BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

Ray píše:...Taky jsem ještě narazil na simulátor blackoutu. Můžete vypnout skoro celou Evropu a mrknout na následný účet za škody ;)...
Když pominu, že účet za škody vidí jen zaregistrovaní, tak tato věta v hglavičce dává celé stránce ironický rozměr:
This software tool has been co-funded by the European Commission under FP7 with grant number 261696.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Serža »

Ray píše:Taky jsem ještě narazil na simulátor blackoutu. Můžete vypnout skoro celou Evropu a mrknout na následný účet za škody ;) :

http://www.blackout-simulator.com/
jsi si jistej, že je to jen simulátor?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ray »

Sorry asi jsem měl dát to slovo "vypnout" do uvozovek :lol: Zkoušel jsem to ale v MS kraji, nic se nestalo ;) V celém MS kraji to jen tak pro info po prvních 48h dělalo cca 5 miliard Kč. Není to bůhví co, jen suchý text a data. Pouze pokud by to někoho fakt zajímalo.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Když si tak čtu tu závěrečnou zprávu z cvičení v Praze, nejsem moc nadšený.

- mobilní telefonní sítě jsou odepsané a nefunguje 112. Operátoři nemají žádný plán.
- nemocnice nemají záložní zdroje a nemají žádný plán.
- nepoteče vůbec voda (v Praze). Vodovody nemají žádný plán.
- nikdo nedrží žádné zásoby paliva do agregátů, i když ho mají.

Trochu jsem ztratil iluze - a to nebydlím v Praze.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ray »

Tak výstupy z toho mají. Záleží, jak se k tomu postavili a jaká opatření byla/budou přijata ke zlepšení stávajícího stavu. Nedělám si ale rovněž iluze. Když si vezmu, kolik stojí ty EC, které takové provozy potřebují a fakt, že se do takových investic v téhle ("přece bezpečné") době nikomu moc nechce, tak věřím, že pořádná reakce přijde teprve až se něco trochu víc pokadí (tak jako u všeho, taková je společnost). Snad to ale nebude zároveň ten šach mat, na kterej se tu všichni připravujem. Protože pak by byla Praha tím posledním místem v ČR, kde by člověk chtěl v takové situaci být.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Zrovna u těch vodovodů vidím jako kritické to rozhodnout se, jestli je lepší lidem poslat do trubek blbě vyčištěnou vodu, nebo raději žádnou a donutit je chodit k cisternám s čistou vodou. Protože udělat si v době blackoutu ještě nějakou epidemii, to asi není dobrý nápad. Tím spíš, že máme v republice štěstí, že nám z kohoutků teče pitná voda. V Neapoli mě varovali, že voda z kohoutku pitná není a nikdo ji nepije = nehrozí epidemie.

Taky mě v tom dokumentu zaujaly ty sirény: Je hezké, že sirény každou 1. středu v měsíci houkají, ale že nemají zálohu mě doteď nedošlo.....
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sauerkraut »

Dalsich pet hodin vypadku v pohode.

Asi pulka cinskych DCDC menicku jsou odpadky. Cinan na to napise 40V/20A, nebo 36V/12A a nejde z toho dostat vic, nez 0.8 respektive 0.6A at clovek krouti cudlikem proudoveho omezeni jak chce. Menice 36V/12A od jineho dodavatele bez problemu nabijely 24V olovene baterky proudem 7A, jenom se jim musely vymenit chladice za vetsi (ale tak do 4-5A by to podle me zvladly i s puvodnich chladicem).

Doporucuju vsechno kupovat rovnou dvakrat a od ruznych prodejcu.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od kregan »

V dnešním Právu
Přílohy
výpadek.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

Mno, to víme. Jenže kde není vůle, není cesta. Naprostá většina lidí nemá zásoby né proto, že vo tom nevědí, ale protože na to vyloženě serou protože "se to nestane", a budou na to srát do doby, než se to opravdu stane (co značný části kdejakejch poloteplejch metrosexuálů ze srdce přeju). Ve společnosti se zvyšuje podíl nadutejch oslů, kteří nikdy nic podobnýho nezažili a jsou přesvědčeni, že dnes se to přece stát nemůže protože jsme chytřejší než naši zastaralí předkové.

Před pár lety se nám trochu vznítila trafostanice a necelej den nešel proud; soused si přišel vypůjčit baterku (páč většina v paneláku nemá ani tu, natož blbý sirky a petrolejku). Po pár dnech mi ji vracel a ptám se jesli si koupil svou, né naco dyť už to spravili.
Před asi týdnem dělníci propíchli IPHčkem teplovod a půlka sídliště byla od 17 do 09 bez teplý vody - to bylo pištění že jak se voni maj vosprchovat a maj malý děti a jak si to vlastně představují nechat nás bez teplý vody (přitom venku vedro jak v africe), kráva blbá.
Včera nám bouře vytopila podjezd a dnes jsem celej den poslouchal jak je to hrozný že voni se nemohli dostat domů - ale já jsem psychopat protože se vozím Hlítkou a mě se ušklebují že žere dvacet na sto. Já marnej boj dávno vzdal a seru na všechny, já na 20cm vody nic hroznýho nepozoroval a když s tím má někdo problém tak proč si kurva kupuje handicapovaný auto který nesmí do louže. Mě na naftu taky nikdo z nich nepřispívá, tak ať si to každej vybojuje sám.
Atakdále atakdále, nebudu vás nudit stereotypníma historkama, nejspíš to většina z vás zná taky. Závěr z pozorování ale je, že neřešitelný problémy sou prostě neřešitelný.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

Tuhle story o baterce a spol. jsem už někde četl. Možná od tebe tady na Rozpadu, ale není to spíš taková ta urban story? :)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Serža »

jen co se těch baterek týče, tak bych si držel minimálně jednu na klasický žárovičky a monočlánky připojený kusem plechu ;-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

Lyster: no je možný že už jsem o tom tady někde psal, nechce se mi to hledat; jinak myslím že něco podobnýho se mi stalo několikrát, to je asi celkem standardní přístup obyvatelstva. A ten přepíchlej teplovod ti můžu vodfotit, jesli nevěříš :))

Serža: já na EMP nějak moc nevěřím (nevylučuju, ale spíš čekám scénář typu Srbsko/Ukrajina), ale plechovejch baterek bych tak pět vyhrabal - US fajfka na maskáčích, dvě klasický vojenský na monočlánky, dvě nebo tři starý MyDay na 2 nebo 3 buřty, nějakou na plochou baterku... když připočítám dvě MagLity (2 a 4 buřt) a ještě nějakou přehistorickou na asi louhový články, tak myslím že žádný další baterky nepotřebuju :)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od DeadMan »

Mám v podstatě stejnou zkušenost jako ty, ale musím říct, že lidé bydlící v RD jsou na tom trochu lépe, než vyloženě ti panelákoví.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ibex »

tak to se nenech vysmát - minulý měsíc nám ve vsi pokládali kabely ze sloupů do země a 3x v tom měsíci nešel celý den proud - od ca 7.00 do 18.00 - to bylo řevu, jak to a jaksi to můžou..... atd. Ale to je od věci.
Naši sousedi, co mají i malé hospodářství na to byli tak dobře připraveni, že jim manželka hřála na našem záložním plynovém dvouvařiči oběd. První výluku bych to ještě pochopil - prostě to prokoučovali. Ale voni se nepřipravili ani na zbývající 2 výluky a zase s vodpuštěním žrali celý den studené jídlo (včetně dvou dětí 2 a 4 roky..)!!
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od K4cer »

Statisticky máš asi pravdu, ale je to závislé od toho-kterýho jedince. Dnešní moderní trend stavět papírový domy bez sklepa, bez spíže, ale zato s elektrickým ovládáním všeho jest jasným příkladem. Prostě nám vymíraj generace který nějaký zásadnější problémy pamatují a potenciální nebezpečí jsou ochotni si připustit (tohle je zřejmě klíčovej problém a příčina stavu), a tím se i na něj více nebo méně připravit; naopak nám přibývá lidí kteří nikdy nic takového nezažili, nepřipouštějí si tu možnost, a proto ani neinvestují do příprav (a je jedno jestli jsou z města nebo z vesnice, jestli bydlí v paneláku nebo v RD - i když souhlasím že člověk který preferuje život v paneláku je (z principu věci, jednoduchost a míň starostí) náchylnější patřit do skupiny míň připravených - ale není to pravidlo. Já třeba v paneláku bydlím (protože na RD nemám peníze) a přesto se snažím mít alespoň základní věci pro případ nějakýho průseru; taky znám spoustu lidí co sice bydlí ve městě ale nejsou kytičky a nějakej menší průser je rozhodně nezaskočí, protože si prostě uměj poradit. Na druhý straně taky znám dost lidí bydlících na vesnici v RD, kteří bez wifiny a teska do týdne uhynou (paní nekoupí víc než kilo rýže najednou, protože voni chtějí čerstvý a nechce mít doma bordel).

Já v podstatě celej život žiju v souladu s heslem Buď připraven (přirozeně, protože mi přijde lepší mít vždy plán B a materiálně podloženej) a samozřejmě jsem s okolím absolvoval asi milion diskusí na toto téma. Taky se téměř denně setkávám s tím, že lidi nejsou připraveni na nic a pak jsou nuceni řešit věci kterým se dalo pohodlně předejít, takže těch historek by bylo na stovky; jenže jsou zpravidla na jedno kopyto a krom toho se to většině z vás asi děje taky, tak jsem nechtěl nudit. Ke mě si průběžně chodí někdo něco vypůjčit protože si neumí sám poradit, pak si to spraví a ve finále si tu věc zase nekoupí, protože jednak to má spravený, zadruhý ví kdo mu příště zase pomůže, a zatřetí je pro něj důležitější jet na dovolenou nebo si koupit nějakou cetku kterou budou sousedi obdivovat.

Pomoz člověku v nouzi a on si na tebe vzpomene, až bude opět v nouzi.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Ten článek je i tady. https://www.novinky.cz/ekonomika/475806 ... kocil.html

Hned v prvním odstavci je perla. Taky dělám v IT, ale tohle už je vrchol idiocie. Takovému člověku by stejně konzerva byla na nic. Ten by při jejím otevírání umřel na vykrvácení :D
Pokud se někdy něco stane, tak takový pojdou jako první, bo nebudou mít ani na to, aby si v krámě ty poslední potraviny vybojovali mezi zbytkem agresivnější populace.

A s lékama jsou chytrý. Jenže jak se předzásobit, když doktor beztak nepředepíše víc jak na 3 měsíce. A většinou se pro nový chodí tak 14 dní než dojdou ty původní.
„Doma nemám nic, jídlo či nákup si nechám, když něco potřebuji, donést zásilkovou službou,“ řekl Právu osmadvacetiletý IT technik Martin. „Všechno platím kartou, v peněžence mám leckdy jenom pár korun,“ dodal.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sauerkraut »

Serza: te baterce s zarovkou brzy dojdou baterky. Pokud jich doma nemas tisice. A to pokud vubec zarovka prezije EMP, protoze vlakenko je jemne a funguje jako antena.

Kdyz budu muset svitit bez polovodicu, tak holt dam 3 LiIONky do serie a pripojim zarovku z auta (5W z obrysovek, kontrolku, apod), nebo neco, co mi tu zbylo z doby pred-LEDkove (nejake kryptonove zarovky, ktere uz asi 15 let lezi v krabicce). Pajku mam na 12V odporovou a ta prezije spis, nez zarovky.

K4cer: nedokazat si uvarit v RD je fakt absurdni. Tech moznosti je. Muzu zatopit v krbu a do uhliku vrazit hrnec (bude spinavy). Muzu venku opect burty na otevrenem ohni. Nebo neco ogrilovat na mrizce z lednicky (kdo jste necetli Divoci a Zli od Kulhanka si tuhle referenci asi neuzijete). Topit se da libovolnym drevem, nebo jdou zapalit hadry s olejem (treba jedlym). Nakonec se da varit i nad propanbutanovym horakem, pripojit plotynku na menic od solarnich panelu, nebo na centralu. Nebo vzit parky na projizdku: http://punktopia.cz/teple-jidlo-na-cest ... a-obsluhu/.

Samozrejme to nebudu delat kvuli vypadku proudu, protoze si uvarim na plynovem sporaku, nebo na prenosnem propanbutanovem varici.

Predstava, ze vypadne proud a ja kvuli tomu budu zrat suchou ryzi, musi prijit absurdni komukoliv, kdo byl nekdy v zivote na vandru.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

Na Slunci roste ohromná skvrna, mohou přijít silnější erupce!

http://tn.nova.cz/clanek/na-slunci-rost ... rupce.html

Už jsem dával do fóra o sluneční aktivitě, ale myslím, že to patří i sem.
B-rdy
Příspěvky: 24
Registrován: 02.03.2017 23:28
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od B-rdy »

Lyster píše:Na Slunci roste ohromná skvrna, mohou přijít silnější erupce!

http://tn.nova.cz/clanek/na-slunci-rost ... rupce.html

Už jsem dával do fóra o sluneční aktivitě, ale myslím, že to patří i sem.
jen bych doplnil, i při případné silnější erupci bychom nemuseli mít strach o svá auta či elektroniku, leda tu která bude akorát v zásuvkách, ale předpokládám, že zrovna z nás má většina několikrát dimenzovanou přepěťovou ochranu.
Teď nevím jestli to říkal Kalina nebo někdo jemu podobný, že při erupci bude ohrožena pouze přenosová soustava, to protože záření, které propustí naše přirozená ochrana planety by měla sílu na indukování elektrického náboje pouze na přenosových soustavách, nikoli malých elektronikách, protože přenosové soustavy jsou z velké části nad zemí (přenos vysokého napětí), tudíž by nešla elektřina několik týdnů, ale na toto vše se připravují, no doufejme že snad dostatečně, abychom bez elektřiny nemuseli být měsíce. Pokud by erupce byla natolik silná, že by ohrozila i malou elektroniku, pravděpodobně by to mělo už takovou sílu, že by to ohrozilo člověka jako takového.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

B-rdy píše:...Pokud by erupce byla natolik silná, že by ohrozila i malou elektroniku, pravděpodobně by to mělo už takovou sílu, že by to ohrozilo člověka jako takového.
Hmm, to je pro mě novinka. Můžeš to nějak rozvést, nejlépe i s odkazy na vědecké pojednání? (A pls vynechat takové weby, které dokazují jak slunce plní naše srdce tajnou energií, láskou a vesmír nás potom moc moc miluje...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět