BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

Hmm, v ČSOB měli takový maličký blackoutek a už jim nic nejede přes tři hodiny, nelze platit kartami atp...

Viz: https://www.penize.cz/osobni-ucty/42965 ... ty-ani-sms
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

No jo, saníček, je asi háklivej.
A nečte pozorně, jinak by si všiml, že jsem mluvil o chladničce a ne o čerpadlu.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Bill Masen »

Andy Glock píše: 21.10.2021 12:14...Spíš tady lidi popudily tvé arogantní přízpěvky typu "já jsem někdo,... jste jen teoretici,..
Na tohle si sunni-X vzpomeň, až budeš psát další příspěvek. Nebo raději ještě před tím.
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

"Teoretismu" se nikdy nepovedlo vyhnout ani v profesionalnich podminkach, jako treba armada. Britska namorni pechota nacvicovala utok tak ze se odehraval za par minut, temer v poklusu. V realu na Falklandach se del plizenim, i nekolik hodin, vojak pri nem spotreboval vsechnu svou munici, nejednou si vypomahali i naboji zabitych Argentincu, puvodni zamer se musel i nekolik krat preorganizovat...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Absolutní, stupidní OT!!!
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Proba »

Němci i jiní stoupenci boje s klimatickou změnou v EU mají trauma mimo jiné z uhlí. A boj s CO2 má proto kvůli nestabilitě OZE zachránit zemní plyn. Je sice bezmála stejně emisní jako uhlí, ovšem v situaci, kdy Němci omezují uhelné zdroje a letos zastaví tři a v příštím roce poslední tři funkční jaderné reaktory (celkem 9 GW), už jim plyn prostě zbývá jako poslední zdroj nouzové záchrany. Přitom německý strach z blackoutu oprávněně roste a 9. října se už v Bonnu oficiálně cvičilo, jak tyto ještě nedávno nepředstavitelné situace zvládnout.


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kome ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

To je naprosto neuvěřitelné, jak Němci s nadšením a písní na rtech už po několikáté vedou celou Evropu vstříc zkáze, a nenechají si to vymluvit. Kéž by se po dalším průseru Německo rozpadlo na menší státy s minimálním vlivem na zbytek Evropy. Pro začátek by stačilo, kdyby se urvalo Bavorsko za účelem ochrany své ekonomiky a průmyslu.
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Sice OT, ale poznamenam, ze byl jeden jasnozrivy americky politik co takto chtel usporadat Nemecko po valce, rozdelit ho na deinustrializovane rolnicke zony, zatopit doly na suroviny, atd. https://cs.wikipedia.org/wiki/Morgentha ... _pl%C3%A1n Nakonec i Thacherova v 1989 vydesene telefonovala Gorbacovovi at nedovoli spojeni NDR a SRN, at pouzije i armadu... Take vedela co prijde.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

K omezení měla sloužit i Státní smlouva o obnovení nezávislého a demokratického Rakouska, která zakazuje politické nebo hospodářské sjednocení Rakouska a Německa, ať by bylo v kterékoli formě. A přitom k tomu zase směřuje ve formě EU.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Cep »

Jak jsem onehdy slyšel: "Němci nedělají malé chyby" :-)
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Elishka »

Mám na vás zkušenější a znalejší dotaz. Při vichru minulý týden jsem měla výpadek proudu. Což není překvapivé, stává se. Ale krom elektřiny nešel ani internet (data) a překvapivě ani telefonní signál. Dřív se to nestávalo, minimálně telefonní signál byl vždy ok. Čím to? Moje velmi laické vysvětlení je, že je hustší síť vysílačů, ale zdaleka ne každý je zálohován generátory. Další překvapivá věc je, že v mé obci při výpadku elektřiny neteče ani voda. V prvním patře rodinného domu vůbec, v přízemí čůrkem. A to 500 m vzdušnou čarou od vodojemu po rovince.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Všechny služby které jsi vyjmenovala, potřebují k provozu elektrický proud. Předpokládám, že vodojem bude též závislý na el. čerpadlech. Pokud jde o internet, vysílače rovněž. Prostě blackout.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

Elishka píše: 25.10.2021 22:29 Mám na vás zkušenější a znalejší dotaz. Při vichru minulý týden jsem měla výpadek proudu. Což není překvapivé, stává se. Ale krom elektřiny nešel ani internet (data) a překvapivě ani telefonní signál. Dřív se to nestávalo, minimálně telefonní signál byl vždy ok. Čím to? Moje velmi laické vysvětlení je, že je hustší síť vysílačů, ale zdaleka ne každý je zálohován generátory. Další překvapivá věc je, že v mé obci při výpadku elektřiny neteče ani voda. V prvním patře rodinného domu vůbec, v přízemí čůrkem. A to 500 m vzdušnou čarou od vodojemu po rovince.
Pokud vím, tak mobilní BTSky jsou typicky zálohovány lithiovými bateriemi, spíše než generátory. Stojí-li BTSka samostatně někde v poli, ve formě unimobuňky a vlastního stožáru, je předpoklad, že bude mít baterie větší. Některé tyto BTSky mívají i pár solárních panelů.

Je-li BTSka namontovaná na již stojící stavbě, často právě na vodojemu, pak má baterky mnohem menší.

Co se týče internetů přes "vesnickou wifi", tak tam většinou není u AP-ček záloha vůbec žádná, v lepším případě je tam obyčejná UPSka s olověnýma baterkama, která vydrží tak dvě hodiny a pak konec.

Pokud jde o vodovody, ačkoliv je v obci vodojem, vždycky jsou u něj i nějaká čerpadla. Jednak jako součást úpravny vody, druhnak k udržování vyššího tlaku v potrubí. I vysoké vodojemy schopné pracovat gravitačně, by po pár dnech bez elektřiny přestaly fungovat, protože čerpadla tam slouží k průběžnému doplňování obsahu z vrtu.
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Elishka »

Trochu se ztrácím v pojmech. Nevím, co je BTS :D Vysílač stojí hned vedle města, na vodojemu podle mě nic není. Je to klasický vysílač/rozhledna v jednom (primárně vysílač, postavilo O2). Ale já mám t-mobile a teď mi došlo, že nevím, odkud vlastně chytám signál, zda je taky na O2 vysílači. Že nešla wifi, to chápu, já mluvila o mobilním internetu. Normálně je tu stabilní 4G, teď nebyl žádný, prostě datový přenos nula. Klasický telefonní signál kolísal od nulového ke slabému, přirovnala bych to k šumavě před 15 lety :D
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

BTS je právě ten vysílač mobilního signálu.

Pokud BTSku postavilo O2, společně s rozhlednou, tak bude mít u paty budku velikosti chatky, kde záložní baterky jsou. Jedna BTSka může být sdílená i více operátory, takže i ten druhý může vysílat ze stejného místa.

A ještě: Při poruchách je ale celkem normální, že vysílač přestane poskytovat energeticky náročnější služby typu 4G/LTE a snaží se uchovat co nejdéle možnost základního GSM volání + pomalých dat EDGE. Klidně se tedy mohlo stát, že tři BTSky pořádnou zálohu neměly, a ta jediná co zůstala nejdýl byla kousek dál a navíc poskytovala primárně jen to GSM volání.

U nás se myslím takto chová Vodafone. Normálně poskytuje LTE, ale jakmile vypadne proud, tak za pár minut už jde jen volání.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Serža »

Elishka píše: 25.10.2021 23:05 Trochu se ztrácím v pojmech. Nevím, co je BTS :D Vysílač stojí hned vedle města, na vodojemu podle mě nic není. Je to klasický vysílač/rozhledna v jednom (primárně vysílač, postavilo O2). Ale já mám t-mobile a teď mi došlo, že nevím, odkud vlastně chytám signál, zda je taky na O2 vysílači. Že nešla wifi, to chápu, já mluvila o mobilním internetu. Normálně je tu stabilní 4G, teď nebyl žádný, prostě datový přenos nula. Klasický telefonní signál kolísal od nulového ke slabému, přirovnala bych to k šumavě před 15 lety :D
https://cs.wikipedia.org/wiki/Syst%C3%A ... Dch_stanic
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pola ... omaci_lisv

O vikendu by v CR mela byt videt polarni zare :shock:

Tak sup sup elektroniku do plechovych krabic, nabit powebanky etc...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Může se za plechovou krabici považovat i auto? Když je prosklené.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Jj, dal jsem to před chvílí do vlánka "Sledování sluneční aktivity". Maximum sluneční aktivity v rámci současného slunečního cyklu se očekává v roce 2025, až to bude myslím nářez. Řekl bych, že ta big erupce ze včerejška co k nám nyní dorazí, trochu rozhodí satelity, možná lokální vápadky internetu, komunikace, navigace. Ale blackout neočekávám. Zatím je toto "jen" větší sluneční pšouk, ty pořádné nás teprve čekají...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@Rafael: pokud to neni Trabant... :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět