BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

https://www.abaterie.cz/menic-napeti-ca ... sinusovka/

namátkou z heureky

To "čistá sinusovka" je nejpodstatnější věc. Ty trojúhleníky/obdélníky alias modifikovaná sinusovka tomu čerpadlu moc neublíží, ale elektroniku bych do toho nedal.

Cena toho výše najitého je o pár stovek dražší než to čerpadlo, ale zase nebudeš muset do ničeho šahat, krom té elektriky trošičku. Navíc ten měnič můžeš použít i na něco jiného, obzvlášť, když se to dá jednoduše odmontovat.
A třeba se časem k tomu soláru dostaneš :D
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od BOB2016 »

- pocitam, ze vykon obehoveho cerpadla je tak do 40 W?
Treba pozrieť štítok čerpadla, mal by tam byť uvedený príkon čerpadla a aj napätie na ktoré je postavené. predpokladáme teda 230 V 40 W

- jakou kapacitu mam shanet, aby to vydrzelo alespon 2 hodiny? Lepe vic, okolo 3
Každ seriózny výrobca má k dispozícii graf závislosť doby prevádzky na akumulátor podľa odoberaného výkonu.

- s jakym napetim? 12 V? 240? Nebo neco uplne jineho?
Ak má obehové čerpadlo iné napätie ako 230V tak má asi napájací zdroj ktorý upravuje zo sieťového napätia.

- maji soucasny UPS nejaky zvukovy alarm? Pri naskoceni by UPS zahoukala, mama by vedela, ze ma hned prestat prikladat, ev. vyndat polena z topeniste.
Čo som sa stretol tak UPS majú zvukovú signalizáciu. Pozor ale na niektorých sa dá jedným stlačením tlačítka signál vypnúť a obsluha može vzniknutú situáciu potom odignorovať...

- chtela bych, aby to bylo vyhledove pripojitelne na solar (tomu uz se taky prestava branit :-)) A vyhledove treba taky navysovani kapacity zapojenim 2, 3... (za sebe? paralelne? na tu elektriku fakt nejsem), proste pripojit na to jeste cerpadlo ze studne.
Toto je naozaj riešiteľné len návrhom fotovoltiackého ostrova... Alebo bez energetickej efektívnosti, fotopanely striedač na 230V a napájanie UPS, zase konverzia na jednosmerné a nabíjanie akumulátorov...
A ešte treba štítok motora čerpadla od studne. To bude asi väčší motor ako 40W, bude potrebné zobrať do úvahy aj tzv rozbehové prúdy, odhad od stola UPS 1,5 násobokvýkonu ako je príkon motora čerpadla.

- jak se chova UPS, kdyz se zamerne vypnou pojistky? Abych v nedeli neodjela a v patek nenasla UPS totalne vybitou...
Jednoduchšie a lacnejšie typy sa vybijú do nuly. Drahšie a komplikovanejšie mávajú možnosť nastaviť "šetrenie" kapacity akumulátora, napríklad pri poklese pod 40% vypnú a kým sa im neobnoví napatie na vstupe tak nezapnú...


- ma to vymenne baterie, nebo to jsou "jednorazovky"? Proste az po par letech bude klesat kapacita, abych mohla vymenit streva, ne kupovat celou novou?
Všetky akumulátory (baterie) sa dajú vymeniť, je len otázka či treba UPS zaniesť do servisu /prípadne servisáka priviezť s novým akumultorom ku UPS/ Niektoré modely umožňujú vymeniť akupack užívateľom, je tam ale vyšia cena pri nákupe a aj náhradný akumulátor stojí viac.

- docela rada bych, kdyz uz to tam bude, aby se z toho dal taky alespon mobil nabijet.
To sa vúčšinou dá pomocou štandardnej nabíjačky k mobilu.

- jsou odolne vuci teplu? Pocitam s umistenim cca 30 cm od sporaku, jinde moc mista neni, to bychom museli delat nove vedeni elektriny UPS-cerpadlo.
30 cm od sporáku bude asi veľmi blízko, hlavne kvôli ťivotnosti akumulátorov, najviac im vyhovuje teplota okolo 20 stupňo celzia


- jakou znacku byste doporucili jako aktualne kvalitni?
Pozri čo predáva ALZA.



