BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Pez »

Zajímavý rozhovor s paní Drábovou.

Už se nemusíme tak intenzivně snažit o dosažení základních životních potřeb, alespoň v naší části světa je máme všechny více než bohatě zajištěné. A to vede k lenosti a k pocitu samozřejmosti; že to tak musí být.
Panuje rozšířená představa, že elektřina prostě pochází ze zásuvky.

https://neovlivni.cz/dva-nad-kavou-elek ... d=13182048

Drábová: Rozsáhlejší blackout by znamenal, že budou umírat lidé.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Británie obnovila provoz uhelné elektrárny
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... u-40371245

a to ještě nepřišla zima :chuckle

Jem mám obavy, zda rudozelená EU se také odhodlá v takové situaci ustoupit ze svých nereálných představ a uhelky spustí, nebo spíš budeme platit šíleně drahou elektřinu či bude dokonce omezena dodávka energie v určítých časech? GreanDeal za každou cenu?
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Proba »

Ale to vědátoři nemůžou, to by přece přiznali, že se někdo v těch výpočtech zelenýho šílenství seknul. No a když se spletli jednou, tak se mohli splést vícekrát a není pak skoro všechno špatně?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Aby se nebouřilo obyvatelstvo a nevolilo antizelené, tak očekávám omezení odběru elektřiny pro velké průmyslové odběratele. To sice opět sníží konkurenceschopnost evropského průmyslu, ale současně to omezí produkci CO2 a tak opět bude mít rudozelená levice co slavit a za co se plácat po zádech. Pokud se utlumení průmyslu udělá plíživě a mazaně přes razantní zdražení emisních povolenek, tak si nedostatku elektřiny ani nikdo nevšimne.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od xgordon »

Lenze ani ta "povolena" spotreba elektriny nie je neobmedzena. Napriklad SR sa zaviazala, ze do nejakeho roku znizime spotrebu pod istu hranicu.

Nepamatam si uz presne tie cisla, ale mozno sa mi to podari dohladat. Bolo to spominane v jednej z prvych verzii nasho uzasneho planu obnovy.

Otazka je, ktory z tych dokumentov ma vyssiu prioritu a ako su naviazane rozne sankcie. Vychadza mi to ale tak, ze bud nas EU zruinuje ekonomicky na sankciach alebo technicky, ze sa vratime do stredoveku, lebo nam zakazu vyrabat kvoli tomu, ze nemame superprogresivne zelene technologie, ktore ale nikto nezaplati lebo nie je z coho a zrejme to ani nikto technicky nedoda.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kopour »

drigon píše: 12.08.2021 13:28
Germanik1 píše: 11.08.2021 22:01 Kolik stojí slušná /popisovanéá/ ostrovní? Vážně se tím zabývám. Peníze chřadnou na účtu a já řeším, jestli ostrovní nebo připojenou k síti
Pokud ti můžu radit, udělej si ostrov se separátním dobíjením ze sítě.
Když popíši ve zkratce svůj systém, mám ho udělaný jako modulový s centrální sběrnicí. Ve své podstatě to znamená, že na oba póly centrální sběrnice jsou připojeny patřičné "moduly". Každý string panelů (napětí do 120VDC) je připojen do svého regulátoru a regulátor je připojen na centrální sběrnici (solární modul). Dále jsou na sběrnici připojeny baterie a měnič (každý komponent/modul má svůj přívod a jištění).
Má filosofie je taková, že systém musí jít rozšířit bez zásahu do stávajících komponent/modulů (prostě jen na sběrnici připojím další regulátor s panely, měnič, baterii a tak dále) a zároveň v případě selhání jednoho modulu musí zbytek fungovat bez přerušení dále (pokud mi selže jeden ze čtyř regulátorů, zbývající tři pojedou dál).
No,jsou hibrydní měniče co jsou připojeny k síťi a nepodléhají ohlášení dodavateli DS,(po mailovém pig-pongu s E-onem ověřeno na ERU)protože memaji přetoky do DS a jsou připojeny do síťě a jedou jako jako ostrov.Dokážou se se síTí sfázovat a dobíjet baterie jak ze síťě tak z panelů.Záleží jak je naprogramuju.A co se týká baterek tak se dají použít i trakční GEL baterie (lacinější než LiFe) já osobně mám ty louhovky a hibrydní měnič.Jinak jenom doplním informaci u ostrovní FVE při výkonu nad 30KW se museji stejně platit daně. :envy
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Radek07 »

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_ven

Ve VB už se škrábou nervózně na zadeli. Zajímala by mě příčina vzniku požáru.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Nejlepší je na té fotce zaparkovaná Tesla :lol:

Alespoň si mohou kluci ostrovní zkusit, jak jsou samostatní. Osobně bych se třeba za 3 denní blackout u nás nezlobil.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Tak tak, tahle fotka je epická, s komentářem
"Nedostatek elektřiny zhoršil už tak napjatou situaci na trhu, kde ceny každým dnem stoupají na rekordy."
Kupte si elektromobil, spalovák dejte do šrotu! :lol:
Screenshot_196.jpg
Liqid: " Osobně bych se třeba za 3 denní blackout u nás nezlobil."

proč u nás? Dávejme tato přání tím správným směrem - Německo ;) Klidně i 7 dní, a naši na velínech uhelných a jaderných elektráren se založenýma rukama ve stavu "skopčácí nemaj ele? aha, maňana..."
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

U nás proto, abych si vyzkoušel naostro vlastní připravenost v práci, jak by fungovala společnost a co by se celkově dělo. Ideálně podzim/jaro, za velkým mrazů nebo veder by to bylo horší.

Ale melounkům za hranicemi bych to přál taky, klidně ten týden.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Věřím, že melounové v případě častých blackoutů příjdou s něčím takovým, splňuje to všechny stranické požadavky : cyklouni +, obnovitelná energie + (strava jen vege, fazole apod), jen by na tu hubu cyklouna bylo nutné nasadit ještě filtr, přeci jen 4% CO2 při každém výdechu, to není přeci CO2 neutrální...kua, snad to nebude číst nějaký zelenorudý svazák, že vlastně EU nebude nikdy CO2 neutrální, pokud v ní budou dýchat lidé... :lol: Nebo že by zákaz dýchání, rok 2065? FULL CO2 NEUTRAL wie der führer sagte!!
Screenshot_197.jpg
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Montezuma »

Těžko říct, jestli by to mělo být tady, v ekonomickém kolapsu nebo v příčinách rozpadu EU. Tohle se hned tak nezastaví.

Objednal jsem včera domu jedny pohody a dokoupím desetikilovky na PB, dokud jsou.
Přílohy
01.png
02.png
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

Topit doma PB kamny je hodně špatný nápad. Hlavně teda přes noc, protože žerou spoustu vzduchu.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Montezuma »

Jj, musí se u toho často větrat a topit s tím jen v místnosti, kde se nespí.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Používal jsem je na přitápění, když se ve větších mrazech vybili akumulačky.
Není to problém. Jen je potřeba jednou za čas vyvětrat.
Na noc se samozřejmě nezapínaj a spí se pod pořádnou peřinou :)

Jinak bez el. energie jsou takové polovičaté. Ten ventilátor je pocitově na teplotě znát. Bez něj všechno teplo stoupá ke stropu.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Já to občas humorně řeším pečením. Ať už buchty, bábovky nebo většího množství sušenek. Na vyrobeném teple ještě upeču
Udělám co musím
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maximus »

Tuto zimu uz lze očekávat nejaky ten blackout, nicméně po roce 2025 to bude standart, pokud se nestane nějaký zazrak.
Elektrocentrala se zasobou paliva by mel být zaklad u domu ci chalupy.

Zatim držím jen 45 litrů benzinu a 25 litrů nafty (do auta), ale určitě obojiho na tuto zimu prikoupim.
PB lahve držím 2x10kg a 3x2 kg plus kartuše do trekovych varičů.

Olověné aku mam dobijene 275 W solarem a 2000w měnič. Jsem schopny ten měnič napojit do sítě a v ostrovnim rezimu provozovat osvětlení, nabijet aku, spustit cerpadlo ve studni (mrazak ci lednicku v zimě zalohovat nehodlam).

Elektricky vykon FV jsem schopen posílit panely dedikovanymi pro ohrev TUV (tam jsem limitovany vykonem MPPT regulatoru) - i v případě spatneho počasí spolecnym vykonem vice než 3kW bych aspoň něco elektřiny "vycedil".
Na nouzové vareni i pečení mam ale sporak na drevo v kuchyni (vytopi v případě potreby cast domu) a teplo primárně z kotle na dřevo (bohuzel potřebuji oběhové cerpadlo, ale na 5-11W prikonu stačí dostatečně tlacit vodu a tak vyclenena olovena baterie dobijena ze solaru nebo přímo z elektocentraly postacuje) .
Zasoby baterii do svitilen a petroleje do petrolejek jsou jasné.
Svíčky jako poslední bašta svetla a pohody se najdou samozřejmě také.

Kdo je na paneláku, tak bych doporucil aspoň outdoorovou solarni nabíječku a power banku aspoň 20000mAh k tomu. Určitě k tomu PB vařič a zasobu PB lahví (klidně 2kg s redukci na trekovy vařič (vydrží to dlouho, je nejlevnější provoz a výhoda je stabilita pri vaření). Pozor ale na dostatek kysliku pri vaření!!!!
Celovka a ruční svitilna se u rozpadlika také určitě najde.
Svicky jsou urcite dobre také (levně jde poridit hřbitovní svicky).

Powerbanky si držte nabité a v případě nahozeni proudu hned dobijejte (muze to klidně spadnout za chvili znova).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Cep »

Tak mne napadá, aby baterie do postřikovacích konví neležely v zimě ladem, jak z nich spáchat powerbanku?
Z takové 12V/7Ah ?
Připojením něčeho takovéhoto?
[urlhttps://www.gme.cz/modul-dc-dc-step-down-9-40v- ... ed-displej]Modul DC/DC měnič step-down 9-40V na USB 2A, LED displej[/url]
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Cep: málo, spíše toto
https://dratek.cz/arduino/1757-step-dow ... porty.html
nebo
https://pajenicko.cz/menic-napeti-step- ... v-na-5v-3a (tady si ale musíš dopájet na piny USB)
nebo
https://pajenicko.cz/menic-napeti-step- ... v-na-5v-3a
nebo
https://www.hadex.cz/m398e-napajeci-mod ... 3a-2x-usb/
jsou toho mraky, potřeba vyzkoušet a ověřit, vše made in china

dát do vhodné krabičky, připojit, připájet vhodné kabely pro připojení k autobaterii a energetický upír ze zaparkovaných aut je hotov, rychlejší energie než ze solárku na balkóně v paneláku v zimě ;)
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od eotto »

"Mors certa hora incerta"
Odpovědět