BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Alstrattův příspěvek je dostatečný na to, aby si člověk dokázal dohledat další informace.
Věděli o tom, protože po podobném průšvihu jim v roce 2011 federální orgán dal doporučení na co si mají dát pozor.

Průšvih je v tom, že Texas nemá moc zásobníků na plyn, takže těžba musí odpovídat spotřebě. Těžba je závislá na elektrické energii, jakmile začal být deficit elektřiny, začala vypadávat i těžba zemního plynu a o to míň pak bylo elektřiny. A těžba vypadávala proto, že jim zamrzaly vrty a těžební technologie, která nebyly na mráz připravená - prostě jim zamrzly trubky a ventily.

Dokument z roku 2011:
https://www.ferc.gov/sites/default/file ... report.pdf
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Woody Crafty »

Mě se prostě nechce věřit, že soustava dimenzovaná na letní brutální odběr klimatizací (10kW nebo kolik vychlazení nezatepleného baráku může brát?) nezvládne 2-3 kW přímotopy ikdyž vypadne několik elektráren.
To ty centrální klimatizace neumí v zimě foukat pro změnu teplý vzduch? To tam lidi fakt klepou kosu při venkovních 5-10 C ?

Kromě toho jsem nezaznamenal žádnou organizační aktivitu ze strany politiků ani energetických společností. Prostě nejde elektřina a nikoho to nezajímá. Nikdo se o nic nestará.
A právě kvůli odpojenosti od ostatních statů by texas byl ideálním státem pro takovýto experiment.

Je tam zkrátka hodně nevysvětlených podivností.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Alstratt »

Jo bylo to sepsano rychle a zjednodusene, nemam tolik cas se s*at s cestinou. Jinak prave zapadni a este lepe vychodni pobrezi jsou lepe chraneni proti ruznym takovym zivelnym problemum a jsou z casti propojene kdyz se neco statne tak mohou vypomoci statum ve svem regionu at uz el. energii ci jinak. Ano velke vypadky se mohou stat i na zapadnim i vychodnim ale je vazne mnohem mene pravdepdoobne ze se stane neco fakt hodne velkeho v techto regionech kdyz jsou na to lepe pripraveny. A kdyz uz se neco takoveho stane, tak jsou pripraveny si vzajemne pomoci. Ono je to i pochopitelne, kdyz hlavne na vychodnim pobrezi byva bezne zima a taky se na nem nachazi spousty duleziteho pro fungovani statu a nejen to. Melo by to byt i neco z ceho by si v tom necem mely ostatni staty US brat castecne priklad jako treba Texas ktery to neresil dostatecne.

Coz Texas byl uz nekolikrat upozornovan ze nektere ty problemy prijdou, vedely o tom politici, odbornici i spousta lidi, mnozi neudelaly nic proto aby se proti tomu zajistily. Kdysi jim bylo i nabizeno pripojeni k ostatnim okolnim statum v nekterych vecech, ale Texas ne a ne .. Nekteri rikaly ze nebyly ani spusteny vsechny vetrne, proc? Nevim, nevim ani kolik je v tom pravdy s tema vetrnyma v Texasu (Texas me uz zas tak moc nezajima posledni dobou, i kdyby se pobily je mi to jedno). Ne ze by to navic zachranily ty vetrne ale .. Zjednodusene, stat se nemuze spolehat na to ze je neco mene pravdepodobne ze se stane, musi konat kdyz je na to este k tomu zavcasu roky dopredu upozornen nekolikrat. Lidem v domech praskaly potrubi protoze na toto nebylyp ripraveny a tak jim to vyplavilo vyplavilo baraky, strechy znicene po tomto mrazu ze se v dome nedalo zit atd. Zjednodusene: Ne ze jen Texas ale hlavne on se v nekterych vecech chova jak male decko proti zbytku US. Texas je takovy vice originalni stat v nekterych vecech, jede si mnohe po svem i kdyz nektere rozhodnuti jsou totalne hloupe ktere se jim casem mohou vymstit a jak je videt neco se jim uz vymstilo.

Tim nemam nic proti Texasu, byl to jeden ze statu kdy jsme se rozhodovaly kde postavime dalsi dum ale vyhrala to Florida a dalsi bude asi Colorado ci nejaky severni stat asi. Takze kdyby neco, je moznost par statu kam muzeme zmizet do vlastnich bydleni. Nektere jsme nove koupily a nektere zase prodaly. Presto jak je Texas v necem dobry tak neni tak uzasny jak nekteri tvrdi a taky ma sve chyby. Dokonale to neni nikde, to ja jen jak nekteri lidi tvrdi ze jak je Texas skvely stat pro zivot. V necem jo, v necem ne. To si spis pockejme nekolik let jak Texas dopadne. Protoze ten v nekterych dulezitych vecech se sice v minulosti vzdy dost lisil od ostatnich ale ted v tom dal pokracuje a chce se lisit este vice i presto ze to sn ima nemusi dopadnout vubec dobre v nekterych vecech. V nekterych vecech ale zase se drzi na takove urovni ci postupuje dal co se mi naopak zase libi. S Texasem je to holt tezke.

A o te Kalifornii, ta se mi v dosti vecech nelibi podobne jako nektere staty na severovychodnim pobrezi v necem. Je neco co se mi na Cali dost libi ale neprevazuje to do takove urovne aby jsme si tam postavily dum a jezdily tam nejak casteji a uz vubec ne tam zily. Takze zrovna ted uz mame jen 2x domy v PA, 1x FL, 1x AK, a brzy asi 1x v CO .. Jelikoz tam kde nejvic pobyvame mivame vlastni el. energii tak me to nejak netrapi kdyz nekde nejde el. energie. Jinak zapadni a vychodni propojeni jsou nejsilnejsi a ty ostatni jsou uz slabsi a vychodni je este dal rozdeleno. Ale to je spis uz do jineho vlakna.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Texas se nepropojil s ostatními státy, protože pak by podléhal vlivu federálních regulací a celkem přirozeně se obávali, že regulace postupně budou levicového charaktery ve stylu naprosto katastrofální regulace energetiky v Kalifornii.

woody: Klimatizace umí topit, ale jim se propadla výroba, protože těžební technologie neměla zajištěný pro takové počasí dohřev. Podívej se do té zprávy z 2011, tam je to objasněno velmi slušně.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ulfhednar »

Při celodenním výpadku proudu jsem zjistil a důkladně otestoval základní vybavení k přežití. A mám pro vás dobrou a důležitou zpravu:
Vývrtka a mokka konvička fungují i bez proudu!
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Alstratt »

Zatimco ale celkove pokud budeme pocitat kde co od delky trvani (v tom by Texas asi nemel mit tolik problem pokud si dobre pamatuji), po caste vypadky, z jakeho duvodu vypadky, co se kde nachazi atd. tak takhle na tom neni Texas zrovna dobre, to ze Kalifornie je v tom tez dost na prd to jo. Ale pokud se to porovna se vsim okolo tak Texas to zrovna nevede moc dobre. Myslim si ze Texas ma na vic nez to co predvadel. Ale je mi to nejak jedno, me to vubec neomezuje. Jen dodam ty regiony ruzne jsou navic nektere z casti spojeny i s malou casti mexika jako je zapadni region a dalsi s velikou casti kanady.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Woody Crafty »

Stejně jsem přesvědčený že by stačily jen nějaké organizační opatření a bylo by možné zabránit těmto velkým nesmyslným škodám. (proč obyvatelstvu v rádiu neřekli že mají vypustit potrubí v domě aby ho neroztrhal mráz? a podobně...)
Kdo a z jakého důvodu tyto opatření zřejmě ÚMYSLNĚ neudělal, to je otázka.
Podobně jako tyto jednoduché organizační opatření neprovedli při povodních v New Orleans. Tam to byl jasný experiment, jak se američani začnou chovat při výpadku infrastruktury a silových složek.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Woody, uz to neber... :shock:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Blbě se ti vypouští voda z trubek, pokud na to nejsi připravený a nemáš na vhodném místě vypouštěcí ventil.
USA je jiný svět. Kdysi tam museli po mnoha letech zavřít jakýsi nonstop fastfood provozovaný doslova 24x7 a zjistili, že to zavřít přinejlepší vůli nejde, protože na dveřích jednoduše není žádný zámek.

U prarodičů před lety kdosi zapomněli zavřít a utěsnit na zimu sklepní okénko a když byly hodně tuhé mrazy, tak ve sklepě zamrzl a praskl vodoměr a taky trubky kolem něj. Okénko je přímo nad vodoměrem a ledový vzduch tekl přímo na vodoměr.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od floky »

OT: na vypúštanie vodovoného systému používam vzduchový kompresor. Najlepšie je mať rýchlospojku na klasicku tlakovu hadicu pri hlavnom uzávere vody, menej komfortne sa to dá ale vyfúkať takmer z každého odberného miesta / cez prívod vody do WC a podobne...

V prípade výpadku elektrického prúdu sa dá improvizovane vypustit vodovodný systém aj pomocou expanznej nádoby ktorá sa predtým nafúkne ručnou pumpou bez oddelovacej membrány - tj použije sa v podstate ako vzdušník.

Staré skúsenosti hovoria, že kým voda nie je pod tlakom prípadne zamrznutie vody plastové rozvody vody prežijú...ale riskovať je myslím v tomto zbytočné a pri komplikovaných rozvodoch(stenové kurenie, podlahovka aťd), radiátoroch a pod. by som to neriskoval...

Podobne je vhodné mať v prípade boilerov ešte pred bezpečnostným ventilom na vstupe vsadenú odbočku s ventilom a vývodom na záhradnú hadicu. Vypustenie vody je komfortné a zárovej je k dispozícii vždy plný objem boliera pre alternatívne využitie napr. na splachovanie WC pri výpadku dodávok vody. Najviac komfortné je pridať si ešte jeden ventil aj na výstup vody z boilera, tak aby vypuštaný objem vody nahrádzal vzduch z druhej strany bez nutnosťi otvárať niekde kohut atď.

Najviac premakaná verzia v prípade že boiler tvorí najvyžší bod vodovodnej sústavy je mať vstup do boilera a výstup prepojený a pridanú odvzdušnovaciu vetvu z hornej strany otvorenú nad úroveň boilera. V prípade výpadku dodávky vody sa uzatvorí hlavný prívod, otvorí sa ventil odvzdušnovacej vetvy, a prepoji sa výstup a vstup bolera. Voda tečie samospádom do odberných miest teplej vody a dá sa využiť na "poslednú sprchu" atď...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Přesně takto to mám udělané v obytném autě.
3 cestný ventil, který přepíná buď přívod z čerpadla / rychlospojka na vzduch.
Připojím kompresor a postupně otevírám a zavírám jednotlivé okruhy dokud odevšad nevyženu vodu. Je to
každoroční příprava na zimu.

Ale to se dá praktivkovat v slabých trubkách s omezenou vzdálenosti. Nevím jestli by nějaký smysl mělo honit vzduch do 3/4 trubek. To by musel být průmyslový kompresor, aby to vyhnal. Nejsnažší je počítat s vypouštěním při návrhu vody. Trubky mít vždy malinko po spádu a v nejnižším bodě výpušťák.
A pokud tam trochu vody zůstane, tak se vůbec nic neděje. Jde jen o to, aby měl led kam expandovat.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Woody Crafty »

PeFi:
To mi nemusíš vysvětlovat :) V našem bývalém baráku někdo dělal rozvody, zřejmě inspirován 8bitovou hrou PIPEMANIA :D
Takže měsíc po kompletním vypuštění odněkud ještě nějaká voda přitekla a mráz roztrhnul ventil nebo konec trubky. Myslím že ani ten kompresor by nepomohl.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od jerry.mysak »

já ted přemejšlím o fotovotaice. Nějakých cca 5kW na střechu, asymetrický 3fázový měnič schopný pracovat v ostrovním režimu a bateriový pole. Žádný přebytky do sítě, protože platí za to prd a navíc pak nemáš podporu v nezaměstnanosti (jsi podnikatel)

Blbý je, že bez dotací to vychází na 340 000 , dotace to sníží o 155 000. Což je pořád řacha a návratnost tak 15 let.

Na druhou stranu, germání si odstaví točivé zdroje a k tomu autoelektrifikace. Takže ceny poletí nahoru. Počítám během 5 ti let tak o 30 procent, za 10 let budem na 120 procentech dneška.

když pominu návratnost, tak přes den bych měl mít k dispozici od 1 do 4,5 kW, pár kW v baterkách na noc, který by měli i to tepelko utáhnout na pár hodin. Jen kdyby ty bateriový pole nebyli tak drahý. Sice je možnost rozšíření trakčníma olověnýma, ale tam je zase menší životnost.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Na FVE do 10 kWp žádná licence a živnost být nemusí, to už pár let neplatí.

Co se týče dodávek do sítě a baterií a návratnosti. Jsou dvě extrémní možnosti:

- chci rychlou návratnost = optimalizuju spotřebu, nasadím wattrouter, přebytky dám do sítě a nemám žádné baterie.

- chci absolutní nezávislost = mám velké baterie, velké panely, polo-ostrovní provoz a neřeším náklady na tuhle srandu. Elektřina, která proteče bateriemi je (dnes) dražší, než ta ze sítě.

No a pak je x možností někde mezi....
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

5kWp a 3f měnic nemá smysl.
A baterky se zásadně staví svépomocí. Tam se dá dostat na zajímavé ceny.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Na baráku mám skoro 10kWp a přes 20kWh v bateriích. Budoval jsem to postupně, šel jsem cestou modulů, kdy společný prvek FVE je napětí baterie. Vše je připojeno k centrální sběrnici tak, že kdykoliv mohu na střechu přidat další panely s regulátorem, baterii i měnič. Chci přidat další baterii? Prostě ji jen s příslušnou BMS připojím k centrální sběrnici a jedu dál. Systém je jednofázový, se zálohováním veřejnou sítí a jeho primární funkcí je ochrana před výpadkem veřejné sítě plus před přepětím (u nás je běžně až k 250V). Takto mám stabilních 230V.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

Představujete si to všichni moc jednoduše. Bohužel je to tak široká problematika, že se to nedá ani v pár větách vysvětlit. Počítejte s tím, že v reálu návratnost bude 2-4x horší případně nekonečná, než propočty tzv. odborníků. Pokuta za nepovolenou dodávku do sítě je to nejmenší co vás může potkat. Elektroměr měří něco jiného, než jakékoli vaše zařízení, a vůbec neměří efektivní hodnotu obecného signálu, s tím se taky smiřte. I s tím, že za odebranou elektřinu můžete platit až 3x a to i když si ji vyrábíte a žádný wattrouter vám nepomůže. Je to prostě lákadlo na naivní peněženky. Jediná cesta je mít to a používat to primitivně na ohřev vody. Svítí, ohřívá, svítí málo, dohřívá druhá spirála. No a pak když je průser, máte elektřinu - když svítí. Neplatíte pokuty, neplatite několikrát vlastní odběr, drahý měnič a rozvaděč tak není potřeba, jenom si pořiďte bojler se dvěma spirálama.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Můj systém je v základu ostrovní. Měnič nemá jakéhokoliv spojení s distribuční sítí. Tudíž nemůže do sítě nic dodat (ani toho není schopen). Akorát když nesvítí a vybije se baterie mi ji nabíječka z nočního proudu dobije.
Baterie mám skládané z článků, na nějaké škatule "vše v jednom " nevěřím.
Edit: bojler mi to ohřívá taky - z přebytků.
Koukej tak, aby jsi viděl.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od honzasl »

Bacil

Takže když chci připojit podle vyhl. 16/2016 § 16, tak je tam nějaký fígl, který jsem na rozdíl od odborníka nepochopil a zaplatím za odebranou elektřinu třikrát.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-16#p1

Můžete to nějak konkrétně rozvést?
Elektroměr měří něco jiného, než jakékoli vaše zařízení, a vůbec neměří efektivní hodnotu obecného signálu, s tím se taky smiřte.
Můžete nějak rozvést tuhle větu?
Odpovědět