BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Ostrovan je asi myšleno nějaká elektrárna v ostrovním režimu, tj bez napojení na síť.
No nevím, ale vyrábět elektřinu z benzínu by byl asi hodně drahý špás. To když už tak udělat kogenerační jednotku na dřevoplyn. Odpadním teplem nahřívat akumulační nádrž a mechanikou vyrábět elektřinu. Pokrývat spotřebu domu a současně nabíjet baterie pro zásobu elektřiny, kdy nebude jednotka v chodu.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Václaf »

Nebo se na fše vykašlat a vrátit se do doby našich pradědů,beztak to tak jednou skončí,vaření pouze na kamnech a v peci,bez el.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

dracekvo> ano ostrovni system mysleno, ale i tam byl nejaky jiny navrh/pokus to dodanovat ci zatim alespon evidovat.
Jinak v agregatech (ruzne koncepce) muzes krome benzinu palit preci asi 4-5 ruznych paliv aspon co se tu zatim diskutovalo: drevoplyn, bioplyn, lpg, biodiesel, vegousdiesel, ... trochu separtni tema pak paleni biomasy na proud, je toho proste mraky, zadne asi neni plosne vyherni, kazdy region podle podminek zkusit to sve, vse vesmes silne experimentalni, vyhody/nevyhody pokus-omyl u kazdeho.. nebo jit uplne jinym smerem mimo motory ci elektrinu..
jako ruzne stupne amisharny, sberac v divocine, zebrave-potulny mystik, .. prehrsel moznosti..
=> vse to ale speje k prognoze, ze soucasny centralismus toku energii je neudrzitelny
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Foxy »

Kolapsnik jr. píše:...vse to ale speje k prognoze, ze soucasny centralismus toku energii je neudrzitelny...

Obecně máš pravdu.
Podstatný detail je časový horizont této neudržitelnosti; zda jsou to roky, desetiletí či staletí; můj ryze OSOBNÍ dojem je, že nejbližší roky to nebudou.

Pokud sobě v době budoucí spáchám na své chatrči elegantní střešní krytinu z vyřazených, navzájem těsně sešroubovaných solárních panelů, pak to, zda aspoň z části z nich vyrábím či nevyrábím elektřinu nikomu na nos věšet nebudu. Spíš zpod nich, ze hřebenu střechy, budu nasávat teplý vzduch a ten budu funět do prodyšného stěrkového lože pod chatrčí. To pak svým akumulovaným teplem přispívá k tepelné pohodě po velkou část zimy. Automatika prostá; pokud slunce svítí a hřeje, ventilátor se točí - a naopak. Takováto "recyklace" vyřazených panelů se mi jeví optimální.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Casove horizonty v blackoutech: ano veskere konani je urcity risk a ten je pro kazdeho jiny i v ruzne dobe se menici; pokud mam z dobyvani renty takove prijmy, ze je nelze v ramci rozumnych moznosti za jeden zivot utratit, napr. pseudo feudalni latifundista, energeticky exporter ci v CZ/SK tak casta penezosvodnaprisavka na eraru, tak je me teoreticky uplne jedno cim svuj zamek vytapim: olejova kamna, opozicni predaci v bubnu, dobytek v tahu, drevo, biomasa, nejnovejsi solar, kapesni reaktor.. zohlednuji predne kvality zvukove, pachove, zajmove atd. Pokud jsem v druhem extremu spis pod-prumerne akumulovany smrtelnik, neni snadne vubec kydnout xy% meni do nejisteho podniku fabricky dostupnych reseni, natoz jeste v uzkem casovem pasmu produktivniho zivota kdy fin. nad vodou, zde pak chytra, levna, improvizujici ci castecne recyklujici napady maji nejvyssi prinos. To neni jiste nic objevneho, jen upozorneni, ze pres to vsechno se na nektere ve akutni materialni skrumazi uz nedostane ani co se tyce te improvizace, zbyva jen podstatne osekani ziv. urovne.. to i pro pripad lehciho pred PA, ktere se trebas potahne po desetileti..
Radek07
Příspěvky: 1190
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Radek07 »

mě tady zaujal názor, že při větším výpadku proudu nastoupí tzv. "čekající spodina". Jestliže budou mít jistotu, že už proud nechrání měděné kabely a trafostanice, tak na ně vypukne pogrom a problémy při znovusprovoznění se budou násobit.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Karlos »

To je bohužel velice trefná poznámka. Ti lidé již teď žijí v PA podmínkách a nějaký výpadek el. je zaskočí podstatně méně než zbytek populace (včetně nás, co si budeme nalhávat) takže svou šanci sklidit Cu-poklad jistě pohotově využijí... to že pokud se to opravdu sesype a že v takovém případě od nich měď již nikdo nevykoupí si v tu chvíli nebudou uvědomovat.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od biskup »

Karlos:

jestli myslíš týdenní výpadek, pak souhlasím,

pokud by měl být výpadek delší a tím i následky na zásobování jídlem, energií atd. pak věř tomu, že jsou "bezmocní". Budou mít výhodu prvotního překvapení, které skončí nejpozději po 2-3 týdnech kdy 99procent populace zjistí "je velký průser", díku nedostatku jídla, vody atd. začne být zbytek populace velice agresivní(a věřete tomu, že klidný soused dokáže hodně překvapit). A pak proti sobě "nedotknutelní" budou mít nasranou a bezehlednou společnost a již je nebude chránit policie a soudy.

Když se podívám na bývalou Jugoslávii a tamější menšiny(a procenty velké), pak bohužel pro nedotknutelné, mají v případě delšího průseru neradostnou budoucnost. Zároveň budou nemalé ztráty i na straně většinové společnosti. Ty by byli i díky nedostupnosti specializované lékařské péče (i zlomenina bude problém, aby se člověk vyléčil a nekulhal apod.)
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od pepa_z_brna »

Zrovna zlomenina, muze znamenat smrt....nikde jsem tady totiz nenasel, ze by se nekdo pripravoval na prevenci plicni embolie. Bohuzel mam s timto osobni zkusenosti jak v praci, tak v rodine. A zlomenina panve nebo stehenni kosti.....taky zadna ruzova vyhlidka na preziti. :?
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od biskup »

FOXy:

k tvé poznámce, že se s EMP nikdo nepotkal není až tak pravda. Sice v rámci testů výbuch v 50-60létech, 400km nad zemí, docela daleko od Havaje odvařil tehdejší "elektroniku" právě na Havaji. Odhadem ,3 stejné výškové výbuchy na centrálním územím USA a po 10-15 letech bude otázka v učebnicích o USA podobná jako o říši římské (tj. existovali)

http://en.wikipedia.org/wiki/Starfish_Prime
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Mnóóó já si myslím, že v té době nebudou ani ty učebnice. Nebude je mět kdo natisknout (tiskaři nejsou již dnes),
nebude na čem, (papír ručně neumí nikdo vyrobit) a nebude kdo by je napsal (těch kdo to umí je i teď velmi málo).
Takže o USA bude zmínka možnááááá někde na hliněné tabulce, pokud vůbec.
To jsem tak jenom domýšlel coby kdyby.
........I. generace inženýři a technici. II. generace dělníci. III. generace lovci a zběrači......

Nebo si někdo z přítomných myslí, že bez elektřiny jdou vyrábět knihy ? ? ? Pokud mě paměť neklame tak to uměl naposled Gutenberg.
Miki.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigmark »

Paměť tě klame, knihy se bez elektřiny vyráběly až do 20 století.
vyrobit jednoduchej tiskařskej lis není až taková pakárna, papír taky není tak složitej, vyřezat / odlít litery není těžký. O americe se ale v takovym případě nikdo asi nějak namáhat psát nebude.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Sigi jseš optimista do toho tvého 20 století musíš připočíst to co se do té doby zvládlo v průmyslové revoluci.
A to ti všechno po EMP bude chybět. Jen proražené vysokonapěťové transformátory jsou podle některých zdrojů prý práce na 20 let. Nevím nevím. A kde na tu výrobu vezmeš energii, ropa dochází a jiný zdroj není, atomky budou rády když budou moct dochlazovat jádro odstavených reaktorů. Jen se podívej co se děje v Japonsku, a to mají za sebou celou
infrastruktůru
Na lis musíš mít litinu tzn. hutě. Tedy pokud ho nechceš vyrábět ze dřeva ??
Na papír je nutný chem. průmysl. Kdepak vezmeš louh, siřičitany na sufitové louhy a další. Nebo ho chceš vyrábět z hadrů ?
Dnes je všechno ze syntetiky kdepak je ty potřebné vezmeš, lněná plátna tak někde v muzeu.
Na litery je potřeba olovo, antimon a cín. To již předpokládá alespoň skromnou huť na barevné kovy. Ložiska jsou vytěžena, dnes je to přidružená výroba třeba u mědi.......atd.

Mnoo nechci ti brát ten optimizmus. Osobně si myslím, že pokud nebudeš mít elektřinu, tak spadne společnost do doby tak konec18 až začátek 19 století. V každém případě 20 té ani náhodou.
Tak to vidím já.
Miki.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigmark »

Zdravím čtenáře myšlenek!
O tom, že se litery dělaly i ze dřeva jsi nikdy neslyšel? stejmě tak i lisy? O elektrice jsem neřekl ani slovo.
Účelová argumentace Gutenbergem v tom dovětku byla mimo mísu, tak jsem tě na to jen upozornil. Stejně jako teď argumentuješ 20. stoletím i když bylo zmíněno v úplně jiném kontextu.
tak to vidím já, Sigmark
jsme OT, za mě bez dalšího příspěvku
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miki »

Zdravím.
nechci se hádat máme na to prostě každý jiný názor. Ty ty knihy vyrobíš, já asi ne, (tak do 20 let po Blackoutu)
Končím. Nemyslel jsem to zle.
Miki.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Steril »

Právě skončila hodina bez proudu v kanclu na Praze 4. Tentokrát jsem byl lépe připravený - díky čelovce nebylo nutné močit za svitu mobilu, zábavu obstaraly Zbraně&náboje v tabletu :)
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Majkl Night »

http://www.novinky.cz/ekonomika/311755- ... hnika.html

Čím dál častěji. Nelíbí se mi to.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od urbanwarrior »

Rozvodna Chodov je nejdůležitější bod pražské rozvodné sítě. Sem mmch ústí strategické hlubinné kabely, coby záložní přívody z vltavské kaskády. Vůbec nechápu, že na svoje zařízení (a ještě takhle důležité) pouští Pražská energetika externisty, jen aby si v rámci autsórsingu (sic!) papírově zlepšila bilanci. Teď se tam navíc ten cizí technik poranil...

Stoupající riziko blackoutu spatřuji také v tom, že letní a zimní bilance spotřeby el. energie se téměř vyrovnaly (článek zde http://www.suas.cz/article/show/id/106 ) - masivní přítomnost klimatizací a chlazení tedy neviditelně dosáhly kapacity zimního topení + svícení, a nikoho to neznepokojuje... Nikdo z laiků nemá zdání, jak složité bude spadlé domino distribuční soustavy zpátky postavit, a odborníci na to raději nechtějí pomyslet.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Já teda nevím, ale pamatuji se, že když sem byl malej, tak při větší bouřce nešla elektřina s železnou pravidelností. Tak stabilní síť jako je teď nepamatuji. Když vypadne elektřina, tak to už fakt musí bejt. A většinou je to na pár minut. Max hodinka. Posledních 5 let nepamatuju výpadek delší jak 2 hod. A z toho výpadek více jak 1 hodinu byl snad jeden. (Myslím tady u nás.)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od urbanwarrior »

dracek: stabilita sítě se nepochybně zvýšila. Můžou za to dva faktory imho, jednak rozsáhlejší kabelování rozvodů (ještě před nedávnem byly k vidění rozvody po stožárech i pěkně daleko od hranic Prahy - tedy nejen ten přifařený bývalý venkov) a druhak digitální řízení a kontrola distribuce (včetně identifikace místa a charakteru závady) - ono je rozdíl muset gazíkem dojet doprostřed lesa a zjistit, jestli ta větev, co to zkratovala tam ještě visí nebo jen proletěla (i to se dá z průběhu zkratu vyčíst) -následně jsou k dispozici různé další detekce, opakované auto nahození, řízené odlehčování, řízené postupné připojování a další fíčury.

Taky je třeba vzít v úvahu, že obrovské odlehčení přenosové soustavy, které přinesl zánik těžkého průmyslu a dalších žravých odvětví, která byla na elektřině závislá, prakticky zmizelo, zčásti ji nahradil transferproudu ve prospěch reichu, zčásti nové odběry typu klima a chlazení. Bude-li však bezohledné přetěžování páteřové sítě pokračovat, je možné že výpadky se budou množit, a jejich následky nemusí být tak bagatelní.

Nehledě na to, že já stále předpokládám, že se Evropa časem probere ze snění a nastartuje zpátky vlastní průmysl. Z čeho ale bude krmit jeho energetické nároky, je mi zatím záhadou.

doplnění: také by bylo možné nahlížet na aspekt výpadků tak, že dříve byly výpadky četnější, ale malého rozsahu, nyní řídkavé s velkým dopadem (příklad: když jsem byl kluk, výpadky ve vnitřní Praze téměř žádné, rozsah max do hodiny, dopad lokální, max několik ulic, bloků. Mezi roky 1990 a 2000 tři velké výpadky - zasaženo 200-250tis. lidí (z toho 2x Chodov, 1x Holešovice) cca 4-5hod., k tomu řada kratších jako dnes, ale stejně cca 200tis lidí.
Odpovědět