Soupis doporučených znalostí

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Max »

Na jednom ze survalistických blogů jsem narazil na seznam doporučených znalostí, které můžo být využity při rozvratu společnosti nebo jiných krizových scénářích. Nejde sice o něco převratného, ale bylo to pěkně na jedné hromadě a možná to někoho inspiruje. Předem se omlouvám za případné gramatické a další chyby v překladu :D
Originál zde: http://www.tacticalintelligence.net/blo ... t-list.htm


Čím více zásob, materiálu a výstroje před krizovou situací shromáždíte, tím jednodušší může být její úspěšné zvládnutí. Podobné je to i s vašimi znalostmi a schopnosti.
Znalosti však na rozdíl od zásob nelze jednoduše nakoupit, ale musíte je získat studiem a praxí.
Možná namítnete, že máte v knihovně dostatečné množství příruček a knih, které vám pomůžou se s každým problémem vyrovnat, stačí si v případě nutnosti sáhnout po správné knize. Ačkoli je vytvoření takovéto knihovny rozhodně skvělým nápadem, řešení nastalých problémů s knihou v ruce a učení se „za pochodu“ asi není úplně nejlepším řešením. Věřím že nechcete, aby byla vaše rodina závislá na tom, jestli se uprostřed krize zvládnete potřebnou věc naučit. Nehledě na to, že zvládnutí mnoha znalostí a profesí vyžaduje měsíce či roky studia a praxe.
Je proto vhodné, aby jste si vy, nebo členové vaší rodiny osvojili co nejvíce prakticky upotřebitelných znalostí a dovedností. Níže je uveden stručný soupis některých takových znalostí. Položky v seznamu nejsou řazeny podle důležitosti a seznam v žádném případě neobsáhl všechny potřebné obory.

Šití, opravy a výroba oblečení: Naučte se vyrábět přikrývky, háčkovat, plést, příst, tkát a vyrábět jednoduché součásti oblečení. Dobrým nápadem může být pořízení funkčního starožitného šlapacího šicího stroje.
Opravy automobilů a další techniky: Naučte se svépomocí provádět základní údržbu (výměna oleje, údržba brzd, seřízení motoru atd.) a opravy. Současně se věnujte i údržbě a opravám malých motorových nástrojů jako jsou řetězové pily a podobně.
Chov zvířat: Pokud je to možné, naučte se pěstovat králíky, slepice a další hospodářská zvířata podle vašich možností.
Výroba mýdla a svíček: Toto zahrnuje také výrobu olejových lampiček a loučí.
Výroba másla, sýra a jogurtu: Ujistěte se, že máte ve svých zásobách všechny potřebné suroviny.
Bojová umění: Toto zahrnuje box a všechny ostatní bojová umění, boj nožem, boj tyčí / obuškem a dalšími zbraněmi.
Střelba, obranná střelba.
Přežití v přírodě a znalost primitivních dovedností: Tento bod může zahrnovat například znalosti a použití jedlých a léčivých rostlin, stavbu přístřešků, rozdělávání a použití ohně, získávání vody, rybolov, lov zvěře, stopování, uzly, navigace, základy horolezectví a mnoho dalších věcí.
Zdravověda: Snažte se co nejvíce rozšířit své znalosti první pomoci a zdravovědy, zkuste absolvovat vhodné kurzy.
Rádiová komunikace: Toto zahrnuje např. použití vysílaček (CB a další), ideální je získání radioamatérské licence.
Zámečnické práce: Můžete se naučit svařovat, kovat, provádět klempířské práce a mnoho dalšího.
Konzervování potravin: Naučte se zavařovat, nakládat udit sušit a jinak konzervovat potraviny.
Příprava jídel: Naučte se zpracovávat suroviny které tvoří vaše nouzové zásoby, naučte se připravovat jídlo na vařičích, ohništích, připravovat jídla z planých rostlin a omezených surovin.
Zahradničení, zemědělství: Toto je přesně příklad oboru, kde nestačí pouze vytáhnout knížku, přečíst příslušnou kapitolu a ihned čekat úspěch. Úspěšná úroda vyžaduje dostatečnou praxi.
Zábava: Nezavrhujte ani hraní na hudební nástroje, zpívaní a další koníčky. I takovéto věci můžou pomoci v nejhorších chvílích zvednout morálku.
Opravy a údržba domácnosti: Naučte se základy truhlářských, tesařských elektrikářských, instalatérských zednických a dalších prací.
Možná vás po přečtení tohoto seznamu napadlo, že není možné se všechno naučit ani do konce života. Nezoufejte, není smyslem, aby jste se všechno učila jedna osoba. Zde se ukazuje důležitost komunity (rodina, blízcí přátelé).
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od hanpari »

Tohle je opravdu užitečný a obsažný text. Já bych si dovolil jít trochu víc do základů a doporučil bych jistý zájem o základní "tvrdé" vědy. Nemyslím tím čtením vysokoškolských skript, které jsou většinou nesrozumitelné (a neužitečné) i pro vysokoškoláky, ale některé (americké, ač to nerad přiznávám) učebnice, které vynikají srozumitelností.

Základní vědy jsou tyto:


Matematika
Fyzika
Chemie
Biologie
Zeměpis
Čeština, doplněná o angličtinu



Skutečně bych všem dospělým doporučoval zopakovat si alespoň učivo základní školy, popřípadě střední. Setkal jsem se s lidmi, kteří neumí psát, neumí vypočítat procenta, neví, kde je sever na mapě, zcela kašlou pravopis, třeba i na vyjmenovaná slova (výtr, apod), netuší, že lít zásadu do kyseliny je blbost, nechápou, že tření ovlivňuje brzdnou dráhu (naše dálnice), nerozeznají vrabce od sýkorky a nepoznají borůvky od vraního oka, atd.

Základní škola je proto základní, že jde o souhrn základních znalostí, které by měl člověk znát. POkud člověku chybí, může mít potíže porozumět jakémukoliv dalšímu textu.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od alibaba »

Je to pouze nekolik stovek lidi co se vejde do jednoho Boingu a lehce odjede jednim vlakem a na kazdeho zbyde plno mista ......
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Maximus »

Já bych ještě doporučil studovat historii, která dává spoustu příležitostí se poučit z chyb druhých, nebo může naznačit i možné scénáře vývoje.

„Ten, kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“ Georgie Santayana
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Karlos »

Upřimně nedá mi to ale tu češtinu bych vypustil, myslim že v době krize budou hrubky to nejmenší a to že lidé se nebudou schopni společně domluvit bohužel nebude způsobeno neznalostí pravidel jazyka českého... ostatní vědy nelze než doporučit :)

PS: čsštinu jsem vyřadil i díky zaujatosti, nikdy mi nešla, mrška :mrgreen:
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Max »

Hodně pěkné stránky o tradičních truhlářských postupech:
http://www.truhlarstvi-postaru.wz.cz/index.html
vitalis
Příspěvky: 112
Registrován: 31.01.2011 10:23

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od vitalis »

Možno by nebolo odveci pridať aj košíkárstvo, ďalšie rôzne výrobky z košíkárskej vrby, zo šúpolia, z lyka, nádob z dreva, korytárstvo, výrobky z ovčej vlny a z ľanu.

Pýtam sa známeho: " Ako je možné, že máte doma toľko košíkov a košov a neviete ich vyrobiť? No predtým bolo teba košov veľmi veľa a na všetko a môj otec to vedel robiť. Ale po nástupe umelej hmoty košov už nebolo tolko treba, tak ma to nenaučili robiť." Čo k tomu dodať? Je to len škoda,že ho to nenaučili. Ale nie je to veľmi zložité, treba mať len ten správny materiál košíkárskú vrbu ( preto ju sadiť a pravidelne strihať, lebo tie staré už pomaly dožívajú)Ale možno to robiť aj z iných ale je to náročnejšie. Dá sa to naučiť aj ako samouk len z pohľadu na iný už urobený košík. Ten prvý košíček asi nebude výstavný kus, ale o to srdcu milší. Ale potom to už bude asi dobré. Chce to len tú odvahu to skúsiť.

Fjord: šlo by niečo pridať o tkaní plátna alebo kobercov?
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Fjord »

Vitalis: to bych velice ráda, ale mám zatím houbičky. Něco je v knížkách, ale ty zatím nemám - budu muset zajít do knihovny. Spíš by to chtělo navšítvit někoho, kdo ten stav má a ještě s ním umí pracovat - nejrychlejš se učím v reálu, když to vidím. Dobrý by to bylo nafotit, aby se to dalo vyrobit - a hlavně jak se ním pracuje. Všechno se do těch knížek nedává-bohužel. Tady v okolí nevím právě o nikom, kdo by s tímhle uměl. Nějaký malinký stavík asi nebude problém vyrobit, ale větší-to už bude horší - na to bych si netroufla.
vitalis
Příspěvky: 112
Registrován: 31.01.2011 10:23

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od vitalis »

Fjord, skús to, choď to niekde okuknúť ofotiť, nie je to až tak hrozné, ono by to malo ísť vyrobiť
Ja som skúšal jeden taký malý na 120 nití, za jeden večer. Ale bola to len hra a netkalo to dobre ( špatné utláčanie nití). Ale dá sa to aj objednať určite z východného Slovenska ( by ti to asi mali aj priniesť aj zložiť) alebo z Maďarska, Poľska. Poznám viacero miest, kde sú na to školy. Ale pre teba asi ďaleko. Ale som presvedčený, že vďaka predchádzajúcim skúsenosťiam s drevom to zvládneš. Tam ide o to aby si vedela nielen tkať ale aj krosná vyrobiť + zásoba adekvátnych semien a vedela vyrobiť aj ostatné nástroje k tomu potrebné. Proste aby si zvládla celý proces od zasiatia na správne miesto až po výrobu košele. Vraj najťažšie je navíjanie nití na tú niťeľnicu ( či ako sa tomu nadáva)
Ak by si zvládla celý tento proces, stal by sa z teba skutočný expert v tomto obore.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Fjord »

jj díky za informace. Vím, že je možné tkalcovské stavy koupit hotové, jsou i kurzy, na kterých se dají naučit základy, jen to všechno má jeden společný jmenovatel-a to jsou peníze. Nikde na netu jsem zatím nenašla plánek, který by to nějak blíž popisoval-tedy podle kterého by bylo možné jej postavit. Všechno ty obrázky byly v malém rozlišení. Zatím taky nemám jasno v tom, jaký stav by byl vhodný - je to podle rozměru a typu tkaní. Dá se tkát od úzkých pásků a až po 150cm (možná i víc) - a podle toho je potřeba pořídit stav. Další věc je o pořízení verpánku na zpracování vlny, ten je taky bratru za 9 tisíc, takže sumasumárum je to poměrně drahé co se týká nákladů. A ještě jedna věc, která zatím mi neumožnuje se zkusit do toho pustit je i prostor. Mít v pokoji tkalcovský stav je v celku zatím nerealizovatelné, asi bych pak musela spát někde zavěšená na síti :mrgreen:
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od rudde »

Ještě před pár lety se běžně používaly tzv. pletací stroje.
Jak to bude s dostupností vhodné vlny v PA si netroufám odhadnout.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od SaraH »

Fjord, pokud vím, je u vlny i problém s ovcemi. Již dlouhou dobu se u nás preferují masná plemena, protože o naši vlnu není zájem. Já jsem se zatím zarazila, když jsem se snažila zjistit něco o kolovratu. Nemám tušení, jak to má fungovat a nenašla jsem u strýčka Googla moc informací pro samostudium. O stavu ani nemluvě ...
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Fjord »

rudde:
jj vidíš, jsi mi připoměl, že jeden máme, super-bych se na něm jen musela naučit. Možná bych měla začít shormaždovat nějakou přízi a vlnu na pletení.

SaraH:
nj, to je další věc, že se musí sehnat dobrý zdroj na to, z čeho to utkát. V tom se taky zatím neorientuju, že se u nás chovají nepoužitelná plemena ovcí hmm. Ono se dá tkát i z konopí, a asi i jiných materiálů, jsem zatím laik.
Kolovrátek mají třebas tady-a dělají i kurzy : http://www.dalin-praha.cz/traditional.php
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od SaraH »

Fjord ... díky za odkaz, jen ta cena .... zkusím to nastudovat a pořídit do budoucna něco z druhé ruky. Moje priorita je teď (hned po nějakém použitelném zemědělském pozemku) domácí mlýnek na obilí.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Fjord »

Dobré priority :yes
Docela mě štve, že jsme tu povyhazovali staré věci, z usedlosti, jako byl pluh, i kamenný mlýnek-kus těžkého pískovce, nebo z čeho to bylo. Uprostřed byla díra a někde se tam dalo přidělat držátko. V Africe s tímhle myslím běžně fungují.
S tím kolovrátkem-možná by stačilo zkusit navštívit nějaký ten kurz a nafotit to - a pokud by to bylo možný to i proměřit (kdyby majitelé neměli nic proti) Šikovný stolář by si s tím už pak mohl vědět rady - spíš že by dělal prototyp a to je vždycky nejhorší, než se to vymyslí. Je tam třebas dřevěné kolo-to umí dobře zase bednáři, i když jak koukám na ty stránky s verpánkem, tohle bude vyříznutý a lepený nejspíš. Ale viděla jsem i klasický kolo, jak dělají bednáři.. Sama bych si na tohle netroufla-to už chce přeci jen něco umět.

Zkusím pak víc prošmejdit net, možná někde něco zastrčeného se najde, co by se dalo použít.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od Ježura »

Koho bych možná oslovil určitě a já sám to hodlám udělat sám,protože jsem se tomu pěkných pár let věnoval takže mezi nimi znám spoustu lidí jsou spolky historického šermu. Opravdové špičky mezi nimi kterými jsem se pohyboval totiž dělají takzvaný living history což znamená znalost technologii tehdejší doby a velmi vhodné a k nezaplacení i pro dobu PA.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od alibaba »

Vetsinu predmetu znam a nedosahl jsem toho nejakych usilovnym studovanim vysokoskolskych skrypt ......
Vice jak 10 let jsem jezdil kolem a zucastnoval se ruznych festivalu ,co vetsinou jsou v sobotu a nedeli a tak jsem byl na stredovekych festivalech ,revolucni festivaly z 18 stoleti atd .....Tak jsem se rozhodoval v jakem stoleti budu zit a kam pojedu ,ja jasne nepatrim k tem lidem co jen chodi kolem a cumi ,vzdy si neco vyzkousim jak se to delalo po staru a tak je malo co bych nedelala ani si nepamatuji kolikrat jsem byl jenom v 18 stoleti :lol: :lol

Na youTube mate takovych festivalu nekonecne mnozstvi ,ale neni nad to sito sam vyzkouset.....
DoomsdaySniper
Příspěvky: 22
Registrován: 18.01.2020 18:27

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od DoomsdaySniper »

Ono to asi souvisi i s kovarstvim, ale moje hobby je v poslednich letech brouseni (nozu, nuzek, nastroju).

Nemyslim obtahnout ostri, jak to umi kazdej spravnej zalesak (doufam), ale treba prebrousit celou cepel na jiny typ (jiny uhel pro jine pouziti), oprava vylomene cepele s ubytkem oceli. Spravna spicka pro spravne tvrdy material atp.

Bavi me to a rad zkousim ruzne opravy silne poskozenych cepeli. Poridil jsem si na to vybavu (vc. vybavy do zasoby, nektere kameny jsem si sam nasel v prirode a zkusil si je uzpusobit atp.).

To se hodi uz ted, aspon mame v kuchyni vsechny noze na urovni, ze seriznou tenky platek rajcete, kdyz je rajce jen seriznute a polozene (pouziva se jako simple test ostrosti) :D.

Preziti v prirode a pobyt mimo domov me take bavi a zabyvam se jim dlouho. Na jare prvne vezmu dceru do lesa na vikend jen s mym EDC batohem a zase ji neco vic naucim :) (jsou ji 4 roky).

Rad se ucim stale nove veci, co se hodi, tyhle uvadim protoze si myslim ze je celkem slusne ovladam. Jeste rad strilim a venuju se obranne a dynamicke strelbe :-).

Btw jsem programator :-).
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Soupis doporučených znalostí

Příspěvek od dracekvo »

Podle mě nejde umět a znát všechno.

Zeď postavím, poličku stluču, elektriku si zapojím, auto opravím. Ale že bych byl v tom ostatním tak dobrej (kromě toho čím se živím programování, elektrika) tak, že bych se tím mohl živit, to teda né.

Spíš je důležité mít všeobecný přehled a vědět, kde co najdu pokud to budu potřebovat. Takže než se to snažit vše naučit, je lepší mít khihovnu (klidně i v elektronické podobě) a umět si nasutudovat, co zrovna budu potřebovat.
Odpovědět