HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od jaromir »

oraj » 23.06.2015 23:03
viz: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2008042101
u svářečky mám ten 2Kg. kdyby něco hořelo, už jsem ho jednou potřeboval protože kdo nehořel nesvářel!
připojené ke svářečce jsou dvě 6Kg. bez stoupací trubice. obě prošlé.

dracekvo »
Doporučuji ten starý vyřazený vyzkoušet na něčem cvičně, jednou jsme podobným hasičákem chladili "štěně" a po chvíli zamrzla hadice-ventil a stal se nepoužitelný pro hašení. ale na chlazení omezený průtok nevadil :twisted:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Hohepa »

kdo nehořel nesvářel
:yes
To jsem si v garáži svárem zajišťoval okna proti zlodějíčkům a velmi mne překvapilo, jak dobře hoří třicet let starej sklenářskej tmel :D Ani ve snu by mne to nenapadlo . Od té doby při sváření hasičák vždy u ruky ne na protější zdi.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od sigmark »

tmel je křída s lněným olejem, a ten hoří jako blázen
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od K4cer »

Veselá historka z natáčení: ve vodním minimaxu není voda!

Nevím co to je, nevím ani jestli to platí i o novejch hasících přístrojích, ale: kdysi dávno mi na spoušť vodního minimaxu v garáži upadl masivní pajsr. Zastavit to nešlo, minimax byl stejně z levnýho zdroje (svěšenej někde v paneláku), tak když už to stříká, tak s tím alespoň umyju plac před garáží. No mylo to dobře, to né že né, ale (jelikož sem s tím umyl i spodek brány) do druhýho dne mi to svinstvo sežralo docela zánovní syntetiku na bráně, k mýmu velikýmu nadšení. Ještě že ten sajrajt došel, než sem s tím začal mýt motocykl.

To jen pro případ že by ste s tím chtěli hasit něco, co ještě hodláte v budoucnu použít.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od krvfx »

Pokud si to dobře pamatuju, tak vodní minimax využívá reakce kyseliny s uhličitanem za vzniku CO2, který vlastně vytlačuje vodu, respektive slabou kyselinu. Kdysi jsem to někde četl...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od DanBlack »

Vodní hasičák obsahuje vodu s potaší (uhličitan draselný) takže výsledný roztok je naopak silně alkalický. :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od krvfx »

Jo, už jsem to taky zjistil:) Nevíš, co se do toho při naražení naleje a jaká je tam reakce?
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Jenda »

My jsme se ve škole učili že je v něm roztok uhličitanu sodného a při aktivaci se prorazí ampule s kyselinou chlorovodíkovou.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od K4cer »

Jaký hasicí přístroj je nejvhodnější pro hašení živé síly, po zasažení např. napalmem?

Nevím jestli klasickej práškovej do auta by byl ůplně vhodnej
COčko asi taky ne, omrzlej ksicht není o moc lepší než vohořelej
Jo a musí to být unesitelný na výstroji, takže 6kgABC asi né

Jako ideální se mi jeví takovej ten sprej co bejval kdysi ve škodofkách, takovej smíšnej panáček na tom byl
netuším ovšem co v něm bylo, jestli to vůbec něco zahasí, a zda se to dá koupit
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Tommy »

Dělají se hasicí spreje, které se doporučují nechávat v kuchyni pro hašení oleje v pánvi atd. Nevím co je uvnitř, ale mohlo by to být vo hledáš. Velikost je asi jako lak na vlasy
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od DanBlack »

K4cer píše:Jaký hasicí přístroj je nejvhodnější pro hašení živé síly, po zasažení např. napalmem?
Protipožární deka...
...cokoliv jiného má nevýhodný poměr výkon/nesená váha. (6kg ABC prášek, etc. :mrgreen: )

Hasicí sprej (Pyrocool) je dobrý do kuchyně, ale není vhodný na hašení hořícího oleje!
Je to vlastně vodní HP, plusem je opakovaná použitelnost (=klasický spray), nevýhodou skromný objem (cca 0.5l).
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od K4cer »

Deku znám a ne, to není to co bych rád.

Onen zmíněný sprej ze škodovek rozhodně nebyl vodní, to byl spíš trichlor nebo tak něco. Každopádně kouknu po tom kuchyňským.
Dneska není problém nechat si sprej naplnit čímkoli, ale myslím že by to někde koupit šlo, minimálně policie určitě něco podobnýho mít bude.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Thomas_Rayen
Příspěvky: 30
Registrován: 04.09.2013 18:14
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Thomas_Rayen »

Dost často je k vidění(demonstrace a jiná nasazení ,,zvláštních jednotek" PČR) onen hasící sprej,mají ho příslušníci PČR na vestách v kapse na zádech...
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Doc »

Spreje (Pyrocooly) nosíme ve zdrav. batohách, já mám jeden vepředu v autě (krom velkýho vzadu) a jeden v kuchyni. Hasil jsem tím jednou takový menší plamínky a po pár vteřinách bylo prázdno, je to fakt jen na něco menšího. Tyhle dva na fotce kupováno asi před 3 lety a EXP 12/2017.
Přílohy
DSCF1152.JPG
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od K4cer »

Thomas_Rayen: jj, přesně to sem myslel.

Doc: ano, to je to co hledám, pokud v tom teda není jen voda. Podívám se po tom.

Všem díky za info.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Doc »

"Obsah: voda+pěnidlo" :D
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od pekoz »

Ještě si můžete pořídit "kouli"

http://www.youtube.com/embed/G65aXXXacvA"

P.S. vlastnoručně ohmatáno v Hornbachu - vypadá to zajímavě.
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Marglin »

Já mám doma pěnové AFFF. Intruktor to při školeních vychvaluje jako tu nejlepší věc co se stala lidstvu od doby co se narodil Ježíš. ;) Podělím se o pár postřehů z praxe:

Pěnový AFFF(Aqueous Film Forming Foam): dobrý univerzál pro dům a auto. Narozdíl vodního přístroje umí i oleje a jiné hořlaviny, na klasický oheň je učinnější než voda, díky nízké vodivosti pěny lze použít i k hašení domácí elektroniky (ačkoliv se to nedoporučuje). Pracuje tak, že vytváří na povrchu hořícího materiálu film který zabraňuje přístupu kyslíku.


Práškový ABC: Umí všechno co pěna a ještě něco navíc. Proti "normálnímu" ohni je údajně ještě účinnější než pěna (k tomu mám poznámku: sice je pravda že klasický oheň to hasí rychleji než pěnový, ale mám pocit, že po použití "prachu" má větší tendenci znovu vyskakovat.) Exceluje zejména v hašení "elektrických" ohňů do 1000V, plynů, tekutých hořlavin a kuchyňsk. Zásadní nevýhoda při hašení práškovým minimaxem je zamotné hasící médium. Jemný prach se dostane absolutně všude a je prakticky nevyčistitelný. Jestli hasíte požár v prostředí s elektronikou, strojním zařízením prakticky volíte mezi likvidací téhož ohněm nebo hasícím přístrojem. Z téhož důvodu bych práškový minimax nebral ani do auta, za použití v uzavřené kabině by vám vaše plíce nepoděkovaly, ani motor by po "profouknutí" prachem nebyl už ten starý dobrý brach jak jste ho znali, což může být i pro to, že při teplotách nad 177C se prachové částice taví a tvoří na zasaženém povrchu krustu. Další nevyhodou je, problematické hašení kompexních tvarů, kde prach nepronikne v dostatečném množství do prohlubní, záhybů apod. Tato místa pak mohou vytvořit ohniska nového požáru.

CO2: hodí se hlavně na hašení elektroinstalací a zařízení nad 1000V, dá se použít i k hašení olejů a hořlavin. V porovnání s AFFF a ABC je méně efektivní, výhodou je možnost hasit přístroje pod napětím a fakt, že nepůsobí škody na zařízení. Při použití musíte k ohni blíže než s AFFF-ABC nebo A. Stejně jako práškový minimax příliš neochlazuje povrch hořícícho materiálu tedy ponechává ve hře jednu ze složek požárního trianglu (neznám správný český termín) - teplo, proto hrozí opětovné vznícení.

Třída A, vodní minimax: podlle mě překonaná věc. Hodí se k hašení "normálních" ohňů nelze s ním však hasit horlaviny, oleje, elektrické zařízení, plyn.


Kromně vhodného výběru minimaxu pro dané prostředí je také dobré být obeznámen s jeho správným použitím. Myslím například, že hlavní proud hasícího prostředku necílíme přímo na centrum požáru, protože to může způsobit rozmetání hořících objektů od okolí, v případě použití CO2 je velmi nepraktické držet hasící přístroj za disperzor a podobně.

Kromě zmíněných přístojů existují ještě specializované hasící směsi například tříd D určená k hašení hořících kovů (magnézium, titan etc.) nebo třída F vyvinutá k hašení kuchyňských požárů olej, organický olej, sádlo etc.


Třída D by snad mohla posloužit i k hašení napalmu (jak se ptal K4cer ale nejsem si tím jistý)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od proforma »

Hasicak doma mam, nastesti nepouzity :-)

BTW: kdysi jsem trochu spolupracovala s hasici. Obcas me vyzvedli a jeli jsme k zasahu. Jednou jsme takhle prijeli k pozaru bytu v panelaku. Hasici uz dohasovali a vzali me dovnitr, kde bylo 30-50 cm popela (jak kde), jinak vubec nic. Tehdy jsem se ptala, jak dlouho trva, nez se byt od preklopeni stromecku, spadle uterky na sporak nebo podobne relativne drobne nehody dostane do tohohle naprosto "vycisteneho" stavu. Odpoved byla: podle vybaveni bytu (koberce, zaclony, podhledy apod.) 10-15 (!) min. A ze pry, kdyz hori byt, je to nejvyssi priorita. Jenze se nejezdi hasit byt (protoze to uz jaksi nema cenu), ale zabranit vzniceni tech okolo.

Takze: hasicak ano, ale musi byt po ruce nebo v kuchyni, ne nekde ve skrini.
A pokud uz musite byt opustit, rozhodne nestihnete nic zabalit.
Takze ruznna sbalena EDC rozhodne maji svuj vyyznam.

Jestli je tu nejaky hasic, necht to upresni nebo doplni :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: HASIČÁK, hasící přístroj, hašení svépomocí

Příspěvek od Count »

Tento týden jedu se všemi hasičáky na periodickou "tlakovou" zkoušku po pěti letech. Takže koukněte jak jste na tom. U mě to dělá 6ks (pomalu bych mohl suplovat místní hasiče). ;-)

Vyhláška MV č.246/2001 Sb.
U vodních a pěnových jednou za 3 roky,
U ostatních jednou za 5 let.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Odpovědět