BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Po neblahých zkušenostech s Pohodou jsme Vavky namontovali do celé firmy. Poháněli jsme je velkými (tuším 30 kg) PB nebo jen propan bombami a vše fungovalo jak mělo.

Pro panelákového rozpadlíka si umím představit Vavky s vývodem na balkón. Bylo by to celkem nenápadné řešení.

Do paneláku Pohodu fakt ne. :o
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od krvfx »

Obývák s kuchyní mají dohromady asi 40 m2, ale máme plastová okna. Ony i krbovky žerou kyslík, pokud člověk nemá udělaný přívod z venku (u mě bohužel nemožné bez velkých stavebních úprav).

Vavky tam taky nedám, to by mi neprošlo a navíc by musely jet z bomby, nemáme plyn.

U biokrbu by mi stačilo hodinka - dvě provozu, aby se teplota zvedla o jeden-dva stupně (pokud uvažuji 2 kw) a ne každý den. Jak to tak po sobě čtu, tak by stejnou práci udělal přímotop s větrákem za tři kila - tedy pokud půjde proud:)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Krbová kamna sice nasávají vzduch, ale po průchodu ohništěm ho vypouštějí komínem. "Chybějící" vzduch je podtlakem vháněn do místnosti pode dveřmi, okny, škvírami, atd., takže při tomto způsobu topení dýcháš stále čistý vzduch.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

No, tak to asi dělám blbě, páč s Pohodama v paneláku vesele přitápím celou zimu, a nic mi ze stropu nekape, nic nevlhne, funguje to úplně normálně, dokonce mi nezvlhly ani cigára - a to sem schválně sledoval, páč vo tom už tady někdo někde psal. Možná to vlhne když je barák voblepenej polystyrénem a má supertěsný vokna (což je pitomost naprostá), to ale bude bez mikroventilace vlhnout i z dejchání a to není chyba kamínek, žeano.

Občas je potřeba vyvětrat, to ano, ale to je potřeba i při eletrickejch, z těch je navíc příšerně suchej vzduch ve kterým se mi zle dejchá, krom toho elektrický neskutečně žerou a elektřina je proti plynu několikanásobně dražší. Jinak z nich žádný smrad nejde, hoří to prostě tak jako plynovej sporák.

Jak by se chovaly pokud by několik dní nešlo ústřední topení a topilo by se ve vychlazené stavbě pouze Pohodama nevím, nikdy jsem to nezkoušel. Přesto mi přijdou jako lepší varianta než mrznout v obýváku v bundě.

Krom toho se tu hlavně řešilo čím topit když elektřina nepůjde. Já si Pohody sehnal na podzim, když to vypadalo nejistě s plynem, a jsem s nima velmi spokojen; navíc mi přenosná dvouplotýnka na PB řeší i vaření.
Instalovat do paneláku Gamaty (plynový kamna se ssáním i komínem ven, typicky pod parapet) je čirá utopie.

-----

Tak sem rámcově (10 minut gůglu) číhal na ty biokrby, co to vlastně je, a na jedný stránce jsem našel vyloženě napsáno, že sou určeny na účely dekorativní a nepatrný přitápění, ale rozhodně ne na vytápění čehokoliv, krby sou dimenzovány na každodenní použití s tím, že jsou v provozu nanejvýš 5 hodin; jinak prej mohou vyhořet (?) a nevztahuje se na to záruka. Takže tím zjevně moc nevytopíte, já je tímhle zařadil do komerčního aušusu a dál nic nezjišťoval.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od peteres »

Každej "rozpadlík", kterej to myslí aspoň trochu vážně, má doma aspoň jeden komín. A pokud to nejde (panelák apod.) tak pokukuje po jiným bydlení, kde komín mít bude. Řešení kamínkama na PB, biokrbem a podobnýma udělátkama je opravdu jen přechodné a těch pár dní, které vám to pomůže, nakonec nějak překlepete i bez zdroje tepla. Když začnete uvažovat o řešení problému trvajícím měsíce nebo roky, kdy to opravdu bude mít význam, tak rychle zjistíte, že potřebujete bydlení s komínem. Zůstávat v paneláku, kde se každej snaží improvizovat s náhradním topením, je velký riziko.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od herman »

Ale tady se jedná o těch pár dní, neli hodin.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

Kámoš spolužák ze střední , se v devadesátých letech zamiloval do holky z Rumunska co tu studovala vysokou.
Vzali se a ona tu zůstala.
Před pár lety na srazu spolužáků vyprávěl zážitky z náštěv u tchána v Rumunsku. Postapokaliptické prostředí jak vyšité.
Někdo zprivatizoval teplárnu , vytuneloval a zmizel... Celé sídliště, srovnatelné s Pražským jižním městem zůstalo bez
tepla v ústředním topení . Government to vůbec nezajímalo.
Bylo to pár let po povstání proti Ceaușescu a pádu režimu .
To co popisoval bylo jak scéna z Ocelového města. Co byt to trubky od kamen vystrčené dírou v okně . :mrgreen:
Nevím jestli to trvalo rok či dva ale přežili postapokalipsu,
a jak sám říkal , životní úrovní nás proklatě rychle dohánějí :head
(teda estli nás už nepředehnali)
Ono když v Praze nastane blackout tak veškeré dálkové vytápění také přestane fungovat.
A i když se společnost nerozpadne a nenastane soudný den tak přece nebudu dva, čtyři dny, týden mrznout,
nebo po dvou černých hodinách hned utíkat na chalupu.

P.S.: Balkon, tedy přesněji lodžii, má v našem paneláku jen třetina bytů.
Uživatelský avatar
jirka911
Příspěvky: 127
Registrován: 14.12.2014 17:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubický kraj

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od jirka911 »

Mam takovy dotaz. V nasem baraku je v kazdym byte komin, co vim tak se v kamnech topilo pouze 2 roky (1942 a 43) od ty doby nepouzivany. Pri rekonstrukci bytu jsem dvirka do kominu zazdil a radeji ani neotviral z obavy abych nemel byt plnej bordelu. Jak na tom muze byt? Urcite tam bude bordel, ale kdyz to vyberu tak by mohl fungovat ne? Zajima me jestli v pripade nouze, kdybych to zase vyboural mohl ten komin pouzivat.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od krvfx »

U nás to bylo taky tak, ale část průduchů se využila pro později nainstalované karmy (vyvložkované) a druhá část potom pro centrální plynové kotle. Každý kominík Ti ale dnes řekne, že bez vyvložkování bys ho neměl používat. Někde ve sklepě by měl být otvor na vybírání, tak se tam zkus mrknout - alespoň zrcátkem. Určitě by se ale vyplatilo tam za litr pozvat kominíka, aby to vyčistil, projel kamerou a změřil třeba tah, abys věděl, na čem jsi. Když jsem viděl svůj komín zevnitř, tak mi bylo hned jasné, že mě vložkování nemine.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Václaf »

Na svým baráku jsem si neprozřetelně postavil jen jeden komín a do něho vede plynový kotel,jinak je to klasická stavebnice se šamotovou vložkou. Tak si druhý přistavím pro krbová kamna. Jinak na vedlejším starém baráku mám komíny ubourané pod střechu když jsem nechával dělat novou a čekají na svůj čas. Je to stará piksla s devadesátkama stěnama,ale myslím,že při nějakém průšvihu by už asi nikdo nějakou vložku neřešil. Když to vyhovovalo tenkrát,proč by to nevyhovovalo i po tom. Máma si tam topí vafkama,nic jiného nechce. A ještě máme koupenou centrálu,jednak pro práci v zednictví,dole u offcí a myslím,že mrazák bych také dokázal nějaký čas udržovat. Myslím si,že pokud bych do něho nelezl,tak by mu stačilo každý den na hoď,dvě nastartovat centrálu a zůstal by namražen. :beer
Čechy čechům !!!!!
Marconi
Příspěvky: 19
Registrován: 07.06.2014 13:46

