BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

A máš to doma, zkušenosti?
Jde mi jen o to, jestli to dává těch 5V a něco to neodpálí :)
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

eotto: která ti dorazí kdoví kdy, já už na tyhle moduly a ostatní čekám cca 3 měsíce ;)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Cep »

Devlop: díky. Zkusím se tím probrat.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od eotto »

Trvá to, a podle sledování zásilek to většinou trčí na celnici u nás klidně i přes měsíc. A pak přijde sdružená zásilka pěti, sedmi balíčků. Ano a trvá to i přes tři měsíce :(. Ale pak té radosti a těch serepetiček na bastlení.
"Mors certa hora incerta"
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Maximus píše: 19.09.2021 20:00 Zasoby baterii do svitilen a petroleje do petrolejek jsou jasné.
Jakou bys doporučil petrolejku? A zkoušel jsi, jaká je spotřeba petroleje?

děkuji
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od tajfun »

Mrkni na Feuerhand baby special
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Já mám FEUERHAND Baby Special 276 Eternity a Mars EAGLE se zrcadlem. Spotřebu oleje jsem neměřil, záleží na tom, jak moc světla z toho chceš. Ta s tím zrcadlem je dobrá v tom, že světlo z ní je díky odrazu větší, nevýhoda v tom, že je křehká a nemůžeš s ní nakládat tak, jako s tou od FEUERHAND, takže používat spíše jako stacionární. Každopádně kromě petrlolejky zásoby oleje a knoty.
EDIT: tajfun byl rychlejší, jako tajfun :)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Cep »

Ještě starou Mevu (864 ? )
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Ta Feuerhand vypadá dobře, díky kluci. Na spotřebu jsem se ptal, abych věděl, jak moc se předzásobit petrolejem.

Narazil jsem na informaci, že by měla lampa žrát cca 17 ml/h, což mi připadá ok.
https://www.bushcraftshop.cz/lampa-petr ... 5-cm-zink/

Co jsem se nedočetl, jak dlouho cca vydrží knot?
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Spotřebu u těchto lamp (Meva 864, 865 či FEUERHAND Baby Special 276) počítej tak 60 hodin na litr petroleje. Upřednostnil bych odolnost a nekoupil žádnou se zrcadlem, takže z nových FEUERHAND Baby Special 276. Pokud bys chtěl opravdu hodně světla a nezáleží ti na penězích, tak PETROMAX HK 500, ale to je pak o mnohonásobné spotřebě.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

Ochrana zařízaní na výstupu spínaného zdroje

S pojistkou nic nezmůžete, pokud zdroj není řádově předimenzovaný, měnič nic moc víc nedá a pojistka nereaguje hned ale až třeba za půlhodinu. Tudíž zdroj musíme přetížit až tak, aby ho vypnula jeho vnitřní ochrana (nebo aby raději shořel místo napájeného zařízení). Paralelně, tedy k + a - zdroje připojte co nejblíž jeho vývodům toto v pořadí (pokud je výstup cca do 15V, pak bych to raději řešil s tyristorem):

- 1..10nF keramický kondenzátor
- 100nF keramický kondenzátor nebo i 3 (tj ne 330nF, ale 3x 100nF)
- zenerovu diodu pro výkon 1W, je označená proužkem, ten k +. Napětí volte min o 5-10% vyšší, než jaký je výstup, pr 5V pak si kupte 5,6V.
- 470uF elektrolytický kondenzátor minimálně na 2x větší napětí, než jaké budete provozovat

Zenerova dioda unese jednak mnohem větší přetížení než myslíte a když se upeče, tak se zkratuje. Pozor, může dojít až k jejímu odpájení, tak ji připojte prostě spolehlivě. Zatímco keramiku si můžete dovolit v SMD provedení velikosti 0805 a dát ji přímo do modulu na výstup zdroje, tak diodu jedině vývodovou a pořádně zašmodrchat drátky - v plošňáku 2 dírky na tu smyčku.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dR94HWVa »

Včera jsem dovezl další úlovek. Za dva tisíce od nedalekých SDH, to by byl hřích jí nevzít. Vyměním to za tu velkou 6 kVA. Tahle má jen jeden válec, ale jinak je konstrukčně podobná. Technické podrobnosti jsou tady: https://www.valka.cz/CZK-EC-3-kVA-elekt ... kVA-t70701
Přílohy
CZK-EC-3-kVA
CZK-EC-3-kVA
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od kuny »

Toto asi väčšina z vás pozná, ale pre istotu kto nechce prepovať s petrolejkami, tak v núdzi na svietenie sa dá použiť aj hocijaký tuk/olej (masť, kuchynský olej, motorový olej - čierny použitý dosť čmudí). Ako knôt používam práchnovec kopytovitý (troudnatec kopytovitý). 400g konzerva plná tuku mi potom vydrží horieť celú noc. Jasné, že záleží od veľkosti vyrezaného knôtu.

Na ochranu zdroja sa potom dá využiť aj výkonejší varistor alebo rýchlejší transil (BZW15), od 75V aj bleskoistka (CG75V), ktorá berie už slušný výkon.
Přílohy
survivalova sviecka.jpg
survivalova sviecka 2.jpg
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Já zatím centrálu nemám.
Jediné co mám, tak je měnič, který bych připojil na auto. Ono na volnoběh má spotřebu téměř totožnou jak centrála. To kdyby bylo nejhůř.
Pro krátkodobější výpadek mám 150Ah olověnou baterku napojenou na 40Wp solár, který jí udržuje.

Ale jsem větší optimista jak maximus. Nějaké větší výpadky tuto zimu neočekávám.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Quido »

Karlos píše: 01.10.2012 8:22 5 dní? Pokud tedy nepujde proud v cele CR...
Díky, tohle jsem hledal. Je vidět, že se vyplatí procházet pořádně celé téma od začátku a neptat se na dotazy, které již byly odpovězeny dříve.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

Pokud by k Blackoutu došlo v zimě, tak kromě výpadku internetu a televize bych to pomalu ani nepoznal :D .
Žádnou opravdu důležitou "věc" bych doma nahrazovat ničím nepotřeboval ;) .
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

dracekvo píše: 22.09.2021 10:56 ...Jediné co mám, tak je měnič, který bych připojil na auto. Ono na volnoběh má spotřebu téměř totožnou jak centrála...
Jen bacha na to, že na volnoběh auto prakticky nedobíjí! (resp je to tak tak balanc s oběrem samotného managementu motoru - vstřikování, čerpadlo, zapalování, palubní pc ap...). Aby alternátor něco rozumně dával navíc (a zvlášť při větší zátěži - tj. připojení měniče a nějakých spotřebičů), je třeba zvednout otáčky motoru na cca 1500 ot/min.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ivana »

kuny píše: 22.09.2021 8:30 Ako knôt používam práchnovec kopytovitý (troudnatec kopytovitý).
Jak to připravuješ? Nějak to rozklepáváš nebo jen nařežeš na proužky?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

není lepší si nakoupit hotové knoty do zásoby? Zas tak moc to nestojí.
https://www.petrolejovalampa.cz/154-knoty
add troudnatec, tak tady návod od Krakena https://www.youtube.com/watch?v=lJPOGnQsa2s&t=424s
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ulfhednar »

bivoj píše: 22.09.2021 15:26
dracekvo píše: 22.09.2021 10:56 ...Jediné co mám, tak je měnič, který bych připojil na auto. Ono na volnoběh má spotřebu téměř totožnou jak centrála...
Jen bacha na to, že na volnoběh auto prakticky nedobíjí! (resp je to tak tak balanc s oběrem samotného managementu motoru - vstřikování, čerpadlo, zapalování, palubní pc ap...). Aby alternátor něco rozumně dával navíc (a zvlášť při větší zátěži - tj. připojení měniče a nějakých spotřebičů), je třeba zvednout otáčky motoru na cca 1500 ot/min.
U aut se startstopem nebude dobíjet VŮBEC, pokud nabití aku neklesne pod (dost nízkou) hranici. A ani přidání plynu tomu nepomůže.
Je to debilita, která se jmenuje inteligentní dobíjení a je povinná díky podobné inteligentní EU.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět