BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Patrol »

To Dokelnik: Jakou fólii jsi pořídil?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Jakze "kde" ?? 7 nevydanych jidel daleko jsou :) A cca 25 km od velkeho mesta. Zkusenosti ukazuji, ze nebezpecny, jednolity dav se rozpada asi po 25 km na male skupiny, ktere uz lze odehnat i mensi palebni silou. Takze bydlet kus od velkeho mesta. Nebo mit vyhlednute utociste. Ja kdysi cetl na netu o skupine (u nas se vykeca vse, vedi mistr Carter :) ) ktera mela vyhlednutou vesnici kde byli zasobniky PHM, skala ze tri stran, jedina pristupova cesta, divci internat, proste idealni misto pro skupinu chlapu na obsazeni a drzeni :)
Naposledy upravil(a) Dokelnik dne 19.10.2021 21:49, celkem upraveno 1 x.
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Patrol píše: 19.10.2021 21:42 To Dokelnik: Jakou fólii jsi pořídil?
Takovou hrubou cernou co se z ni delaji pytle na odpadky. Da se koupit i v rolich.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sigurd »

A čo tak pohliníkovanú termofóliu-lacné,skladné,a ešte odráža teplo...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od BiSon »

Proforma: skoro. Laboratoř.
Nejjednodušší by bylo ty okna zazdít, ale to nám nepovolili.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Tak s chladničkou už přestanu, ale proč svítit? Co tam chcete dělat, když nepůjde elektrika, asi ani nepůjde internet, tedy ani vysílače na pozemní digitál, no možná satelit, když bude zásobovaný signál z oblasti, kde elektřina půjde.
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Mit CB vysilacku. Mnohopasmovy prijimac. Starou jehlickovou tiskarnu kde na traktorovy papir se budou tisknout zachycene dulezite zpravy a treba vylepovat na desce u starosty - hle, uzitecny clovek. Alarm senzory. Dobijeni pro sousedy kteri chteji mit v chodu neco elektrickeho. Delat kino s projektorem pro komunitu. Napajek oznovy generator a v bedne dezinfikovat hadry a dalsi veci bez chemie, nebo i vodu misto chlorovani. Atd. Proste zit lepe - a byt k uzitku komunite. Samozrejme topit a varit neelektricky.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Maric »

Proč svítit? Kdyby Blackout přišel např. v únoru, tak na začátku měsíce je slunce nad obzorem 7:33-16:54, na konci 6:45-17:41. Tma bude pořád hodně dlouho na to, aby se celý čas dal jen tak prospat, zvlášť když bude nutné obstarávat (mimo jiné) teplo a bezpečí.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Ne, já myslel, proč je potřeba svítit jak vánoční stromeček, že by bylo potřeba vše dokonale zatemnit.
Petrolejku či aku světla budou mít všichni, takže něco osvětlené bude.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

cipis píše: 20.10.2021 1:13 Petrolejku či aku světla budou mít všichni...
V mém bezprostředním (nerozpadovém) okolí nemá petrolejku ani "aku světla" (a dokonce ani svíčky) vůbec nikdo. Jediné, na co lidé kolem mě spoléhají a co používají při (zatím) krátkodobých výpadcích, je LEDka na mobilu. Jakmile by mělo být cokoliv delšího jak 24 hod, jsou všichni v piči a nebudou svítit vůbec ničím...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

To mohu potvrdit. Moje bývalá sousedka (rozvod, prodej domu), starší paní, mě potkala a během řeči si postěžovala, že její kamarádka se zbláznila, protože jí doporučila nakoupit svíčky a sirky. Tak jsem jí vysvětlil co a jak, mě už věřila, poslal jsem ji odkaz na eshop Mars s pěknými bytovými retropetrolejkami. A poradil jsem jí ať si na hřbitově koupí dvě flašky paliva do té petrolejky a bude mít v případě výpadku alespoň světlo. Ono se to mezi lidma pomalu šíří, že dobře nemusí být pořád. Ale nějakej dvoudení blackout opravdu potřebujeme jako sůl. Nikomu to neublíží a všichni to začnou brát vážně, že elektřina v zásuvce nemusí být vždy.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Koniáš »

Vykašlete se na zatemnění.
Je to cesta na krchov.
Je to docela dobře popsáno v popisech války na Balkáně, nebo v jugoslávii.
Ve dne si spousta lidí všimne, že máš zatemnění. Tak se k tobě ve větším počtu půjdou podívat, protože je jasné, že máš světlo, tudíž i spoustu užitečných věcí.
Žádný z těch baráků neodolal.

Při jakémkoli blackoutu delším, než 2 dny se vyžere lednice a začne zavařovat mražák.
Pokud to nahodí, tak se holt smířím s tím, že se mi zkazilo nezavařené maso v mražáku. Uvidí to i okolí. Budu jeden z nich.
Mobil, baterky, noťas si nabiju v autě. Nějaká nafta na 2 hodiny denně na nabití z auta bude. A budete jako ostatní.