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Marconi »

Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

mít náhradní topidlo je asi nutnost pro případy, kdy z nějakého důvodu není možno použít hlavní vytápění. Třeba konkrétně ty pohody používám na přitápění, když nemá cenu roztápět kotel a jsou v pohodě :D Papírová spotřeba je udávána 100g za hodinu na sekci. Sekce jsou tam 3. Takže lze spočítat že na nejnižší výkon by měla 10kg flaška teoreticky vydržet 100 hodin topení. A ano, dochází k hoření v místnosti a je třeba jedou za čas vyvětrat. Ale pořád lepší, než klepat kosu.
Kamna nejsou nejmenší a je možno je rozebrat, ale proč bych to dělal. Je v nich umístěna ta 10kg PB flaška a mají kolečka, takže je možné je bez námahy přemísťovat. A druhá věc je, že mají ventilátor. Mám vyzkoušeno, že razantně zvyšuje účinnost topení. Co vytopím s větrákem na 1 stupeň, to samé musím vytápět bez větráku na 2 stupeň.

Jo a jinak bych při B-OUTu spíš pořešil jak mít možnost porovozovat hlavní okruh topení. Přece kvůli tomu, že nemám jak napájet 35 watové čerpadýlko to všechno neodstavím. 2 nebo víc starších baterek z auta + upravená starší sinus UPS + nejlevnější centrála + nabíječka. A je to. Provozovat nucený oběh bez zálohy bych si nedovolil.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

To čerpadýlko jede i z nesinus UPS.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Jak které. Některé začnou vrčet a zahřívat se. Takže před použitím vyzkoušet. Navíc bazarová APC smart UPS stojí pár stovek.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od the.marek »

Byl by to velký zmatek v životě a chodu města, říká k případnému masivnímu výpadku energie expert Hradecký. Prvky kritické infrastruktury mají záložní zdroje na několik hodin, to podle něj nestačí.

http://video.aktualne.cz/dvtv/masivni-b ... 5900fea04/
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

V Polsku hrozí kvůli suchu Blackout.

http://ekonomika.idnes.cz/polsko-setri- ... oakcie_fih
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Další zajímavý článek http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/ve ... ske-vlady/
Každopádně díky i za těch 12 hodin. Za tu dobu se dají stáhnout letadla na zem, pozvypínat sítě a spoustu dalších věcí.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od step »

Asi už jste zaznamenali páteční výpadek Temelína a Chvaletic současně. Všiml jsem si toho na ČT24 jako mimořádných titulků a hned jsem kontroloval stránku ČEPS, jak moc je to vážné a jestli se bude vypínat proud. Vypadnout ještě nějaké tranzitní vedení, tak by to asi už začalo být reálné. Takhle to ustáli bez omezení distribuční sítě, ale ten kvapík na dispečinku ČEPS musel být značný.

http://www.novinky.cz/ekonomika/380368- ... vazet.html

Zítra mě v práci čeká plánovaný blackout od ČEZ při pravidelné údržbě, elektrocentrála už je v pohotovosti, jen budu muset poslouchat její rámus. Bohužel se v práci při běžném provozu bez PC a tiskáren neobejdu, při totálním blackoutu jsem schopen dlouhodobě plného offline provozu, jen to bude trošku náročnější na organizaci a počet vypsaných tužek. Aspoň nebudou tolik zvonit ty otravné telefony.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od malajizva »

novinky z ukrajiny:
Aktivisté zničili dva rozvodné sloupy v Chersonské oblasti, která s Krymem sousedí. Na Krymu v důsledku toho vyhlásili nouzový stav, protože dieselové agregáty pokrývají potřeby zhruba jen ze čtvrtiny.
zajímavost:
... protože havarijní systémy automaticky odstavily čtyři elektrárny včetně dvou jaderných.

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa ... viste.html
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

Ta Záporožská - čtvrtá největší na světě, to jen tak nerozdejchá.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět