Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od miki »

SaraH píše:Jak ušetřit při praní:

1. Místo aviváže dát do zásobníku na aviváž cca 2 lžíce octa. Výhody: prádlo se neutralizuje od sody v prášku na praní; pračka i prádlo se desinfikují; ocet NENÍ v prádle vůbec cítit; při nízkém tlaku vody dokáže aviváž doslova zalepit pračku - takže odpadá toto nebezpečí; neobtěžuje chemická "vůně" aviváže (nikdo mi nenamluví, že takhle voní horská louka). Mám dlouhodobě vyzkoušeno a můžu 100% doporučit používání octa místo aviváže).

2. Na praní používat "mýdlový sliz". Výhody: použití na prádlo pro miminka a alergiky - kožaře; cena na 1 pračku 1,00 Kč; ekologický prací prostředek; lze použít do vody na mytí podlahy, na WC a pod. Nevýhody: neobsahuje optická zjasňovadla, která způsobují, že skvrny na prádle sice jsou, ale nejsou tak vidět. Při přechodu z normálního prášku na mýdlový sliz se tak mohou po 2-3 vypráních objevit staré skvrny. Zatím nemám dlouhodobě ozkoušeno, prala jsem v něm zatím jen 2x.
Zdravím.
jsem tady nový a moc se mě tu líbí.

S octem je to stará věc, moje maminka ho dávala do prádla když máchala, pravidelně.
Mýdlo je výsledkem reakce mezi zásadou (soda a nebo louh) a tukem (mastné kyseliny, triglyceridy). Po praní a máchání zústane v prádle zbytková část mýdla, která reaguje zásaditě, a prádlo je drsné. A tuto zásaditost ocet jakožto kyselina zneutralizuje, prádlo je potom hebké a voňavé. Je to samozřejmě úplně jiná vůně než ta z těch chemickejch svinstev co dávají do aviváže.

K tomu mýdlu mám takovou připomínku, není přece nic nemožného (a je to velmi jednoduché) si vyrobit mýdlo doma
Já osobně jsem to zkoušel podle receptů mé babičky a jde to velmi dobře. A jsou tam takové rarity jako výroba mýdla z tuku a dřevěného popela. Nikde jsem se s tím nesetkal až v poslední době jsem něco našel na webu z doby osidlování Ameriky. Navíc jsem zpracoval a vyzkoušel mnoho receptů na výrobu toaletního mýdla velmi dobré kvality. S těmi plněnými mýdly, které skoro nepění ze superuperhyper magořiny se to nedá ani srovnat. Je řádově kvalitnější pěnivější a chcete-li mít opravdový luxus tak přidáte lanolin, glycerin a pro potěchu nosánku i nějakých pár kapek voňavého olejíčku nebo bylinek. A cenově .... Skoro zadarmo.
A s pracím mýdlem už můžete šetřit na 100%. Kampak přátelé dáváte olej ze svých pánví když už se vám na něm nechce smažit, kampak dávají vaše polovičky sádlo z masa když je tučné a oni ho nejedí ? ? Co takhle místo vylití do dřezu nebo WC nebo u sádla do koše, ho shromažďovat do sklínky a nebo umělohmotného kanystru a potom, po přečištění, ho použít na výrobu mýdla. No popřemýšlejte a kdyby měl někdo zájem o recepty (mám to těsně před dokončením) tak napište. miki47v(zavináč)seznam(tečka)cz.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Ježura »

Miki: Tohle jsou přesně věci které se dávájí sem. :D Udělej s toho třeba jeden velký soubor a pošli to na třebas na ulož to.cz jestli chceš tak to i zakóduj a tady nech jen heslo a odkaz..
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Karlos »

Miki: Vítej na foru, poslal jsem ti email.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Miki: za návod na mýdlo bych Ti byla moc vděčná. O oleji z pánviček jsme diskutovaly na podobně zaměřených dámských stránkách, ale prakticky jsme to žádná nezkoušela. Takže bych Tvé zkušenosti uvítala.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrb »

Tipy z energetiky (jsem elektrikář):
Vytahovat elektroniku ze zásuvek, nebo pořídit takové ty vypínací zásuvky za 65Kč. Při měření jsem zjistil že třebas naše rádio žere stejně ať hraje nebo ne. televize+satelit+video = 40w když je strčené v zásuvce a vypnuté vypínačem, nikoliv ve stand-by, hodiny se nulovaly stejně každou bouřku, tak je pak už nikdo nenastavoval. 2x PC, repráky, nabíječka, tiskárna taky 35w když je to vypnuté. Je to mizernejma čínskejma vypínačema v přístrojích. Mikrovlnka má sice svítící hodiny, ale sežere ročně elektřinu tak za 100-150Kč jen na ty svítící hodiny, když v kuchyni stejně máme hodiny na zdi.

