Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Majkl Night »

To bych spíše uvažoval o solární trobě, která sice v našich podmínkách až tak úplně nejede na 100%, ale mohla by tu vodu předehřát na nějakých 50-60°C a to už by se energií šetřilo dosti.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Tak rozpaďáci, je vidět že humor Vám nechybí ani v novém roce. Já bych raději chytal to teplo z hrnce když cestuješ mezi plotnou o PC. Tam budou asi ty ztráty největší. :head :head
Miki.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Tina »

RAD: Podobné "vědecké" pokusy už jsem zažila. Na jiném diskuzním serveru se ve vší vážnosti zabývali tím, jestli chladne rychleji tekutina v hrnku bez lžičky, nebo se lžičkou uvnitř, jestli ten kov odvádí teplo pryč.
Provedli sadu testů, opakovaná měření, porovnávali čaj, kávu, dali s tím kluci práci... aby zjistili, že je to téměř úplně jedno. :-) Téměř. Hrnek se lžičkou chladl opravdu o něco maloulinko rychleji, ale bylo to tak zanedbatelné, že to nemělo žádný praktický efekt.

Abychom se vrátili k těstovinám, pokud tady chceš opravdu něco malinko ušetřit, cesta k tomu je jedině hrnec s pokličkou, která za a) urychlí var, za b) zabrání tomu odpařování a za c) můžeš pod ní nechat těstoviny dojít, bez dalšího vaření. Solit po začátku varu, těstoviny vařit polovinu času, než je uvedeno na pytlíku a pak je nechat dojít pod tou pokličkou, bez varu (odhaduj podle velikosti, ale je to o něco delší čas, než by byla ta druhá polovina vaření. Chce to zkoušet.)

Jde spíš o to, jestli chceš šetřit peníze, nebo čas. Pokud čas, tak "dojítí" těstovin ho neušetří. Tam jedině těstoviny s kratší dobou varu. Teď jsem zrovna objevila v Německu 5 minutové (nepředvařené) vrtulky z tvrdé pšenice, vynikající.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Hdm »

Je tu ještě možnost odizolovat hrnec.
Pokud hrnec zvenku pálí, uniká tam teplo a tudíž kdyby se zaizoloval, tak dojde k varu dřív a za o něco méně dodané energie. Izolace by byla ideální jak na pokličce tak celém hrnci (kromě dna, samozřejmě). Jakou izolaci si každý může domyslet sám, já osobně by jsem volil asi něco na způsob termosky s vakuem, nebo inertním plynem. Hrnec by tím, ale dost nabral na objemu zvenčí a nevešly by se standardně 4 hrnce na sporák.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Václaf »

Nechci do toho nějak kecat,ale není to jedno? Když se nám podaří ušetřit za el. či plyn,stejně ty kurvy zdraží páč přeci bez několika melounů ročně na účtě se nedá žít. Leda že bychom si vařili na dřevě které si sami nasbíráme popadané v lese :beer
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Hohepa »

V outdoorových vařičích se to řeší tepelným výměníkem na hrnci, který z plynů/splodin z plamene je schopen přenést více tepla dovnitř hrnce.
primus.jpg
primus.jpg (7.38 KiB) Zobrazeno 16946 x
Samozřejmě to funguje jen na plamenu.
Podobně prý ( přečteno na knife.cz) funguje i nerez hrnec na mléko s dvojitou stěnou.
Odřízne se dno z vnějšího pláště a u horního okraje se do něj kolem dokola vyvrtá řada otvorů
(zase jen do vnějšího pláště) horké plyny se tak nemíchají se studeným vzduchem kolem a "obtékají - ohřívají"
větší plochu hrnce.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od bacil »

Míchat pak neco v hrnci, kde je plamenovod až nahoru, to musí být teda radost.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Hohepa »

trochu představivosti
plamen na sporáku není delší než cca 2 cm dál už jdou jen horké zplodiny
ty se předáváním tepla hrnci ochlazují
i u normálního hrnce zplodiny hrnec obtékají
zde ale pokud předají více tepla , tak by asi měli být chladnější než u normálního hrnce ?
hrnec na mléko většinou má držadlo jako rendlík či pánev
hrnec.jpg
hrnec.jpg (6.63 KiB) Zobrazeno 16909 x
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od kregan »

Uživatelský avatar
cajgalamo
Příspěvky: 124
Registrován: 18.02.2012 16:41
Bydliště: Bratislava

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cajgalamo »

Dobrý.
Navyše, veľmi vtipne napísaný.
Smejem sa ešte teraz. :yes
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od kregan »

Pokud chcete nakoupit větší množství potravin nebo drogerie jednoho typu, vyplatí se počkat na slevu některého z velkých řetězců. Někdy mívají i 50%, ale jen po dobu několika dnů. Přehledně to jde sledovat tady:
http://www.kupujete.cz/
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od RAD »

Barvy ve spreji sou v mototechnách a hobby obchodech kde jsem je do nedávna pořizoval poměrně drahé řekněme od 170 za šmejdy po 290 za barvy přiměřené kvality. Já sám sem však překonal předsudky a zašel do graffiti shopu. Ty lepší barvy z výše zmíněných obchodech prodávají jako noname šmejdy á 30kč\ks . Ty nejlepší plechovky stojí kolem 90kč a s tím šmukem z hobby márketů se nedají srovnat. A to nemluvím o barevné nabídce a dalším příslušenství (mě například dostaly akrylátové fixy )vše je cenově takříkajíc pro studenty základní školy.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od bacil »

Tak co jsem se právě díval na situaci v Brně, tak ty ceny teda nejsou zrovna pro chudé školáky. Mohl by ses podělit o bližší údaje?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Steril »

Docela zajímavej novej web o šetření je http://www.skrblik.cz , nechal jsem si od nich ze zvědavosti posílat newslettery a asi to neni uplně blbý - nemůžu osobně zaručit funkčnost jejich rad páč mi přijde snazší víc vydělat než skrblit :mrgreen:
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od RAD »

bacil píše:Tak co jsem se právě díval na situaci v Brně, tak ty ceny teda nejsou zrovna pro chudé školáky. Mohl by ses podělit o bližší údaje?

Tak snad to nebude bráno jako reklama .Nevím jak v jiných ale byl sem tady :
http://www.grafficon.cz/
Dokonce začínají už na 20kačkách ,to snad musejí někde krást jinak si to neumím vysvětlit : http://postimg.org/image/ux3jrl5ud/ Co sem ale vypozoroval tak tyhle "noname" nejsou stálá nabídka a hodně asi záleží jak to kde splaší.
lenkai79
Příspěvky: 2
Registrován: 16.07.2014 9:38

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od lenkai79 »

Také manželovi kupuju kamenec jako píše schwimm a je spokojený. ;)
čičmundík
Příspěvky: 69
Registrován: 23.12.2012 21:05
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: střední Čechy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od čičmundík »

Aktuálně maj v Globusu akci Heinz Baked Beams 415g za 29.90. Konzervy co jsem našel v regálu já maj expiraci 09/2015, což nejni žádná sláva, ale protože je používáme celkem zhusta do polívek, tak neni o čem přemejšlet. Na regále maj sice ceduli, že akce je omezená na nákup 10 kusů na osobu a den, jak to hlídaj ale netušim :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Hohepa »

Kupuji v Kauflandu K-Classic CHILI BEANS 410g za 12,90 Kč. (standartní cena )
Mně chuťově vyhovují , beru je většinou po deseti i když to chili musí člověk brát s nadsázkou.
Od Hainz jsem je také zkoušel, ale strašně mě nafukovaly.
Od K-Classic nic i když dám ve fofru a letu dvě konzervy za den a studené rovnou z konzervy.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Argonaut »

Už skoro 2 roky si naše 5 člená familie (teda já a žena, děti ještě nenakupují) vede výdaje. Mám na to excel a píšeme si co, kdy a za kolik. Udělal jsem si několik kategorií, včetně kategorie zábava - tedy výdaje za blbosti.

Když to shrnu - největší výdaje jsou hypotéka a jídlo. S velkým odstupem auto. Všechny ostatní výdaje jsou výrazně níže a vyplývají třeba z toho, že děti rostou (typicky boty).

Takže ideální prostor pro úspory je vlastní bydlení a možnost si aspoň nějakou zeleninu vypěstovat. Pokud člověk nekupuje kraviny, lze sice něco ušetřit na ostatních výdajích, ale ta podstata výdajů je např. u nás poměrně jasně daná. Na okraj, bydlíme v bytě.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Desouza »

Šokující srovnání německého a českého Kauflandu
https://www.youtube.com/watch?v=Psw5YC7GuK4

Tak úplně šokující to není :chuckle . Jezdím tam už léta .
Odpovědět