BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

gravedigger píše: 19.10.2021 13:36 Tohle je jedno z dilema, které jsme doma taky řešili. Co budeme dělat, až čtvrtý den nepůjde proud, my budeme sedět doma v teple u kamen a u plotu bude tlouct cizí zmrzlá rodinka z přilehlého města?
Pokud by situace zašla až tak daleko,...tak si do baráku nesmíš pustit nikoho. Je to nelidské, ale přijde jedna rodinka, pak druhá rodinka, a je jen otázka času kdy ti někdo vše co máš sebere. V lepším případě tě vyžene ven. V tom horším,.... si s tebou (s vámi) udělá co ho napadne.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigurd »

Skladacie panely nevidieť,1kW heronka pustená v pivnici na 2h dobitie aku(s výfukom do komína,alebo hadicou von) pri nejakej maskovacej hlučnejšej vonkajšej činnosti(chystanie paliva) nie je počuť...
Ale keď niekto prevádzkuje 3-6kW centrálu,aby mohol ohriať vodu na kúpanie,variť,a ešte chce ostať nepovšimnutý,tak to je chyba v uvažovaní spôsobená prílišnou civilizovanosťou.Pre bežné výpadky je to ok-mám centrálu a hotovo,môžu si ju kúpiť aj ostatní...
A čo sa týka susedov,tak v prípade chaosu,ak ste starí domáci a normálni tak ok,ak ste náplava,tak sa snažte čím skôr zapadnúť a byť potrební,ak ste všetci náplava tak vytvorte nejaký klan seberovných a navzájom potrebných,ak ste divní,izolovaní a nedajbože viditeľne majetnejší,tak si kúpte špagát...
Naposledy upravil(a) sigurd dne 19.10.2021 15:24, celkem upraveno 1 x.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

co o to, u nas na vsi ma centraly po nedavnem vypadku cca 18 hod skoro kazdej, takze problem s hladovym sousedem se moc neresi, ale hlavne nemam kolem moc blizko velke mesto .... mit hodne blizkych sousedu to vidim jako velky problem..
co se taky blackoutu v USA tak to byl problem technicke povahy, tj, porucha, u nas co bylo baly take porucha ale ted se obavam ze nastava blackout jaksi koncepcni, tj nejedna se o poruchu co jde jen tak opravit, ale o selhani rizeni, respektive energeticka nekoncepcnost :? to jen tak opravit snadno nejde...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Panely má na baráku hodně lidí. Jen zhruba 90% z nich není schopno ostrovního provozu.
Takže pokud se budete tvářit, že vám taky elektřina nejde, tak nic nehrozí.
Večer svítit baterkama a že máte nachlazenou lednici nikdo nepozná. Stejně tak jako z čeho si ty baterky nabíjíte.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Co máte furt s tou lednicí? To máte chladničky, ve které jsou věci na několik týdnů?
Drtivá většina vyžere ledničku za dva dny. Pak ještě mrazáky, ale tam je to naprostý nesmysl udržovat delší dobu takto neekonomicky v chodu. To je lepší to také vyžrat.
A udržovat v chodu elektrické topení centrálou je taktéž nesmysl. To je už lepší rovnou tím topit.
Stejně tak voda, lázeňská kamna na dřevo jsou efektivnější na vykoupání, než honit centrálou bojler.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Jenže většina lidí nemá jak doma topit benzínem/naftou a nemají lázeňská kamna, v tom je centrála krásně univerzální.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Když mám prostor na centrálu a její provoz, tak na lázeňská kamna nebo cokoliv podobného ten prostor mám 4x ...
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

cipis píše: 19.10.2021 16:13 Co máte furt s tou lednicí? To máte chladničky, ve které jsou věci na několik týdnů?
Drtivá většina vyžere ledničku za dva dny. Pak ještě mrazáky, ale tam je to naprostý nesmysl udržovat delší dobu takto neekonomicky v chodu. To je lepší to také vyžrat.
A udržovat v chodu elektrické topení centrálou je taktéž nesmysl. To je už lepší rovnou tím topit.
Stejně tak voda, lázeňská kamna na dřevo jsou efektivnější na vykoupání, než honit centrálou bojler.
Cipis,
co máš pořád s tou neekonomičností lednice? :rofl

Centrála je do RD fakt k prdu. Ostrovní FVE + lázeňská kamna jsou jednoznačně 1000x lepší:

9 měsíců v roce jsem s FVE plně soběstačnej, včetně oné lednice, horké vody, vaření a vůbec všeho. Vyprodukovat pomocí FVE 50kWh denně není žádný problém....problém spíše je, to vůbec spotřebovat.

Akorát na podzim to prostě člověk vypne a přehodí v hlavním rozvaděči velkou červenou páku směrem na ČEZ. Ale kdyby ČEZ vypadl, tak přesto v zimě dokážu pomocí své FVE vyrobit každý den několik kWh elektřiny zcela bez potřeby paliva.

PS: S tím vyžráním lednice jsi uhodil hřebíček na hlavičku - typicky to mám tak, že po příjezdu z obchodu ji naplním obsahem tašek, ale o dvě hodiny později už do sebe tlačím třetí jogurt + štangli salámu a týden mne pak bolí břicho. Takže ano, jsem pažravec :(
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

cipis píše: 19.10.2021 16:32 Když mám prostor na centrálu a její provoz, tak na lázeňská kamna nebo cokoliv podobného ten prostor mám 4x ...
Tak každý má priority jinde, já si klidně ohřeji vodu na kamnech. Navíc el centrálu občas použiji i bez krizí. A lednice určitě není špatná, zvlášť když člověk potřebuje skladovat třeba inzulín.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

Taky bych ledničku a mrazák nezatracoval.
Minimálně ne v případě krátkých BO, v rozsahu 1-3dny, což nás třeba právě čeká (?).

Potom udržet si ledničku a v klidu vše spotřebovat smysl dává.
Člověk bude mít možnost řešit proč to vzniklo a zařizovat bezpečí apod v případě, že by to mělo pokračovat a ne narychlo zavařovat/vyžírat lednici a mrazák.


Otázka je, co je více vidět a přitáhne pozornost.
Panely jsou vidět vždy, ale neprovokují tolik obyčejného občana jako hluk centrály.
Když se podaří centrálu opravdu odhlučnit a dobíjet z ní baterky třeba 1-2h denně a z toho pak živit ostatní věci, tak to je pak možná lepší.
Vždy záleží na situaci a jako ve všem, řešeních je vždy mnoho a pro každého funguje jiné.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Podle mě nezáleží na zdroji el. energie.
Největší pozornost přitáhne rozsvícený barák v úplně temném okolí. Proto jsem radil svítit baterkama, aby člověk splynul s davem.
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Ja uz mam par roli cerne folie. holt bude se zatemnovat, jako za valky...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Proc tak slozite? Porid si predokenni zaluzie s postrannimi ramecky, tam by svetlo nemelo unikat vubec. V zime to izoluje pred unikem tepla, v lete pred prehrivanim interieru a pri blackoutu pred sousedy.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

A co pohled z druhé strany?
Pokud by došlo k delšímu blackoutu, a došly vám zásoby (nebo jste žádné neměli) zdržovali by jste se v prázdném, zhaslém, tichém městě? Hledali by jste světlo, a doufali že vás někdo bez boje nakrmí? Co by jste dělali nemít nic? Šly by jste do vysoce riskantního střeleckého konfliktu kvůli vidině pár konzerv? (Asi bych neočekával že ten kdo po mě střílí je skvěle zásobený prepper, a že mi ten risk za to stojí)
Je tu spousta rad jak se na to připravit, ale co takhle zkusit poznat "nepřítele" který nemá nic. Vžít se do jeho situace. Jak by jste řešili kritický nedostatek?
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Možná to někde funguje, ale zatím všechny žaluzie, které jsem viděl, světlo pouštěly. Sice omezeně, ale ano. Na úplné zastínění jsou lepší předokenní rolety, ale mají jiné nevýhody.

Tazi:
Nemyslím, že by ti šlo o samotnou elektřinu, bez té se dá fungovat týdny. Ani o jídlo, toho jsou plné obchody, lednice, sklepy, spousta tukových zásob, tedy také pár týdnů v pohodě. Mnohem větší problém by byla voda, teplo a panika, případně následně průjmová onemocnění... Takže vyrabované obchody, sklepy, sklady, prázdné byty a hurá na všechny ty chaty a chalupy, kde se něco na topení najde a voda ze studny, studánky, potoka se alespoň převaří. Jinak nemusí být špatná nějaká drůbežárna - vejce a maso.
Naposledy upravil(a) mart0 dne 19.10.2021 21:30, celkem upraveno 1 x.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od BiSon »

Trochu OT: kdysi jsem resil zatemneni mistnosti tak, aby neslo zadne svetlo dovnitr. A zadna sranda to nebyla. Nakonec to skoncilo roletama (a ne kazdej typ byl pouzitelnej, tohle bylo z plastu a vicevrstve) ktery jezdily v zatesnenejch kolejnicich, musely mit presahy pres okno a dosedat tam jako kdyby do kapsy. Ďábel je skryt v detailu, takze svetlo pak prosvitalo mezi stenou a tou kapsou s vodici listou. Vyresit to slo, nakonec to fungovalo, ale nebylo to nic co bych chtel bezne doma. Jo, a slo o vnitrni instalaci, nevim jak by vydrzela povetrnostni vlivy.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Myslim, ze tech par direk v zaluziich, ktere by teoreticky mohly propoustet svetlo, dokaze vyresit kvalitni interierovy zaves :-) Stejne vetsina bytu neco takovyho ma (nejen zaclony), takze tohle "dvoji jisteni" je podle mne OK. Navic prakticke v beznem zivote.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@ Bison: fotokomora? :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Taky není od věci, mít doma v záloze slabší žárovky.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

mart0 píše: 19.10.2021 21:15 Možná to někde funguje, ale zatím všechny žaluzie, které jsem viděl, světlo pouštěly. Sice omezeně, ale ano. Na úplné zastínění jsou lepší předokenní rolety, ale mají jiné nevýhody.

Tazi:
Nemyslím, že by ti šlo o samotnou elektřinu, bez té se dá fungovat týdny. Ani o jídlo, toho jsou plné obchody, lednice, sklepy, spousta tukových zásob, tedy také pár týdnů v pohodě. Mnohem větší problém by byla voda, teplo a panika, případně následně průjmová onemocnění... Takže vyrabované obchody, sklepy, sklady, prázdné byty a hurá na všechny ty chaty a chalupy, kde se něco na topení najde a voda ze studny, studánky, potoka se alespoň převaří. Jinak nemusí být špatná nějaká drůbežárna - vejce a maso.
Přesně tak. Bandy rabujících jsou tedy kde? Kdo z vás by jste raboval, a vyhlížel světlo, nebo hluk elektrocentrály?
Odpovědět