BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Díky našim JE očekávám, že dodávky elektřiny proritním odběratelům budou obnoveny poměrně rychle, tzn infrastruktura pro distribuci plynu začne být zásobována elektřinou hodně rychle.
Nebude to platit jen pokud bude blackout výsledkem teoristického úroku na rozvodnou soustavu (výroba bude, ale nebude jak elektřinu přenést) nebo pokud bude blackout souviset s výpadkem dodávek plynu pro "plynové" elektrárny.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Montezuma »

U nás máme nastavený limit pro opuštění města 24 hodin. Pokud do té doby nedojde k nějakému informování veřejnosti či cokoliv, co by naznačovalo, že to za pár hodin skončí, balíme a jedeme z města.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Tazi píše: 23.09.2021 10:45 Jak dlouho bychom přežili bez elektřiny?
.
.
.
Z A Č Í N Á S T Ř E D O V Ě K !!!
Tak v tomto dokumentu je to celekm reálně ukázany jak by to při blackoutu vypadalo. Ale mám pocit, že už to tady kdysi bylo.
https://uloz.to/file/f74npBmt7/amerika- ... 5eFQqyLD==
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

Ještě bych dodal, že navzdory nepříliš dobrým energetickým vyhlídkám do budoucna si myslím, že blackout v ČR je díky (zatím) zdravému rozumu energetiků, a robustnosti naší přenosové soustavy málo pravděpodobný, Více pravděpodobné je, že se k nám blackout rozšíří z Německa, ale i v tomto smyslu se nějaká opatření na přenosové soustavě vybudovala.
Daleko více bych se tohoto scénáře obával jako obyvatel Rakouska, Německa, Maďarska, Švédska...Tyto státy zaznamenaly nemalé potíže už předešlou zimu, a teď to bude jen těžko lepší, zvlášť pokud se vyplní předpověď meteorologů, a zima bude chladnější.
Ale i když jsem v tomto pro tuto, a nejspíš i pro další zimu, docela optimista, tak přípravu rozhodně nezanedbávám.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

dracekvo píše: 23.09.2021 17:39
bivoj píše: 22.09.2021 15:26 Jen bacha na to, že na volnoběh auto prakticky nedobíjí!
To není tak úplně pravda. Auto na volnoběh musí umět odnapájet všechny světla, vyhřívání sedaček, skel, ventilátory atd. Nic z toho by samozřejmě zapnuté nebude...
To není tak úplně pravda. ;) Auto na volnoběh musí spolehlivě uživit management motoru, s určitou rezervou. Rozhodně NEMUSÍ umět na volnoběh uživit veškeré existující elektrické zařízení vozidla! Záleží jen na tom, jak je alternátor konstruován a kolik má na volnoběh přebytečného výkonu - tj. jak velká je ta rezerva. U valné většiny vozů střední a nižší třídy, když zapneš cokoliv trošku žroucího navíc už nestíhá a balanc se překlápí tak, že něco už musí táhnout akumulátor... U vozů vyšších tříd je alternátor více předimenzován s větším přebytkem rezervy (neboť v těchto autech je také daleko více elektrické výbavy než v nějaké socce), ale také s ním na volnoběh většinou točí nějaká V8 nebo V12 a nikoliv nějaký podviživený tříhrnek, který má na volnoběh problém umotat sám sebe. ;)

Jednoznačné řešení není - člověk musí vzít zátěžový ampérmetr s volitelnou proměnnou zátěží a voltmetr a změřit si, kolik mu alternátor dává v konkrétních otáčkách motoru. S mými zkušenostmi z expedic vím, že např. na pouhé dobíjení druhé baterie (dvojbateriový expediční systém) + napájení měniče s nějakou zátěží na volnoběh nezvládne skoro žádný vůz a musí se při tomto provozu zvednout otáčky motoru alespoň na cca 1300 - 1500 ot/min. A nebo s autem prostě jet.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

PeFi píše: 23.09.2021 18:23 Díky našim JE očekávám, že dodávky elektřiny proritním odběratelům budou obnoveny poměrně rychle,
Jak to bude s jaderkama, a jaké jsou možné příčiny a následky Blackoutu popsal Rozpadlík Josef ve své unikátní brožuře, a myslím že je ideální doba si ji znova prostudovat.

:arrow:
Blackout.pdf
(1.25 MiB) Staženo 179 x
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Kdo píšete, že byste zdrhali z města, to máte všichni nějaké venkovní domy nebo chaty? Osobně jsme na okraji menšího města, tak to neřeším, jen mě zaujalo, kolik lidí hodlá opustit domov.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Odhad je, že až 650 tis. nemovitostí slouží jako chaty a chalupy. Ať už takto přímo evidovaných staveb, nebo takto využívaných RD. (Mimochodem patří tam i část těch, které někteří označují za prázdné a nevyužívané. Na druhou stranu v některých chalupách se naopak bydlí celoročně.). A samozřejmě nejvíce chat a chalup bude na venkově a naopak nejčastěji je budou vlastnit lidé z největších měst, protože když na venkově bydlíš, tak nemáš důvod si nechávat volný dům po babičce, ale když bydlíš v Praze či Brně v paneláku, tak si jej častěji necháš. A ve větší nouzi se na chalupě sejde celá rodina z paneláků. Část lidí z měst pak v případě problémů odjede třeba k rodičům, nebo prarodičům do jejich venkovských domů.
Proto si nemyslím, že by lidé ve velkém pomrzli, ale k velkým ztrátám v průmyslu, poškození staveb mrazem, k rabování a problémům se zdravotní péčí by po pár dnech došlo.
Naposledy upravil(a) mart0 dne 23.09.2021 19:41, celkem upraveno 1 x.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

Zůstat ve městech by byl za pár dní docela velký problém. Proto je lepší cesta z města. Někdo má chatu, někdo chalupu, někdo by prostě jel k příbuzným, známým,... Většina lidí nějakou takovou možnost má. Těžko říct kolik nerozpadlíků by si to uvědomilo. Já bych mohl zůstat kde jsem, výpadek proudu by mě nijak závažně nepoškodil, a velké město mám za zády. Ale dcera bydlí s rodinou v centru Prahy. Každopádně děkuji za názory, jsem srozuměn s tím, že nejpozději druhý den po výpadku si je přivezu pro jistotu k sobě ;) .
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Po prostudování, byť i zatím jen letmém, té Josefovy příručky mi přijde toto vlákno skoro zbytečné.
On tam popsal všechno.
(Takového člověka bych chtěl mít poblíž a jako kamaráda. A to i časech klidných).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Někde jsem četl, že se dost firem chystá pořídit si přístup na satelitní internet od starlinku jakmile bude k dispozici. A pokud mají záložní zdroj (nově postavené strojírenské firmy ho mají jako zálohu pro administrativní část a komplet osvětlení a zabezpečení, ne pro výrobní stroje, firma kde pracuji ho má také) tak i v případě celoevropského blackoutu budou mít přístup na síť alespoň nějakou dobu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Já tomu nerozumím, tak jen takový laický dotaz:

Co žerou, čím se napajejí servery. Jistě data asi zůstanou zachována, ale myslím si, že bez energie nebudou dostupná a funkční.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Ve větších firmách, datových centrech, serverovnách nejsou dieselagregáty zase tak výjimečné. Ale bez dodávek paliva je to na chvíli.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Nevím jestli jsem pochopil správně otázku. Záložní zdroj je generátor na naftu a ta by taky po nějaké době došla. Není to příprava pro dlouhodobý blackout. A internet ze satelitu už dodá data odkudkoliv ze světa, pokud tam půjde elektřina, popřípadě i z místa zasaženého blackoutem pokud budou mít také záložní zdroj a záložní připojení k internetu přes starlink, později třeba přes oneweb a asi budou i další poskytovatelé.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maximus »

To Develop: Odhady mrtvych v Texasu jsou mezi 210 až 700 lidi. Maximalni minusova teplota byla - 19 a mam pocit, že vetsinou max - 12, vetsinou méně. Samotny blackout trval na většině uzemi jen nekolik dní.
Navic pomoc poskytla Federální vlada a prisla i pomoc ze zahraničí.
Odkud by nam prisla asi rychlá pomoc, pokud by elektrina vypadla v celé Evropě?

Muze prijit současně i masivní ledovka, ktera zborti i řadu vedení VVN (nedavno jsem viděl archivni zabery z takové velké kalamity z 70. či 80. let ČSSR).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Joe Azbest, ale odkud ta data ten satelit vezme když budou pozemní servery nefunkční?
Takže asi "slepá ulička"... s těmi satelity
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od steve_michalik »

Pokud někde na světě zůstanou funkční ground stations pro Starlink a v jejich okolí budou funkční internetové servery, tak se na ně dostaneš. I když nám klekne celá Evropa, tak se třeba připojíš na Americké / Asijské servery.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Proč by byly pozemní servery nefunkční?
Internet je decentralizovaná síť, není žádný hlavní server či servery. Trochu kritické jsou DNS servery, ale ty jsou rozmístěné po celém světě.
Bohatě stačí, když se nějak (ať už přes satelit nebo lokálně) propojí různé sítě. Kvůli komunikaci není potřeba facebook, ale stačí dedikované servery všelijakých kecálků (třeba jabber) apod. Takový server s uplinkem v pohodě ukrmí jeden blbý fotovoltaický panel, takže to několik hodin denně určitě pojede.

Jinak jsem celkem fascinován tím, jak všichni pryč z města ... Kam? Loni se v některých místech v přírodě nedalo ani hnout. Co tam chcete dělat? Nebo tím městem myslíte něco nad 100 tisíc obyvatel? Mně právě takové město okolo 10 tis. obyvatel přijde naopak ideální na zůstání a ne zdrhání. Obzvlášť v rodinném domě.
Solo_Kameň
Příspěvky: 59
Registrován: 27.02.2021 12:28
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Solo_Kameň »

Dnes nie je problém primitívny server zabezpečujúci nejakú jednoduchú komunikačnú službu(fórum/web/IM server) zostaviť z jedného Raspberry Pi, to by tiež mal jeden solárny panel v pohode zvládnuť. (toto nesmerujem na nikoho konkrétne, len pre predstavu, že internet naozaj nebude ohrozený)

Čo sa týka niečoho väčšieho ako napríklad plnohodnotný server alebo chladnička, tak tam je asi každému jasné, že bez dieselového/benzínového generátora sa to neobíde. A to ma privádza k jednej myšlienke. Je to hlučné. Napájali sme z toho koncentrátor kyslíka, keď sme mali celodenný výpadok elektriny a bolo to dosť počuť. V prípade dlhšie trvajúceho blackoutu mi to príde ako keby som na polovicu dediny zakričal "haló, aha čo mám". :shock: Smerujem tým, len k malej technickej poznámke, že pokiaľ to niekto chce používať v prípade dlhšej krízy, tak by mal dlhodobo budiť dojem, že zlodejov zo svojho pozemku nepúšťa živých. :devil
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

Hmm, me se libi, ze jsme na rozpadlickem serveru, kazdy druhy je tu pripraven na treti svetovou a jak nastane sebemensi problem, tak by hned zdrhal z mesta na chalupu.

Tak proc v tech mestech teda bydlite? Kvuli dojizdeni do prace? Nemelo by soucasti rozpadlicke strategie byt i to, ze si clovek zaridi takovou praci, aby v tom meste zit vubec nemusel?

Uz vidim, jak rodina z panelaku bude celou zimu prezivat evropsky blackout na sve miniaturni nezateplene chate, kde ma tak tri marmelady, kanystr benzinu do sekacky a pro vodu se chodi k potoku.

Jinymi slovy, pokud se nejedna o vyborne zasobenou lokaci, uzpusobenou pro pohodlne celorocni obyvani, tak tam bude mit rodinka zivotnost vicemene stejnou jako v tom panelaku.

A pokud se o vyborne zasobenou a k zivotu uzpusobenou lokaci jedna, tak mi zase nedava smysl to tam nechavat cely rok opustene jen proto, aby pri bugoutu clovek zjistil, ze se mu tam uz stihnul nasackovat nekdo rychlejsi a lip vyzbrojenej.
Odpovědět