BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Montezuma »

Pocházím z oblasti, kde zhruba jednou dvakrát do roka nejde elektřina několik hodin po větší bouřce nebo vichřici. Po orkánu Kyril nám nešla tři dny.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Fabulous píše: 20.10.2021 11:52 Energetický plán B je doma. Tichá, komfortní, s elektrostartem, tj. připojitelná do systému domácího autostartu.

A cena za vyrobenou kW se pomalu přibližuje normálním tarifům :)

99193EAF-3C7A-455A-9BCB-F62EAC454AF2.jpeg
Kam ji umístíš? K umístění v domě jsi měl výhrady. Nedovedu si představit kam to dát jinam (snad jedině terasa v patře nebo na střeše). Já už ji mám taky doma, ještě kabel a můžu testovat, ale ruce se mi kroutí když mám v eshopu kliknout na koupit.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

V tuto chvíli je uložená ve firmě. V případě potřeby bude v přístavku u domu. Je slušně tichá, v zásadě přes dvoje dveře už není slyšet. Výhodou je, že mi utáhne i tepelné čerpadlo, takže krátkodobě si celkem komfortně zatopím.

A ještě bych dodal, že jsem z ní nadšený :)
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

dracekvo píše: 20.10.2021 13:43 Není pravda. I tady v ČR jsou místa, kde po nějaké smršťi nejde proud třeba 3 dni.
Jenže to není blackout ;) . To je lokální výpadek proudu, a je jedno jestli 3.dny, nebo 3.měsíce.
Blackout u nás nikdy nebyl, tak to nikdo nezná :( .
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od xgordon »

Analyza z DE co sa moze stat pri blackoute.
petermann-etal-2011-141.pdf
(2.29 MiB) Staženo 123 x
Urcite to nebude tak, ze po 3 dnovom blackoute naskoci internet a pojdeme si nakupit do obchodu nove zasoby. Ten blackout moze byt len zaciatok dlhodobej krizy.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Fabulous píše: 20.10.2021 14:40 V tuto chvíli je uložená ve firmě. V případě potřeby bude v přístavku u domu. Je slušně tichá, v zásadě přes dvoje dveře už není slyšet. Výhodou je, že mi utáhne i tepelné čerpadlo, takže krátkodobě si celkem komfortně zatopím.

A ještě bych dodal, že jsem z ní nadšený :)
Jsou to krásny stroje. Nadšený jsem taky, ale byl bych rád kdybych je nikdy nepotřeboval.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

Andy Glock píše: 20.10.2021 16:07
dracekvo píše: 20.10.2021 13:43 Není pravda. I tady v ČR jsou místa, kde po nějaké smršťi nejde proud třeba 3 dni.
Jenže to není blackout ;) . To je lokální výpadek proudu, a je jedno jestli 3.dny, nebo 3.měsíce.
Blackout u nás nikdy nebyl, tak to nikdo nezná :( .
Ano je to tak.
U nás se často říká "blackout", ale ve skutečnosti tím člověk myslí lokální výpadek proudu v okrese, v obci, nebo dokonce jen to, že si někdo způsobil "blackout" ve svým vlastním baráku, když nechal přerůst smrk tak, že mu ho vítr hodil na elektrické vedení.

Skutečný blackout není o tom, že někde spadl stožár vysokého napětí, ale o tom, že došlo k události u které byly odstaveny turbíny v elektrárnách, přestala fungovat velká část rozvodné sítě a po opravě se bude "startovat do tmy".

Takže ani ta událost kdy v Praze na Chodově vybouchla rozvodna a půlka města byla bez proudu nebyl skutečný blackout.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

To je jasné že blackout bude jen začátek dlouhodobé krize. Jednak bude trvat než se rozběhnou zásobovací řetězce a trasy, a i třídenní blackout může mít devastující vliv na živočišnou a rostlinnou výrobu. Při silných mrazech půjde do háje vše, co je závislé na vytápěných prostorách. Skleníky, drůbežárny, odchov selat,.... Sklady některých druhů potravin jsou také temperovány na určitou teplotu, případně jsou použity technologie vyžadující elektřinu (sklady s nízkou hladinou kyslíku), a tak dále.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Tak zase tohle mají ti, co to provozují, pojištěné. A snad si platí chytré lidi, co jim to obhospodařují.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

U nás mají jezedáci velkou centrálu. Dříve měli valníkovku z motorem z tatry. Teď to vyměnili za stabilní od CAT.
Slouží to na provoz chlazení a dojení mléka. V létě i na provoz sušky obilí.
Teď už jsou výpadky u nás málo. Ale dříve se to docela používalo.
Ještě dříve, když jsem byl malý, tak se dojící systém při výpadku proudu napojoval na výstupní hřídel z traktoru.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

sunny-x píše: 20.10.2021 12:18 to Cipis:
...Abych nechal 3 a 6 leté dítě po tmě se mýt, když mám centrálu a výpadek je "krátkodobý" = svět je v pořádku, tak nejsem idiot...
Tříleté dítě jsem vzal poprvé na týden pod stan k řece bez elektřiny a bez umýváren. Mytí přes den ve studené řece, večer s baterkou a ohněm. Děti naopak budou mít mytí při svíčkách jako dobrodružný zážitek. V pohodě to zvládnou, to je spíše o přecitlivělosti rodičů.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Já si toho sunnyho příspěvku nevšiml, až jak jsi teď odpověděl.
No, je vedle jak ta jedle. Právě protože jsem zažil a i jako malý delší období bez elektřiny atd., tak se právě směju těmhle snahám. Defacto naprosto, ale naprosto zbytečným ...
Abych kvůli špuntovi, co z toho bude mít naopak ten nejkrásnější zážitek, startoval centrálu a řešil tunu zbytečností, tak to bych nazval spíše totální rozmazleností.
Ale ono je to tak se vším. Dřív jsme chodili pěšky do školy a zpátky, první týden ještě mamka s námi, ale pak zbytek školy sami. Den co den, rok co rok. Teď? Všichni si vozí prdel v autě a nedojdou ani pěšky za roh. A když vypadne elektřina, tak se mohou všichni posrat.
Tuhle u nás nějak zlobila elektřina, každou chvíli to vypadávalo, no, tak se prostě všechno zhaslo, vyplo, vzaly se tři čtyři svíčky. A jaká to byla paráda. Čistit zuby jen při svíčce atd.

Centrálu jsem potřeboval za posledních 10 let jen na třech vícedenních bojovkách a doma jen jednou, když se šikovně naplánovalo betonování během odstávky Eonu. Ale abych šel zapnout centrálu, aby si špunti udělali hygienu, tak to ani omylem. Aspoň se něco naučí, tu prdel si utřou i při svíčce a zuby také a studená voda jim neublíží. Alespoň si na to zvyknou a nebudou z nich posránci, co se sesypou, když vypadne na chvilku elektřina.

A jinak 1400W měnič zvládne při 350W konstantní zátěži s přehledem 70W chladničku.
A pokud mám zdroj vody, ze které tu vodu nevytáhnu bez elektřiny, tak jakoby ten zdroj ani nebyl.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

Máš naprostou pravdu. Startovat centrálu aby se dětičky nebáli ve vaně,... to je fakt změkčilost ;).
Byly doby, už je to hodně let, kdy jsem zažil pořádnou nouzi, a byly doby kdy jsem žil hezkých pár let bez elektřiny a pitné vody v maringotce. Zkušenost k nezaplacení. Nicméně blackout jsem nikdy nezažil, stejně tak jako ho nezažil sunny-x, a muhu jen teoretizovat, vycházet ze zkušeností těch co to zažili, atd.
Jsem dobře připravenej a "vycvičenej" na problémy s elektřinou, ale přesto bych si netroufl napsat to co sunny-x
"nezapomeňte že mluvíte s rozpadlíkem a né nějakým cucákem". Protože jakej jsem rozpadlík poznám teprve až k rozpadu dojde. Do té doby jen teoretizuju jako všichni tady ;) .
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Kluci, jde vám proud? Jsem v Kostelci nad c. lesy a jsme bez proudu. Nezačalo něco?
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

Je hroznej fukejř, tak odhaduji nějaké stromy na drátech,... Blackout zatím nééé ;) .
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Taky mi nešel. Ale to bylo asi tím, že jsem shodil hlavní jistič abych mohl připojit přepínač sítí :lol:
Konečně mám nejhorší část práce hotovou.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Tak už frčíme, musím přiznat, že jsem se docela na nějaký menší blackout těšil, tak si ještě počkám 8-)
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

Tady (západ od Plzně) taky fučí dost, musel jsem jí dovázal pár plachet atd co mám přikryté dřevo.
Ale zatím bez výpadku, ani to nezakolísalo.

Což je pozitivní posun oproti dřívějšku, kdy to v takovém počasí padalo vždy.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sunny-x »

Po mém příspěvku se ihned strhla teoretická debata co je to blackout / výpadek proudu, to jste moc dlouho nevydrželi. Každému normálnímu člověku je zcela jasné o co jde a jaké jsou rozdíly a co se používá hovorově, ale vy znovu potřebujete teoreticky o tom debatovat. :roll:

Vybavení které mám se snažím používat, na co ho mít, když ho nechi použít. Taktéž nevyzkoušené vybavení je k ničemu. Mi to připomíná známého, co si koupil "nejlepší nůž na světě", ale neche ho používat, co kdyby se poškodil :lol:

Nejvíce mě baví, jak všichni znáte mé děti, jak jsou rozmazlené a jezdí autem do školy a nikdy nebyli na táboření. :o Tak vás možná překvapí, že do (i ze) školy/školky chodí pěšky (jedna cesta 2,5km) s doprovodem samozřejmě, páč si je nenechám unést nebo zneužít, je již zcela jiná/horší doba, kterou si my pamatujeme. Taktéž chodí se mnou nebo s 77 let. babi na táboření (i zimní!) a opravdu je nevedu k rozmazlenosti, ale k samostatnosti.

Nicméně to je stejně zcela jedno, protože VY to víte jistě lépe než já. Dokonce víte lépe než já, kolik má proudovou špičku 1f/1kW čerpadlo v mojí kopané studně, protože jste to jistě měřili jako já osciloskopem s proudovou sondou. A Cipis mi doporučí 1,4kW měnič :roll:

Již jsem tedy pochopil, proč starší členové (např. "the.marek", etc.) tohoto fóra odcházejí. Přeji vám všem tedy ať se máte fajn a nemusíte používat vaše vybavení.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

To, že své děti rozmazluješ,... za to se nemusíš stydět, a dělej to klidně dál ;). V dnešní době to dělá kde kdo ;) . Spíš tady lidi popudily tvé arogantní přízpěvky typu "já jsem někdo,... jste jen teoretici,... ". Přitom i ty jsi pouze teoretik ;) Kdysi mě tu někdo sepsul, že toto je odborné fórum. Ahaha. Myslím že odborností na téma blackout tu už bylo napsáno tolik, že nevím co k tomu víc dodávat. Proto se tu už prostě jen diskutuje, a omílá dokola to samé. A to je dobře. Říká se že opakování je matka moudrosti. Pokud tě to už nebaví, netřeba k tomu nic dodávat. Není nutné to ani číst. Původní rozpadlíci- starší členové odcházejí, protože už to tu pro ně není přínosné,... už "odmaturovali". Teď se v tom snaží orientovat a učit se další generace rozpadloušů, a na tom taky nevidím nic špatného.
Odpovědět