BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Solo_Kameň
Příspěvky: 59
Registrován: 27.02.2021 12:28
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Solo_Kameň »

Osobne by som za touto nie dobre zvolenou stratégiou bugoutu z mesta, ktoré má 10 000 obyvateľov videl vo vplyve amerických prepperov, ktorí sa prezentujú na internete. Tam to má zmysel, pokiaľ sa bavíme o bugoute napríklad z Los Angeles, kde je zapaľovanie vecí a rabovanie obchodov relatívne bežné aj bez toho, že by dlhšie nebola elektrina. Zdržiavať sa v takom toxickom meste keď h***o padne do vetráku je naozaj samovražda, ale o bežnom Česko/Slovenskom meste to neplatí. Možno s výnimkou Prahy a dajme tomu aj Bratislavy.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Quido »

Germanik1 píše: 23.09.2021 17:08 Tohle by bylo pozdě. Bys taky mohl dojet leda k zátarasům. Vyrazit v okamžiku prvního rabovani je pozdě. Jestli jsi z města, použij jako barometr policajty. Jestli jsi žádného 24 hodin neviděl, je čas jít.
@Germanik1: Nevím, jestli danou problematiku vnímam špatně, ale nebývají zátarasy většinou na silnicích?
Nebo to vidím možná jako hurvínek válku a proplížit se autem lesem / prosvištět to po poli je velká utopie? Zatím jsem testoval jak crawling s naloženým autem po cestách pro traktory, tak 50-70km/h po nepooraném poli a i když to auto dost odneslo, tak na opuštění města by to mělo stačit. Navíc třeba v zimě, kdy jsou pole zmrzlá. Přelepím potkávačky, nasadím NVG a jedu. (Po trase, kterou znám, mám projetou a nečekám tam překvapení typu meliorace / drenáž.)
PeFi píše: 23.09.2021 18:23 Díky našim JE očekávám, že dodávky elektřiny proritním odběratelům budou obnoveny poměrně rychle, tzn infrastruktura pro distribuci plynu začne být zásobována elektřinou hodně rychle.
Nebude to platit jen pokud bude blackout výsledkem teoristického úroku na rozvodnou soustavu (výroba bude, ale nebude jak elektřinu přenést) nebo pokud bude blackout souviset s výpadkem dodávek plynu pro "plynové" elektrárny.
@Pefi: Blackout na úrovni našeho státu by mohl být ok. Ale když vypadne část Evropy, nemusí být toto narvhované řešení snadno providitelné.
Rafael píše: 23.09.2021 12:50 [...]
Za komančů ještě jezdily parní lokomotivy, bylo daleko méně elektrifikovaných tratí, masivně se topilo uhlím nebo šetřílci uhelnými kaly, nebyly bankomaty a bezhotovostní platby, markety s mražáky a chlaďáky a vůbec spousta věcí na elektřině přímo závislých.
[...]
@Rafael: Amen. A ještě bych v tomto kontextu poukázal na zkušenosti generace, která zažila jak válku, tak opkupaci - jak tu bylo zmíněno: "babičky a děděčci". Dneska dvě hodiny nejedou sociální sítě, herní platformy či streamovací služby a spoluobčané z toho chytají psotník.
Liqid píše: 23.09.2021 19:13 Kdo píšete, že byste zdrhali z města, to máte všichni nějaké venkovní domy nebo chaty? Osobně jsme na okraji menšího města, tak to neřeším, jen mě zaujalo, kolik lidí hodlá opustit domov.
@Liqid: 30km od baráku mám chatu. Kamna, krb, studna, výhled do údolí na příjezdovou cestu, za zády v prudkém kopci les.
ecart píše: 24.09.2021 0:29 Tak proc v tech mestech teda bydlite? Kvuli dojizdeni do prace? Nemelo by soucasti rozpadlicke strategie byt i to, ze si clovek zaridi takovou praci, aby v tom meste zit vubec nemusel?

[...]

A pokud se o vyborne zasobenou a k zivotu uzpusobenou lokaci jedna, tak mi zase nedava smysl to tam nechavat cely rok opustene jen proto, aby pri bugoutu clovek zjistil, ze se mu tam uz stihnul nasackovat nekdo rychlejsi a lip vyzbrojenej.
@ecart: V okolí města bydlím proto, že je to pohodlné; služby, dostupnost, možnost se potkat s kamarády, s rodinou. Taxíkem z divadla / z baru je to domů pár minut a nemusí to být ani BVP. Navíc to mám co by kamenem dohodil k rodině. Při SHTF jsem schopný pobrat pár aut a zorganizovat bugout. Technika je, řidiči jsou, zásoby a vybavení mají 2 větve rodiny, se třetí větví se rádi podělíme.

A to dojíždění do práce je vlastně bezva věc: Dřív jsem se na home office těšil, po roce v lockdownu jsem se ale i celkem na setkání s kolegy v práci těšil. Lokaci našeho domu jsme vybírali asi 3 roky. Já s manželkou kvůli dojezdové vzdálenosti k rodině a do kanceláře, já pak i k kvůli únikovým trasám směrem k chatě a jiným strategickým parametrům permanentního obydlí.

Ad výzbroj: Chápu, že celá dědina má lovecké zbraně a najde se tam i pár pistolí. Ale když je vůle, tak se dá poprosit a slušně domluvit. Případně potom využít technologické převahy, nebude-li k dispozici lepší varianta.

@Všem: Omlouvám se, pokud je to vnímáno jako OT k tématu blackoutu. Toto je můj pohled na aplikaci záložního plánu, pokud to bude vypadat, že to jde kvůli týden / dva / tři trvajícímu blackoutu i na kraji města od desíti k pěti a nově zformovaná sousedská hlídka stojí za pendrek. Radši totiž mobilizuji sousedy, pomůžu určit hlídky + vytyčit palposty + pomůžu zorganizovat vaření / spaní pro nejbližších pár desítek sousedů, než abych musel opouštět svůj hrad. Ale pokud to bude vypadat, že o 10km dál se už rabuje v Kauflandu, tak sedám do auta, žena dostane do náruče karabinu, poberu zbytek rodiny a aut a jedem.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Re. Quido. Přejet dneska půl Prahy trvá i 3 hodiny. Po poli to moc nejde. Každá minuta v zastavěné oblasti s autem plným rodiny či zásob není dobrá. Můj názor.
Udělám co musím
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

ecart píše: 24.09.2021 0:29 Hmm, me se libi, ze jsme na rozpadlickem serveru, kazdy druhy je tu pripraven na treti svetovou a jak nastane sebemensi problem, tak by hned zdrhal z mesta na chalupu.

Tak proc v tech mestech teda bydlite? Kvuli dojizdeni do prace? Nemelo by soucasti rozpadlicke strategie byt i to, ze si clovek zaridi takovou praci, aby v tom meste zit vubec nemusel?

Uz vidim, jak rodina z panelaku bude celou zimu prezivat evropsky blackout na sve miniaturni nezateplene chate, kde ma tak tri marmelady, kanystr benzinu do sekacky a pro vodu se chodi k potoku.

Jinymi slovy, pokud se nejedna o vyborne zasobenou lokaci, uzpusobenou pro pohodlne celorocni obyvani, tak tam bude mit rodinka zivotnost vicemene stejnou jako v tom panelaku.

A pokud se o vyborne zasobenou a k zivotu uzpusobenou lokaci jedna, tak mi zase nedava smysl to tam nechavat cely rok opustene jen proto, aby pri bugoutu clovek zjistil, ze se mu tam uz stihnul nasackovat nekdo rychlejsi a lip vyzbrojenej.
Teď nevím, jestli je to od tebe provokace, nebo neznalost ;) . Ale pokud neznalost, zkusím odpovědět.
Základní životní potřeby jsou jídlo, voda, teplo, a dejme tomu ochrana před rabujícím davem.
V paneláku si dřevem nezatopíš, z kohoutku ti voda nepoteče, a splachovací záchod je taky k ničemu. Nevypereš, neuvaříš,...
To vše někde v chalupě řešit nemusíš, a to je dobrej základ. A nikdo tady nemyslel odjet do nějakého karavanu, ale do regulérní chaty či baráku. (a možná tě to překvapí, ale takové existují. A když jí nemám já, tak jí má někdo z rodiny) O jídlo se musíš postarat ve městě i na chalupě.
Ve městech bydlíme kvůli práci a pohodlnému životu kdy máme vše u nosu. To vše musí pochopitelně fungovat ;) .
Takže chalupa nevyřeší všechny problémy, ale je snažší ty problémy řešit u kamen kde se vaří gulášek, a s vodou ze studny (nebo třeba potoka) :D .
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Montezuma »

ecart: my v této pošahané době žijeme v podkrovním bytě uprostřed krajského města. Bylo to místo, kam jsme se se ženou nastěhovali před dvěma roky po svatbě a bereme to tak, že z pohledu vybavenosti pro děcka, práce a dalších věcí, které mají usnadnit start budoucí rodině, je to na začátek nejpraktičtější. Nicméně jsme si vědomi toho, že při jakémkoliv průšvihu je třeba se zdekovat - moji rodiče mají statek na vesnici a jsme s nimi na tomhle domluveni. Za normálních okolností pak počítáme, že budeme v tomhle bytě bydlet do doby, než opravíme chalupu po babičce na samotě u lesa do obyvatelného stavu. A na to se těším, protože tam se můžu hezky rozpadlicky vyřádit :D . Včetně vybudování ostrovního systému :D .
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

A přesně o tom to je ;) . Být vybavený (nebo dokonce výborně vybavený) je sice obrovské plus, ale někdo na to nemá finance, někdo to zase až tak neřeší, protože má na starost jiné věci, a jiné zájmy.
Důležité je, aby měl člověk představu co se bude dít když to "spadne". Měl nějaký plán, nejlépe i záložní plán,...
Výborně připravenej a vybavenej prepper nebude s tímto fórem ztrácet čas. Toto fórum je pro nás amatéry ;) .
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maximus »

Proto uz tu spousta starych členů není, ale obcas někteří aspoň nakouknou :hand.

Za velkych holomrazu pri blackoutu trvajicim tydny ve městě bude mit dost lidí zásadní problem s nedostatkem vody k pití. Bez vody druhý ci třetí den muze byt v zimě uz fatální.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

cipis píše: 23.09.2021 23:45 ...Jinak jsem celkem fascinován tím, jak všichni pryč z města ... Kam? Loni se v některých místech v přírodě nedalo ani hnout. Co tam chcete dělat? Nebo tím městem myslíte něco nad 100 tisíc obyvatel? Mně právě takové město okolo 10 tis. obyvatel přijde naopak ideální na zůstání a ne zdrhání. Obzvlášť v rodinném domě.
Pokud máš rodinný dům v 10 tis. městě, tak je pochopitelně situace jiná než v paneláku v Ostravě.

ecart píše: 24.09.2021 0:29 Hmm, me se libi, ze jsme na rozpadlickem serveru, kazdy druhy je tu pripraven na treti svetovou a jak nastane sebemensi problem, tak by hned zdrhal z mesta na chalupu.

Tak proc v tech mestech teda bydlite? Kvuli dojizdeni do prace? Nemelo by soucasti rozpadlicke strategie byt i to, ze si clovek zaridi takovou praci, aby v tom meste zit vubec nemusel?

Uz vidim, jak rodina z panelaku bude celou zimu prezivat evropsky blackout na sve miniaturni nezateplene chate, kde ma tak tri marmelady, kanystr benzinu do sekacky a pro vodu se chodi k potoku.

Jinymi slovy, pokud se nejedna o vyborne zasobenou lokaci, uzpusobenou pro pohodlne celorocni obyvani, tak tam bude mit rodinka zivotnost vicemene stejnou jako v tom panelaku.

A pokud se o vyborne zasobenou a k zivotu uzpusobenou lokaci jedna, tak mi zase nedava smysl to tam nechavat cely rok opustene jen proto, aby pri bugoutu clovek zjistil, ze se mu tam uz stihnul nasackovat nekdo rychlejsi a lip vyzbrojenej.
Ve městě máš školu pro děti, pracovní příležitosti, výhody v době kdy vše funguje, proto tam lidé bydlí. Co asi budeš dělat v paneláku když nebude teplo, nepoteče voda a kanalizace? Ale statisíce lidí mají malou chajdu 1+podkroví, nebo starý vlhký polorozpadlý vesnický dům po babičce, kde by standardně trvale bydlet nechtěli. A také tam mají kamna a studnu, nebo alespoň potok a vyměšovat můžeš na zahradě. Měsíční výpadek sítí by tam přežili snadněji než v tom paneláku a to i ti, kteří jinak mají doma 25 stupňů a neslezou z gauče. Bez velkého množství jídla by většina z nás měsíc vydržela a ještě by nám to prospělo. Takže jde primárně o trochu tepla, vodu a místo na vyměšování. O tom, že já bych si třeba do normálního domu vzal rodiče z jejich bytu, nebo naopak někdo jiný by z bytu odjel k rodičům či sourozencům, ani nemluvě.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

Fabulous píše: 23.09.2021 11:01 :lol: :lol: :lol: Tak ty jsi asi nezažil komanče a jejich celkem běžné výpadky proudu. Nikdo se z toho nehroutil a vše běželo vcelku normálně.

Doporučuji si občas dát ledovou sprchu. Hodně to pomáhá na utkvělý fantas.
Tak jsem si pečlivě přečetla vše co tu bylo psáno (včetně brožury rozpadlíka Josefa, která víceméně popisuje to co napsal Tazi)
Myslím si Fabe, že jsi silně podcenil plošný Blackout ve velkém městě (např. Praha), a spletl sis to s lokálními výpadky proudu v nějaké Horní-Dolní před 30.lety ;) . Matně si vzpomínám na to Pražské Blackoutové cvičení před lety, a byl to docela propadák ( a to šlo jen o cvičení).
Takže pro tebe pro změnu teplá sprcha,...to prokrví mozek ;) .
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Cep »

Z města z paneláku někam, kde jsou kamna a zásoba dřeva a možnost suchého záchodu.
A ano, nejsem rozpadlík natolik, abych se komplet rozpadal už nyní.
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigurd »

Andy,keby si prečítala celé toto vlákno,tak by Ti bolo jasné,že Fab si robí srandu(viď smajlíky pre menej chápavých).
Rád by som znovu upozornil novoprišlých členov,že rozpad je viacmenej odborné fórum,a predpokladá sa,že nový člen si najprv naštuduje problematiku,ktorá ho zaujíma a prispeje niečim novým v obore,v ktorom je zdatný.Na bezduché drísty sú určené iné fóra(ak vás už v nich nezablokovali).
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Radek07 »

Andy Glock píše: 24.09.2021 12:32
Fabulous píše: 23.09.2021 11:01 :lol: :lol: :lol: Tak ty jsi asi nezažil komanče a jejich celkem běžné výpadky proudu. Nikdo se z toho nehroutil a vše běželo vcelku normálně.

Doporučuji si občas dát ledovou sprchu. Hodně to pomáhá na utkvělý fantas.
Tak jsem si pečlivě přečetla vše co tu bylo psáno (včetně brožury rozpadlíka Josefa, která víceméně popisuje to co napsal Tazi)

Je ta brožura ještě k mání? Někdy jsem ji četl, ale už si nevzpomenu kam jsem si ji uložil - díky ;)
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

sigurd píše: 24.09.2021 14:01 Andy,keby si prečítala celé toto vlákno,tak by Ti bolo jasné,že Fab si robí srandu(viď smajlíky pre menej chápavých).
Rád by som znovu upozornil novoprišlých členov,že rozpad je viacmenej odborné fórum,a predpokladá sa,že nový člen si najprv naštuduje problematiku,ktorá ho zaujíma a prispeje niečim novým v obore,v ktorom je zdatný.Na bezduché drísty sú určené iné fóra(ak vás už v nich nezablokovali).
No, asi jsem méně chápavá v pojmech dělat si srandu, a někomu urážlivě doporučovat studenou sprchu na utkvělý fantas.
Ti smajlíci jsou totiž na začátku věty.
Pokud Tazi nenapsal nic nového, proč se na to téma popsalo tolik stránek? A konkrétně pro Faba to nejspíš i novinka byla, jinak by ten blackout tak hloupě nepodceňoval. V Praze stačí jedna větší nehoda na důležité silnici, nebo debil co skočí pod metro, a nastane dopravní kolaps. Představa že "spadnou" semafory, což znamená více nehod, do toho se zastaví metro a tramvaje,... ten dopravní kolaps by nastal mnohem dřív než za hodinu (jak píše Tazi). V dopravní špičce by nastal v podstatě ihned. To zkrátka není výpadek proudu na vesnici. A možná je tedy dobře, že si to snad i Fab nyní uvědomí.
A ano, je to diskuzní fórum, a jistě tu neplatí pravidla jako na vojně-já jsem tu dlouho, jsem mazák, a vy šoupejte nohama.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Prvních 72 hodin (což je tak nějak doba, než se vzpamatuje státní aparát po prvotním šoku) je na bedrech každého jednotlivého soudruha. Není to nic, co by se nedalo rozumně zvládnout a také nic, na co by nebyl Rozpadlík připraven. Stát se za tři dny bez elektřiny nerozpadne a nerozpadne se ani za měsíc. Některé věci prostě pojedou v nouzovém režimu. Nepříjemné, ale zvládnutelné. Hlavně se z toho neposrat...

Jak dlouho bychom přežili bez elektřiny?
1.HODINA
Kolabuje veškerá elektro doprava, metro, tramvaje. Diesel vlaky jedou. Čerpací stanice fungují, velké obchody dočasně zavírají, malé jedou normálně.
6.HODIN
Letadla pro potřeby státu fungují (viz Afghánistán), z dosud otevřených obchodů mizí baterie, svíčky, svítilny,...
12.HODIN
V domácnostech a obchodech se přednostně vyprodávají a spotřebovávají potraviny v lednicích, ovšem ke konzumaci a zpracování jsou vhodné ještě po dobu nejméně tří dnů. V bytech začíná být chladno, nic co by nešlo zvládnout se svetrem a dekou. Ve většině domácností se nedá vařit. Nefungují bankomaty, a lidem docházejí peníze. Benzín a nafta stále k dispozici, snižuje se její spotřeba.
24.HODIN
Byty jsou prochladlé, potraviny v mrazácích vydrží ještě nejméně dva dny. Náhradní zdroje v nemocnicích jsou zásobeny přednostně, domácí zdroje mají zatím zásoby. Telefony, mobilní sítě mají stále zásoby v generátorech, páteřní sítě, které jsou součástí krizového řízení jsou zásobeny. Nefunguje online bankovnictví. Rozhlasové stanice určené pro krizové informování stále fungují. V nemocnicích se ruší náročné operace, a poskytuje se jen nejnutnější léčba.
48.HODIN
Potravin je poměrně dost. Malé obchody fungují. Žádné zásadní rabování není, vznikají uliční hlídky, zločinnost naopak klesá. Nepochybně je vyhlášen nouzový stav. V oblastech kde je dodávka pitné vody závislá na elektřině neteče voda, jsou přistaveny cisterny. Armáda zásobuje pohonnými hmotami pro agregáty a vodou především nemocnice a vládní úřady. Soukromníci si musí poradit sami.
72.HODIN
Případný zmatek především ve městech je tlumen policií a armádou. Záležitosti, jako kanalizace a dodávka vody je řešena uliční spoluprácí. V okolí bytových domu vznikají venkovní latríny a distribuční místa pro nutné zásoby. Zločinnost je na nízké úrovni. Rabování řeší uliční hlídky rychle pomocí gumové spravedlnosti (obušky). Pracuje se jen lokálně a manuálně dle potřeby, ztráty jdou do miliard.
96.HODIN
Armáda začíná zásobovat obyvatelstvo měst z krizových zásob. Lidé jsou celkem spořádaní, chaos je jen lokální. Pokud jsou mrazy, nouzově se izolují byty. Nikdo nemrzne na ulicích. Bezdomovci jsou zvyklí a ostatní ocení požehnání dvou svetrů a deky.
120.HODIN
P R O P O Š U K Y Z A Č Í N Á S T Ř E D O V Ě K !!! Pro nás normální začíná fáze stabilizace a uvádění technologií zpět do funkčního stavu.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Neumím si představit 1 a 2 den blackoutu v souvislosti s dopravními nehodami. Předpokládám, že PČR a) nejde zavolat, b) nikdo neopustí své vozidlo, aby pro PČR došel c) pokud bude vozidlo pojízdné, účastníci nehody se rozjedou domů. Přiznávám, že registruji poblíž bydliště parkující sypače s radlicí jako alternativu pro opuštění města přes osobní auta a drobné zátarasy. Tohle až jako extrémní možnost, hledal bych jiné řešení
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Pokud bude systém přetížený, jako že patrně bude, velké nehody se budou řešit pouze nafocením a odstavením do pankejtu. Malé se nebudou řešit vůbec.

Podobný systém dlouhodobě funguje v Číně. Tam místní policie okolo malých nehod projede zcela bez zájmu, pokud tam není velké zranění nebo smrťák. Vše si řeší jen účastníci.

Také značně poklesne provoz, takže silnice budou volné. Prostě nebude nutné nikam jezdit a u některých ani nebude v čem a čím to živit :)
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

Důvěra ve státní aparát, policii a armádu je tedy obdivuhodná. Stejně tak v množství cisteren na vodu, množství hmotných rezerv, a spořádaného chování občanů :D . Ale pokud máš pravdu, tak se vlastně není čeho bát ;) .
sigurd
Příspěvky: 396
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigurd »

Andy Glock píše: 24.09.2021 14:24 A konkrétně pro Faba to nejspíš i novinka byla, jinak by ten blackout tak hloupě nepodceňoval.
Andy,pre Faba asi nebol blackout novinka,keď toto vlákno pred 9 rokmi zakladal ;) .A dovolím si Ťa poopraviť-Rozpad je odborné diskusné fórum,a Ty si svojími 170 "všeobecnými" príspevkami( za 3 mesiace!)k jeho odbornosti rozhodne neprispela.Pred tým,ako začneš znovu prideľovať sprchy,Ti doporučujem prečítať celé toto vlákno a všetky Tvoje príspevky.
Pravidla ako na vojne tu síce neplatia,ale elementárna slušnosť a prirodzený rešpekt voči odborníkom,ktorí toto fórum posúvajú dopredu,áno.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

No, já jsem s tou hrubostí a despektem nezačala. A i pokud by byl Fab na blackout odborník, tak mu to nedává právo někoho urážet a zesměšňovat.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

Montezuma píše: 24.09.2021 7:44 ecart: my v této pošahané době žijeme v podkrovním bytě uprostřed krajského města. Bylo to místo, kam jsme se se ženou nastěhovali před dvěma roky po svatbě a bereme to tak, že z pohledu vybavenosti pro děcka, práce a dalších věcí, které mají usnadnit start budoucí rodině, je to na začátek nejpraktičtější. Nicméně jsme si vědomi toho, že při jakémkoliv průšvihu je třeba se zdekovat - moji rodiče mají statek na vesnici a jsme s nimi na tomhle domluveni. Za normálních okolností pak počítáme, že budeme v tomhle bytě bydlet do doby, než opravíme chalupu po babičce na samotě u lesa do obyvatelného stavu. A na to se těším, protože tam se můžu hezky rozpadlicky vyřádit :D . Včetně vybudování ostrovního systému :D .
Díky, tohle mi přijde jako rozumnej plán. A jsem rád, že aspoň někdo pochopil, co jsem se snažil říct :yes

Pro ostatní:
Já nerozporuju to, že v případě delšího blackoutu budou města neobyvatelná. To je jasná věc a výčet toho, co vše nebude fungovat se ze na rozpadu objevuje pravidelně.

Na co chci poukázat je to, že pokud si někdo zvykl na pohodlný život ve městě, tak velmi pravděpodobně nedokáže delší dobu soběstačně přežít na venkově.

Měšťácká rodinka, zvyklá posedávat v kavárnách a nakupovat v Tescu, narazí při bugoutu z paneláku například na tyto problémy:
- chata/chalupa nebude zateplená
- nebude mít vlastní zdroj elektřiny nezávislý na dodávkách fosilních paliv (ostrovní FVE, MVE, HAWT)
- nebude mít dostatek suchého dřeva na topení
- nebude mít vytvořen dostatek zásob potravin
- nebude mít opečovávanou zahradu, která by mu pravidelně dávala zeleninu/ovoce
- nebude mít slepice, kozy, králíky ani jiné domácí zvířectvo, které by ho zásobilo masem, mlékem, vejci
- nezapadne mezi své sousedy, kteří jsou na vesnici tím nejdůležitějším "zdrojem" (hasiči, rybáři, soused s traktorem, náklaďákem, soustruhem, svářečkou atd.)

Další velký problém může nastat u těch, co se ve městě rozhodli žít z důvodu snadného dojíždění do práce. Jak se říká "disaster is never clean". I v případě mega-průseru jakým je celoevropský dlouhotrvající blackout tedy lze očekávat, že firmy i úřady budou trvat na tom, aby zaměstnanci chodili do práce. Sice tam asi budou fungovat v dost jiném režimu než standardně, ale nějak pracovat budou muset. To proto, že nikdy nenastane totální chaos a středověk, ale bude zde snaha výrobu i distribuci elektřiny zpátky nahodit a poté nastartovat i všechny další normální ekonomické činnosti. A aby lidi v elektrárnách a u distribuce elektřiny mohli pracovat na odstanění výpadku, tak budou muset chodit do práce. Stejně tak budou muset do práce chodit jejich dodavatelé, zdravotníci atd.

Což je mimochodem velmi podobná situace, jakou jsme tu nedávno zažili osobně - ačkoliv byly hermeticky zavřené i okresy a některá města, tak do fabrik se chodit muselo.

Tedy představa, že při týdenním blackoutu se seberu, odjedu na chalupu a vykašlu se na hákování ve fabrice, mi přijde opravdu naivní.

A proto si myslím, že pokud chce být někdo na tyhle "postupné rozpady společnosti" připraven opravdu dobře, tak by měl žít a pracovat právě tam, kde chce tento postupný rozpad přečkat.
Naposledy upravil(a) ecart dne 24.09.2021 15:48, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět