BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miselito »

Ahojte,
a nieco spolahlive, cenovo menej narocne ako Honda by ste vedeli odporucit? Na chalupu, v podstate aby to utiahlo chladnicku, teda najdolezitejsiu vec.
dakujem
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

Dnes jsem mel malej pokec s panem co zazil blackout v usa cca 3 dny bez elektriky blizko aglomerace cca 700 tis. Bylo to v letnich mesicich, el padla vlivem poruchy v patek,
- nulove informace co se deje a jak dloho to bude
- nic neslo, nakupaky zavrene, cerpacky zavrene, fronty aut u benzinek atd..
- mohutna grilovacka vsude jde to slo, mrazaky tam maj narvave vsichni a tak se plnily kontejnery potravinama, mesto to stacilo odvazet a tak problem nebyl
- v nedeli uz bylo nasr.. vsude, bezpecne byly jen chodniky s asfaltem
- mel zasoby a tak pro nej ty 3 dny byly bez problemu..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

pro Miselito. Mam Hechta , v podstate kopie Hondy. https://cz.hecht.cz/invertorovy-jednofa ... ht-ig-2201
v okoli jsou jeste tri u znamejch a kamaradu. O problemech nevim. Nalejes olej a benzin a na druhe zatazeni bezi.
220 V, 12v stejnosmer bez regulace, 2 x USB, hezky je to volba ECO, snizi otacky a ztichne. Jen pro mensi vykony ale i tak to dost utahne. Jen si fakt dejte pozor na benzin skladovat s 95 NATURALEM je problem pro vse vcetne HONDY. Ja pouzivam pouze Vervu 100okt.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Proba »

miselito:
Při výpadku elektriny v zimně je lednička poslední věc co řeším. Vytahám potraviny a naskládam je do řeznických beden s deklem a nechám to za dveřma v předsíní a nebo to dám ven, podle toho jaká bude zrovna kde teplota. Přes zimu málokdy vyleze přes den teplota nad 10 stupňů. takže uchování potravin by neměl být problém. Moje máma běžně vánoční cukroví dávala ven protože se nevlezlo do malé ledničky. Bez problému vydrželo do konce ledna.
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigurd »

Ja mám 4 izbový byt v strede zatepleného paneláka,a radiátory mám celoročne zavreté-stíhajú to vykúriť stúpačky a susedia.Ale viem,že keby sa prestalo v zime kúriť a vonku -10st,tak do týždňa premrzne celý panelák pod nulu. Bazálny tepelný výkon človeka je 60-100W podľa metabolizmu,kondície a stravy,a to je na temperovanie tej nadzemnej masy betónu málo.Iný prípad je prízemný(najlepšie podpivničený)dom,chata-tam to zospodu ohrieva zem.Na chalupe(630m nv) mám v najteplejšej pivnici minimálny teplomer,a najnižšia dosiahnutá teplota za posledných 18 rokov bola 4,3st.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Proba »

Viktor:
to je pěkný, moc pěkný. Ještě dotaz, já myslel že 4takt běží čistě na benzín a ne mix benzín olej.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Olej je tam na mazání ... Extra samozřejmě.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

jj Cipis, vsechny tyhle veci se dodavaj jako " suche" tj bez provoznich naplni. Bez oleje to ani nenastartujes protoze snad vsechny maji hlidani hladiny oleje, coz v pripade jeho nedostatku blokuje start. Je pro to jednoduchy duvod. Odvetrani karteru ( klikove skrine motoru ) je jako u vsech 4 taktu vyvedeno do sani karburatoru. Kdyz to blbe naklonite tak ojel vytece na vzduchovy filtr a v lepsim pripade to pak huli jak darebna kamna. V horsim, pokud je majitel debil, to jde rovnou do servisu. Takze do nove centraly je nutne nalejt prislusne mnozstvi prislusneho oleje.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Jen nevim proc je temer nemozne koupit malou centralu ktera ma nastavec na vyfuk pro pripojeni hadice. Asi se vyrobci brani takto debilum co by to bez rozmuslu pousteli doma. Ale je to velka nevyhoda, i kdyz kutil si umi sam takovy nastavec navarit.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

mart0 píše: 18.10.2021 17:02 Jaké panely jsi kupoval?
Jsou to tyto: https://dum.bazos.cz/inzerat/143100911/ ... -450wp.php ale včera ještě za 4500kČ
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

Honda hadici na výfuk prodává
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Prodloužení výfuku většina prodejců zakazuje, protože tak jak jde výkon motoru zvýšit laděným výfukem, tak je možné špatně provedeným prodloužením výfuku výkon motoru značně snížit (zejména u slabých motorů malých elektrocentrál). Pokud to nabízí přímo výrobce centrály tak to bude v pořádku.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

viktor píše: 18.10.2021 21:29 Dnes jsem mel malej pokec s panem co zazil blackout v usa cca 3 dny bez elektriky blizko aglomerace cca 700 tis.
Tak to přesně odpovídá tomu co je vidět v dokumentu "Amerika bez proudu" včetně toho grilování. Doporučuji zhlédnout, ke stažení na Ulož to
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

Přílohy
73048.jpg
73048.jpg (44.92 KiB) Zobrazeno 1731 x
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Umístit generátor do budovy je je naprosté šílenství. :?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Centrály budou v suterénu v utěsněné mistnosti pod schodama. Odvod vzduchu trubkou 110mm s ventilátorem mezaxial a přívod čerstvého také trubka 110mm. Trubka bude uvnitř dvakrát zalomená z důvodu utlumení hluku. Ještě uvažuji o vylepení vnitřku trubky nějakou tlunící vrstvou. Proč ne v budově?
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Pridej tam jeste pro jistotu snimac CO, radeji zdvojeny treba jen levny https://www.alza.cz/evolveo-defender-d5 ... 235560.htm a pokud je to vestavene tak jak rikas, nemuze byt zasadni problem.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Spaliny, spotřeba vzduchu pro motor… Je to zbytečné riziko.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Určité riziko to je, ale jinam to nemám kam dát. Na půdě je v létě vedro, na terase by to bylo slyšet na kilometr. Mezaxial prožene 0,05-0,06 m3/s, to bude muset stačit. A navíc dodělávám instalaci přepínání sítí, všechno jsem zasekal, nechci nikde dráty na povrchu a i z tohoto pohledu to bylo nejvhodnější místo. Tak za měsíc to otestuju a napíšu jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sunny-x »

Přidám mou zkušenost.

Když byl u nás jednodenní výpadek (den+noc cca 30 hod), tak jsem večer přepnul dům na centrálu (3,6kW) co mám v garáži pro tyto účely. Déku výpadku nikdo neznal....

Musel jsem pro rodinu: načerpat vodu do expanzní nádoby, ohřát vodu pro sprchování alespoň na 40°C (žena+malé děti), namrazit ledničku (více toho nepotřebujeme).

Centrála jela cca 1,5h. Měl jsem ji postavenou v prostředku garáže (výfuk směrem vrata) a sekční garážová vrata byla otevřena do poloviny. Pokud byla méně, tak se v garáži extrémně hromadily zplodiny (garáž používám i jako dílnu).

A teď ta zkušenost k nezaplacení: Během "blackoutu" bylo všude ABSOLUTNÍ TICHO a moje nastartovaná centrála v garáži s pootevřenými vraty byla slyšet min na 300m (prošel jsem si okolí, abych to osobně zjistil). Když jsem garážová vrata úplně zavřel, tak se dosah hluku snížil na 150m (nešlo provozovat dlouho, centrála by se udusila).

I po dvou dnech mi ještě sousedi ze vzdáleného okolí říkali, že viděli jak svítíme v koupelně a slyšeli hluk z centrály.

Osobně si nedovedu představit utlumit centrálu natolik, aby při blackoutu během ABSOLUTNÍHO TICHA nikdo nevěděl, že ji máte a provozujete (pokud tedy nebydlíte na samotě a nejbližší soused je alespoň 0,5km daleko). Bohužel to ticho je skoro až strašidelné :x
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Odpovědět