BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od gravedigger »

Tři dobří známí mají letos od léta ty dotační soláry s baterií a víš, kolik elektriky jim vyrábí od listopadu? Sotva na svícení.

V létě, za to co ušetříš solárama, nakup na zimu uhlí :-)
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od vrb »

Gravedigger: Uvidím, sám jsem zvědav jak to pojede. Pokud bude uhlí za slušnou cenu, tak rozhodně ano. Topení elektřinou předpokládám jen na teplejších okrajích zimy.

Hagen: MVE super, to ti ten potok opravdu závidím.
Máš trvalý zdroj energie bez ohledu na světlo, tmu, vítr atd.
Bavil jsem se o tom nedávno s jedním docentem z VUT a pro malé spády a výkony jsou nejefektivnější vodní kola.
https://dspace.vutbr.cz/xmlui/handle/11012/191852
https://is.vstecb.cz/th/d0950/Navrh_mal ... trarny.pdf
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... _id=129015

Jde to zase do módy. Jen bacha na hlučnost. U nás si to jeden na potoku postavil na horní vodu jen tak pro efekt a šplouchalo to že se 150m okolo nedalo v noci usnout, tak to musel zrušit.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

vrb píše: 14.12.2022 9:28 To je dost sebevražedné jednání poslat někomu takovému dohledatelně a prokazatelně finanční podporu.

U nás doma zatím elektřinu kupujeme za strop a já postupně dávám dokupy soláry. Jsem zvědav jaká nám přijde faktura asi to bude fičák a snad mi to uvolní kapacity doma na dokončení FVE. Příští zimu už snad budu mít víc z FVE než z nákupu.

máme to trošku podobně...chybí jen čas FVE dodělat...tak snad až rodina uvidí fakturu, tak mi ten čas konečně vyčlení :D :D
drigon
VIP
Příspěvky: 2964
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

vrb píše: 14.12.2022 11:03 Gravedigger: Uvidím, sám jsem zvědav jak to pojede. Pokud bude uhlí za slušnou cenu, tak rozhodně ano. Topení elektřinou předpokládám jen na teplejších okrajích zimy.

Hagen: MVE super, to ti ten potok opravdu závidím.
Máš trvalý zdroj energie bez ohledu na světlo, tmu, vítr atd.
Bavil jsem se o tom nedávno s jedním docentem z VUT a pro malé spády a výkony jsou nejefektivnější vodní kola.
https://dspace.vutbr.cz/xmlui/handle/11012/191852
https://is.vstecb.cz/th/d0950/Navrh_mal ... trarny.pdf
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... _id=129015

Jde to zase do módy. Jen bacha na hlučnost. U nás si to jeden na potoku postavil na horní vodu jen tak pro efekt a šplouchalo to že se 150m okolo nedalo v noci usnout, tak to musel zrušit.
Stačí vodní kolo uzavřít do "lednice ". To je v podstatě stavba chránící vodní kolo proti mrazu a zároveň okolí proti hluku.
Před docela dost lety jsem se na tůře dal do řeči s jedním chalupářem, který měl ze starého mlýna udělanou chalupu. Mlýn byl v hrázi rybníka a vodní kolo bylo v podstatě v obezděném zářezu hráze. Podle něj bylo cca ze 3/4 v podzemí a jeho vrchní část kryla dřevěná "bouda".
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

To byl vždycky můj sen. Aby mi přes pozemek tekl nějaký potok. Vodní kolo, ryby, koupání apod.
Teda s výjimkou Moravské a ještě jedné povodně...

P.S.
(Možná proto i tak blbnu v Zombicích s tím Mlýnem).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Nejdřív bych si spočítal kolik z toho potoka jsem vlastně schopný dostat energie. Ono se to nezdá, ale i z poměrně velkého potoku dostaneme jen pár wattů. Protože ve většině případů chybí rozdíl výšek na vstupu a výstupu do generátoru.
Někde na netu byl na to výpočet.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Na to nemusíš čekat, až to uvidíš ...
Víš to hned a dokážeš si to spočítat, fyziku neočůráš ...

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Tady si to zadej a uvidíš, jaké hovno z toho poleze. 3/4 roku budeš těžce v plusu a 1/4 roku (zima) budeš těžce v mínusu.
vrb píše: 14.12.2022 11:03 Gravedigger: Uvidím, sám jsem zvědav jak to pojede. Pokud bude uhlí za slušnou cenu, tak rozhodně ano. Topení elektřinou předpokládám jen na teplejších okrajích zimy.

Hagen: MVE super, to ti ten potok opravdu závidím.
Máš trvalý zdroj energie bez ohledu na světlo, tmu, vítr atd.
Bavil jsem se o tom nedávno s jedním docentem z VUT a pro malé spády a výkony jsou nejefektivnější vodní kola.
https://dspace.vutbr.cz/xmlui/handle/11012/191852
https://is.vstecb.cz/th/d0950/Navrh_mal ... trarny.pdf
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... _id=129015

Jde to zase do módy. Jen bacha na hlučnost. U nás si to jeden na potoku postavil na horní vodu jen tak pro efekt a šplouchalo to že se 150m okolo nedalo v noci usnout, tak to musel zrušit.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od vrb »

Díky, super stránka.

Teoreticky to mám spočítané. V zimě cca 15-20% letního výkonu. Ano, v zimě mi to nepokryje všechno.
Uvidím, v realitě, jestli se udržím v ostrovu, nebo budu muset nahodit hlavní jistič.

Výpočet vody:
Přibližně m*g*h / sec. 10 L vody za 1 sekundu při spádu 1 m obsahuje 100 W. při účinnosti 40% můžeme získat cca 40W. Buď zvýšit spád, nebo průtok. záleží jak je potok velký.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Taky jsem trochu počítal. Abych mohl jet i přes zimu a topit tepelkem i když je zataženo, tak by mi stačilo 200kWp :lol:
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

15-20 je teorie, praxe je těžce pod 10 %. Vlastní režie je tak vysoká, že se to vyplatí vypnout úplně, krom dobíjení baterie ze slunka, a mít to jen jako UPSku.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od vrb »

To je pravda, vlastní režie bude dle odhadu tak 150 W * 24 h = cca 4 kWh denně.
Popravdě mě to dost irituje a mám chuť udělat DC rozvody k LED světlům na noc, aby nemusely jet měniče non-stop.

Samozřejmě k tomu chci na zimu přidělat na zahradu větrák, aby to dokrmovalo ve dnech kdy bude foukat. Ale to příští rok asi nestihnu dodělat. Charakteristika větru je v průběhu roku obráceně jako slunce, tak se to snad nějak doplňovat bude.

Zatím mám zapojeno 1,8kWp na dost mizerném místě, usušilo to na podzim křížaly a pak zdechla baterka. Tak to budu dělat pořádně, což sice bude trvat, ale snad to bude fungovat. Síť si nechám připojenou jako zálohu. Přeci jen mám rodinu.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Alstratt »

My tu MVE mame dole na rece, a z potoku co u nas tece by bylo prd a v zime uplne prd. Proto taky mame naddimenzovany bat. uloziste mame ho tolik ze v zime mame elektriny dost. Ale ekonomicky kdo chce usetrit a nevyuziva to bezne plne ten potencial, tak je to pro dotycne hodne neekonomicky tak velike bat. uloziste. A i tak mam dostatek zasobu dreva do krbu kdyby neco, treba na tech par dnu v zime, kdyby bylo potreba topit jinak kdy elektrinu v zime dost vyuzivam a to ne zrovna malo. V pracovne mi stale neco jede, 3D tiskarny, par pocitacu, nejake stroje, aeroponika, par lednicek ... V lete jede zase dost klimoska a to je uz energie fakt ohromne mnozstvi ze nevyuzivat to poradne tak by jsme toho mely tolik ze ... U nas se v podstate po tak nejak po celem baraku sviti furt a temer furt neco aktivne jede, ruzne stroje v dilne atd. Vytapeni podlahy je ale vodou. Cele je to stavene spis pro sobestacnost, nikoliv pro usetreni. Este chci dokoupit starlink novy az na tom bude lepe. Soucasny Starlink co vim este stale pada. Kde zijeme moc uzasny net neni ktery by nekdo jiny mohl poskytnout. Taky Starlink casem pak mohu pouzivat i pri cestovani na pickupu potom. V soucasnosti to ale vyjde o dost draz kdyby to ted chtel nekdo budovat, vsechno to hodne podrazilo. Ukazuje se, ze bude lepsi evidentne pockat a budovat to pozdeji, ted je to stale drahe. I kdyz ted uz nekolik mesicu tolik ceny nesleduji takze nevim na kolik to ted vyjde u nas. V podstate cela strecha pokryta solarnima taskama co to jde, + ted jen 2 solarni hybridni + ta MVE dole na rece + to obrovske bat. uloziste. Este ze jsme to vybudovaly pred tim vsim co prislo, vyhazovat za to mnohem vice penez v dobe tak vysokych cen by nebyl dobry napad a to i pres to ze na to ekonomicky tolik nekoukam. Budeme upravovat dole pracovnu pod barakem, mela by vydrzet vice vybuchum ... Jen mit na to dostatek casu ... Jelikoz mame malo casu na takove veci, tak na to nabehneme s kolegy z prace. Diky za ne, bez nich by to stale nebylo vse dodelano jak moc casu na to mam to sobestacne bydleni, a sehnany nektere urcite stroje. Zajisteni si vice budoucnosti, az me vyhodi nebo odejdu ze zamestnani kde ted delam, tak uz mam vyhlidle par moznosti co budu dal delat. Nekteri kolegove se mozna pry pridaji, takze z toho bude mozna i neco vetsiho co u nas budou vyrabet.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Tím už si prošlo dost lidí.
Levné čínské větráky mají nominální výkon až určitých m/s, což je většinou dost silnej vítr, kterej je málokdy. Kvalitní vrtule se nikdy nezaplatí, pokud člověk nebydlí na větrný hůrce.
V běžných zástavbách je výkon vrtule dost mizerný, protože vítr se tam tak všelijak mlátí.
Další věc je, že když je inverze, tak nesvítí ani nefouká.

Před instalací to chce meteostanici a zaznamenávat si vítr. Pak vzít kalkulačku a počítat. Na mypower už bylo dost lidí co si myslelo, že vítr je spasí a nakonec zjistili, že je to úplně k ničemu. I v současný době je nejlevnější způsob jak přečkat zimu nahodit hlavní jistič.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Jj, přesně tak. Na FVE na čtvrt roku zapomenout. Na větrnou zapomenout na furt.
drigon
VIP
Příspěvky: 2964
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Dnešní výkon FVE o 20kWp byl v rozmezí 300 až 500W po dobu cca 5ti hodin. Vyrobeny 2kWh.
Vlastní spotřeba systému je cca 60W za hodinu (měnič, monitoring a BMSky na baterkách. To je denně cca 1,5 kWh.
Zbývá tedy cca 0,5kWh. To je tak na ledničku a lampičku.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Alstratt »

Teda ne solarni hybridni ale vetrne hybridni. Hybridni savonio + darrier. A jelikoz je u nas rovina tak vedle (na severu) je kopec z ktereho neco malo tece v potoku. Samozrejme na MVE to neni. Takze on i ten kopec tem nasim vetrnym zrovna nejvic nepomaha, ale funguje docela ok i kdyz to neni zadna velka vyhra. Mozna casem pokud to pujde, odkoupim. Pokud to pujde neco maleho na tom kopci a tam se neco dodela na dalsi vyuziti. Zatim v zime ani jeden den bez dostatku elektriny, ale to je tim jak to mame naddimenzovane coz ale samozrejme neni ekonomicky. Nahore na kopci stejne co si tak nejak trochu pamatuji kam nechodivam, mel a mozna este ma nejaky chlapek nejaky lodni kontejner s nejakou dilnou ci co to bylo. A casem, pokud budou vyrabet kolegove v te pracovne, tak hadam ze toho budou chtit si poridit vice tech stroju jak znam jejich priblizne predstavy co by chtely, takze spotreba este vic poroste. A zastavovat obrovskou plochu co mame este stale volnou na neco, zastavovat solarama nebo vetrnyma nechci. Este ze jsou ty solarni stresni tasky, me ty panely osobne se nejak nelibi kdyz by tim byla cela strecha pokryta. Navic by tim ani celou strechu pokryt neslo tema panelama. Navic nase strecha je delana z vice strech, nevim jak to u vas nazyvate, ale ruzne mista v baraku jsou ruzne vysoka maji vlastni strechy. Takze se solarnima panelama by byly problemy. Miri to smerem na jih, lehce vychod, jakoby na patou hodinu kdyz jde clovek do zahrady kde to je nejidealnejsi na solary na strese. Na sever je docela dost stromu kde je mala prijezdova cesta malym lesikem, navic je na severu u baraku ten kopec. Na sever je ta strecha celkove i slozitejsi. Zahrada vysoke stromy nema, to az dal ktere obklopuji dokola zahradu obrovskou. A tam ty stromy nejak zas nevadi tolik. Ze zapadu tez docela dost stromu co lemuji reku, jelikoz jsme ale nad urovni reky a nejakou vzdalenost odn i tak to tolik nevadi, barak je do kopce. A cast zahrady tak tez je v kopci. A cast pozemku smerem na vychod je potom uz siroko daleko krasna rovina kde mame ten veliky zbytek nevyuziteho pozemku. Nechci ho tedy zastavet ani nicim vysokym. Dalsi prijezdova ale hlavni je z jihovychodu. Rozloha plochy baraku cca 782+ - m2. Jedine misto kde by nam fungovaly lepe solary kde mame dalsi barak, je ten na floride, tam ale nic takoveho neni. Ten na aljasce a v colorado, tam by to bylo mnohem horsi co se tyka solaru kdyby je mely.

Jinak u vas v eu si muzete vypomoci timto castecne co zminuje Ondra ve videu. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

https://www.youtube.com/watch?v=nkPGoN1Mww0
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

drigon píše: 14.12.2022 21:40 Dnešní výkon FVE o 20kWp byl v rozmezí 300 až 500W po dobu cca 5ti hodin. Vyrobeny 2kWh.
Vlastní spotřeba systému je cca 60W za hodinu (měnič, monitoring a BMSky na baterkách. To je denně cca 1,5 kWh.
Zbývá tedy cca 0,5kWh. To je tak na ledničku a lampičku.
Přesně. Úspěšný zimní den pro FV je když si vyrobí energii na svůj vlastní provoz. Taky navyšuju na 20kWp, ale dva stringy - 2x3,6kWp budou tzv. zimní, orientovany nad jižní obzor (jeden na štítu domu a jeden na zahradě)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Joe Azbest píše: 14.12.2022 7:07 Tady vysvětluje proč psal o ČEZu a ne o Eonu https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/pomozte-mi-se-nebat . Nemyslím si, že by to byl manipulátor, když vidím svoje zálohy na plyn a na elektřinu pokud bych neměl už letos FV, tak si dovedu představit jaká je u některých lidí situace, když už dřív měli rozpočet na doraz. Můžeš mě mít za blba, ale poslal jsem mu litr. Uvidíme.
*
A co si tom myslí, co napsala stará psovitá šelma:
https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... ky-bloger/
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Malé připomenutí toho na co se připravujeme. Blackout v New Yorku v roce 1977 a 1965
https://zoom.iprima.cz/vyroci/new-york-ve-tme
noxicek
Příspěvky: 7
Registrován: 20.09.2021 0:02

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od noxicek »

Pozor, vcera probehla na slunci slunecni erupce tridy X . U teto erupce doslo zaroven k vyronu koronarni hmoty smerujici naprimo nasi Zemi.

Jeste cekam na vysledky mereni z nasa, ale za cca 2-3dny dorazi vyron koronarni hmoty k Zemi a myslim ze to bude hodne zajimave. Myslim si ze polarni zare, pokud budou dobre podminky pro sledovani pujde videt i z Italie ci Turecka. Pokud bude pekne pocasi, muzeme se tesit na nadherne polarni zare i u nas.
Nicmene NASA jiz vydala varovani resp info pro tuto udalost. Informuje ze lide v letadlech u polu by mohli dostat male radiacni zareni, nasa dale upozornuje ze muze dochazet k vypadkum satelitu a zaroven informuje ze jsou realne celosvetove vypadky proudu.

Vice info zde:
https://www.hindustantimes.com/science/ ... 72158.html

Budte na vse pripraveni
Odpovědět