1Watt zbytečný za 1rok je asi 8,5kWh Tedy 35Kč vyhozených úplně zbytečně, nebo 3x dozlatova upečený krocan v elektrické troubě. Kilo rohlíků(25ks) stojí 65Kč, kilo mouky 8Kč, kdo je fanda může si na tom upéct 3x kilo rohlíků a ušetří 150Kč.
Kilo brambor stojí 5Kč, když se upečou francouzské brambory a udělají se dobře (nešetřit salámem a vejci !!), je to super jídlo za pár korun.

Máme ohřev vody plynem, stojí to sice peníze, ale komfort je to neuvěřitelný. 100L bojler se ohřeje za 15minut , takže skončil nekonečný boj kdo se dřív vysprchuje. Jenže bojler dohříval vodu i při minimálním snížení teploty, třeba když člověk vypláchnul dva hrnky od kafe. Denně to dokázalo propálit 2m3 plynu navíc zbytečně. Pořídil jsem dálkový vypínač na bojler, takže když teče voda znatelně chladnější nebo když vím že se budu koupat, zapnu spínač na teplou vodu.

Teď stavím a testuju solární elektrárnu na střeše. Navzdory kecům o zdražování energie kvůli obnovitelným zdrojům je FV elektřina levnější než síťová. Račte si povšimnout že i továrny i když je nikdo nepřipojí do sítě si staví na střechách FVE pro vlastní potřebu. I kdybyste elektřinou z FVE ohřívali jen vodu v bojleru od jara do podzimu, je to elektřina, kterou nemusíte zaplatit distributorské společnosti.
Kvalitní, fungl nový polykrystalický panel 230Wp stojí 6000Kč a dokáže přes 200kWh za rok, tedy 800Kč v elektřině, pokud se nebude zdražovat. A to zdražovat se bude, nehledě na PA strategické zajištění. Návratnost panelu je tedy 7,5roku při současné ceně. Když započítám montáž, akumulátory a měnič na 230sinus (23 000kč = 6000w trvale), tak se stejně nedostanu přes 10 let při současných cenách, při zdražení dříve. Plyn zdražil loni o 30%, jsem zvědav co provedou s elektřinou.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od JimmyJazz »

trochu extremni forma setreni :) http://life.ihned.cz/jidlo/c1-54463140- ... divejte-se - plnej clanek bude pravdepodobne v pondeli.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od siegfried »

JimmyJazz: no tohle je podle me spis nez seriozni zalezitost levicackej aktivismus - to je to samy, jako squatterstvi, tam taky nejde o to, ze by ty pankaci nemeli kde jinde bydlet :) Akorat tady se aspon nezabiraj soukromy pozemky. Ale kdyz se z toho nazerou bezdomovci a ty lidi to bavi delat, proc ne :)
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrb »

No, nedovedu si představit jak mají legislativně ošetřené podávání prošlého jídla dalším osobám. Pokud bude bezďákovi blbě, tak se ihned začne soudit o odškodné, aby měl na chlast a aktivisti můžou pěkně koukat co z toho bude. Je to jako brát stopaře. Člověk nemá šanci tím cokoliv získat, ale pokud do mě někdo nabourá tak vezený stopař na mě vysoudí všechno a kalhoty k tomu. Dřiv jsem stopaře bral, co se zbláznil svět tak vozím jen lidi co znám.

Já jsem zastáncem že nejlépe se člověk postará o sebe a ostatní se o něj nebudou muset starat. Samozřejmě mezi známýma a v rodině je to něco jiného, tam je jakákoliv pomoc vítaná.
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od marish »

Přesně to mě taky napadlo. Vaří pro bezdomovce z nalezených zbytků, jaká je hygiena stravování, kontrola potravin atd... A nevím, jestli je to dobře že takhle člověk uvažuje, nebo už je pošahanej tou dnešní kontrolou kontroly... :?
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrb »

Jsme už holt stará generace zkažená zodpovědností a předposraností. Tihle mladí se ještě nebojí o život, vaří pro bezdomovce, jezdí rychle na motorkách, občas si smotnou brčko, sdílejí warez na netu, a taky žijí. Stát po nich jde tvrdě, aby otročili mocným a platili daně. Teď je otázka jak dlouho stát bude deformovat realitu a jestli ještě tahle generace změkne, nebo praskne něco ve státním zřízení jako v Arabském světě.

Si říkám kdo vlastně způsobuje že se svět zbláznil a že kdejakému idiotovi a úchylovi je dopřáváno sluchu. Jsme to my všichni? kdo to vlastně takhle chce?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od JimmyJazz »

ta krasna imaginarni formace jmenem Lid.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Schwimm »

Rada pro pány. Začal jsem se holit obyčejným strojkem na žiletky,používat mýdlo na holení - Barbus a kamenec. Žiletky stojí "pár" korun. Na ebay se dají sehnat balení o 100 až 1000 ks v přepočtu a v porovnání s cenami u nás za směšné částky. Barbus ve spojení s štětkou na holení je taky nesmrtelný a kamenec, krom stavění krvácení používám jako přípravek proti pocení. Funguje velmi dobře. Stojí cca 70Kč a téměř neubívá.Porovnejte s Oldspice,stojí většinou víc,životnost proti kamenci mizivá a ještě vám pak zbyde plastová škatule na vyhození.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Fjord »

Směs různých rad od ekologů - něco se z toho vybrat asi dá.
http://www.ekoporadna.cz/files/publikac ... ro_web.pdf
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rozpadlík87 »

Tip na nákup v tescu:
Hrášek jemný ve slaném nálevu 400 g Bonduel za 12.50
kukuřičky bonduel 400 g za 14 kč.

já jsem nakoupil od každého 36 ks, ale dlouhodobá zásoba to neni:-) bojím se že mi stejně na polici moc dlouho nevydrží, protože bonduel konzervy jsou super:-). Trvanlivost do 2015-2016
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Roman »

vrb píše:Tipy z energetiky (jsem elektrikář):
Kvalitní, fungl nový polykrystalický panel 230Wp stojí 6000Kč a dokáže přes 200kWh za rok, tedy 800Kč v elektřině, pokud se nebude zdražovat.
Kde jsi ho koupil? Ceny se běžně pohybují na 12-14.000Kč, vyjma aukro za polovic, ale není nový.
Na jaké je napětí? 12V nebo 24V?
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Darth »

Schwimm píše: kamenec, krom stavění krvácení používám jako přípravek proti pocení. Funguje velmi dobře. Stojí cca 70Kč a téměř neubívá.
Jaký typ,výrobce,název kamence používáš(doporučil bys)?Nemám s tímto vůbec žádnou zkušenost.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od SaraH »

Na netu jsem četla, že doporučují kamenec z DM-drogerie.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od BOGOVIK »

To Vrb:

taky se pripojuju, kde jsi to sehnal. Co sem koupil dva na test, tak byly taky kolem 10k :(
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Josef »

Pokud chceš kamencem bránit pocení, tak je to potřeba dělat s rozumem. Tělo není idiot a pokud se nadměrně potí, ví proč to dělá a má k tomu většinou pádný důvod (přehřátí, nadměrná zátěž, infekční nemoc, dysfunkce nějakého orgánu). Pokud ho chemicky donutíš nedělat to, něco v těle bude muset vzniklou situaci zachraňovat. Pokud je pocení projevem nějaké skryté nemoci, jen si její plné propuknutí urychlíš. Když to přeženu - namazat se nějakým protipotním přípravkem vyjde pro tělo úplně nastejno, jako se od hlavy až k patě zamotat do samosmršťovací fólie. V těle jsou produkty, kterých se tělo jiným způsobem zbavit neumí. Tím nechci říct, že má člověk smrdět jako dobytek, ale zvážit proč se potí a pokud je to přirozeně odůvodněné a není to v tu chvíli společensky nepřijatelné, nechat tomu volný průběh a raději se schladit hadrem s vodou.
Pokud s ním kamencem chceš zastavovat nebo zmírňovat krvácení, pak věz, že obdobně funguje i bylina - kokoška pastuší tobolka.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Schwimm »

Pro Darth: Jde o kamenec od firmy Důbrava.Kamenec - nejen po holení. Fubguje jako antiperspirant(částečně). Je to přírodní věc a ne ty kekely,co vyrábí kosmetický průmysl.
Odpovědět