BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
kawa5
Příspěvky: 223
Registrován: 24.01.2016 19:59

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od kawa5 »

Polsko má málo elektřiny? :o to mě dost udivuje,poláci přece nejsou zelenidla a neodstavují funkční elektrárny?
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Ona to taky může být účelová dezinformace.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Můžou mít málo, pokud zasmlouvali a prodali do Reichu.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

Aktuálně v Polsku jede necelých 70% dostupné instalované kapacity uhelek (19,6GW z 24,4GW dostupných). Jedině že by neměli uhlí, nebo mají spoustu odstávek. Ale je fakt, že do Polska momentálně dodávají téměř všechny okolní státy (sice ne moc, ale dodávají), což je velmi nezvyklé. Polsko většinou hodně vyváží.
Co je ale zajímavé, tak Němci na sebe asi hodlají aplikovat léčbu šokem, protože jim běží cca 95% instalovaného výkonu jaderek. Ovšem v uhlí a plynu zatím mají velké rezervy.

Edit: Další zajímavý fakt je, že Ukrajinské tvrdé zdroje (uhlí, plyn, jádro) jedou v podstatě na doraz, přičemž vývoz není nijak výrazný. Ovšem nemalý dovoz (4,3%) mají i z toho zlého Ruska.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Polské uhelné elektrárny mají nedostatek uhlí. Důvodem jsou jednak problémy s přepravou (opravy tratí, vyřazení části kapacit kvůli očekávanému poklesu poptávky po přepravě uhlí) a zároveň uhelné elektrárny vyráběly a tedy spotřebovávaly více uhlí, protože plyn je drahý. Energetika prostě nefunguje na písknutí.
Ve stylu:
- Preferujeme OZE s nepredikovatelnou výrobou
- Vše ostatní je špatné a nepotřebujeme to
- Očekávejte, že uhlí je fuj a nikdo jej nebude chtít (tak vyřadíme vagóny a nekoupíme nové, někde jinde zastavíme těžbu)
- Zálohou bude plyn, ale Rusko je fuj a plynovod nepotřebujeme (ceny plynu letí do nebes)
- Ceny povolenek, neboli zdanění emisí, jsou nepredikovatelné
- Jaderné elektrárny předčasně vypneme a nechceme
Jak asi budou v takovém režimu vypadat investice v celém řetězci (těžba, přeprava, stavby elektráren, studium personálu...)?

https://www.spglobal.com/platts/en/mark ... -shortages
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Na burzach dnes cena elektriny stoupla na 200 €/MWh, pro skandinavsky region (nekde je az -40 C) na 226 €, v Nemecku 265 € a ve Francii dokonce na 282 €! Tam -40 C rozhodne neni.

Cena povolenek stoupla na 80 €/t CO2, do konce roku se ceka 100 € a do konce zimy 150 €.

Ocekavam dalsi prudky rust cen kamen, krbovych vlozek, dreva a kominickych praci.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Rafael »

Německo - energetika
Nevím, nerozumím moc takové problematice a ani do jaké míry je ten níže uvedený web důvěrohodný.
Ale přijde mi, že zatím je ten zelený Germanistán soběstačný ve výrobě elektřiny a zatím nemá potřebu v tom směru vysávat své kolonie a ničit je neustálým zdražováním.
Screenshot_2021-12-04-14-44-35_20211204144610164.jpg
Otázkou ovšem je jak dlouho jim to vydrží?
Německo má v OZE již vyšší instalovaný výkon, než v konvenčních elektrárnách. Při pohledu na Agorameter je však evidentní, že splnění koaličního plánu (při současné úrovni spotřeby) vyžaduje tento instalovaný výkon alespoň zečtyřnásobit. Za devět let. Tomu někdo vážně věří?
https://www.agora-energiewende.de/servi ... 021/today/

Vyčenichal jsem to tady:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahra ... ranici_wag
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sauerkraut »

Vzhledem k tomu, ze OZE dodavaji jenom cast casu, je pro pokryti spotreby logicky nutne mit nainstalovany vyssi vykon a k tomu mit nejakou akumulaci na pokryti doby, kdy nefouka a nesviti. V lete staci hadam tak 3x vic solarnich panelu, nez je spotreba. Problemem je zima, kdy nesviti a akumulaci z leta na zimu neumime (je neuveritelne draha), takze kdyz nefouka, mame problem.

Kdybych se snazil navrhnout sit, ktere bude fungovat 3/4 roku na OZE, postavil bych zhruba 10-20x vic instalovaneho vykonu v OZE, nez je spotreba.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Pěkný rozhovor preppera a odborníka na blackouty

https://www.youtube.com/watch?v=LYHlH53gxS4
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Řekl bych, že blackout je už nadohled:
Německo v zimě zavírá jaderné a tepelné elektrárny, ceny rostou. Uprostřed rekordních cen elektřiny v Evropě Německo své plány nezmění a v prosinci odstaví tři jaderné reaktory a 11 uhelných elektráren. Země tak přijde o 6,4 GW výrobní kapacity.
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... ny-rostou/
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od xgordon »

Na koniec roka 31.12 hlasi shmu u nas -20°C (sme 550m.n.m). Je to este daleko, mozu to zmenit ale vyzera to na prichod serioznej zimy. Posledna moznost na serioznu pripravu. :chuckle
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maximus »

Doporučuji si v prvnim tydnu Noveho roku udelat v rámci rodiny branné cvičení na téma "Blackout a ted nejméně 5 nepůjde proud", resp. na většině míst zakrátko ani voda z vodovodu či plyn. GSM signal max 1 až 2 dny.

Jak zajistim teplo, pitnou vodu, jidlo, bezpecnost, informace, komunikaci s rodinou a přáteli, léky a zdravotní péči, kde jsou svitilny, svicky, zapalky, radio na baterie, aby nepopraskaly rozvody vody a topení v promrzlych bytech a domech, etc.

Znají vsichni rodinní prislusnici svoje úkoly v teto situaci? Musíte kvuli něčemu opustit svůj domov?
Mate dost PHM a vhodné auto na svoz rodinnych příslušníků a přátel za kalamitnich podminek?
Kdy zacnete i doma nosit?

Edit: presunuto do vhodnejsiho vlakna
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

Radíš to jen v rámci dobrého cvičení nebo se něco chystá?:)
Nevím jaká je dlouhodobá předpověď, ale s těmi +12st co tu máme, zrovna eminentní kolaps nehrozí.
Samozřejmě, pokud v lednu padne -15st, bude situace úplně jinde :head

Já jsem dneska u mamky s babičkou a v případě BO, je budu muset evakuvoat k sobě - cca 25km, protože tady ten barák je úplně nesamostatný, panel bez zateplení a mamka na tu přírpavu zrovna není :head

Doma se chystám dokoupit dalších 20m3 dřeva, dokud cena není až tak vysoko.
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od pekoz »

Dnes provedena zkouška (cca 10minut) elektro centrály.
Palivo běžný BA95 plus VIF. Bez problémů - palivo cca 1/2 roku.
Dělám to běžně 1xz a14 dní. Takže žádný stres.
Nicméně naleju BA95/VIF do auta a do kanystrů půjde BA95 Eurooil.
Momentálně na nejbližší pumpě bez BIO.
Naposledy upravil(a) pekoz dne 29.12.2021 20:45, celkem upraveno 1 x.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maximus »

Nemam zadnou primou informaci, jen si myslim, že dělat cvičení až nastane blackout a venku budou mrazy - 20°C, tak je to docela pozdě. Uz jsem par lidem zorganizoval takove cvičení a velmi se divili, na co zapomněli - treba zjistili, že v radiu na "burtiky" maji tyto baterie vybite a nahradni v NZ nevedou, PB lahev k varici je od leta poloprazdna, zapalek mají doma dve poslední krabicky a to uz poloprazdne, "vubec netuším, jak vypustit vodu z radiátorů",... - samozřejmě to nebyli klasičti mistni rozpadlici, ale i tak.

Ne vsichni mají v modu "rozpadlik" celou rodinu - kamaradova zena treba v nestrezene chvili rozdala většinu jejich zasob jidla "potrebnym".
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Ad eurooil a bez BIO - to platí u nafty, ne u benzínu. U benzínu se může stát, že bude bez, ale není to jisté.
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sacket »

Já mám nakoupený BA-95 a neřeším jestli je s bio nebo ne. Koupil jsem k němu 5l BA-100 u MOLu. Nádrž vyjedu dokud centrála nezdechne, naleju stovkovej, nechám jí ještě chvíli blafat, zastavím a fertig. Nevím jestli nejsou obavy z bia přehnané, protože mám sekačku, křoviňák, motorovku, benzín jsem nikdy neřešil a nepamatuju, že bych měl zjara někdy problém.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

To já právě už třikrát, posledně vyčištění a nová svíčka, no, a od té doby je to na suchu a ani jsem to nezkusil ... Bych s tím měl něco udělat ...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Samé špatné zprávy.
Když se prudce ochladí, hrozí ve Francii výpadky elektřiny
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... iny-184495

HANDELSBLATT: Bez plynovodu Nord Stream 2 lze očekávat v Německu výpadky elektřiny
https://www.narodninoviny.cz/handelsbla ... elektriny/

Po silvestru o víkendu nácvik na blackout. Celý dům přepojím přepínačem sítí na dvě sfázovany centrály Honda. Sám jsem zvědav jak to bude fungovat. A po zapojení měničů a 21kW v baterkách pro soláry v lednu to vyzkouším v režimu UPS s dobíjením centrálama. Pak už mě snad nic nepřekvapí. A na jaře jdou na střechu panely a bude to komplet.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od pracintl »

Dobíjení centrálou jsem také uvažoval. Jak to uděláš?
Máš měnič, který umí dobíjet z jedné fáze?
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Odpovědět