Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
X01
Příspěvky: 10
Registrován: 01.03.2013 16:59
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od X01 »

Schovávat do kredence je samozřejmě kravina. Já měl na mysli spíš neobydlená místa, nikdo ti nebude šmejdit po lese o několika km^2, jestli tam někde náhodou není něco zakopaného (ale to už je trochu OT).
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od PaF »

Ja bych byl opatrny. Pokud podlahu nevyneses na obvodove zaklady, ktere budou polozeny do nezamrzne hloubky, budes se drive ci pozdeji proklinat. A vse predelavat. Tady nema cenu setrit. Podlaha se drive ci pozdeji zacne hroutit dovnitr, tlacit na jimku, ktera taky muze povolit. Parkrat jsem taky stavel nalehko, dnes uz vzdycky zakladam vse do 9Ocm (Vysocina). U stavby, ktero popisujes by ses mozna mohl obejit bez klasickych zakladu a postavit to na betonovych pilotech. Ja mam pod chatkou 3,5x3,5 9 pilot ve vrtanych otvorech prumeru 25 cm. Pod podlahou, ktera je vynesena na tramech je sterkove loze a mezera cca 10cm. Nic nehnije, vse drzi..
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od mcrea »

Kupoval jsem 10kubíkovou jímku a stála nějakých 25k. Kde prodávají dvakrát větší za ty peníze co píšeš? Pokud jsem něco špatně nepochopil.
Edit - základy vždycky nejméně 80cm hluboko.
Edit - díru pro tu jímku jsem hrabal ručně 2dny. Záleží samozřejmě na půdě, já to měl návoz a jíl. A podlahu v obývací kuchyní jsem betonoval sám s lopatou a s míchačkou a trvalo to přibližně 15 hodin. Má asi 25m2. Co by ručně na té šopě dělal týdny?
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od peteres »

Zakopaná jímka s šachtou a žebříkem rozhodně nebude snadno dostupná ani praktická pro normální používání jako sklep. Udělej pod tím normální sklípek, třeba jenom pod půlkou stavby, rozděl ho na dvě části, jedna bude "veřejně známá" a za ní bude "tajná část" pro strategické zásoby. Bude to sice dražší, ale radši bych připlatil než se pak po zbytek života soukat do sklepa a ven nějakou šachtou pod poklopem.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od felix5 »

k tomu vlezu o maximálním rozměru 50x50cm :
je hrozně moderní dělat kryty ať už pro obývání tak pro zásoby s malým vlezem po žebříku . často se do nich dostává těžko i dnes když je všechno v pořádku . ale stačí aby jste si zlomili nohu nebo ruku a problém je na světě . jen chci upozornit aby jste mysleli i na případy kdy se budete polomrtvý , podvyživený a na pokraji sil snažit dostat k těm svejm zásobám či do bezpečí.
Tpal
Příspěvky: 23
Registrován: 02.11.2012 20:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Divoký Jih

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Tpal »

Pro mne je zasadni otazka ohledne utajeni: konstrukce + "oplasteni" (kvuli sousedum) a pak rucne kutat..
Je pravda, ze presuny hmot (zem, salovky, cement..) mohou privadet pozornost, naproti tomu se da vse maskovat. (Vykopanou zem vynaset v kapsach u kalhot a tu sypat na zahradu :rofl) Nebo vsetecnym soudseum reknu, neco jako delam sklipek na brambory.. tak sousedi nejsou vcerejsi, "a na co a..??" Jeste je moznost to kamuflovat studnou, vinnym sklipkem.. ovsem porad nekdo jiny vi, ze tam mam neco podezreleho a urcite neinvestuji cas a penize na nejakou ptakovinu, tudiz uz o tom vi treti osoby (a mimo to jdu mimo ohlasku - 25m2 bez podzemnich prostor, zakladu atd).
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Robyn »

2mcrea .. Já tu píšu o malé jímce v rozměrech vodoměrné šachty a menší. Jen jako skrýš na jídlo a zásoby.
Průměr 100 nebo 120cm a výška tak 100cm + 30cm na zúžený průlez. Ta je za těch 6000 + něco na beton a železné armování kolem vlezu.
Nebo možná, že koupím jen trubku 50cm v průměru a tak 70 hlubokou .. i to by bylo na slušný objem potravy.

Koukal jsem na google na všelijaké skrýše v domě pod schody a mezi trámy ve stropě apod. ale tyhle skrýše jsou spíš jen proti běžným zlodějům dnes. Na PA je to k ničemu.
mcrea
Příspěvky: 285
Registrován: 18.04.2011 20:20

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od mcrea »

Tak to jsem špatně pochopil. Už jsem se lekl, že mi něco uteklo :D Chci pořídit ještě jednu a tak jsem trochu zadoufal :(
-pp-
Příspěvky: 27
Registrován: 04.03.2013 20:15
Bydliště: Jihlava

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od -pp- »

pokud se ti jedná jen o nádrž, můžeš zabetonovat jakýkoli sud a řešit jenom víko. na to armování ti bude bohatě stačit stočit kolem sudu KARI z nějakýho malýho průměru armatury (klidně 4mm) v úrovni podlahy prostrčíš skrz KARI "lemování" z roxoru třeba 10 mm aby to z vrchu vypadalo jako kruh (otvor) v čtverci (lemování z roxorů). Délka roxorů bude dvojnásobek průměru otvoru. pamatuj že pruty KARI musí být kolem sebe min. 2 cm betonu (5cm je max pak bude beton praskat). beton z betonárny nikdy neřeď vodou a po zalití do něj píchej roxorem nebo nějakou tyčkou dokud z něj pujdou bublinky tím ho zhutníš a bude trvanlivější, pevnější, voděodolnější atd.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od cipis »

Na zhutnění se dá koupit na aukru vibrátor, za nějakých 1800 nebo kolik to bylo. Sice to není věc za 20 tis., ale na takové to domácí betonování bohatě stačí ...
Zhutňovat to tyčkou je opruz, nicméně to také jde, pevnůstky ani jinak nezhutňovali ...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od GOD »

scela zásadná otázka znie: kolko čoho chceš skovat.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od sigmark »

cipis píše:pevnůstky ani jinak nezhutňovali ...
ktere pevnustky? LO 36 i 37 se zhutnovalo.

Robyne, takhle bys mohl zapustit klidne i dve mensi nadrze...a muzes tvrdit ze je to prepad trikomoroveho septiku :-)
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od cipis »

Však jsem psal, že je jinak ani nezhutňovali. Tedy jinak než pomocí tyčí ;-) Dnešní vibrátory jaksi nebyly k dispozici.

Diskuze o technologii betonování oddělena: Stavební postupy. Karlos.
luke777
Příspěvky: 10
Registrován: 25.11.2012 0:30
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od luke777 »

Cau zdravim koukam na ze doporucujete jimku. Co zkusit polypropylonove desky? Dodava se to v ruznych formatech a kdyz je clovek trochu sikovny svarite si co potrebujete jeste to chce spocitat cenu za plast desky hotovou jimku atd.
Par odkazu zadna reklama
http://www.titan-multiplast.cz/produkty ... etail-text
Orientacni cena takove 20m3 nadrze
http://www.plasticbox.cz/nadrze-na-uzit ... alue=price
ceny desek
http://www.gascontrolplast.cz/desky-pla ... cenik.html
Je to jen nalezene na netu.Zaujalo me to tema v praci mame firmu a ta z toho plastu je schopna vykouzlit vse mozne protoze je krasne tvarovatelny
drigon
VIP
Příspěvky: 3025
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od drigon »

Jako vnitřní ztracené šalování takovéhoto krytu si myslím by ty desky mohly jít použít. Ale z použití samotných desek bez obetonování mám obavy - při velikém zatížení - okolo kolny projede těžké vozidlo (tank, BéVéPé, atd.) mám obavy ze zhroucení dovnitř. Ostatně i firmy vyrábějící takovéto senkruvny, nádrže atd. je doporučují při riziku vyšší zátěže obetonovat. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Jihlavak »

Omlouvám se jestli to píšu do špatného vlákna, ale lepší jsem nenašel a nové zakládat snad není třeba...
Řeším jednoduchou věc a protože bych nerad zapomněl něco důležitého, prosím o případné rady.

Přestavuju dům a vyzbyly mi ze studny staré skruže pr. 1100mm. Přemýšlel jsem na co je použít a napadlo mě zařízení "pavoučí díry" v děcáku.
Měla by splnit základní účel:
- nouzová schovka pro 2 děti, když taťku s mamkou přijde tlupa negrů poprosit o jídlo
- schovka na menší množství zásob
- vzhledem k mizerný dispozici domu i nouzovej úkryt pro případ požáru (tady se to komplikuje)


Jednalo by se o cca 200cm hlubokou "jímku" s dvojitým dnem. V podlaze by byla strategická zásoba potravin( cca 30cm, předpokládám že při běžném rabování by skrýš pozornosti unikla) a potom do jímky jen nějaká skládací stolička, lékárna, popř. zbraň a odposlech z prostorů domu.

Přívod vzduchu uvažuju zakopanou trubkou pr. 100mm vyvedenou skrz základ. Horší je to s odvodem vydýchaného vzduchu... Napadá Vás něco lepšího, než kovovová "kopex" trubka v podlaze a pod omítkou vyvedená na půdu? Chápu že při nějaké destrukci krovu, stropů apod by se mohla snadno zacpat a veškerej komínovej efekt bude fuč, ale nic lepšího mě nenapadlo.
Další věc kterou si nejsem jistej, je vyřešení vstupu. Nabízí se střed místnosti, ale ten je moc profláknutej a neřeší jak ho po sobě zamaskovat. Napadlo mě odklápěcí dno šatní skříně - to bych byl schopen udělat sám aniž bych to provařil místnímu truhláři - nebo napadá někoho něco lepšího?
A poslední otázka se týká stávajících stěn... Nejsem stavař a nevím co udělá příčka(15cm cihla) založená na cca 30cm "základu" v hlíně, když vedle ní vykopu 2x1,5m jámu - aby vstup byl ze skříně u stěny...
Co Vy na to? Nedělám někde nějakou zásadní botu?
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od cipis »

Koukám, že to je vlastnost více lidí, přemýšlet, co se starým "bincem", místo aby to člověk vyhodil a nepřemýšlel nad tím.
To takovéhle díry bych si nevlezl ani za nic, to je podle mne past a ne úkryt.
Nemáš tam sklep, na dvoře šopu nebo tak něco? Jestli už něco, tak spíš udělat tunel na prolezení do místa, ze kterého se dá zdrhnout pryč, případně lépe schovat.
A jen jako úkryt pro zásoby se mi to také moc nezdá, obzvlášť u základů hlubokých 30 cm ...
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Jihlavak »

Teda k tomu mám ještě daleko, abych si pod domem vytvořil i únikovou štolu - zase až takovej aktivista nejsem :oops: . Hlavně mě k tomu vedlo co vyprávěla babička když je "osvobozovali" Sověti. Jako první kam šli byl sklep, půda, seník... no a koho tam našli, tak s tím bylo zle-hlavně mladý holky. Druhej důvod je, že jsme jen tak lehce uvažovali o obraně domu a prostě nejde, mít za zadkem děcka a něco řešit. Chtělo by to mít jasný instrukce - vzbudí tě v noci křik, rozbitý sklo, střelba? Oba se schovejte a poslouchejte co se děje.
Beru to tak, že k výrobě tohoto bude potřeba minimum peněz (komu se jich dneska dostává?) a "vymakanost" schovky bude odpovídat pravděpodobnosti, že bude nakonec potřeba.
Větrání mě ještě napadlo zdvojenou rourou jako má turbokotel, ale to by si žádalo i nějakej měch a ubylo by místo...
Do elektrickejch serepetiček se pouštět nechci, ideálně by to mělo fungovat na fyz. principu, nebo holt růčo.
Jinak ta zeď na 30cm základu je jen příčka, ostatní základy jsou normální cca 1,5m a spodní voda tady ve 2m nehrozí.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od Maximus »

To Jihlavák: Já tvým ideám fandím. Stále je lepší mít vytvořenou netypickou, ale solidní skrýš pod podlahou, než pak třeba 13 letou dceru schovávat před rabujícími "drbany" pod postelí. Stejně tak je praktické v PA časech mít část potravin doma dobře ukrytou - optimálně na vícero místech a část i mimo dům (pro případ požáru či nutnosti opustit dům).

Ovšem takovýto samodomo kryt nebude skoro vůbec fungovat pro případ požáru domu. Opravdu jen jako improvizovaný "panic room" či sklad zásob a důležitého vybavení.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Stavba skrýše na jídlo a zásoby

Příspěvek od felix5 »

Přesně tak. Mě se ten nápad taky líbí . Jen s tou skříní to nevidim moc šťastně . Nesmí bejt poznat že tam někdo lezl a po letech je většinou dno skříně plné nepoužívaného oblečení a jiného haraburdí. takovejhle kryt bude jen tak dobrej jak bude nenápadnej. a mimo jiné to chce poněkud bytelnější dveře než jen dno skříně . rozhodně bych ale počítal s vodou přesto že tam zatím není . pokud by došlo k redukci obyvatel počítej že hladina vody dost drasticky stoupne a mimo jiné tu je i potenciální možnost že se tě z krytu někdo pokusí vyplavit .
Odpovědět