Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového režimu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Hohepa »

Z antipatií ke střelecké komunitě mě Macu podezíráš zbytečně.
Však jsem taky náležitě hrdý na neteřinku, že si vystřílela zlato
na mistroství světa ve střelbě na plechové siluety.
Sa58 a gazmasku jsem bral jako příklad.

Jen se snažím vysvětlit že tvé tvrzení
MacGyver píše:Za mě je to jedna velká "0" - slovy NULA. Žiju takový život jaký chci a kupuju si to co chci, potřebuju a zároveň to aktivně využívám.
není přesné, protože ač ty věci aktivně používáš, tak jako antirozpadlík by jsi si je nekoupil stejně tak jako si je nekoupí 99% populace.
Kdyby tvé náklady byly skutečně nulové, tak máš například v ledničce jídlo na dva dny,
protože 99% nerozpadlické populace má názor, že v supermarketu mají přece otevřeno i v neděli, tak proč utápět peníze do zásob jídla.
Pokud máš zásobu na týden, tak to znamená, že máš náklady na jídlo na pět dní.
Je jedno, že to jídlo točíš a aktivně využíváš, že to považuješ za normální a svůj standart.
Prostě jsi to poprvé musel koupit a zaplatit a to jsou z mého pohledu
TAKÉ ZDE DISKUTOVANÉ NÁKLADY protože většina domácností to nedělá a nemá žádné zásoby a tedy je nekoupili a mají o to menší finanční výdaj.
Už si rozumíme ?

Myslím, že pokud se každý zamyslí tak takových "drobností" které "normalní, nerozpadlické domácnosti" nemají, najde mnohem víc.

Nicméně samozřejmě souhlasím s tím, že kupovat věci na sklad co kdyby, věci co se aktivně nepoužívaj je nesmysl a hloupost
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Terminated Account »

Díváš se na tuto problematiku z pohledu člověka, který právě zjistil, že bez fungujícího světa nepřežije a musí tedy najednou učinit kroky, aby zvýšil svoje šance. Tyto kroky pro něj nesou krátkodobě zvýšené finanční nároky.

OK, z tohoto pohledu to chápu, ale zároveň neuznávám. Pokud modelový nešťastník nenakoupí zmíněné nesmysly, nebude ho toto procitnutí stát v absolutních číslech ani korunu navíc. Pouze změní své priority a poupraví své výdaje. Je přeci úplně jedno jak a kde má vázané finanční prostředky, pokud je to smysluplné.

Další věc je pak nesmyslné procitnutí a nakupování nesmyslů. Psal jsem o tom už na mnoha jiných místech tohoto fóra a Karlos to pojmenoval "Rozdíl mezi zdravým a nemocným rozpadlíkem" Nezdravý rozpadlík nezná míru a vyváženost. Život v očekávání katastrofy, která naštěstí pro nás nepřichází, ho časem zničí bez vnějších příčin.

Proto stále tvrdím, že na to, aby se člověk mohl stát zdravým rozpadlíkem, nemusí vynaložit ani korunu navíc. Tedy pokud vezme rozpadlíctví v rámci svých možností jako životní styl. Velmi mnoho lidí je rozpadlíky a ani o tom neví!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od sigmark »

hohepa: domácnosti nakupují co potřebují, nebo věci pro svůj volný čas a podle svých zálib. to že mé záliby jsou jiné než tvé, nebo někoho nerozpadlického je logické. náklady navic = 0
to že potřebuju mít doma jídlo na měsíc a průběžně ho točím mi náklady nijak nenavyšuje, protože ten materiál není někde pasivně uložen, ale je aktivní součástí domácnosti se kterou se pracuje.
kdybych si nakoupil žrádla kamion a zavezl ho zeminou, mohli bychom debatovat o nákladech navíc
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Maximus »

Osobně nejsem tak striktní jako například MacGyver - některé věci mám pro případ co kdyby - nějaké ty gas masky, balistické prostředky, ... ale jen pro sebe a svoje nejbližší ;).

Někdo si platí různé pojistky domácnosti, úrazové, havarijní, "na blbost", etc. a jen od řady lidí slyší, jak jsou to vyhozené peníze, ale pak vám třeba vyhoří dům či se vážně zraníte a pak velmi rychle zjistíte, že jste sakra rád, že jste takto "vyhazoval" peníze - samozřemě pokud máte solidní pojistku. Ideální je žádnou takovou pojistku v životě nepotřebovat, ale pokud máte zodpovědnost za svoji rodinu, tak určité elementární pojistky nejsou na škodu a určité vybavení a zásoby nejsou ničím jiným, než pojistkou pro případný PA scénář, kdy vám "standrtní" pojistky budou k ničemu.

Že mi doma steří plynové masky M10, balistické vesty či pár NZ nožů dostanou vnoučata jednou k narozenínám mě netrápí - naopak budu nesmírně šťastný, když by je moje rodina nikdy nevyužila. V životě jsem si koupil větší nesmysly a navíc takovéto věci doma vyvolávají přece jenom určitý pocit (mnohdy samozřejmě velmi imaginární) pocit jistoty - osobně mi to za to stojí. Samozřejmě je to i o finančních možnostech a stylu života - pro někoho jsou "jedlé" půlroční zásoby otázkou několika výplat, pro jiného pár dní byznysu a je nutné najít určitou "zdravou" rovnováhu.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od viktor »

si myslim ze zabyvat se vlastni naplni "rozpadlictvi" je dulezite tema, ktere i sedi s nazvem vlakna. "Rozpadlictvi" ma svoje pozitiva a take sva mozna negativa. Nejen ze muze byt hodne financne nakladne a s tim i vest k ponekud vysinutym stavum a dilum ( viz napr, stavba na Brounce ).
Nicmene "rozpadlictvi" muze mit a ma sva pozitiva ve vyssi telesne a dusevni odolnosti rozpadlika vcetne jeho schopnosti si poradid v ruznych zivotnich situacich, napr prvni pomoc pri nehode atd..
vybaveni a zasoby nemusi prekrocit "nakladnost" kterehokoliv jineho konicka a mohou byt i nizsssi a vest k usporam.
K jinym prispevkum. SA 58 ( kosa ) je i velice kvalitni " sportovni" zbran za rozumne penize a i munice neni nijak moc draha.
Radu vybaveni nirmalne pouzivam napr pri cestovani. Naboje nakupuji vetsinou do zasoby ( kdyz jsou za dobrou cenu )
a spotrebovane pri vhodne prilezitosti zas doplnim.Celkem finacne vyhodne. To same plati o vetsine ostatniho vybavani. Predstava ze rozpadlik sedi doma na zasobe vseho mozneho a ceka az to " bouchne" je dost milna a na hrane dusevniho zdravi.
viktor
ps . jenze ono to proste stejne "bouchne"
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od floky »

Ešte by som pridal takzvanú radosť...vela z nás má rado rôzne kvalitné hračky, ktorých použtelnost je viac či menej časté...ale maju radost z jej nákupu, občas sa s nimi len tak bez rozmyslu hraju....a inokedy ich zbytočne "tahaju" na výlet do lesa...a následne si katadynom čapuju vodu z pitného pramena do flašky...len pre ten pocit...:)

Na druhej strane...používat system FIFO pre veci s jasným dátumom spotreby....prípadne mať "zásobu" vecí ktoré maju neobmedzenu dobu spotreby....nemá žiadny dopad na rozpočet...

V bežnom živote neupotrebitelných vecí...ktoré treba kupiť navyše...a ktoré človek nemusí použit za celý život, je skutočne len pár...napadá ma len dozimeter :) (plynovu masku viem oceniť, v prípade ucpatého kuchynského drezu, zmes tukov a rôznych sedimentov živočišneho a neživočíšneho pôvodu vie spravit prekvapivo "silnu" kombináciu - jasné že sa dá vydržat aj bez masky, ale prečo ju nepoužit, ak ju mám) ... balistická vesta sa dá využit v prípade, že sa Váš sused rozhodne niekedy v strede noci, že je čas na zábavu....a do príjazdu policie (30 minut) si veselo striela a stihne vystrielať 150 rán :)...tých 30 minut vo veste je prijemnejších ako tých 30 minut bez vesty ;)
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od jaromir »

Hohepa píše: 1) Máte gasmasku ?
2) Pokud ano, na co ji používáte v civilním životě ? Sex se nepočítá . :D
3) Pokud ne , jak ji chcete řešit až ji po průseru budete potřebovat ?
na co používáte v civilním životě Sa 58 ? :head
[/b]
masku mám M10. používám když jsem v dílně lakoval nitro..lakem. nebo preventivně při práci s perchorem atd...
sa 58. nemám ale jak psali ostatní je to koníček nebo sport jako každej jinej.

a pokud chceš slyšet co stálo třeba jídlo co mám na tři měsíce tak zhruba 40 - 50 000,-
Jenže je to počáteční investice za celý rok co se na systém najelo.
po prvním roce, už systém jenom šetří peníze. 95% věcí je koupena za dobrou cenu (akce množstevní slevy...).
Dále potraviny každý rok zdražují takže aktuálně jím většinu trvanlivého za cenu za kterou už to prostě dnes nekoupím.
Když to shrnu po pár letech praxe, jenom na tom ušetřím a jsem buď v plusu a
nebo kdykoli mohu jídlo během roku spotřebovat a počáteční investice je zpět.
takže co mě to vlastně stálo?

