Legislativní zapeklitosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvek od sigmark »

Foxy: Pokud se podle zákona prokáže průkazem a výzvou, tak bohužel nemáš co řešit a podle zákona musíš poslechnout, samozřejmě můžeš volat 158, pokud to ale ten dotyčný v danou chvíli nebude brát jako maření (§327 TR.Z, až dva roky ):-)
§ 12
Prokazování příslušnosti
(1) Při provádění úkonu je policista povinen prokázat svou příslušnost k policii služebním stejnokrojem, služebním průkazem nebo odznakem policie, na kterých musí být zřetelně viditelné identifikační číslo. Zaměstnanec policie je při provádění úkonu povinen prokázat svou příslušnost k policii průkazem zaměstnance policie se zřetelně viditelným identifikačním číslem.

(2) Pokud povaha nebo okolnosti úkonu neumožňují prokázat příslušnost způsobem podle odstavce 1, prokáže policista svou příslušnost k policii ústním prohlášením „policie“; to neplatí, brání-li povaha nebo okolnosti úkonu také ústnímu prohlášení. Způsobem podle odstavce 1 se policista prokáže ihned, jakmile to okolnosti úkonu dovolí.


kurfix: cajt je cajt 24/7
§ 10
Iniciativa:
(2) Policista má povinnost podle odstavce 1 i v době mimo službu, je-li bezprostředně ohrožen život, zdraví nebo svoboda osob anebo majetek nebo došlo-li k útoku na tyto hodnoty.

§ 14 + § 18
Vyžadování pomoci od osob a orgánů
Policista je v rozsahu potřebném pro splnění konkrétního úkolu policie oprávněn požadovat od orgánů a osob uvedených v § 14 věcnou a osobní pomoc, zejména potřebné podklady a informace včetně osobních údajů.

takže pokud už k přikročí k zásahu, má právo požadovat totéž co uniformovaný

pokud jde o chodce, tak cajt samozřejmě měl řešit kulturněji(bez těch bezmozků, na to myslí zase § Zdvořilost) a ne se tam po chlapovi válet, ten na druhou stranu měl sklopit uši a neklást odpor.

pokud se někdo jako cajt prokáže, tak se s ním prostě nehádám, když se mi něco nebude zdát tak podle okolností volám GIBS hned nebo potom, ono zneužítí pravomoci je dost velkej bubák na to, aby si takovej cajt rozmyslel nějaký potahování později, ale v tu chvíli je blbost dávat mu odporem do ruky potencionální paragrafovej klacek, kterym se pak na mě bude vozit. A ještě abys tak vytáhl kvéra. to je pak násilí na orgánovi až 8 let ;-)

Jsme OT, pravda. Na druhou stranu, znát zákony a svoje práva není od věci. sedm názorů ano, ale z toho polovina zavádějících a nepodložených
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvek od Foxy »

Dík!
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvek od floky »

Treba rozlišovať medzi tým, či policajt jedná v sulade zo svojimi právomocami ale nám sa to nepáči...

Alebo policajt jedná nad rámec svojich právomocí prípadne pácha trestnu činnosť...

Viac: Komentár generálnej prokuratúry k § 326 Trestného zákona - zneužívanie právomoci verejného činiteľa

Ak príslušník PZ prekročí svoju právomoc a uskutočňuje zákrok, ku ktorému nie je podľa zákona oprávnený, nepožíva ochranu verejného činiteľa podľa § 326 a § 327 TZ. Útok na jeho zdravie, ak občan prekročí hranice nutnej obrany, možno prípadne posúdiť len ako trestný čin proti zdraviu (porovnaj R 54/1970 a R 47/1980).


Takže konanie v rámci nutnej obrany, hoci proti prislušníkovi PZ je možné...(aspon na slovensku)
Gervais
Příspěvky: 166
Registrován: 03.02.2014 20:07

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvek od Gervais »

Sigmark:

Jelikož si pamatuji případ, kdy "jeden pán" vybíral z bankomatu peníze, přijela hlídka v uniformách, ten ji donutil ulehnout na zem pod pohrůžkou střelné zbraně a pak na ně zavolal 158, ať si pro ně přijdou, že má podezření z vydávání se lidí za policajty a skončilo to "tvrzení proti tvrzení".

Takže nazákladě skutečné události spochybňuji tvůj výklad těchto paragrafů a já tvrdím, že platí pouze někdy (což jsi opomenul napsat, kdy). Takže to beru napůl strašení, když nedodáš "ALE jenom za těchto podmínek".
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvek od sigmark »

Samozřejmě že vše závisí na okolnostech, ale moje odpovědi byly v určitém kontextu debaty předtím. Pointou nebylo, že nemůže nastat jiná situace, ale že si musíš být sakra jistý tím, že jsi v právně udržitelné pozici. A když hodně lidí nemá potuchy ani o tom, že policajt je policajt i mimo službu atd viz výše.. . Zákony nicméně platí vždy, takže jim budu věřit spíš než jedna pani povídala. Precti si zakon o PČR, ja k tomu svoje napsal. Podloz mi svůj vyvrat nejakymi fakty a pak muzeme diskutovat
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od sigmark »

prdele, nějak blbě se mi to uřízlo :-(, nicméně můžeme navázat zde
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Obrana domu při přestřelce

Příspěvek od Hohepa »

Gervais píše:Sigmark:

Jelikož si pamatuji případ, kdy "jeden pán" ...Takže nazákladě skutečné události spochybňuji tvůj výklad těchto paragrafů a já tvrdím, že platí pouze někdy ...
Bohužel žijeme v právně/mafiánské společnosti a v našem právu nefunguje precedens.
Dělat závěry na základě toho, že někomu něco prošlo, je recept na pořádný průser. :head

hypotetický příklad: Někdo přepadne na Václaváku směnárnu postřelí policistu a ochranku a začne prchat pasáží.
Hlídka na druhém konci pasáže dostane hlášení "pachatel, nebezpečný, ozbrojený, džíny, zelená vojenská bunda, batoh.."
Ty shodou náhod budeš stát na tom druhém konci v džínách zelené bundě s batohem na zádech...
V takové situaci se hádat či prát s policictou byť v civilu je nejen o paragrafech, ale i o zdraví ...
je při tom úplně jedno, že "jeden pán" ....
Nejsi bůh a nemůžeš tušit, proč se na tebe hlídka vrhla , byť si myslíš že bezdůvodně a protiprávně.

Pamětníci asi pamatují případ na který narážím...
Butch
Příspěvky: 780
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

Myslím, že obrana by byla přípustná v případě zcela zjevného excesu z bezprostředního zásahu (viz jak byl zmíněn případ s tonfou a sexuálním obtěžováním).
Ale případě, že mě chtějí zadržet, protože se někomu podobám a přitom se jedná o omyl, tak v tom případě je NO vyloučena.
Yeah
Příspěvky: 137
Registrován: 05.03.2015 21:12
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Yeah »

Omlouvám se, nemohu si pomoci, avšak pokud někdo hájí vyjemnovaný zákon ukládající povinnost poslouhat kohokoliv jež se reprezentuje slovy policie, je to ovce, slušná, spořádaná ovečka v ohrádce a hlavně celkem sebevrah. Hypotetická situace:

Situace 1
Přijde k holce frajer, péro v pozoru řekne policie na zem, lehni na břicho, ruce za záda.. Holčina je ovčanka tak poslechne. frajer zaklekne, spoutá, zprzní. Holka se z toho dostane, frajera flákne šutrem, přivolá pomahače. Dojde k soudu, frajer dostane rok podmínku za znásilnění, je přeci mladý a perspektivní. Ovčanka splnila co ji ukládá zákon, tak ji soudce možná poplácá po zprzněný řiti.

Situace 2
Přijde k holce frajer, péro v pozoru řekne policie na zem, lehni na břicho, ruce za záda. Holčina neni ovčanka, frajera flákne šutrem, přivolá pomahače, ti z něj dostanou přiznání, že chtěl ukojit fimfulína. Dojde k soudu. Frajer dostane 20hodin VPP je přeci mladý a perspektivní. I tak je na holku na**án, tak řekne slavnému soudu že holčině dal výzvu aby lehla na zem a ohlásil se jako policie (frajerovi za to nic nehrozí i kdby 20 let je to jedno). Holčina nezapírá, a potvrzuje že je to pravda, nechípe. Co se stane, zákon přeci platí pro každého. Holčina dostane flastr 3 ročky na tvrdo, neuposlechnutí výzvy veřejného činitele. !

Je uplně jedno zda agresor byl nebo nebyl činitel, podle zákona se prostě musí každý ovčan posadit na pr***el před kýmkoliv kdo se ohlásí jako policie. A zákony se přeci musí dodržovat. Holčina není búh aby mohla vědět zda frajer je nebo neni pomahač, zda výzva je nebo neni oprávněná. To tu přeci někdo psal.

Situace 3.
dosaďte si místo frajera v situaci 2 pomahače.

Zkuste si někdo zajit někam do města, vzít si jednou sako, jednou kapsáče, jednou půjčenou uniformu, ohlaste se jako policie a sdělte že všichni musi stát bude probíhat lustrace osob. Důvod uvádět nemusíte... Kolik lidí poslechne? Zkuste to na soudce, na ministra. Všichni kdo se nezastaví jsou odsouzeníhodní na tvrdý kriminál.

Příklad dále, jak zde bylo někde výše řečeno, vyřvávat na někoho policie může kdo chce, je to praktikcky nepostižitelný, ale uposlechnout musí každý, je to tvrdě postižitelný!

Co se týká prcedetů: nebudu se namáhat vyhledávat kolik TČ se stalo v souvislosti s tím, že se někdo vydával za pomahače ať už v uniformě (každej kdo byl/je u ploicie má hadry, v každý půjčovně jsou jejich hadry, v každym divadle sou jejich hadry), nebo bez. Ty případy byli nejednou dokonce v hlavních zprávách.
Nechi domýšlet kolik TČ způsobují pomahači a prochází jím to a ulehčuje jim to jejich příslušnost.

Je povinností každého slušného člověka bojovat proti takovým nesmyslům a hájit si svou čest, slušnost a hrdost. Případ pána policisty na přechodu je učebnicový. Je velmi pravděpdoobné, že pokud by narazil na osobu která upřednostňuje vlastní život před tím rizikem, že by se na něj mohl soudce blbě dívat, byl by pán policista dnes mrtvý v rámci nutné obrany.Kterou by soud v rozporu s listinou práv a svobod neuznal. Spousta lidí u sebe tahá nůž a spoustě lidí rupnou ovči nervy když je někdo škrtí.

Platí zde pouz paragraf 12 odstavce 6, lépe souzen dvanácti, než nesen 6ti. Nic to ale nmění na tom, a ještě jednou to píšu, Je povinností každého slušného člověka bojovat proti takovým nesmyslům a hájit si svou čest, slušnost a hrdost. Kdo toto nedělá je ovce. Co se děje s ovcemi. Žerou se. Kolik ovcí je v ČR. hrozně moc proto to ut vypadá jak to tu vypadá, mafiáni vládnou, korupce bují, pomahači nepomáhají (oni nemohou pomáhat již ze své podstaty) a vlkum všechno projde protože ovce snese cokoliv. Mezi vlkem a ovcí běhá pár psů kteří už ani nevědí zda je správně chránit ovce, protože vlci jak zjisti, že je někdo pes, sežerou ho spíš, ovci nechaj na večeři.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Hohepa »

Jo za klávesnicí je každej hrdina.
Vpomínáte na kauzu Roman Týc vs Měšťáci ?
tyc.jpg
tyc.jpg (18.18 KiB) Zobrazeno 10089 x
Obžalovaný Týc, podle kterého je trestem už samotný soudní proces, uvedl, že nedávno viděl muže, který bije ženu, ale nezasáhl, jako by to udělal před touto kauzou, protože se obával následků
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/ ... pujde.html
Fakt si někdo myslí že běžný občan , bez mediální pozornosti-podpory co měl Týc, by dopadl u soudu stejně ?
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od JirkaK »

Yeah - píšeš nesmysl a moc toho nevíš.
Jinak pokud se policista prokazuje pouze slovně - tak pouze pokud zákrok nesnese odkladu a on tím pádem nemá možnost se řádně prokázat - např. služebním průkazem
zákrok nesnese odklad - např. je ohrožen život, nebo zdravý osoby, nebo hrozí větší škoda na majetku, atd.

Jinak doufám, že někteří diskutující tu policii nebudou potřebovat a při vyjadřovaných názorech si určitě nějak poradí.

Jinak pracuji již 17 let u MP a nestydím se za to.
Opakovaně jsem několikrát zasahoval u vážných zranění a poskytoval první pomoc.
2. příklady za všechny
Jel jsem prověřovat ženu, která údajně chce skočit pod jedoucí vozidlo. Když jsem byl s kolegou na místě, tak žena již byla sražená. Na místě cca 30 lidí, ale ani jeden neposkytl první pomoc a přitom žena měla tepenné krvácení a krve tam bylo jak...... Pak najednou všichni věděli jak to dělat nejlíp, ale ušpinit se nechtěl nikdo.

Nebo jsem jel prověřovat oznámení, že na autobusovém nádraží obtěžuje skupina romských dětí nějaké děti. Po příjezdu jsem zjistil, že 3 rómské děti ve věku 10-11 let tlučou 2 holčičky 8 let. Na místě byla spousta lidí, kteří čekali na autobus. Dětí se nezastal nikdo a všichni se dívali jinam. Po vyřešení, se na nás několik lidí obrátilo a začali nadávat, proč s tím nic neděláme. Jako otec dvou dětí jsem to nevydržel a pěkně od plic jim řekl, co si myslím o lidech, co klidně nechají malé rómy bít děti a teď si budou vyskakovat a jinak drží hubu. Naštěstí si na mě nikdo nestěžoval.

O našich hrdinných občanech bych toho mohl napsat více, ale na internetu jsou všichni nejlepší a policie nejhorší.

Jinak se nechci zastávat policistů MP a ani PČR. Vždy je to o lidech. Za ty roky znám pár policistů MP i PČR, kteří tam nemají co dělat. Pokud některý blb něco posere, tak si to vždy přečtu všude, nebo je to hned i v televizi. Ale o spoustě dobrých zásahů se nikdo nedoví.
Tak teď se do mě můžete pustit. Všem přeji pěkný večer.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Marglin »

:yes
Uživatelský avatar
Obrněný žebřiňák
Příspěvky: 154
Registrován: 27.06.2014 12:41
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Hornomoravský úval

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Obrněný žebřiňák »

Ad JirkaK:

Ty dva příklady, co jste uvedl jsou v The best of...za Vašich 17 let praxe? Byl jste svědkem trestného činu (neposkytnutí pomoci = až 3 roky) a nic s tím nedělal? Byť není § 150 taxativně vyjmenován v seznamu trestných činů, jejihž neohlášení je samo trestným činem u policisty, byť městského, bych čekal cokoliv, jen ne to, že se tím bude chlubit. A ty holátka kofolátka? Zkuste nějakou historku, kde jste něco udělal nad rámec ne povinností, ale zákonného minima...

PS: ano, policie mi nikdy, s ničím nepomohla a jen mě obtěžuje. Svou bezpečnost mám ve svých rukou, jako ostatně většina zdejších korespondentů.
Co nepotřebuješ, nemáš. Co nemáš, nepotřebuješ.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od JirkaK »

Obrněný žebřiňák
Nemám potřebu Tě o ničem přesvědčovat. Za ty roky co pracuji u MP jsem toho žažil mnoho a za svou práci se nestydím.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Hohepa »

Ale no tak ,
to měl jako napřed sebrat všem stojícím občanky ?
nebo měl napřed sám zastavit to krvácení ? :head

To, že cajty nemá většina lidí ráda je smutné, ale je to fakt.
Je to ještě přežitek z totality, kdy byli represivním vykonavatelem diktatury.
Všude se najdou blbové a osobně si neumím představit společnost bez cajtů.
To by teprve bylo PA.
Chtě nechtě mají respekt.
Učitelé na školách respekt ztratili.
Právě díky nemožnosti represe.
Jak to na školách dnes vypadá asi víme všichni , že .
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od cipis »

Represí se respekt nikdy nezíská ...
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Foxy »

Už dvakrát jsem poskytoval první pomoc při dopravní nehodě (mám výhodu, že neomdlívám při pohledu na krev) a nejspíš jsem jednou zachránil zfetovanou holku (mám výhodu, že se nepobleju nad pochcanou poblitou žábou).
Musím bohužel potvrdit, že čumilové nejen že nemají nejmenší chuť pomáhat, ale jsou i hluší a plaší, pokud jen tak obecně požádám o pomoc (třeba zavolat záchranku). Jenom tehdy, když přímo zařvu "Vy, pane, mohl byste laskavě zavolat (policajty, záchranku...), pak se teprve pohne a najednou se může přetrhnout.
Minimálně v tomhle má Jirka K naprostou pravdu. Bohužel.
Ležícího člověka kolemjdoucí štítivě obchází jako "zfetovanýho ožralu" a ani je nenapadne, že má třeba srdeční příhodu a jde o minuty (takhle třeba na pražským chodníku bídně chcípl slavný architekt Kaplický), nebo hypoglykemický záchvat (cukrovkáři).
Až to s někým z vás nedejbůh z nějakého důvodu sekne, nepočítejte s pomocí bližních. Pak pro vás blbej policajt může být andělem spásy.
Taková je má trpká zkušenost.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Hohepa »

cipis píše:Represí se respekt nikdy nezíská ...
Ano, respekt se získá dobře odvedenou prací.
To je v případě policie represe kriminálních "živlů".
V případě učitelů učení.

Ale pokud má učitel ve třídě spratka, co si dělá co chce a
papá ještě podává stížnosti a žaloby že učitel trestá ,
tak respekt k učitelům tiše mizí po anglicku..
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Nightmare »

Hohepepa: Ona je vždy nějaká cesta. Jen ten učitel nesmí být líný a nastudovat si školní řád. A nesmí rezignovat na systém. Ve školním řádu občas bývají vtipné uličky. Trestat se dá různě. Problém jsou spíš rodiče než děti.

EDIT: Jo, s tím respektem je to fakt. Všichni učitelé, kteří něco umí, respekt obvykle mají. Ono opravdu patologických škodičů je málo.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od kregan »

Problém je, že lidi co "umí" nebudou za stávajících podmínek dělat učitele.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět