nás ekonomicky kolonizovat a bohatě se mu to vyplatilo. Tyhle velké firmy, jako třeba německé obchodní řetězce, toto vše měli, přičemž to know-how bylo asi nejdůležitější.

A protože jsme pro ně ekonomické kolonie, mohou si dovolit náš ždímat, a u sebe v Německu prodávat stejné věci levněji. Tak to prostě je. Neříkám tím, že bychom je měli hned znárodnit jako ti komouši, ale pokud se někdo diví, tak aby se dále nedivil. Možná se to časem vyrovná, ale po těch čtyřiceti letech devastace našeho hospodářství (a před tím ještě za německé okupace), nebude stačit dalších čtyřicet let na nápravu. ... přes třicet let už uběhlo.
mhi
Příspěvky: 470
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

No ... takova lepsi "houska" co u nas stoji rekl bych cca 6-10 Kc tam byla skoro za euro. Takze ano, maji tam kvalitnejsi veci "v zakladu", a naopak koupit tam tu "nasi levnou housku" mi prislo nemozne.

Hodne jsem premyslel o tom kde se bere to bohatstvi nekterych zemi, a popravde jsem prisel nejlepe na to, ze to "maji v mentalite" + maji historicky kapital (otazka je, jestli se tohle nejak prave nemeni, zda se tvorba hodnot nezacina presouvat jinam).
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Ono je trošku o ničem porovnávat jen ceny potravin. Spíše je potřeba porovnávat celkově životní náklady a příjmy.
Němci mají třeba něco levnější o pár procent v obchodě. Ale pak některé služby můžou mít řádově dražší, nebo jsou daňově zatížený někde, kde u nás žádná daň není. Nebo mají na nějaké potřaviny jinou sazbu DPH.
A tak dál.
Třeba už jen to, že musejí vlastnit auto s E6 aby mohli vjet do určitých částí země je taky životní náklad. Já si jezdím v starém sazometu s E2 po ČR všude, kde mě napadne.

Nicméně ale fakt je takový, že je divný, že se v německu vyplatí prodávat třeba 7 Days Croissant za nějakých 10 kč, když u nás stojí dvacku. A to určitě němečtí prodejci budou mít vyšší náklady na provoz provozovny (energie, platy, nájem)
Nedavno jsem třeba viděl na youtube nějaké srovnávací video takového běžnějšího nákupu a čr bylo nejdražší.

A nedavno jsem byl v polsku, tak jsem se tam stavil pro cíga. Dva kartony mi téměř zaplatili cestu. A to to mám cca 200 km.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

mhi píše: 01.08.2023 11:38 No ... takova lepsi "houska" co u nas stoji rekl bych cca 6-10 Kc tam byla skoro za euro. Takze ano, maji tam kvalitnejsi veci "v zakladu", a naopak koupit tam tu "nasi levnou housku" mi prislo nemozne.
Jestli myslíš takovou tu Kaiserku, tak to máš naprostou pravdu. Jen doporučuju porovnat tu kvalitu, protože houska i když ji vysypou u nás v Bille z té rozpékarny přímo do proutěného košíku čerstvou už je večer většinou gumová a chuťově dost mdlá. Naopak ta Kaiserka (čirou shodou náhod jsem jich pár vzal, protože tam asi neznají rohlíky) za euro je krásně nadýchaná, výborně chutná a křupavá a v pohodě se dá zkonzumovat ještě na další den. Ale přiznám, že pro pečivo tam taky nejezdím, protože na to prostě moc nemám.

Musíš to brát tak, že prostě Euro není hodnota. Pro rakušáky s jejich platy absolutně ne. Je to podobné jako s dolarem pro amíky. Bohužel víc a víc to začíná být i u nás a koupit něco řekněme pod dvacet korun začíná být dost nemožné (čenekový pagáč co jsem běžně brával protože byl jen o pár korunek dražší než rohlík dneska cena 21Kč(!) a leží tam už několik dní).

Já si myslím, že Němci a Rakušáci by nám vyšli nejvíce vstříc když by hned za hranicema vybudovali nějakou obdobu dollar-storů a čecháčci by byli spokojení.
Wdog píše: 01.08.2023 11:38 A protože jsme pro ně ekonomické kolonie, mohou si dovolit náš ždímat, a u sebe v Německu prodávat stejné věci levněji.
Na tohle téma už proběhla vcelku rozsáhlá diskuse. Každý vidí problém v něčem jiném, já si myslím že v tom nemají prsty germáni ale naopak že si za to můžeme sami. Když chleba stojí ve velkém supermarketu nějakou cenu, lokální obchodník prodává o desetikčku dráž prostě protože sám cítí, že ta hodnota peněz klesá a proto potřebuju nabouchat vyšší marži. A už to prostě jede. Dle mého názoru si tady za to můžeme sami.
dracekvo píše: 01.08.2023 11:57 Nedavno jsem třeba viděl na youtube nějaké srovnávací video takového běžnějšího nákupu a čr bylo nejdražší.
Linkoval jsem o stránku dříve a bohužel se pod to v podstatě můžu podepsat. Pokud to není nějak extra daleko (já to mám skoro stejně daleko do rakouského supermarketu tak jako do toho českého) a člověk vyloženě ví co má koupit, tak ano ten stejný nákup vyjde v česku nejdražší. Předpokládám, že na Slovensku to bude ještě dražší protože u hranice jsou naše supermarkety doslova zaplavené jazykem slovenským.
Naposledy upravil(a) Grunt dne 01.08.2023 12:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5392
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Do Rakous a Němec to mám daleko, tak mě zajímá Polsko nebo Slovensko.
Mimochodem, i v dobách ČSSR jsme občas něco nedostatkového koupili v Čadci nebo v Žilině.
...Výjezdy za levnějším zbožím za hranice, dovoz nákupů přes prostředníky. Vysoké ceny v českých obchodech ženou stále více Čechů do Polska. Své názory a zkušenosti se srovnáním nákupů v obou zemích popisují i čtenáři Seznam Zpráv:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nazo ... .seznam.cz
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Rafael: Slováci to mají ještě dražší než my, tam můžu doporučit tak maximálně minerálky a brynzu, ale o Těšíně už jsem přemýšlel i já a to to mám skoro přes celou republiku.
Odpovědět