Takže ako prvé údaje zo štítkov čerpadla a motora vodárničky. Potom sa dá ísť hľadať konkrétny typ UPS.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Jo, a ještě jedna podstatná věc, jestli tomu vypneš přívod, tak to samozřejmě pojede do té doby, než se vybije (ten zdroj aku odpojí před hlubokým vybitím) baterie. A měnič má také nějakou spotřebu, takže když odpojíš čerpadlo (zátěž), tak ti stejně pak časem vybije aku.
Tj. to chce u toho zálohovaného zdroje mít ještě vypínač na té straně 12V. A když budeš chtít vše vypnout, tak jističe plus tento spínač.
Hmm, ale to už zase nepořeší chybu obsluhy, co sice zapne jističe, ale už nezapne těch 12V a nepozná, že se nerozběhlo čerpadlo ... Se do toho motáme už :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

S tím se trápil kdysi i můj táta - nakonec tam dal 1kW měnič, který má sinusový výstup (žádný pseudo-sinus), aku do auta a nabíječku. Celé to funkčně nahrazuje online UPS, která je jinak šíleně drahá a nedá se tam dát pořádný akumulátor. S některou zkoušenou UPS se mu dokonce ani netočil motor, s jinými hrozně vrčel.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Já bych do UPSky v této aplikaci rozhodně nešel. Kde jsme všude měli s klukama na sousedské síti UPSky, tak dřív nebo později došlo k závadám, které ve finále byly horší, než když by tam nic nebylo.

Pokud samozřejmě má někdo nějaké servery, tak tam bude mít také UPSky, ale řádově jiné cenové relace. Nějaký krám za pár tisíc korun je na tuto aplikaci nevhodný.

Cena za ten komplet zařízení sice vyjde asi stejně jak trošičku lepší UPS, je to také víc zařízení, co se mohou posrat, ale tou stavebnicí se dá zase získat mnohem víc možností.
Třeba i to, že v nejhorším vezmu měnič a připojím ho do auta a mám napájení.
Ten zálohovaný zdroj se hodí nejen na čerpadlo, ale zabezpečovačku atd.
Navíc, když přidá FV panel a solární regulátor, tak to může předělat na napájení sluncem. Případně i ten hybridní regulátor (našel jsem na Aliexpressu za 8-15 tisíc). A tu 12V baterii vymění naprosto bez problémů, na rozdíl od těch očipovaných v upskách, kde za to člověk dá majlant.

Bacile, vidíš, na to jsem si nevzpomněl, a přitom jsem to měl takto zapojené už xkrát na různých akcích :)
Sice s tou nabíječkou (inteligentní, aby to také nepřebíjelo ten aku) nejsou většinou výstupy, ale to se zase může namóglovat na tu zásuvku, ve které bude ta nabíječka zapojená - vypadne 230V, na relátku se přepnou kontakty (má to nevýhodu, relé furt drží, tj. trvalý odběr) a siréna začne řvát.

U baterie do auta je zásadní problém v tom, že musí být v dobře větraném prostoru. Ty hermeticky uzavřené se dají dát kamkoliv, ale ty to auta do průjezdu třeba ... Se tak nějak může stát nehoda ...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Myslím, že se nám to už rozdělilo na dva problémy, elektrika a obsluha ;-) S obsluhou jsme už krapet OT, ale ono by to asi chtělo i nějaký pojistný ventil atd., aby nic nevybuchovalo atd.

Jinak tuhle jsem u kámoša na zahradě instaloval wifinu, neměl dotažený kabel, ani datový, ani napájení, nic, jen zabetonovaný stožár. Tak jsem vzal ten vzpomínaný aku, měnič, roztrojku a vše nachystal a pak si to sbalil. A jak tam dotáhl kabel, tak už se nemuselo nic dělat, jen se zacvakl do wifiny :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Diky vsem, moc jste mi pomohli. Ne ze bych hned bezela objednavat uvedene veci, ale ziskala jsem predstavu. A to je dulezite.

Ad obsluha - jo, musi to byt blbuvzdorne :-) Ja jsem sice schopna naucit se obsluhovat leccos, ale nemuzu tam jezdit kazdy tyden neco nahazovat nebo shazovat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Známý před lety řešil stejný problém. Nakonec dal silnější autobaterii (asi 120-150Ah), na ni 1 kW měnič a čerpadlo mu na to běželo v pohodě přes půl dne. Utáhlo mu to i lednici ( mrazák už blbě startoval). Po nějaké době na to dal i solární panel s regulátorem (panel, držák na střechu, kabely i regulátor se vešly do 8 kKč). Přes den mu panel dobíjí baterku, v noci se případně dobije ze sítě a zároveň mu klesla spotřeba elektrické energie ze sítě (převážnou část spotřeby čerpadla táhne panel).
Jestli mohu dát doporučení, dejte panel alespoň 300Wp, to aby stíhal rozumně dobíjet i při zatažené obloze. Dnes se už dá sehnat okolo 3000 Kč.

Přeji hezký den a jsem s pozdravem. M..
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Za mě to jsou dobré rady, ale někdy až moc přetechnizované = drahé.
Já bych koupil bazarovou UPS s čistým sinusem a bylo by. Baterku tam je možné dát větší mimo. Jen to chce box. Protože některé z UPS můžou na některém z pólů baterie kopat.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Říkám, za ty roky se nám ty upsky vůbec neosvědčily. Odešly zrovna, kdy jsme to nejmíň potřebovali.

Pokud půjde cestou zálohovaného zdroje plus měnič, tak bude na ceně bazarové dobré upsky, baterie musí tak jak tak koupit nové.
Nehledě na to, že měnič by měl být v základní výbavě rozpadlíka tak jak tak ;-)
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od pekoz »

Ještě k té UPSce. Už to tu sice zaznělo ale....
Nová baterka stojí řádově 5kilo, tady problém není.
Co je problém je že naprostá většina cenově dostupných UPS (jako nové) nemá čistou sinusovku.
Spínaným zdrojům - PC, NTB atd. to nevadí.
Oběhové čerpadlo ( jednoduché ) je ale většinou řešeno jako 1 fázové s pomocnou fází (aby se to točilo)
Pomocná fáze je většinou vyrobena pomocí kondenzátoru.
Tady to vadí. Pokud to nemá slušnou sinusovku tak to může v extrému až poškodit vinutí (teplem).
Klasicky - něco jako hřeje to a moc to nejede. (fázové posuny napětí - proud)
Jedině to vyzkoušet v praxi s konkrétními komponenty.
UPSka s výstupem v kvalitě pro motory je násobně dražší záležitost.
Ze zkušenosti bych to nikdy nekupoval v bazaru - vím co dokáží UPSky s vyžilou elektronikou.
(máme tady v provozu desítky kusů, největší má špičkově 160 kVA /3fáze /baterky 440V - vyrábí si to potom 880 V pro výstup 3 f - pro zajímavost)
Přimlouvám se za čerpadlo + akumulátor 12/24 V, trvalý provoz s dobíjením a akustickou signalizací výpadku dobíječe.
Časem lze i doplnit solárem.
Baterka která trvale jede má daleko větší životnost než jenom dobíjená a občas zatěžovaná.
Snad to tak stačí.
P.S.
A to jsem chtěl napsat krátkou připomínku... :x
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Tak oni jsou UPSKy a UPSKy.

Cenově dostupný měnič s čistou sínusovkou bude tvrdá čína a spolehlivostí nebude daleko od nějaké lepší bazarové UPS. Kvalitní měníč začíná na 10 tis (jak tu bylo doporučováno s výkony nad 1kW).
Navíc musíme vzít fakt, že toto řešení je silně ztrátové. Protože ze sítě konvertujeme na 12V, které udržuje nabitou baterii a z 12V pak měnič mění na 230V. UPS jede na síť a přepíná na měnič jen při výpadku napětí.
Čím víc věcí, tím větší šance, že se něco pokazí, budu zbytečně pálit elektřinu. Jediná výhoda je, že se k tomu dá dodělat solár. Ale upřímně, taková investice jen kvůli oběhovce? A když běží oběhové čerpadlo, tak stejně v tu dobu moc slunce není.

Takže jak se mi rozbije cokoliv, tak končím. Odejde baterie (olovo umí odejít z nenadání), odejde nabíječka, nebo ten měnič. A pro někoho, kdo se vtom nevyzná, ten to bude těžko dávat do hromady. Navíc třeba ani nepozná, že mu to čerpadlo nefunguje.

Takže pokud mám finance, tak za mě nejlepší je zdroj přímo určený pro oběhová čerpadla (pokud nechce kvalitní bazarovou UPS). Nebo co vím, tak jablotron dělá oběhovku přímo na 12V. Ale netuším jak je na tom se spolehlivostí.

Ještě by stálo zauvažovat nad instalací havarijního dochlazování, pokud je v blízkosti voda a odpad.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Pokud vím, tak tohle se řeší buď:
- havarijním dochlazováním, pokud je v oblasti zdroj vody, která neztratí tlak při výpadku dodávky elektřiny - prostě otevře se ventil a systémem se žene studená voda, která ohřátá odtéká volně do odpadu. To je docela blbuvzdorné.

- samotíží, kde je oběh nezávislý na dodávce energie, ale málokterý výměníkový systém má na to dost tlusté trubky, aby samotíž fungovala. To je dokonale blbuvzdorné, ale musí se to pro samotíž navrhovat a v jednopodlažním domku to téměř nejde udělat. (Počítal jsem to, je to dost na hraně, ale s dost vysokými stropy a přípravou při stavbě by to jít mělo).

- UPSkou pro čerpadlo, což je dost zoufalé řešení, protože je potřeba vyzkoušet, že UPSka dokáže udržet čerpadlo dost dlouhou dobu, obsluha nesmí přikládat, ale napak by měla oheň rychle "ukončit" (přidat vzduch, aby to rychle dohořelo, nebo zadusit, aby to už netopilo) - to není ani trochu blbuvzdorné.

Zcela zásadní problém s UPSkou je, že běžné akumulátory mají velmi krátkou životnost (2-3) roky. Člověk, který chce mít pár let pokoj, by proto měl k nové UPSce rovnou koupit akumulátor s dlouhou životností (cca 10 let je maximum, co se dá běžně koupit). I pak je potřeba to čas od času testovat a před koncem projektované životnosti akumulátor vyměnit.

Moje zkušenost s levnými UPSkami není moc dobrá - třeba Fortron (tři modely různého výkonu) dokázal předstírat (včetně self-testu, který zahrnoval ověření akumulátoru), že je vše O.K., ovšem při výpadku napájení UPSka selhala kvůli vadnému akumulátoru. Následným self-testem se opět vše jevilo jako O.K., výměna akumulátoru však problém vyřešila - self-test k ničemu.

APC- funkci to vždy plnilo, ale jejich akumulátory mají dost bídnou životnost a v některých modelech odcházela po pár letech elektronika, zavánělo mi to projektovanou životností. U PC mám UPSky od APC.

Pro EZS mám nyní long-life akumulátor https://www.battery-import.cz/rada-ll-1 ... ong-life-/

Levnější než Triathlon avšak stále long-life aku jsou např. zde:
https://www.battery-import.cz/rada-otl-12v/
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od turista »

Řešil jsem podobný problém (na samotě u lesa).
jako první jsem vyměnil oběhové čerpodlo. z 47W na 4-10W (Wilo Yonos pico). Do 12V jsem nešel. Nelíbilo se mi ani jedno a výběr je dost omezený.
UPS s mod sinusem jsem vyměnil za měnič s funkcí UPS s čistým sinusem. V Polsku vyrábí www,voltpolska.pl
Vybral jsem SinusPro-800W - bez solárního egulátoru MPPT. Má možnosti volby dobíjení 5A a 10A a volbu preferenci chodu síť nebo solar. K tomu mám zatím připojenou 55Ah autobaterii, což zaručuje provoz minimálně 12hodin na 70proc vybití. Plánuju baterku 150Ah až ji někde potkám.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Kdysi jsem hledal čistý sinus s funkcí UPS, ale našel jsem jen trapez. Dobrý tip.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Patrol »

nenašel jsem tam nikde ceník :?:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Podle mě jdeme úplně špatnou cestou!

Zadání zní: ochrana kotle (krbovek) před přetopením v případě, že dojde k výpadku. UPS je podlě mě úplně špatně.

1) Pokud je k dispozici vodovod s dostatečným tlakem, tak jednoduché, spolehlivé a dlouhodobé řešení je zapojení vychlazovací smyčky nebo vychlazovacího ventilu do okruhu topení. Výpadek čerpadla=přetopení=vychlazení vodovodem. Případně doplnit jednoduchým alarmem, příložný termostat, alkalická baterie 9V a zvonek.

2) Pokud není k dispozici vodovod, pak hledat další cesty.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

k těm bateriím - prý jsou ještě dobré LiFePO4 (Lithium-železo-fosfátový akumulátor), vůbec jsem o nich nevěděl, až po zmínce zde v tomto videu :)
https://www.youtube.com/watch?v=1pCN45mrKvA
https://www.bch-battery.cz/LiFePO4-Lith ... a11_12.htm

jinak nemáte někdo zkušenost s Avansa 500W? (přímo záložní zdroj pro oběhové čerpadlo, výstup čistý sinus)
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od BiSon »

honzasl: tady trochu OT, ale souhlas. Fyzikalni reseni (napr. vychlazovaci samotizny okruh) by melo mit prednost pred inzenyrskym resenim (zaloha + cerpadlo). Bohuzel ne vzdy to jde, pokud proforma nehodla delat relativne velke upravy topiciho okruhu, jine nez inzenyrske reseni ji nezbyva.

Nechcete se s dalsi diskusi presunout tam kam patri?
viewtopic.php?f=45&t=2046&start=240
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Honzasl: neni k dispozici vodovod. Jenom voda ze studny s cerpadlem na elektriku... :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět