A finanční gramotnost by jistě měla patřit do repertoáru dovedností správného rozpadlíka.
Takže začnu tím co mě napadne podle důležitosti
1. Stabilní příjmy.
Tj. mít práci u stabilní společnosti. Zjistit si jak se firma chovala v době hospodářské krize 2008. Pokud budu mít pochybnosti raději práci změnit. V současné době nedostatku pracovníků je to o hodně snažší jak potom schánět práci během propouštění.
Pokud jsem OSVČ nebo podnikatle, připravit firmu se na krizi. Jak je mimo mé znalosti a možnosti tohoto příspěvku.
2. Optimalizace výdajů
Nejlepší je udržovat si základní přehled o výdajích vždy. Já používám eucty.cz Pokud si to tam člověk podstivě píše a vytvoří si správné kategorie, tak díky statistikám pak krásně získá přehled kam mizí peníze nejvíce.
Samozřejmě teď budu opakovat trapné rady rádoby finančních poradců. Pořídit vlastní bydlení, doplatit půjčky atd...
Ale mě nepříde moc rozumné zadlužovat se před nadcházející krizí.
Pokud jsem v nájmu, zůstal bych v nájmu. Proč vysvětlím později. Ale doplatit co nejdříve spotřebitelskou půjčku je samozřejmost.
Snažit se zrušit výdaje za nesmysle. Opravdu třeba potřebuji neomezený tarif za 700kč? Musím v létě jezdit 3km do práce autem? A tak podobně.
3. Úspory
Pokud jich mám moc, je třeba s nima něco dělat. Buď rozumně utratit (bydlení atd..) nebo je někam uklidit. Nevím jestli drahé kovy je rozumná volba. Do nich se investuje na delší časový úsek a nevím jestli je rozumné tam uklidit peníze na dobu 2-6 let.
Pokud jich mám málo, tak začít šetřit. Doporučuje se na min na 6 měsíců. Já bych v přípravě na krizi klidně volil i jeden rok. V době krize může být schánění práce těžké.
4. Zajištění - částečně se to proplétá s úsporama
Na vzdělání je už asi pozdě, ale možná ne. Kdo něco umí, má lepší šanci nedostat padáka, nebo si ihned najít jinou práci.
Pokud máme hypotéku, prostudovat pořádně podmínky a zajistit si pojištění i pro případ ztráty zaměstnání. Takto můžeme zajistit i spotřebitelskou půjčku pokud je nestíháme doplatit v rozumném čase.
5. level advanced - pokusist se na krizi něco vydělat. Jak sem psal v bodu 2. Pokud teď plánuju investovat do bydlení na hypotéku, zkusil bych počkat na krizi (ale není to univerzální, každý musí uvážit podle své situace).
Pokud bydlení mám a vlastně vše mám, tak bych se zkusil připravovat na nadcházející krizi s úmyslem na ní něco trhnout. Tj. koupit levně akcie, nemovitost(i za cenu že si budu muset vzít hypotéku) nebo zbraně

Po krizi totiž vždy příde růst.
To asi tak vše co si myslím a jak se hodlám připravit. Možná o nečem mám mylnou představu, tak se rád nechám poučit.