Nevýhody: chce to prostor,dodržování min a max počtu ks.(aby se nemuselo koupit draho- a nekazilo se)
Výhody: zásoba-jistota, cena za nákupy, nemám náklady navíc(dřív se jelo na nákup 3-4týdně aktuálně 1x)
jsou to dobře uložené peníze. zdražování trvanlivých potravin pocítím s 1-2letým zpožděním.
a hlavě se nestává že něco dojde! :D když chci vařit.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Desouza »

Pokud by byl název téma : Nezbytné náklady přechodu do částečně soběstačného režimu .

Tak by odpověď zněla : 600k .

Zkus ten rozpočet konzultovat s přítelkyní / manželkou jistě ti řekne své . Já bych bez minimálně jedné dovolené ročně , musel řešit velmi nepříjemnou vzpouru .. :)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Terminated Account »

Maxime, myslím, že se chápeme. Rozhodně svůj pohled nepovažuji za ortodoxní. Čím více pohledů a různých přístupů tím lépe. Neexistuje jeden univerzální správný.

Když už se to točí kolem gasmasky, tak její pořízení nepovažuji za náklady navíc pro člověka který zhodnotí, že se mu může hodit. Hasičák v dílně mi doposud také jen žral peníze (pořízení, revize) a dále slouží naštěstí jen jako lapač prachu. Nejsou to pro mě ani vyhozené peníze ani výdaje navíc.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od cipis »

No, a kdo hraje airsoft, tak tunu vybavení používá prakticky už teď. I včetně té masky, když jsme byli na lehce LARPové akci Stalker. Myslím si, že se standardní rozpadlík nijak neliší od běžného spotřebitele, viz. "jéé, oni to mají v akci, tak toho vezmeme víc ..." či "když už jsme tady, tak vezmeme i tohle a tamto". A ty akce bývají i na střelivo ;-)

Zásadně nesouhlasím s kategorizací "standardních" a "nestandardních" věcí, na "normální" a "obyčejný" člověk atd. To dělali komunisti a nemá to jiný význam, než zanést závist (a ostatní negativní pocity) mezi lidi. Tedy v žádném případě standard pouze pistole a už ne 858 apod. To je každého věc, co "sbírá", někdo motýly, někdo auta, někdo zbraně a náboje, někdo ženský, ...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Hohepa »

MacGyver píše:Díváš se na tuto problematiku z pohledu člověka, který právě zjistil, že bez fungujícího světa nepřežije a musí tedy najednou učinit kroky, aby zvýšil svoje šance. Tyto kroky pro něj nesou krátkodobě zvýšené finanční nároky.
Teď jsi přesně trefil hřebíček na hlavičku ! :yes

Mám totiž takový "pocit" , že to je důvod proč PIPboy toto vlákno založil.
PIPboy píše:Smysl tohoto vlákna je hrubé vyčíslení základních nejnutnějších nákladů přechodu z režimu civilizace-fungující infrastruktura-pohodička do režimu krize-rozpad-válka-postarejsesámosebe.

Kdo chce, může sestavit vlastní seznam minimálních nákladů a dát ho sem k další diskuzi.
Jsem rád , že jsem Vás pošťouchl a rozjela se tu nakonec smysluplná konverzace. :clap
Posledních cca 20 příspěvků mají pro
"člověka, který právě zjistil"
několika násobně větší informační hodnotu než theoretický "seznam minimálních nákladů " :angel
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od PIPboy »

Hohepa píše:
MacGyver píše:Díváš se na tuto problematiku z pohledu člověka, který právě zjistil, že bez fungujícího světa nepřežije a musí tedy najednou učinit kroky, aby zvýšil svoje šance. Tyto kroky pro něj nesou krátkodobě zvýšené finanční nároky.
Teď jsi přesně trefil hřebíček na hlavičku ! :yes

Mám totiž takový "pocit" , že to je důvod proč PIPboy toto vlákno založil.
[/quote]

SLÁVA! konečně někdo po padesáti víceméně offtopic příspěvcích pochopil, o čem je tohle vlákno :clap
Desouza píše:Pokud by byl název téma : Nezbytné náklady přechodu do částečně soběstačného režimu .

Tak by odpověď zněla : 600k .

Zkus ten rozpočet konzultovat s přítelkyní / manželkou jistě ti řekne své . Já bych bez minimálně jedné dovolené ročně , musel řešit velmi nepříjemnou vzpouru .. :)
To je víc jak dvojnásobek mého odhadu. Je těch 600k za věci na mém seznamu, nebo jsi do toho zahrnul ještě další svoje nutné položky? To by mě opravdu zajímalo.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Hohepa »

Ale, ty jsi zase nepochpopil o čem ostatní psali.
To není otázka CO a ZAKOLIK ,
ale otázka PROČ a JAK !
Takhle jsi odsouzený k utrácení za věci o kterých si teď sice myslíš, jak jsou/budou důležité ,
aby jsi se zpožděním zjistil , že to jsou zbytečnosti, které nikdy nepoužiješ.

O tom psal MacGyver.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Dagobert »

No ono je to opravdu tak nějak o postupném pořizování, kdy opravdu nevím a nesleduju, kolik co stálo. U mě to fungovalo nějak takto:
Od malička jezdím na tábory, takže mám spoustu outdoorového vybavení, které aktivně používám. Oblečení, boty, batohy, spacák, kompas, stan, vařič atp. To už samo o sobě je pěkných pár tisích. K tomu patří taky základní nástroje, jako pila, sekera, sada nožů. Taky pár tisíc, že? :-) A ty prostě nejsou původně kupované s tím, že čekám na SHTF, ale protože je na táboře potřebuju. :-) Taky tam tahám kytaru, která nebyla laciná. A její rozpadlický potenciál je co se týče morálky taky nezanedbatelný, i když byla kupovaná pro potěchu duše mojí i ostatních bez ohledu na rozpadlictví.
Taktéž od malička mě bavilo trefovat terče, napřed vzduchovkou, pak malorážkou... Rostlo to se mnou, takže teď mám plnotučné ráže. Původní účel - sport a zábava. Rozpadlický užitek značný, aniž by to tak bylo původně zamýšleno. Náklady vysoké, ale prostě mě to vždycky bavilo a baví i nadále.
Gazmasku nemám, protože jsem ji nikdy na nic nepotřeboval, ale třeba táta ji má, protože je vinař a při stříkání vinice těma jedovatýma bordelama ji nosí. Rozpadlické vybavení? No jasně že ano, ale používané zcela nerozpadlicky.
Taky mám doma zásobu jídla na docela slušnou dobu. Hlavně proto, že mě děsně nebaví ztrácet čas couráním po obchodech, takže se snažím udělat velký nákup jen jednou za čas, naplním mrazák a skříň a pak se stavuju cestou do práce jen pro čerstvé pečivo v pekárně a míň trvanlivé potraviny do ledničky maximálně jednou za týden, spíš za dva týdny. Rozpadlické zásoby? No jasně, ale ze zcela nerozpadlických důvodů, tentokrát je na vině osobní lenost a nechuť ke chrámům komerce v podobě super-hyper-mega obchodů.
A tak by se dalo pokračovat.
Uzavřel bych to spíš s tím, že na SHTF se rozhodně netěším, mám velice rád pohodlí současné civilizace, a v zásadě ani nijak aktivně nepřipravuju. Pokud ano, tak jen v rámci činností, které bych dělal stejně, viz střelecký sport nebo outdoor, protože mě prostě baví, a určitě rozpadlictví není jejich primárním iniciátorem.
Vždycky jsem byl vedený k tomu, že každý člověk, bez ohledu na pohlaví a jiné výmluvy, se vždycky musí o sebe umět postarat především sám. Takže taky umím prát, vařit, zašívat roztrhané oblečení a štupovat ponožky, žehlit, umývat okna a věšet záclony. Taky vyrobit víno, vypálit kořalku, klepnout, stáhnout a vyvrhnout králíka..... A tak dále.
Můj rozpadlický přístup nejspíš pramení z výchovy k samostatnosti. A samostatnost a schopnost postarat se o sám o sebe a svoje blízké bych viděl jako ten správný odrazový bod, odkud vycházet při rozmýšlení se o tom, jak a za kolik pojmout rozpadlictví jako takové.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Terminated Account »

pipboy. trochu ucty. to ze se neumis vyjadrit neni problem ostatnich diskuteru. nic to taky nemeni na tom. ze je tvoje uvodni zadani nesmysl
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od PIPboy »

Dagobert:

Tak tohle je určitě dobrá cesta. Znalosti jsou opravdu jediná věc kterou vám nemůže nikdo ukrást. Ještě lepší jsou znalosti, které má málokdo. Takové budou velice ceněné i po rozpadu.
Jenže tohle je běh na dlouhou trať a pro lidi prakticky zaměřené. To já sice jsem, ale mé okolí moc ne. Tam je výskyt lidí, schopných pomocí obyčejného kladiva a hřebíku způsobit nedozírné škody, a to vše nechtěně :)
Takže tam vidím jako základ nějaké ty zásoby pro případ náhlé SHTF události, než si osvojí alespoň základní dovednosti.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od viktor »

pro Dagobert
jj jsem neco podobneho, proste je to casem a taky konicek, ne ocekavani rozpadu a dalsich neprijemnych veci, ale proste druh sportu, proste pobyt v prirode, strebla atd...
jinak masku uz nemam mel jsem M10, jednou no vlastne za moji existci jsem masku potreboval 2x jednou jsem doma pri jednou pokusu prepisknul vyrobu chloru :-))
no a potom jednou jsme natiral cosi hydrobanem v uzavrenem prostoru, kdo delal s hydrobenem vim o cem je rec..
zivotnost filtru v te koncentaraci redidel byla cca 15- 20 min,
viktor
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Desouza »

Vzduch - domácí vzduchotechnika v prašných městech velice vhodná a doporučovaná .
Teplo - důležitá je možnost vytápět několika zdroji . Dnes je asi nejvýhodnější kombinace plynu a TP .
Voda - vlastní studna s celoročně použitelnou ruční pumpou , může být i domácí vodárna . Rozhoduje jak je voda ze studny kvalitní . Pokud je pitná tak filtry a zapojit do rozvodu ,pokud ne tak je možnost využití na zalévání nebo na splachování WC .
Strava - velký skleník , zimní zahrada , pařník . Automatické zavlažování .
Elektřina - FV 4kW hybridní , 2kW/h záloha v baterii a el.centrála .

atd ..
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od Josef »

I když je to možná od tématu -
Proč nakupuji jídlo na měsíc dopředu? Nic v tom nehledejte, jsou to jen docela prosté praktické důvody. V prvé řadě bydlím daleko od města, takže to vezmu při jedné "okružní jízdě" všechno najednou a ušetřím PHM. Kdykoli si vzpomenu, že mám na to či ono chuť, prostě sáhnu... Má někdo přijet na návštěvu a bude se vařit pro více osob? Že se ozval na poslední chvíli? Žádné plašení a stresy, pro pár krků navíc se zde jídlo najde. Když slyším v televizi, že ta či ona potravinová šarže byla nějaká jedovatá, vím bezpečně, že ještě neprošla mým žaludkem a pouze zkontroluji, zda jsem ji náhodou nekoupil (a případně bych ji vyřadil). Aby se člověk takto choval nemusí se hned připravovat na jadernou válku.

Pokud jde o věci pro přechod do apokalypticko/krizového režimu, rozdělil bych je na dvě skupiny. Na nástroje a vybavení přemístitelné a nepřemístitelné. Tomu prvnímu bych v roli začínajícího rozpadlíka asi věnoval podstatně více financí než skupině druhé. Není nad dobrou sekeru, pilu či nůž (případně i přenosnou FVE). Nepřemístitelné investice jsou sice také důležité (žijeme v nich dnes a denně, pomáhají nám přežít i ušetřit), ale během okamžiku pro nás mohou ztratit význam tím, že budou okolnosti natolik vážné, že budeme muset stávající místo opustit a veškerá investice bude zmařená (protože to nedokážeme vzít sebou) nebo dokonce poslouží protivníkovi. Pak může nastat ona nepříjemná situace, že po nás sice zůstaly na střeše za statisíce solární panely, zatím co my stojíme v dešti v lese pár kilometrů od domova, bez možnosti návratu, v botách druhořadé kvality, do kterých se nám kvůli investici do energetického zabezpečení domácnosti už nechtělo zrovna moc investovat... Myslím, že nemusím chodit příliš do minulosti pro výčet situaci, kdy byli lidé okolnostmi nuceni opustit své domovy jen tak narychlo s holýma rukama nebo nanejvýš s příručním zavazadlem a po návratu na ně čekaly jen holé zdi.
Naposledy upravil(a) Josef dne 20.10.2014 14:51, celkem upraveno 5 x.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nezbytné náklady přechodu do apokalypticko/krizového rež

Příspěvek od cipis »

Sladkosti se nedají kupovat na měsíc dopředu. Vydrží totiž furt stejně, totiž skoro nic :D
Odpovědět