BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hans »

Používáme doma už pár let lampičku IKEA "FRYELE".
Jsou v ní tři nabíjecí AA tužkovky.
Při výpadku proudu se sama rozsvítí, po obnovení se automaticky dobíjí.
Výhoda je, že se dá ze stojánku vytáhnout a používat jako běžná svítilna.
Teď koukám že ji doprodávají za 129,-
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Count píše: 20.06.2022 21:10
Joe Azbest píše: 20.06.2022 19:46 Já teď řeším nějakou signalizaci, abych věděl, že blackout nebo výpadek nastal. V noci bych si asi všimnul, že je všude tma, ale přes den je to nepoznatelny. Naposledy jsem ostrov připojil na síť 25 dubna na pár hodin, od té doby nic.
A co kdyby jsi pořídil takovéto zařízení. Upozorní tě mj. zvukový signál a ten myslím nepřeslechneš. A je do zásuvky. https://www.amazon.com/Reliance-Control ... B000IF8QDK
To je pro můj účel nepoužitelné. Celý dům jede jako ostrov na fotovoltaiku. Všude je napětí i při blackoutu. Musím to udělat na úrovni vstupu z venkovního elektroměrového rozvaděče.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Na to bude nejlepší asi koupit nějaký GSM alarm z číny.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od JIP »

Britové počítají v lednu i se čtyřdenním (!) blackoutem.
https://www.kurzy.cz/zpravy/665523-libr ... -blackout/

Fascinují mě přípravy a šetření energiemi na západ od nás, ale prakticky nulová příprava nebo podobné kroky v českém veřejném prostoru.

Zajímalo by mě, jestli to angláni po čtyřech dnech s přípravou opravdu můžou nahodit a jet dál a taky jak by to vypadalo/bude vypadat po třech dnech bez elektřiny v ČR…
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

JIP píše: 11.08.2022 6:41 Britové počítají v lednu i se čtyřdenním (!) blackoutem.
v případě největších mrazů může dojít k výpadku elektrického proudu a plynu až na 4 dny, což si vynutí přídělový systém pro domácnosti, ale i pro průmysl.

Článek má sice v nadpisu blackout, ale stav, kdy plánovitě zapínáš energii na příděl má k blackoutu hodně daleko. To není blackout, ale zcela pohodové nouzové regulační opatření kdy víš, že ti např. každých 6 hodin zapnou na dvě hodiny elektřinu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Těmi regulačními opatřeními mohou myslet regulaci sitě v době jejího oživování po blackoutu. Zátěž je nutné zapínat postupně, jinak dojde k přetížení zdrojů, jejich výpadku a šaráda se opakuje.
Celé to vylepší přímotopy zapojené do zásuvek, které po výpadku už nikdo nevypne. Případně někteří jedinci reagující ve stylu: Franto, zapli elektriku. Pusť ten přímotop, ať se ohřejeme. :(
Koukej tak, aby jsi viděl.
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od grg »

drigon píše: 11.08.2022 17:26Celé to vylepší přímotopy zapojené do zásuvek, které po výpadku už nikdo nevypne.
Toto býval za môjho štúdia (2003-2009) problém na internáte obsadenom predovšetkým študentami elektrotechniky a informatiky - akurát to neboli ohrievače, ale počítače so spínanými zdrojmi. Také niečo v 80-tych rokoch, keď sa to stavalo, nikto nepredpokladal...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Vypadá to, že předpovědět všechno taky úplně nejde ...

Zemi zasáhl minulý týden nečekaný proud slunečního větru
To, že Zemi zasáhl sluneční vítr, ještě ničím překvapivým není. Naše planeta je mu vystavována často a její magnetické pole se s ním bez problémů vypořádá. Na této zatím poslední bouři je ale zvláštní, že ji nikdo nečekal
https://techfocus.cz/veda-vesmir/4450-z ... vetru.html
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Ja si furt myslim, ze s tema primotopama to nebude tak zhave. Ony se odpoji samy, bud rovnou jisticem na baraku nebo pojistkou na ulici. Jak jsem psal, u nas byvala pretizena jedna faze, valil tam 1,5 nasobek nominalni hodoty pojistky. Takze pri jeste vetsim zatizeni rupne. Jak to pak nekdo pujde opravit, tak zjisti zatez a bude muset odpojit dum od domu. Pokud to nekdo opravi hrebikem, tak se problem posune jen na pojistky nad.
Problem vidim spise v te obsluze/tech vyjezdovych lidi, nez v tom, ze by to sit neustala.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Jestli půjde opravdu do tuhyho a lidi začnou mrznout, tak se pojistky přemostí pořádnym drátem a problém se posune do trafostanic a možná dál.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

A nebo se problém přesune k nim domů, až jim někde v baráku "vysmahnou" dráty od přetížení. Pak jim bude v lepším případě zima, v toh horším "zatraceně velké " vedro.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Asi bude dobré držet nějakou hotovost doma.
Banky chystají krizové plány při výpadcích proudu, testují záložní zdroje
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... ntent=main
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Historické okénko i když asi OT:
Jak kdysi děda používal k pohonu mlátičky, fukaru na seno, velké cirkulárky na plný výkon velký el. motor na vozíčku a transmisi vždy vyměnil pojistky. Jím upravené. A to nejen v rozvodné skříni doma, ale i na sloupu ze žebříku...
*
Ještě zajímavost. Ten motor na kolečkách si kdysi "půjčovalo" i JZD. Ale vždy ho nepoškozený vrátili...
A taky, že se chladil mokrými pytli nebo hadrami.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Krevel
Příspěvky: 127
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Krevel »

Na chatě mám jistče 3x20A a potom, co nám zakopali vedení do země, tak pravidelně vyhazuju nějaké pojistky/jistič někde v obci pro jednu fázi...už jsem to shodil přímotopem i nářadím, jezdí to nahazovat ten stejný technik, který mi volá jestli už to běží, svěřil se, že k těmhle problémům vyjíždí skoro denně...tam se rozhodně nebojím, že by těch přímotopů běželo moc
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Tohle někdy bývá problém v obcích, kde elektriku po barácích dělal elektrikář uvažující ve stylu: na první fázi dám bojler, na druhou ... .
Rodiče, když zdědili barák po tetě měli přesně ten samý problém. Vypadávala jedna fáze v "bedně" u obecního trafa. Pak nám začal "hořet" přívod jedné fáze na nástřešáku a jelikož se plánovala rekonstrukce baráku se začalo rozvody. A táta (je elektrikář) zjistil, že na první fázi byl bojler, na druhé světa a na třetí zásuvky (ta hořela a vypadávala, protože spousta ženských měla doma elektrickou troubu a pračku připojenou do zásuvky). Zásuvky a světa rozdělené každé po dvou okruzích a připojené na danou fázi.
Probral to tenkrát se sousedem, podívali se na rozdělení okruhů u něj - bylo to to samé. Postupem času se zjistilo, že to v ulici kde bydleli rodiče tak měli skoro všichni. Baráky se tam stavěly v rozmezí cca 10 let a ve vsi byl jeden starý elektrikář (ten už v době, kdy jsme se tam přestěhovali nežil). Rozvody udělal všem stejně).
Koukej tak, aby jsi viděl.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miselito »

tanto typ elektrikarov sa vola "murar-kablotahac".
Bratovi som prerabal elektriku, lebo to mal robene stylom ako si pisal a k tomu taka bonusovka, hlavny privodny vodic 1,5mm2 hlinik na 3 izby+garaz :D vsetky silne spotrebice cez tuto fazu.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od JOBU »

No ja som zažil, že v baráku boli všetky káble zelenožlté. Bývalý majiteľ robil v nejakej výrobe káblov a vtedy sa z jeho pozície dalo zohnať iba toto. Tak prečo to nevyužiť, hejže ?
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od miselito »

so spravnym farebnym oznacenim vodicov je to jednoduche, ale potiahnut to vsetko zeleno-zltym je ina liga :rock
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Serža »

mě se včera elektrikáři probourali zdí do muničáku...a šli domů = jsem nespal, hlídal díru a ráno jsem je musel chytit za koule,aby to zazdili
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Ještě že u nás je klídek a nic takového nehrozí ...

Němci simulují blackout: Během 96 hodin stovky mrtvých. Německé obce to berou vážně – a připravují se na konkrétní důsledky rozsáhlého výpadku proudu.
Podle toho se dalo očekávat 400 úmrtí během 96 hodin. Po 24 hodinách by dobytek zemřel, rozvodny by selhaly a vodní nádrže by vyschly. Pak by došlo k rabování, požárům a ekonomickým škodám ve stovkách milionů. Na rozdíl od spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka okresní požární inspektor Christian Rossel v současnosti považuje riziko blackoutu za mnohem pravděpodobnější než nedostatek plynu, který by neměl tak dramatické následky, i kdyby se na to člověk také připravoval.
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... y-mrtvych/
Odpovědět