Jinak je fajn pročíst tady hodně vláken. V podstatě je to popsáno vše. Od krytů, elektrocentrál, zásob, chování a pod.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

No TAZI to je zajimave tema a obavam se ze ne jednoduche. Co bych byl ochoten udelat pro sve preziti ? Pohled z druhe strany. Je znamo ze v nekterych US mestech a ctvrtich se zacalo rabovat s neuveritelnou rychlosti se vsemi pruvodnimi jevy. Myslim si ze i nas jsou takove ctvrti a oblasti, jen jim chybi praxe, s BA takze treba prvni prilezitost prisvihnou...
Zvlastni skupinou budou jak to nazvat, rekneme "pozitivni" lide, ci pro me "slunickari". Klasickym oripadem je treba znama me pritelkyne. Protoze ne jedne strane zije neuvertelne " prirodnim" zivotem na druhe plne vyuziva moznosti civilizace a pritom v tom nesledava problem. Zije v rodinem domku, vse na plyn ( je to ekologicke ) kominy to samozrejme ma. Takze kupsi kamna a drevo. Proc ? V zime budou asi problemy, vsude to pisou. Ja na zpravy nekoukam, to bude nejaka blbost. Plyn bude.....atd......elektrika bude....ja jsem negativni..... a co kdyz nebude ? Mam kamarady a ti maji zasoby.....se mnou nepocitej..ty bys mi nepomohl ? NE, proc ne ? Protoze si ted muzes pomoci sama a kasles na to. Malujes certa na zed, nic se nestane ...atd.... takze v takovych pripadech mam jasno " nasrta..."
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Dokelnik »

Proste probehne brutalni prirodni vyber. Vzdy se nasla vrstva arogantnich lidi kteri nechteli videt pres sve ego realny svet. Jako ve filmu Schindleruv seznam, kdyz mlada zidovka v ghettu odmitala nosit zlutou hvezdu a nasrane polemizovala s clenem jejich vyboru, ze co mi muzou ti Nemci udelat ? On byl strucny ; Zastreli vas.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Eli »

Áno, prirodzený výber prebehne. Každý máme dostatočné časové aj finančne možností. Niekto bude namietať, že to nie je pravda, lebo on robí od rána do večera a peňazí nemá na rozdávanie. Treba ale povedať, že na dlhodobú krízu sa nedá pripraviť za deň, ak už je za dverami. Taktiež netreba mať extra drahé vybavenie a stále pojazdnú chladničku.
Skrátka, ak niekto ignoruje tie malé náznaky toho, že to tu môže prinajlepšom zhasnúť na pár dní, tak to už je jeho problém. Aj keď ten výber neprebehne po týždňovej tme. Myslel som niečo horšie ako to, že týždeň nebude svetlo a spojenie. "Ale kdeže by sa v dnešnom svete 21. storočia také mohlo stať. Nebuď paranoidný..." :lol:

Nebudem zachraňovať ľudí, ktorí sa na mňa budú spoliehať bez toho aby sme sa tak predtým dohodli. Iné je samozrejme ak niekto príde a má čo ponúknuť. Prípadne sa to môže stať aj mne, že sa budem chcieť k niekomu pridať...

http://www.urbanstalker.eu/prezitie/136 ... e-neprides
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Energetický plán B je doma. Tichá, komfortní, s elektrostartem, tj. připojitelná do systému domácího autostartu.

A cena za vyrobenou kW se pomalu přibližuje normálním tarifům :)
99193EAF-3C7A-455A-9BCB-F62EAC454AF2.jpeg
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sunny-x »

to Cipis:
Neber mě nijak špatně, ale připadá mi, že jsi ještě žádnou nouzi nebo blackout nezažil a stále jen teoretizuješ.

Já mám centrálu právně na tyto účely jako je krátkodobý blackout (1-3 dny). Centrálu 3,6kW potřebuji pro:
-Rozběh kompersoru lednice je 1,5kW (ustálený chod pouze 90W), ale lednici s 1kW centrálou NEROZBĚHNU.
-Čerpadlo ve studni má 1kW (rozběh potřebuje cca 2kW)
-topná spirála v bojleru 2kW

Svítili jsme v koupelně z důvodu hygieny. Abych nechal 3 a 6 leté dítě po tmě se mýt, když mám centrálu a výpadek je "krátkodobý" = svět je v pořádku, tak nejsem idiot. Svět a priority se ti změní, když máš malé a na tobě zcela závislé potomky (nelze vysvětlit/pochopit, musíš zažít).


to all:
Centrála je samozřejmě JEN pro krátkodobé výpadky, kdy je svět v pořádku (pro udržení civilizovaného standardu). Ale to chápe každý, tedy až na pár výjimek co jsem zde četl.
Pokud by šlo vše z kopce, tak dlouhodobé využití centrály je nemyslitelné (palivo/sociální vztahy) a samozřejmě bych se v tomto případě zajistil jinak.

Zbytečně se tu řeší "co by kdyby", ale reálnou zkušenost tu píše málo kdo, a tyto reálné zkušenosti by měli pomáhat ostatním podobně smýšlejícím, nezapomínejme, že jsme tady "na jedné lodi". Nicméně každý máme jiné priority a co je dobré pro mě, nemusí být pro ostatní a samozřejmě naopak.

Ocenil bych zde raději věcné příspěvky s reálnými zkušenostmi a každý ať si z toho vezme, co je pro něj osobně dobré, ale věčné plevelení nekonečnými teoretickými úvahami je k ničemu a pak se tu v tom balastu nikdo normálních informací nedohledá (příspěvky bez informační hodnoty).

Howgh
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Cena benzínu cenu elektřiny rychle dožene a předežene :(
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Andy Glock »

to Sunny-x:
Reálnou zkušenost s blackoutem tu asi nemá nikdo (pokud to nezažil někde v cizině). Největší praktici jsou bezdomovci, a lidi kterým odpojili proud. Ale ani to není zdaleka blackout, to je jen žít bez elektřiny.
Takže nic jiného než teorie není bohužel k dispozici. Ale kdo si počká, ten se brzy dočká ;) .
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Není pravda. I tady v ČR jsou místa, kde po nějaké smršťi nejde proud třeba 3 dni.
Odpovědět